Never Been Kissed

Okładka książki Never Been Kissed Timothy Janovsky
Okładka książki Never Been Kissed
Timothy Janovsky Wydawnictwo: SeeYA Cykl: Boy Meets Boy (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Boy Meets Boy (tom 1)
Never Been Kissed
SeeYA
2023-07-26
2023-07-26
2022-05-03
Karolina Wojciechowska

czytane w oryginalne w formie egzemplarza recenzenckiego od wydawnictwa SOURCEBOOKS Casablanca.

reprezentacje LGBT: MLM, WLW, demisexuality, bisexuality, drag queens.

idealny letni romans z wątkiem drugiej szansy na wspaniały letni weekend.
dostajemy wszystko, czego potrzebujemy, w słodkiej, romantycznej książce. trochę śmiechu, trochę płaczu i trochę szczęścia.

reprezentacje LGBT: MLM, WLW, demisexuality, bisexuality, drag queens.

idealny letni romans z wątkiem drugiej szansy na wspaniały letni weekend.

Never Been Kissed to w moim odczuciu przyjemna i raczej lekka komedia romantyczna. Jest to kolejna powieść, której fabuła z początku wydawała się być grubymi nićmi  szyta, ale z biegiem historii wszystko nabierało sensu. W zasadzie książka ta ma wszystko, co dobra komedia romantyczna mieć powinna, czyli fajne poczucie humoru, przekonujący bohaterowie, ciekawie rozwijająca się relacja między nimi, interesująca historia no i oczywiście nieco dramy. Zatem na tle innych powieści z tego gatunku książka ta może nie wyróżnia się jakoś szczególnie, ale nie oznacza to, że nie jest dobra.

Z całą pewnością to co w tej książce jest wyjątkowe to urzekający klimat upadającego amerykańskiego kina samochodowego oraz historia zapomnianej gwiazdy srebrnego ekranu. Bez wątpienia nadaje to powieści fajnego smaczku i ciekawie urozmaica fabułę. Styl autora mi podpasował, książkę czytało się szybko i przyjemnie, a w sumie o to głównie w książkach tego gatunku chodzi. Autor nie przesadzał z ilością dramy, czy żenujących momentów. Nie starał się upchać zbyt wielu tematów, dzięki czemu można się było skupić na tych najważniejszych.

W zasadzie nie mam się do czego przyczepić w tej pozycji. Jeśli ktoś szuka lekkiej, niezobowiązującej komedii romantycznej i nie przeszkadza mu, że "chopy sie całujo" to śmiało polecam tę powieść :)

byla srednia z tego co pamietam

byla srednia z tego co pamietam

Historia Wrena, który nigdy wcześniej się nie całował to bardzo urocza queerowa komedia, w której znajdziemy mnóstwo nawiązań do popkultury, znanych piosenek i filmów a główny bohater pracuje w kinie samochodowym.

Pierwszy pocałunek to coś czym młodzi, niedoświadczeni ludzie często się stresują i to zupełnie niepotrzebnie. Jest on jednak główną osią całej historii podobnie jak wysłane pod wpływem alkoholu maile do dawnych, niespełnionych miłości spośród który odpisuje… no właśnie ta najważniejsza. Historia, w której od samego początku w zasadzie udaje się odgadnąć zakończenie i główne wątki, pozwala jednak miło spędzić z nią czas. Teoretycznie fabuła nie zaskakuje, ale pozwala przemycić kilka ważniejszych rzeczy jaki demiseksualność czy pozorna akceptacja orientacji. Pokaże jak ważne są upór i dążenie do celu i choć nie zawsze uda się wygrać to warto podjąć ten wysiłek.

Jednocześnie jednak to pierwsza historia, w której poczułam że jestem na nią za stara a czytam naprawdę sporo młodzieżówek i nigdy wcześniej nie odniosłam takiego wrażenia🥲. Pełno słówek, które dla mnie są totalnie obce, brak odnośników na dole stron był w moim odczuciu trochę wybijający bo musiałam jednak oderwać się od książki i dowiedzieć co znaczy ghosting czy hotboxing. To jednak malutki minusik jedynie dla mnie, innym być może to nie będzie kompletnie przeszkadzać lub znają te słowa doskonale😉.

