OdNowa

Mags von Elf Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2023-05-15
2023-05-15

Czy będziesz umiał rozpoznać ten moment w życiu, kiedy można zacząć wszystko od nowa?

Jaś dorasta w patologicznej rodzinie musząc mierzyć się z wieloma trudnościami, takimi jak zarabia na siebie i młodszego brata jako uliczny grajek.

Próbuje pogodzić obowiązki, dbanie o brata z nauka a mimo to ciężko jest mi się odnaleźć wśród osób w jego wieku. Wszystko zmienia się gdy zakochuje się w Kasandrze.

Szkolna piękność odwzajemnia jego uczucie, a dzięki znajomościom jego rodziców Janek ma możliwość rozwijania swojego talentu. Zdaje się, że los wreszcie się do niego uśmiechnął. Zakłada zespół, a nawet daje kilka koncertów.

Niestety życie to nie bajka. W życiu istnieje wiele kłamstw, intryg, trudności i wyzwań. A wszystkie ona spadają na Kasandre i Janksz gdy jej rodzice wyjeżdżają wraz z jego bratem i ujawniają prawdę o pochodzeniu Kasandry. Te wiadomości burzą ich poukładany świat. Czy sobie poradzą?

To książka o życiowych trudnościach, skomplikowanych relacjach, marzeniach, uczuciach, bolesnej prawdzie. Wielowątkowa, złożona, ciekawa.

Nie kryłam dla mnie osobiście mocnego zaskoczenia, kiedy to po bardzo określiłabym to wnikliwym oglądnięciu książki pt.'' OdNowa'' autorstwa Mags von Elf zwróciłam szczególną w niej uwagę na brak dodanych informacji o autorze, została w tekście tym zamieszczona zbyt mała czcionka, która utrudniała czytanie oraz wystąpiło rzadko spotykane dla mnie niewstawianie rozdziałów. Tworzy się wówczas taki lekki nieporządek pod względem całościowej estetyki umieszczonych poszczególnych wątków, które uważam, że były, dobrym pomysłem na ich opis opierając się na trafnie przy tym dobraną kreatywnością odpowiednią do zaobserwowanych problemów występujących u społeczności związanych z biedą, wstydem, brakiem pieniędzy, alkoholem, rezygnacji z marzeń na rzecz zwykłej codzienności, aby mieć za co przeżyć kolejny dzień.

Podjęłam się przeczytania tej książki ze względu na to, że lubię poznawać twórczość autorów debiutujących, ale co najważniejsze odkrywać tajemnice nadanego jej interesująco brzmiącego tytułu i czy poradził sobie z występującymi u tychże młodych bohaterów, jak i u ich rodziców problemami, czy będą umieli sobie z nimi poradzić i stawią im czoła pomimo braku doświadczenia?

Należy podkreślić to, że dla mnie jako czytelniczki wykreowanie przez autora występującego w książce głównego bohatera Jasia, który mi imponował pod każdym możliwym względem. Nie przeszkadzało mi w nim sposób pojmowania świata szczególnie tego szkolnego, ale ogromna w nim siła determinacji, ostrożności, wrażliwości, opiekuńczości, talentu, okazywanie miłości braterskiej to było to, za co polubiłam go właściwie od samego początku.

Podczas czytania zastanawiałam się, jak będzie się toczyła akcja, czy zmieni się obecna sytuacja głównego bohatera, z którą na obecną chwilę nie do końca sobie radzi, ale nie poddaje się, czy będzie miał na tyle sam w sobie odwagi, aby powalczyć o lepszy byt przy udziale osoby ukochanej, z którą tworzy zgrany duet przyjaźni, czy to wszystko wystarczy, aby w ich życiu znalazło się miejsce dla Józia brata Jasia, który to potrafi skraść serce dzięki temu, że nie ukrywa, swoich emocji dzieląc, się z nimi obracając to dziecięcy humor prezentujący ciekawy chwilami przekaz.

Czy na chwilę obecną upływające życie młodych bohaterów ulegnie natychmiastowym zmianom, czy jednak historia będzie, zataczała, kręgi powracając do stale do przeszłości, która może dać o sobie znać bądź też życie inaczej będzie przebiegało o tym warto się przekonać czytając tę książkę.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Warto przeczytać tę książkę.

