Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców

Okładka książki Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców Tavi Hawn
Okładka książki Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców
Tavi Hawn Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Czarna Owca
2023-02-22
2023-02-22
tożsamość płciowa dziecko

Tavi Hawn w książce „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców” pokazuje, jak można wspierać swoje dziecko w trudnym procesie budowania własnego JA i odnajdywania swojej tożsamości płciowej. Duży nacisk położono tu na akceptację i podążanie za potrzebami swojego dziecka, stawiając na pierwszym miejscu relacje rodzic-dziecko.
Książka składa się z części teoretycznej, która daje nam sporą dawkę wiedzy, opowiada różne anegdoty z życia innych ludzi i udziela odpowiedzi, jak radzić sobie z różnymi problemami. Publikacja przygotowuje do rozmów z dzieckiem oraz odpowiedniego, otwartego reagowania na różnorodne wybory. Dostajemy wizję wychowania w szacunku poprzez budowanie bliskiej relacji, aktywne słuchanie i tolerancję.
Poradnik ma ma celu otworzyć umysły, pokazać różne możliwości i przygotować nas - dorosłych i rodziców - na to, jak zareagować, by nie krzywdzić swoich dzieci.

Książka składa się z części teoretycznej, która...

Słusznie poruszona tematyka o ogólnie bardziej potrzebnej otwartości i empatii do drugiego człowieka. Jeśli chodzi o naukowe podejście do płci - masakra. Nie dający się zrozumieć bełkot, definicje wyjaśniane same przez się.

Każdy z nas chce żyć w lepszym świecie. Oczekujemy bezpieczeństwa, uprzejmości, szacunku. Dobre społeczne funkcjonowanie wymaga akceptacji i otwartości na innych. Aby było to możliwe musimy być świadomi tego jak bardzo różnorodny jest świat, a nasz punkt widzenia, sposób odczuwania jest jednym z wielu. Płciowość oraz seksualność ciągle są w naszej kulturze mało rozumiane. Religijne demonizowanie tej sfery ludzkiego życia doprowadziło do wykluczenia wielu osób i konieczności tworzenia pozorów. Na szczęście powoli odchodzimy od tych działań. Otwieranie się jednak nie jest łatwe. Trzeba edukacji, ciągłej czujności i refleksji, a i tak może się okazać, że mamy zbyt małą wiedzę. Właśnie z powodu chęci poszerzenia swojej świadomości sięgnęłam po publikację Tavi Hawn „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców”. Po publikację można sięgnąć nie tylko w przypadku bycia rodzicem. Po prostu każdy, kto chce zgłębić temat i nie skrzywdzić znajomych żartami, pragnie mieć z nimi dobre relacje powinien poszerzyć swoją wiedzę. I dzięki tej książce jest to możliwe.
Poradnik składa się z kilku większych części. Oczywiście w każdej znajdziemy narrację, w której na pierwszym miejscu stawiana jest relacja rodzic-dziecko, ale rady dotyczące słuchania i nieoceniania przydadzą się też w kontakcie z innymi osobami. Znajdziemy tu podstawową wiedzę o różnorodnych tożsamościach płciowych, dowiemy się czym się różnią. Anegdoty z życia różnych osób wprowadzą nas w świat problemów bohaterów. Osoba autorska uświadamia nas jak bardzo różnorodne zachowania mają dzieci, w jaki sposób eksperymentują z odkrywaniem siebie. Duży nacisk położono tu na akceptację i podążanie za własną pociechą. Kluczowymi sposobami budowania relacji jest bliskość i rozmowy, w których rodzic staje się uważnym słuchaczem. W poradniku znajdziemy różne możliwości, z jakimi możemy się spotkać zarówno jako rodzice jak i członkowie społeczeństwa, w którym każdy jest inny. Zobaczymy, że myślenie stereotypowe i odgórne narzucanie pewnych norm i zachowań może wyrządzić szkody. Uświadomimy sobie jak niesamowicie wiele istnieje dróg do wyboru tożsamości płciowej.
Publikacja przygotowuje do rozmów z dzieckiem oraz odpowiedniego, otwartego reagowania na różnorodne wybory. Dostajemy wizję wychowania w szacunku oraz obraz rodzinnego ciepła, w ramach którego młody człowiek dostaje wsparcie bliskich, może liczyć na otwartą komunikację i stworzenie warunków sprzyjających rozmowie. Taka postawa wychowawcza będzie przydatna nie tylko w kontekście płciowego odkrywania dziecka, ale jako sposób na wychowanie szczęśliwego, wrażliwego, otwartego na innych oraz pewnego siebie młodego człowieka.
Tekst jest prosty, przystępny, rozmieszczenie poszczególnych problemów logiczne. Dzięki przejrzystym treściom łatwo wyszukać temat, który w danej chwili nas interesuje. Będzie to na pewno jedna z tych publikacji, do których trzeba będzie wracać, aby uczyć się komunikowania z dzieckiem. Duży nacisk położono tu na to jak ważny w relacji rodzica z dzieckiem jest rozmowa i słuchanie o odczuciach oraz przemyśleniach.