Średnio napisana.

Średnio napisana.

Powiem wam, że ta książka zrobiła na mnie dość pozytywne wrażenie i zasługuję na rozgłos. Jest może i gdzieś schematyczna, jednakże co jak co kino samochodowe wyróżnia się fabularnie zdecydowanie. Tutaj również pewien tajemniczy projekt zyskał moje zainteresowanie, a sama kobieca postać z nim związana rozbawiła mnie swoim charakterem - wprost uwielbiam. Autor wykreował bohaterów prawdziwych z krwi i kości, których możemy spotkać w rzeczywistości, ba nawet możemy ich już znać czy nimi być :P Mamy tutaj niezłą komedię romantyczną, a Wren z Derickiem to dopiero duet. Zdecydowanie musicie sięgnąć po tę powieść i poznać ich bliżej! Ta historia ma swój urok, a jednocześnie bardzo ważny przekaz, który gdzieś tam zostaje na długo.

to moja nowa ulubiona książka, dziękuję, dobranoc

to moja nowa ulubiona książka, dziękuję, dobranoc

Nasze działania napędza presja społeczna. Naciski otoczenia do robienia lub unikania określonych rzeczy mają szczególne znaczenie w przypadku osób młodych, szukających w otoczeniu akceptacji. Im mniej pewni jesteśmy tym łatwiej ulegamy oczekiwaniom bliskich i znajomych, a zapominamy o własnych potrzebach, marzeniach oraz emocjach. „Never been kissed” Timothy’ego Janovsky’ego to pozornie prosta opowieść przypominająca fabułą film „Do wszystkich chłopców, których kochałam” tylko w wersji BwB. Faktycznie mamy tu historię o podążaniu za własnymi pragnieniami, uczuciami i asertywnością.
Do życia Wrena Ronalda wchodzimy w czasie jego dwudziestych drugich urodzin. Przyjaciele spędzają z nim czas imprezując w klubie dla osób LGBTQIA+. Młody mężczyzna już od jakiegoś czasu jest świadomy swojej biseksualności i spotkał się z akceptacją otoczenia. Jedno, z czym mają problem to brak jego doświadczeń seksualnych. Wszyscy rówieśnicy w jego otoczeniu mają już za sobą pierwsze pocałunki i stosunki. Wren na tym tle wypada na bardzo niedoświadczonego. Z tego powodu przyjaciele aranżują różne sytuacje, które mają mu pomóc w nabyciu takich doświadczeń. Nie jest to jednak coś, do czego bohater chce dążyć dla samego przeżycia bliskości. Wręcz przeciwnie: liczy na mistyczne uniesienie, pokrewieństwo dusz i romantyczną otoczkę. Sam stwierdza, że czaka na swój filmowy moment. Nim to nastąpi zajmuje się zwyczajną codziennością toczącą się wokół studiowania filmoznawstwa oraz pracy w kinie samochodowym. Urodzinowa impreza jednak staje się momentem przełomowym w jego życiu. Pod wpływem chwili i dużej dawki alkoholi rozsyła wszystkich potencjalnych partnerów maile. Jednym z adresatów jest bardzo przystojny Derick, który wraca do miasteczka. Jakby tego było mało okazuje się, że Wren będzie z nim pracował. Poczucie zażenowania przeplata zaintrygowanie oraz fascynacja dawnym kolegą. Skupieni na swoich emocjach popadają w wiele problemów. Do tego okazuje się, że mające kilkadziesiąt lat kino jest na krawędzi bankructwa. Może je uratować nietypowy projekt, który odmieni życie kilku osób w okolicy. Czy młodzi mężczyźni bohaterzy będą dość zdeterminowani, żeby go zrealizować? Jak zareaguje na ich pomysł lokalna społeczność?
„Never been kissed” to opowieść o zmianach, jakie zaszły w otoczeniu, uczeniu się otwartości, akceptacji, docenianiu cudzej pracy, wspieraniu się, inspirowaniu oraz asertywności. Mamy tu bohaterów pokiereszowanych przez różne sytuacje losowe, zmuszonych do podejmowania ważnych decyzji oraz uczących się współpracy oraz odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji za własne czyny i decyzje. Autor pokazuje jak osoby w różnym wieku mogą być dla siebie wsparciem, stawiać sobie wyzwania oraz współpracować. Każde doświadczenie uczy ich czegoś. Obserwując ich widzimy też jak bardzo przez kilka pokoleń zmieniły się wzorce społeczne i przesunęły granice akceptowalnych zachowań. Pod płaszczykiem lekkiej amerykańskiej opowieści z kinem samochodowym i pracującymi studentami w tle mamy ciekawą i bardzo życiową opowieść o wyzwaniach i naszych postawach wobec różnorodnych przeszkód. Pojawia się tu też problem przejmowania się opinią otoczenia. Autor uświadamia nas, że zbyt wielkie skupienie się na tym może sprawić, że przestaniemy być twórczy i samodzielni. A nie ma nic gorszego niż marazm i bezczynność wywołana kompleksami czy hejtem. W wątek miłosny wpleciono tu ciekawe kwestie społeczne. Widzimy bohaterów pochodzących z różnych środowisk, mających odmienne doświadczenia, ale łączą ich praca, cele, studia, zajęcia.
"Never been kissed" to queerowa powieść dla młodzieży. Autor skupia się tu na doświadczeniach osób młodych, pokazuje jak kończy się wycofanie z życia z powodu czyiś ocen. Mamy tu piękne przesłanie, że zawsze trzeba działać i podążać za głosem swojego serca.

