Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew

Okładka książki Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew Agnieszka Antosik
Agnieszka Antosik Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew
Wydawnictwo Kobiece
2023-04-26
2023-04-26

Świetna książka, wciągnęła mnie od samego wstępu. Autorka nie powtarza w tekście tych samych informacji, dzięki czemu każdy rozdział jest indywidualnie ciekawy i rozbudowany (niestety często w podobnych dziełach spotykam się z takim powtarzanie informacji, byle czymś "zapchać" książkę). Po przeczytaniu jesteście w stanie rozpocząć praktykę kąpieli leśnych. <3

Książka Agnieszki Antosik powinna być szerzej znana w naszym kraju, ponieważ jest to książka potrzebna, dająca wgląd w to, jakie korzyści płyną z obcowania z lasem.

Język autorki jest bardzo przejrzysty i przyjemnie się czytało jej książkę. Uważam, że ta pozycja powinna się stać fundamentem w poszukiwaniach kontaktu z naturą, kontaktu z lasem, jak i z wszechobecną siłą oraz z samym sobą. Jak sama Agnieszka pisze, przeczytała ona wiele książek, poznała wielu ludzi i doświadczyła bardzo wiele w szeroko pojętym kontakcie z przyrodą. Las jest nam potrzebny. Jesteśmy bardzo zabiegani i jak często bywa mamy bardzo mało czasu na kontakt z drzewami, a drzewa mogą dla nas być nie tylko ozdobą naszych parków i ogrodów, ale także naszymi przyjaciółmi. Traktujmy drzewa jako istoty, które mogą nas wspierać, bo w istocie nas wspierają i robią to tak pięknie, jak tylko natura to potrafi.

Polecam tę książkę każdemu, kto pragnie połączyć się z matką naturą dzięki sile drzew i lasów. Można ją przeczytać wiele razy, ale i tak najważniejszy powinien być dla nas nasz bezpośredni kontakt z lasem.

Książka o oczywistych korzyściach płynących z przebywania w lesie napisana tak rozciągle... Cała wartość zmieściłaby się na kilku stronach... To smutne, że trzeba ludziom pisać instrukcje relaksu w lesie...

„Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew” to książka autorstwa Agnieszki Antosik wydana przez Wydawnictwo Kobiece [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece]

Nasza relacja z naturą jest różna na różnych etapach życia. Zaczynamy od przymusowego przywoływania nas z podwórka przez rodziców na obiad, uparcie łazimy boso po ogródku czy na działce u dziadków, za dzieciaka skaczemy po kałużach lub taplamy się w błocie podczas deszczu.
Po jakimś czasie łapiemy się na tym, że odchodzimy od natury przez zasiedzenie na kanapie przed telewizorem, nie zliczymy już godzin spędzonych w czterech ścianach we własnym domu lub w biurze. Niekiedy uda nam się zrobić cardio na siłowni, ale to tyle. Gdzie są te długie spacery po lesie, wyprawy w nieznane, podziwianie natury, odkrywanie nowych szlaków? Tęsknota za naturą w końcu nas dopada. Marzy nam się sytuacja, w której powiemy „Dajcie mi odetchnąć! Rzucam wszystko w cholerę i jadę na w Bieszczady”. Pragniemy znaleźć się w miejscu, gdzie nikt nas nie znajdzie, żeby w okolicznościach przyrody zregenerować nadszarpnięte nerwy i mieć chwilę wytchnienia.

"Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew" autorstwa Agnieszki Antosik, znanej jako Szepcząca z Drzewami, dendroterapeutka i praktykująca przewodniczka kąpieli leśnych, to książka, która zmienia nasze podejście do natury.

Jaką rolę dawniej dla ludzi odgrywały drzewa? Jak wpływa na nas obcowanie z przyrodą i leśne kąpiele? Czy potrzebny nam jest przewodnik i gdzie go znaleźć? Jak poszczególne gatunki drzew na nas wpływają? Czy jesteśmy jeszcze w stanie powrócić do natury? Na te i wiele innych pytań odpowiada nam w swojej książce autorka, która namawia nas, żebyśmy w swoich napiętych grafikach znaleźli czas na połączenie z wewnętrznym dzieckiem, pozbycie się wstydu i zanurzenie w bezmiar zieleni pozamiejskiej, dzięki której odzyskamy równowagę i naładujemy baterie. Autorka opisuje istotę przyjaźni z naturą, przybliżając nam w prosty sposób ciekawostki i fakty, przekonując do modyfikacji trybu życia, aby odzyskać zdrowie, spokój i równowagę.

Drzewa są niesamowitymi bytami, są placem zabaw, schronieniem podczas upału, osłoną przed silnym wiatrem, filtrem dla zanieczyszczonego powietrza, domem dla wielu istnień.
Emitują energię, jest ona subtelna, ale zauważalna i posiada kojący wpływ na ludzki organizm. Wiedzieli już o tym nasi przodkowie, a i dziś wpływ drzew na samopoczucie i procesy zdrowotne potwierdza szereg badań naukowych. Właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i bakteriobójcze, kojące działanie na układ nerwowy, ale czy wszystkie drzewa mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie?

Czy do drzew trzeba się przytulać? Jaka jest metodyka leśnych kąpieli? Ile jest tych metod? Czy żeby być dendroterapeutą trzeba mieć certyfikat? Niekoniecznie i, moje ulubione: "to zależy". Ile ludzi tyle metod. I właśnie tych ludzi Agnieszka Antosik przedstawia nam, pokrótce zaznaczając, jak to się stało, że są tym, kim są, co robią i gdzie można ich znaleźć.

