Odbiorę ci wszystko

Okładka książki Odbiorę ci wszystko Ruth Lillegraven Patronat LC
Okładka książki Odbiorę ci wszystko
Ruth Lillegraven Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Deep fjord (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Deep fjord (tom 1)
Alt er mitt
Wielka Litera
2019-04-24
2019-04-24
Karolina Drozdowska
literatura norweska literatura skandynawska niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie prawdy przemoc wobec dziecka przemoc w rodzinie szantaż thriller zabójstwo zemsta

Oficjalne recenzje i

Rodzinne sekrety

533 74 418

Taka sobie, momentami nudna.

Taka sobie, momentami nudna.

Książka rewelacja! Trzyma w napięciu,bardzo dobrze się rozkręca z każdym rozdziałem,
Jedyny mały minus za zakończenie które nie powala.
Napewno sięgnę po 2 tom 😁

Jedyny mały minus za zakończenie które nie powala.
Napewno sięgnę po 2 tom 😁

Ta książka zdecydowanie za długo leżała na mojej półce, bo gdy zaczęłam ją czytać to przepadłam. Autorka podjęła tutaj ważny temat maltretowania i przemocy wobec dzieci w bogatym Oslo. To opowieść o małżeństwie. Haavard jest pediatrą, pracuje w szpitali i na co dzień ma kontakt z dziecięcymi urazami, która świadczy o tym, że mali pacjenci są ofiarami przemocy. Stworzył przy okazji listę z nazwiskami pacjentów, którzy notorycznie pojawiają się na jego oddziale, bo system zawodził. Jego żona Clara ma za sobą trudne dzieciństwo, a wszystko co osiągnęła zawdzięcza sobie. W młodości przeżyła tragedię, która była śmierć jej ukochanego brata Larsa, który zresztą był ofiara domowej przemocy. Bezkompromisowa, odważna kobieta nie boi się działać, by niszczyć zło. Konsekwentnie dąży do celu, a pracując w Ministerstwie Sprawiedliwości dąży do tego aby powstała nowa, skuteczniejsza ustawy o ochronie dzieci przed przemocą domową bo los dzieci leży jej na sercu. To bardzo interesująca książka i warto ją przeczytać.

Ależ to dobra książka jest. Fabuła niezwykle złożona. Wątki: polityczny, społeczny, zawodowy, osobisty umiejętnie przeplatają się ze sobą. Świetnie zarysowane postaci. Dynamika historii również na plus. Skonsumowałam z zachwytem.
I za moment zabieram się za kontynuację. Część druga czeka.

I za moment zabieram się za kontynuację. Część druga czeka.

"Odbiorę ci wszystko".
Co mogę o niej powiedzieć?
Otóż to bardzo ciekawa powieść, taka co to się dla niej noce zarywa. Główna bohaterka to bardzo skomplikowana postać, tak jak skomplikowane jest zresztą jej życie. Urodzona w rodzinie biednego norweskiego rolnika. Trudne dzieciństwo, traumy i tajemnice, które towarzyszą jej przez całe życie. Nie lubi ludzi, a oni też się do niej dystansują, co nie przeszkadza jej w założeniu rodziny i w zrobieniu kariery w polityce. Nienawidzi przemocy i mści się na ludziach, którzy jej zdaniem na to zasługują i wymierza sprawiedliwość. Czy jest szczęśliwa?
Polecam. Ja właśnie sięgam po drugą część.
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu @wielkalitera
Dla mnie 10 na 10.

"Odbiorę ci wszystko".
Co mogę o niej powiedzieć?

Ciekawa historia, opowiadana z perspektywy kilku bohaterów. Główna bohaterka wzbudza podziw i niechęć zarazem. Chce się ją ukarać, choć z drugiej strony wiemy czym się kieruje i za co odpłaca.