Jeżeli przeczytaliście już w swoim życiu trochę książek, to najpewniej „Never Been Kissed” niczym Was nie zaskoczy. I chociaż, rozumiem, że dla niektórych ta schematyczność sprawi, że wykreślicie ją ze swojej czytelniczej listy, tak dla mnie stanowiła ona jej zaletę. Budowała we mnie bowiem swego rodzaju poczucie bezpieczeństwa – poczucie, że wszystko będzie dobrze, więc mogę czytać śmiało, bawić się dobrze i nie przejmować się za bardzo.

Taka to jest bowiem dla mnie opowieść: komfortowa, bezpieczna i bardzo przyjemna. Do przeczytania w jedno popołudnie i najpewniej do szybkiego zapomnienia, ale tak przyjemnie spędzonego czasu czasem z tą historią, nikt mi nie zabierze.

Moim ulubionym wątkiem był tu zdecydowanie wątek kina samochodowego i pewnej bardzo zrzędliwej staruszki, autorki nigdy niewidzianego przez nikogo filmu. Uśmiechałam się absolutnie za każdym razem gdy, pani Alice wkraczała na scenę. Wątek kina samochodowego miał zaś w sobie niesamowity urok i traktuje nie tylko o miejscu pracy, ale też o marzeniach i trochę oczekiwaniach innych względem nas samych.

Wątek romantyczny również wypadł tutaj bardzo przyjemnie, chociaż nie brakowało w nim nastoletniego dramatyzmu. Trudno jednak winić głównego bohatera, za to, że zachowuje się jak nastolatek, będąc nastolatkiem. Można za to się uśmiechnąć pod nosem i przewrócić oczami, bo każdy to musiał kiedyś przeżyć. Sama relacja chłopaków była zaś dobrze przedstawiona, widziałam tutaj przestrzeń na jej rozwój, ponowne poznawanie się bohaterów i miałam poczucie, że rozumiem, dlaczego pewne rzeczy się w niej zmieniają. Dodatkowo znalazło się tu miejsce na rozmowę o niezbyt popularnej w książkach reprezentacji osób demiseksualnych, co bardzo doceniam.

„Never Been Kissed” to po prostu bardzo przyjemna, choć schematyczna, opowieść dla młodzieży, od której dostałam, dokładnie to, czego oczekiwałam: oderwanie od rzeczywistości i dużo komfortu.

Ckliwa i romantyczna opowieść, która dobrze się czyta. Miłość jest najważniejsza, happy end i wszystko co powinien zawierać w sobie dobry romans.

• Romans
  • Recenzenckie