Atlas minerałów i skał cz. 1

turystyka, mapy, atlasy
Pascal
2010-01-01
2010-01-01

Okładka książki Pegmatyty Dolnego Śląska Adam Pieczka, Eligiusz Szełęg, Adam Szuszkiewicz
Pegmatyty Doln... Adam Pieczka, Eligi...

Ten atlas, który prezentuje polskie minerały i skały, składa się z dwóch książek, tomów, części. W sumie w obu tomach ukazano (ponad trzysta barwnych fotografii) i opisano sto pięćdziesiąt pospolitych i rzadkich minerałów oraz trzydzieści sześć skał występujących w Polsce. Część pierwsza dotyczy tylko minerałów.
W części pierwszej autor pokazał i opisał około 100 minerałów. "Opisy minerałów ilustrują fotografie wykonane przez autora; większość przedstawionych okazów pochodzi z jego prywatnej kolekcji". Bardzo ważna uwaga: wszystkie okazy pochodzą z Polski, każde zdjęcie ma informację o pochodzeniu ukazanego okazu i jego wymiarach. To bardzo podnosi wartość publikacji. W części pierwszej znajdziemy informacje o autorze i wstęp od autora. Następnie czytelnik odnajdzie wprowadzenie, które ma za zadanie wyjaśnić co to jest mineralogia oraz opisać ogólnie cechy minerałów (kształt, barwa i rysa, połysk, łupliwość, przełam i oddzielność, twardość, gęstość, luminescencja, własności magnetyczne, radioaktywność, właściwości chemiczne). Kolejna część to właściwy atlas, w którym opisano minerały należące do pierwiastków rodzimych, siarczków, halogenków, tlenków i wodorotlenków, węglanów, siarczanów, boranów, fosforanów i arsenianów, wolframianów. Każdy minerał ukazany jest na przynajmniej jednym, świetnym zdjęciu. Opis każdego minerału zawiera: wyjaśnienie jego nazwy, informacje kto i kiedy ją nadał, informacje o właściwościach danego minerału, o minerałach jemu towarzyszących, o powstawaniu, występowaniu i zastosowaniu danego minerału. Książkę kończy indeks oraz spis literatury.
Bardzo ciekawa książka, która niejednego miłośnika minerałów zadowoli pod wieloma względami. Autor jest specjalistą od spraw związanych z minerałami, kolekcjonerem minerałów i nauczycielem akademickim. Ocena musi być wysoka. Zakończę dwoma zdaniami, które są zaczerpnięte z książki i mówią dla kogo (według autora) jest ta książka przeznaczona. "Książka zainteresuje osoby rozpoczynające przygodę z minerałami, sympatyków mineralogii, jak również wytrawnych kolekcjonerów, którzy, mam nadzieję, znajdą w niej dla siebie coś ciekawego. Może być przydatna dla uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz studentów jako pozycja uzupełniająca, do zajęć z mineralogii szczegółowej, genetycznej oraz topomineralogii (nauki o występowaniu minerałów w Polsce)".

W części pierwszej autor pokazał i opisał około 100 minerałów....

• Flora i fauna

Dodaj cytat z książki Atlas minerałów i skał cz. 1