Zbuduj swój drugi mózg

Okładka książki Zbuduj swój drugi mózg Tiago Forte
Okładka książki Zbuduj swój drugi mózg
Tiago Forte Wydawnictwo: MANDO poradniki
poradniki
Building a Second Brain
MANDO
2023-04-26
2023-01-01
2022-06-14
Katarzyna Danilewicz
drugi mózg produktywność zbieranie informacji

Książka spowodowała że zrobiłem kolejny duży krok w samorozwoju.

Książka spowodowała że zrobiłem kolejny duży krok w samorozwoju.

W dużym skrócie książkę można podzielić na dwie, mniej więcej równe części.
W pierwszej, po lekko nudnawym wstępie, autor przechodzi do w miarę konkretnych porad, narzędzi i metod lepszego notowania. Ta część mi się podobała - od zawsze mam ogromny problem z notatkami i próbowałem wielu różnych metod ich organizacji. CODE i PARA przedstawione przez Tiago Forte to coś, co na pewno wypróbuję.
Druga część mogłaby bez problemu zostać usunięta z tej książki, a ta nic by na tym nie straciła. Dlaczego? Bo to głównie zajeżdżające coachingiem biadolenie o tym, że dzięki lepszym notatkom możesz być kim chcesz, problemy znikną z twojego życia, dzieci znowu zaczną śpiewać, a kobiety same zapraszać cię na randki.
Czy polecam? Tak, ale sugeruję odłożyć w momencie, gdy autor przestaje opisywać system, a zaczyna mówić o efektach.

W dużym skrócie książkę można podzielić na dwie, mniej więcej równe części.

Powiedziałbym, że książka dobra, ale bez szału. Dużo lania wody, konkrety pewnie można by zamknąć w połowie książki.

Autor mówi o tym jak skutecznie notować i stara się to zrobić w sposób ogólny, co jest na plus - bałem się, że ma swoje ulubione narzędzie, które będzie opisywać. Na szczęście opisuje tylko założenia, które dobre notatki powinny posiadać.

Dla siebie na pewno wyciągnąłem parę smaczków i nowych informacji, które będę chciał zaimplementować (lub już zacząłem) w swoim życiu, ale jestem pewien, że do książki nigdy nie wrócę - nie byłaby tego warta.

Dla siebie na...

Gdyby istniał ranking propagatorów produktywności to Tiago Forte pewnie zasiadał by wśród liderów. Gdzieś obok Davida Allena (Geting Things Done) a Stephena R. Coveya (7 nawyków skutecznego działania).

W książce autor wyjaśnia jak zbudować swój drugi, cyfrowy mózg. To jak zatrudnienie cyfrowego asystenta naszego życia. Składają się na to dwie podstawowe metody tj. CODE do gromadzenia i korzystania z informacji i PARA do sposobu organizacji danych. Nie ma potrzeby ich wyjaśniać, bo w Internecie znajdziesz wiele filmów i artykułów. Cała koncepcja wydaje się integralna i realna do wdrożenia. Autor operuje zgrabnymi metaforami i przykładami dla objaśnienia tematu. Niestety sam styl pisania jest dość rozwlekły a struktura książki umiarkowanie czytelna.

Dla osób szukających metod polepszenia swojej pracy i odciążenie zapracowanej głowy to obowiązkowy podręcznik. Skorzystasz jednak jeśli realnie zaczniesz przepracowywać i ćwiczyć.

Bardzo fajnie przedstawiono możliwość magazynowania wiedzy. Stosuje się do porad i jest rzeczywiście łatwiej ogarnąć notatki oraz luźne myśli. Gorąco polecam!

Interesująca książka na temat budowy systemu, który może nam pomóc w przechowywaniu nadmiaru informacji. Autor przedstawia sposoby na gromadzenie i późniejsze wykorzystywanie wiedzy, którą zdobywamy podczas czytania, słuchania, oglądania itp.
Mam wrażenie, że całą koncepcję można by przedstawić w dużo krótszej formie, jednak jeśli ktoś się chce zapoznać z cała filozofią stojącą za "drugim mózgiem" to warto sięgnąć po tę książkę.

Bardzo ciekawa pozycja o zbieraniu, przechowywaniu i korzystaniu z informacji dla nas ważnych.

Teoretycznie żadna pojedyncza rada nie jest niczym odkrywczym. Sam kilka z nich próbowałem wcześniej wdrażać w życiu. Natomiast zebra od tego w spójny i przede wszystkim prostu system zasługuje na na oklaski. Przynajmniej na papierze ;) zaktualizuje recenzje za kilka miesięcy jak sprawdzę w praktyce zawarte w książce rady.

Im więcej czasu spędzam nad książkami rozwojowymi - a ostatnio moja lista owych się systematycznie wydłuża - tym bardziej doceniam klarowność i get to the point w owych pozycjach. Czy znajduje to zastosowanie tutaj? Tak średnio. Jestem osobą, która jeśli czyta kolejny raz sparafrazowaną treść dlaczego ta pozycja jest świetna, albo jak zmieni twoje życie i będziesz wszędzie wjeżdżać na białym koniu, to... mnie to nuży. Zatem sam tekst, można streścić o wiele bardziej, spokojnie w połowie stron z tej pozycji i czytelnik z tego nic by nie stracił. Jako, że przebrnąłem przez całość, oto myślę 3 najważniejsze punkty:
każdy sposób na notatki jest dobry, o ile jest systematyczny i poukładany - jeśli potrafisz odnaleźć wśród notatek w 90s to czego szukasz, to możesz napisać o tym książkę!
warto w trakcie notatek oprócz przypisywać tego do konkretnej kategorii jak np. podatek PIT, ująć też to w sposób odp na twoje pytanie, np czy PIT 11C wraz z PIT38 składa każdy rokrocznie i za pomocą wyszukiwarki odnaleźć wspominany punkt
oprócz wyszukiwarki ważnym jest warstwowe ułożenie notatek, najlepiej żeby każda kolejna warstwa zawierała 10-20% wiedzy z poprzedniej, co umożliwi na dokładne zbadanie tematu przechodząc do źródłowego tekstu oraz bardziej pobieżne informacje.
Moim zdaniem książka nie przedstawia żadnego rocket science i zapewne filmy na YT z tą pozycją w roli głównej albo przedstawiające interpretację innych użytkowników będą wystarczające. Uważam, ze autor podniósł ważny głos w sprawie tego, że mózg ludzki nie ma służyć zapamiętywaniu rzeczy, a wspomniana organizacja wiedzy przynosi wiele korzyści.

Treść książki nie wnosi niczego nowego ponad to, co można znaleźć na blogu i kanale YouTube autora. Książka jest raczej podsumowaniem i usystematyzowaniem tego, co T. Forte sądzi o Personal Knowledge Management. Mimo pewnych powtórzeń sądzę, że to wartościowa pozycja, może być dobrą zachętą do tego, żeby zmienić sposób, w jaki konsumuje się treści, zdobywa i przechowuje wiedzę, przetwarza informacje, być może nawet tworzy.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Zbuduj swój drugi mózg