„Celem aktywnego słuchania jest lepsze zrozumienie, a nie przedstawienie swojej perspektywy ani udowadnianie własnej słuszności”.

„To, w jakim stopniu dziecko jest z tobą szczere, może zależeć od twojego własnego stylu komunikacji i chęci wysłuchania, nawet jeśli mówi o trudnych sprawach.”.

Poradnik zaintrygował mnie opisem i okładką. Został napisany płynnie. Chociaż spodziewałam się czegoś innego, to jednak zostałam pozytywnie zaskoczona.
Wiele ciekawych informacji, o których nie miałam pojęcia, bardzo mnie wciągnęły.

Jestem osobą otwartą i tolerancyjną. Dzięki temu poradnikowi łatwiej mi zrozumieć osoby, które przeciwstawiły się stereotypowi i zawalczyły o własne szczęście.

Poradnik wyjaśnia nam różnorodność płciową. Chociaż bardziej jest nacisk na dzieci i młodzież, którzy nie czują tego, co powinni według stereotypu. Jesteś chłopakiem, musisz być chłopakiem i kochać płeć przeciwną. Poradnik uświadamia różne zachowania dzieci, które mogą wskazywać na jego tożsamość płciową. Stara nam przekazać, jak mamy się zachować, aby móc wspomóc dzieci w swoim wyborze. Przedstawia wiele nurtujących pytań rodziców i odpowiada na nie.

Po lekturze jestem trochę mądrzejsza i wiem, że jeśli syn ma ochotę założyć różowy zegarek, to mu nie zabronię, miażdżąc jego planu i podcinając mu skrzydła.
Niby mała drobnostka, a dziecko wycofuje.

Nie każdy rodzic będzie umiał przebrnąć przez tę lekturę. Uważam jednak, że mimo wszystko stopniowo warto ją poznać. Wiele wyjaśni i uzasadni. Może dzięki niej rozwieje wiele wątpliwości. Trzeba iść z duchem czasu nie tylko w cyfryzacji.

Jak pomóc dziecku być po prostu sobą?

Kiedy pytam moją córkę, kim najbardziej chciałaby być, a ona odpowiada, że sobą, uśmiech wdziera się na moją twarz. Jest taka świadoma swojej wspaniałości. Poczucie własnej wartości 100%. Kiedy nam to zanika?

Jednym z podstawowych zagadnień, które mają wpływ na pewność siebie jest tożsamość płciowa. Tavi Hawn w książce „Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców” pokazuje, jak można wspierać swoje dziecko w trudnym procesie budowania własnego JA. Co ciekawe – w tłumaczeniu wybrano również formę „ono”, by podkreślić neutralność przekazu.

Inna świadomość
Chociaż nagonka na ruchy LGBT w naszym kraju trwa w najlepsze, to się po prostu dzieje. Młodzi ludzie mają coraz większą świadomość, jeśli chodzi o swoją tożsamość płciową. Ci bardziej dojrzali, zaczynają o tym głośno mówić. Nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie, w jakim poczuciu wstydu, gniewu, żalu niektórzy musieli żyć przez ładnych parę lat. Jak zabraniano im kochać. Tym bardziej się cieszę, że powstają takie książki, które mogą wesprzeć rodziców, gdy ich dziecko niekoniecznie będzie pasować do społecznego schematu.