Sięgając po książkę ,,OdNowa" byłam pewna, że będzie to lekka młodzieżówka. Dostałam emocjonującą opowieść o zmaganiach bohatera o lepszy byt, ale przede wszystkim mamy tu walka o marzenia. Chodź droga do nich, nie była, ani prosta, ani łatwa, bo życie zawsze gdzieś tam szykuje nam niespodziankę. Która nie zawsze jest miła i nie zawsze spójna z naszymi planami.

Ta powieść to sześćset dwadzieścia stron, na pierwszy rzut pomyślimy, dużo, ale determinacja bohatera i walka o swoje marzenia, jest tak wciągająca, że nie zauważyłam, jak przewróciłam ostatnią stronę.

"Od pucybuta do milionera" ileż razy słyszeliśmy to popularne wyrażenie. Które oznacza ogromną zmianę sytuacji społecznej i materialnej danej osoby. Tak właśnie o tym jest ta opowieść, z tym że osiągnięcie celu, spełnienie marzeń to nie zawsze takie szczęście, o jakim marzyliśmy.

Mags Von Elf w swojej intrygującej powieści, porusza wiele ważnych kwestii życiowych. Pasji, która nas uskrzydla i daję siłę, zbawienna muzyka, która zaciera granice i daje uczucie spełnienia. Wreszcie o łapaniu szansy, jakie daje nam los, a przede wszystkim o niepoddawaniu się, bo kto się poddaje, ten przegrywa.

"OdNowa" to lektura, bardzo mocno emocjonalna, wciągająca w wir wydążeń z życia bohaterów. W pewnym momencie nie zdając sobie z tego sprawy, przenosimy się do ich świata i zaczynamy uczestniczyć w ich życiu. Debiut, godny polecenia.

Ta...

Sięgałam po "OdNowa" przekonana, że czeka mnie kolejny typowy romans młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie. Nie spodziewałam się, że wewnątrz otrzymam mnóstwo skrajnych emocji, wielkich marzeń i rozgoryczenia prawdziwym życiem, ponieważ Mags von Elf pokazała jak szybko nasze plany potrafią unikać realizacji.

Powieść jest potężna, liczy sobie bowiem ponad sześćset stron, ale jednocześnie nie jest ani przegadana, ani pisana na siłę. Wszystko ma w niej konkretne uzasadnienie a losy bohaterów poznajemy od samego początku co ogromnie przypadło mi do gustu. Wiemy od czego się zaczęło, jak ciężko było młodemu bohaterowi i ile trudów musiał pokonać, by stanąć właśnie w tym miejscu. Dynamiczna zmiana postaci pod wpływem przeżytych doświadczeń to zdecydowanie najlepszy punkt historii, ale jestem pewna, że towarzyszące emocje również podbiły stawkę.

Jaś, aby utrzymać siebie i brata zarabiał jako uliczny grajek. Nie miał łatwo, ponieważ patologiczna rodzina ciągnęła go ku destrukcji. Poznał jednak dziewczynę, odnalazł szczęście i tak uparcie dążył do realizacji marzeń, że w pewnym punkcie osiągnął swój cel. Jednak później wszystko się popsuło. Rodzice Kasandry wyjawili swój sekret, zabrali dziewczynę, brata Jasia i wyjechali za granicę. Rozdzielili zakochanych, którzy musieli rozpocząć życie od nowa, chociaż doskonale wiedzieli, że będzie to dla nich prawdziwe wyzwanie.

Autorka porusza w swojej powieści wiele ważnych kwestii. Pisze o zbawiennym wpływie pasji na człowieka doświadczonego przez życie, o muzyce, która zaciera granice a także o szansach, które niespodziewanie pojawiają się na naszej drodze. Jednocześnie snuje swoją opowieść w dojrzałym stylu, pozwala nam wejść w głąb umysłu postaci i nie bawi się w żadne niedomówienia - wszystko jest jasne, klarowne, mające swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. I chociaż mówimy tutaj o romansie to przyznaję, że większy wpływ ma tutaj motyw obyczajowy.

"OdNowa" to lektura, która bardzo miło mnie zaskoczyła. Mimo pokaźnej liczby stron przeczytałam ją szybciej niż zamierzałam, ponieważ losy bohaterów ani przez chwilę nie były mi obojętne. To emocjonalna podróż ku dorastaniu oraz szukaniu swojego miejsca w świecie, pisana z trafną analizą współczesnego świata. Jeśli więc lubicie odkrywać nowe i bardzo dobrze rokujące talenty - bardzo polecam sięgnąć po prozę Mags von Elf.

Powieść jest potężna, liczy sobie bowiem ponad sześćset...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Wydawnictwo Novae Res
  • Litertura piękna