Czytając zastanawiałem się jak przedstawiona opowieść ma się do wydarzeń opisanych w prologu na początku książki, kiedy to trzynastoletnia Clara traci ojczyma na wskutek wypadku samochodowego, w którym sama uczestniczy, i z którego wychodzi bez szwanku.
Co naprawdę wydarzyło w 1988 roku ?
Mija trzy dekady. Clara rzetelna urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy zmieniającej norweskie prawo dotyczące najbardziej bezbronnych członków społeczeństwa. Tymczasem na oddział szpitala, w którym pracuje jej mąż trafia pobity czteroletni chłopiec i umiera. Następnego dnia na terenie szpitala zostaje zastrzelony ojciec maltretowanego dziecka.
Dałem się wciągnąć w opisana opowieść, w dyskusję o tym, kim wolałbym być gdybym musiał wybierać. Ofiarą czy mordercą? Myślę, że ta powieść jest dowodem na to, że każdy z nas nosi w sobie potencjał do bycia jednym i drugim. Autorka znakomicie nakreśla problem pakistańskich imigrantów, ludzi nie przestrzegających norweskiego prawa i zwyczajów. Pyta wprost: „Czy wy macie świadomość, co się wokół nas dzieje? Norweskie dzieci są prześladowane w szkole za kanapki z szynką. Muzułmańscy uczniowie nie szanują norweskich dorosłych, nawet policji. Zwykli ludzie boją się spacerować za rękę z partnerem w centrum Oslo. Rysownicy, którzy naszkicowali zupełnie niewinne karykatury, muszą się teraz obawiać o własne życie.”
Intrygujący thriller kręci się wokół chęci zemsty. Zemsta za katowane dziecko, zemsta za zdradę w małżeństwie. Ile tak naprawdę wiem o osobie z którą dzielimy wspólne życie. Krwawa polityka, w której ludzie umiejętnie maskują się, żeby nikt nie widział krwi na ich dłoniach. Przyznam, że zrobiła ta powieści na mnie ogromne wrażenie. Naprawdę bardzo dobrze zbudowana intryga, świetnie prowadzona akcja imponuje zaskakującymi zwrotami i poruszanymi problemami społecznymi. 448 stron podzielonych na pięć części. Poszczególne części dzielą się na rozdziały pisane w narracji jednoosobowej. Większości przedstawionych oczami głównej bohaterki i jej męża Haavarda. Głos mają również osoby blisko związane z opisanym małżeństwem. Czytając przyłapałem się na tym, że przecież z punktu widzenia policji zabójstwa nadal nie zostały wyjaśnione. Sprawca pozostaje na wolności a czytelnik wie kto za tym wszystkim stoi. W mistrzowski sposób autorka połączyła to wydarzenie z dzieciństwa z obecną sytuacją głównej bohaterki. Nie ma tutaj niedopowiedzeń, nie ma wątków, które nie zostałyby w logiczny sposób wyjaśnione. Z przyjemnością sięgnę po część drugą serii „Deep fjord” noszącą tytuł „Moja krew”

Co naprawdę wydarzyło w 1988 roku ?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Clara pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest autorką ustawy o ochronie dzieci przed przemocą domową bo los dzieci leży jej na sercu. Mąż Clary jest lekarzem. Bywa, że opatruje rany dzieci, których przed taką przemocą nie ochronił. Spotyka też sprawców tejże… Jak trudno zachować spokój patrząc na katów dzieci… Para ma dwoje dzieci i żyje spokojnie i dostatnio. A potem zaczynają ginąć wyrodni rodzice z rąk jakiegoś mściciela. Kto nim jest? W jaki sposób Clara i Haavard są wmieszani w te morderstwa? Książka jest bardzo dobra. Ma tempo, charakterystycznych bohaterów, dobre zakończenie, opiera się na dobrym pomyśle i nośnym, wyciskającym łzy temacie. Zapewnia też poczucie sprawiedliwości, która wcale nie jest taka pewna. Ona się tylko czasami zdarza. Polecam.

No zaczyna się obiecująco i pomysł tez super no ale te zakończenie jednak mnie nie porwało

Cykl Deep Fjord skupia się głównie na życiu prywatnym i karierze Clary - ambitnej i utalentowanej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, matki bliźniaków. Jej mąż pracuje w szpitalu, w którym pewnego dnia dochodzi do śmierci małego chłopca - ofiary przemocy domowej. Jeszcze tego samego dnia, ktoś morduje jego ojca...

Lillegraven wykreowała bohaterów, którzy swoim zachowaniem aktywują w czytelniku całą gamę emocji. Zaczynając od współczucia, zazdrości, niedowierzania, poprzez wściekłość, irytację, aż po nieskrywaną, zwyczajną nienawiść. Każda postać jest "jakaś", niesie ze sobą mroczną przeszłość, z którą mamy możliwość się zaznajomić. Niesamowicie podobały mi się te retrospekcje, w których autorka zakreśliła dzieciństwo głównej bohaterki i jej rodziny.

Prywatne rozrachunki, zdrady, zemsty.
Sieć kłamstw i labirynt intryg.

Uwielbiam historie pisane z wielu perspektyw, pomaga mi to wczuć się w psychikę każdego bohatera. Poznać jego motywacje, uczucia, bolączki. Każdy z nich prezentuje swoją rację, a jak to zwykle bywa, żadna z nich nie jest jedyną słuszną.

Nie sposób pominąć tutaj wyśmienitych opisów skandynawskich krajobrazów, które idealnie komponują się z mrocznymi wydarzeniami i psychopatycznymi zachowaniami bohaterów. Polecam fanom thrillerów psychologicznych!

Lillegraven wykreowała bohaterów, którzy swoim...