Opisując tę pozycję mam ochotę zadać jeszcze więcej pytań niż opisywać jej zawartość, po to, żeby zachęcić Was do znalezienia zawartych w niej odpowiedzi. Jeśli lubicie kontakt z naturą, ciekawi Was ten temat lub w ogóle chcielibyście rozpocząć swoją leśną przygodę, to zacznijcie od tej książki.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Zawsze, gdy wchodzę do lasu, to natychmiast ogarnia mnie spokój i takie uczucie, że w końcu jestem w miejscu, w którym powinnam być 🧘‍♀️ Od kiedy mieszkam w wielkim mieście, tym bardziej doceniam takie spacery po lasach, z dala od dźwięków cywilizacji 😉 Ta książka wyjaśnia wiele z tego dlaczego tak czujemy się pośród drzew. Przedstawia nam podstawy terapii drzewami i czerpania energii z lasu. A mieszczuchów powinna zachęcić do wyruszenia w miejsca, w których będą mogli złapać kontakt z naturą 😁 Z tego co wiem, to chyba jest pierwsza książka o leśnej terapii na naszym podwórku, a przynajmniej pierwsza, która wpadła w moje ręce 🫶 Bardzo fajnie było się z nią zapoznać! Polecam wszystkim miłośnikom natury 🌲

Wiecie, że osoby będące pod wpływem długotrwałego stresu, borykające się z bezsennością, z różnego rodzaju nerwicami a nawet z migrenami powinny rozważyć regularną praktykę wsłuchiwania się w odgłosy lasu ! Zbadano, że taki rodzaj medytacji pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zniwelować arytmię serca!

Przede wszystkim muszę Wam powiedzieć, że bardzo przyjemnie czyta się tę książkę. Niejako przypomina o prostych rzeczach - o potrzebie bezpośredniego kontaktu z naturą, o tym, że sami oddzielamy się od niej kolejnymi warstwami betonu, a las i natura to święta przestrzeń wielu religii mająca niewyobrażalnie wielki wpływ na nasze samopoczucie. Znaliście takie słowo "betonoza"? Bo słowo dendroterapia jest Wam chyba znane ? 🤗😁

Leśna kąpiel to rodzaj relaksującego spaceru w lesie, podczas którego kontemplujemy otoczenie za pomocą wszystkich zmysłów. Począwszy od dotyku - naukowo i empirycznie dowiedziono, że dotykanie drzew ma na nas kojący wpływ i relaksuje! Zachęca się także do bosego odbywania kąpieli leśnych !
Leśna kąpiel ma być dźwiękowym detoksem. Śpiew ptaków, szum liści i szmer przepływającej wody tworzą kompozycję kompletną, która trafia w głąb naszej jaźni informując nas o tym, że jest bezpiecznie. Wsłuchując się uważnie w głąb leśnej ścieżki dźwiękowej możemy nawet wprowadzić się w stan medytacji. Kolejny zmysł - oczy. Czy wiecie, że zieleń nas odpręża, bo sugeruje że w pobliżu jest woda, a to oznacza, że nie umrzemy z głodu i pragnienia.
Niekwestionowanym królem lasu jest buk! Autorka z wielką wrażliwością i dokładnością opisuje różne gatunki drzew, ich historię, funkcje itp. ukazuje drzewa jako istoty czujące...

To świetna i wartościowa pozycja ! Pełna ciekawostek i informacji ważnych nawet dla naszego zdrowia, wiecie że chodzenie na bosaka zmniejsza poziom kortyzolu, czyli odstresowuje, poprawia funkcjonowanie tarczycy, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu, łagodzi bóle menstruacyjne i uderzenia gorąca? Dodaje energii i witalności ? Autorka podaje solidną biografię, z której można także skorzystać. Ta książka jest fenomenalna dla entuzjastów zdrowego stylu życia i ekologów ! Polecam ♥️

Przede wszystkim muszę Wam powiedzieć, że bardzo przyjemnie...

„Leśna terapia” to było dla mnie cudowne spotkanie z naturą za pomocą słowa pisanego.
Już jakiś czas nie miałam w rękach książki, z której treścią tak bardzo chciałam podzielić się z moim mężem tu i teraz, od razu. 🤩

Spacerowaliśmy więc po parku, a ja opowiadałam mu, jakie gatunki drzew są na wyginięciu, czym są leśne kąpiele, jak wyglada nocowanie w lesie i z jakim szacunkiem należy podchodzić do zabierania skarbów z lasu. 🌿

W książce znalazłam wiele ciekawostek, do których będę wracać. Jestem wdzięczna za obszerną bibliografię na końcu - w której znalazłam wiele tytułów, które chciałabym zgłębić. Doceniam za listę miejsc, które warto odwiedzić. I za to, że odkładając te książkę, czuje się zmotywowana na bycie bardziej uważną w naturze. A że zaraz wyjeżdżam, czuję, że pod względem skupienia na przyrodzie będzie to dla mnie bardzo ważny wyjazd. 🍀🍃

Może trochę za długie, dla mnie osobiście, były opisy osób, które zajmują się leśnymi kąpielami, ale mogę to wybaczyć, bo książka pozostanie we mnie na długo. 🙏🏼✨

• DO SEGREGACJI
  • Rośliny, zioła, gotowanie
  • [K] ebook
  • Z polecenia
  • Biblioteka
  • Ezoteryka

Dodaj cytat z książki Leśna terapia. Jak czerpać zdrowie, energię i spokój z mocy drzew