Sudan. Czas bezdechu

Okładka książki Sudan. Czas bezdechu
Konrad Piskała Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita reportaż
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Terra incognita
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-03-31
Data 1. wyd. pol.:
2010-03-31
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374147712
Tagi:
Sudan reportaż literatura faktu
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 5 / maj 2018 Rafał Bryndal, Wojciech Chmielarz, Krystyna Dąbrowska, Natalia Fiedorczuk, Igor Jarek, Ryszard Koziołek, Joanna Kulmowa, Konrad Piskała, Kaja Poznańska, Marcin Sendecki, Judyta Sosna, Karolina Sulich, Marcin Wicha, Rafał Woś
Ocena 6,1
Pismo. Magazyn... Rafał Bryndal, Wojc...
Okładka książki Kres. Wołyń, historie dzieci ocalonych z pogromu Konrad Piskała, Leon Popek, Tomasz Potkaj
Ocena 7,4
Kres. Wołyń, h... Konrad Piskała, Leo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
129 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
610
370

Na półkach: ,

Sudan – największe afrykańskie państwo, położone w północno-wschodniej Afryce. To właśnie tam wybrał się Konrad Piskała- dziennikarz i fotograf, by przeżyć swą reporterską przygodę. „Chcę przejechać cały kraj. Podróż przez Sudan zacznie się w spokojnej arabskiej Wadi Halfie na granicy z Egiptem, a zakończy w Nimule, na pograniczu z Ugandą. To nie tylko kilometry, lecz również wędrówka z islamu do chrześcijaństwa, z pustyni do lasu deszczowego, z bieli do czerni”. Jak obiecał, tak zrobił, a przy okazji zaprosił również nas- czytelników do dotrzymywania mu towarzystwa.
Reporter pojawił się w Sudanie w historycznym momencie. Jest bowiem rok 2005, kiedy to w Nairobi podpisano porozumienie pokojowe, kończące konflikt między Północą a Południem. Ta trwająca ponad 50 lat wojna pochłonęła ponad dwa miliony ludzkich istnień, a ponad 4,5 miliona ludności sudańskiej została zmuszona do opuszczenia swoich domostw. Podpisanie porozumienia jednak wcale nie oznaczało końca konfliktu. „To nie jest na razie pełny pokój- pisze dziennikarz- ledwie przerwa, takie wstrzymanie oddechu, bo nikt nie wie, co się wkrótce wydarzy”.
Książkę Piskały trudno jednoznacznie zaszufladkować. Owszem, są tu elementy reportażu, ale forma jest mocno sylwiczna. „Sudan. Czas bezdechu” to kartki z podróży, notatki, refleksje, próby zrozumienia i analizy mentalności afrykańskiej. Piskała nie po raz pierwszy odwiedził Afrykę, ale Sudan go zaskakuje na każdym kroku. Reporter prowadzi nas przez największe miasta, zagląda do barów, odwiedza tubylców, wsiada z nimi do łódki, słucha ich opowieści, przygląda się ich życiu. Zagląda również do organizacji humanitarnych, spotyka się z siostrami zakonnymi, żołnierzami. Z tych wszystkich rozmów i obserwacji kształtuje nam się obraz tego największego afrykańskiego państwa. I wcale nie jest to obraz romantyczny, a wręcz przeciwnie. To kraj, w którym przyszłość nie istnieje, Sudańczycy żyją z dnia na dzień, bo na każdym kroku są narażeni na śmierć albo katastrofę. To państwo jest niczym matrioszka, kulturowy tygiel. Ta wielowarstwowość odbija się w każdej dziedzinie życia, poczynając od polityki i religii na sposobie budowania wsi kończąc. Panuje tu ogromna nędza, głód do tego dochodzą jeszcze wewnętrzne podziały między plemionami.
Piskała w swoich krótkich obrazkach potrafi oddać klimat Sudanu. Do tego w książce pojawiają się fotografie z podróży, ale i bez nich czytelnik bez problemu jest w stanie sobie wyobrazić opisywane miejsca. Reporter bowiem operuje sensualnym i plastycznym językiem, przybliża czytelnikowi nie tylko przygnębiające krajobrazy sudańskich miast, ale wprowadza nas również w świat zapachów oraz palącego afrykańskiego słońca. Dziennikarz nie zagłębia się w statystyki, tło polityczne jedynie lekko zarysowuje, przede wszystkim jego uwagę zajmują ludzie oraz przestrzeń, co sprawia, że książkę czyta się raczej jak dobrą powieść. Autor nie stawia się w pozycji mentora i znawcy Czarnego Lądu, staje z czytelnikiem ramię w ramię i odkrywa przed nim swoje wątpliwości, zdziwienia. To szczerze napisana historia, ale obraz Sudanu, jaki się z niej wyłania przeraża. Piskała opisuje kontrasty i podziały, dając do zrozumienia, że przeskoczenie kulturowej przepaści, jaka dzieli Europę i Afrykę będzie trudne.

Sudan – największe afrykańskie państwo, położone w północno-wschodniej Afryce. To właśnie tam wybrał się Konrad Piskała- dziennikarz i fotograf, by przeżyć swą reporterską przygodę. „Chcę przejechać cały kraj. Podróż przez Sudan zacznie się w spokojnej arabskiej Wadi Halfie na granicy z Egiptem, a zakończy w Nimule, na pograniczu z Ugandą. To nie tylko kilometry, lecz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    209
  • Przeczytane
    148
  • Posiadam
    58
  • Reportaż
    13
  • Afryka
    11
  • Kindle
    4
  • 2014
    4
  • E-book
    4
  • Ulubione
    3
  • 2018
    3

Cytaty

Więcej
Konrad Piskała Sudan. Czas bezdechu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także