„W większości kultur uznawano i uznaje się także więcej niż dwie płcie, a przedstawiciele_lki trzeciej bądź czwartej płci cieszą się wysoką pozycją w społeczności lub pełnią funkcje religijne”.

Definicje, ćwiczenia, strategie
Bardzo ciekawe w książce Tavi Hawn jest to, że wprawdzie zaczynamy od wstępu teoretycznego, ale później przechodzimy do tego, co kluczowe – do podstawowych strategii rodzicielskich. Najważniejsze jest oczywiście budowanie wspierającej relacji i słuchanie. Wydaje się proste, ale czasami stanowi ogromny problem. Kolejnym składnikiem jest szacunek. Nie można o nim zapomnieć.

Poglądy autora książki są nowoczesne, postępowe. Chciałabym doczekać momentu w naszym kraju, gdy tolerancja zagości się na dobre. Patrząc na młodych ludzi, myślę, że jest nadzieja, jeśli tylko damy im na to przestrzeń.

„Warto upewnić się, że te idee są w nas mocno zakorzenione, i podążać dalej naszą indywidualną ścieżką oduczania się  (wyzwalania spod dominujących w dyskursie głównego nurtu idei i wartości, które zostały nam narzucone)”.

Jak pomóc dziecku być po prostu sobą?

To, kim jesteśmy.

Świat wokół nas od zawsze się zmienia i od dawna nie jest już tak, że istnieje tylko jedna droga lub tylko jedna możliwość wyboru w kwestii własnej tożsamości. Dotyczy to także tożsamości płciowej i nie rozumie tego tylko ktoś o niesamowicie ograniczonych horyzontach światopoglądowych. Tolerancja i wiedza to jednak jedno - a co jeśli problem z własną tożsamością będzie mieć nasze własne dziecko? Co wtedy robić, jak z nim rozmawiać, jak pomóc mu przejść przez drogę do odkrycia, kim jest? W tym trudnym dziele może nam pomóc bardzo ważna i niesamowicie mądra książka Tavi Hawn: Tożsamość płciowa. Poradnik dla rodziców.

Wizja rozmowy o tożsamości płciowej z dzieckiem może się wydawać przytłaczająca, jednak dzięki odpowiednim wskazówkom możemy nawiązać tutaj zdrową, otwartą komunikację i stworzyć afirmujące oraz sprzyjające rozmowie na te tematy środowisko. Nieważne, czy Twoje dziecko jest cispłciowe, różnorodne płciowo, transpłciowe, czy wciąż nie jest pewne swojej tożsamości - w niniejszym przewodniku znajdziemy praktyczne rady i strategie, które pomogą zaakceptować je takim, jakie jest, i wspierać je w okresie poprzedzającym dojrzewanie.

Po pierwsze: najważniejsze są pewne podstawy. Dzięki książce zdobędziemy wiedzę z zakresu tożsamości płciowej i jej rozwoju, ról płciowych i ekspresji płciowej, a także odpowiednią terminologię, która dotyczy powyższych kwestii. Jeśli to za mało, to z pewnością poczujemy się pewniej w całym tym temacie dzięki sprawdzonym i skutecznym strategiom, odpowiedziom na najczęściej zadawane pytania oraz dzięki historiom innych rodziców, z którymi możemy się utożsamić.

Na łamach książki położono także nacisk na to, aby nauczyć się odrzucania osobistych uprzedzeń, a także aby nawiązać i podtrzymać otwartą komunikację oraz podążać za dzieckiem - nie tylko w kwestiach związanych z tożsamością płciową. Chodzi o szeroko pojęte wsparcie (głównie mentalne),za sprawą którego nawiążemy i podtrzymamy tak ważne między rodzicem i dzieckiem zaufanie - dzięki niemu każde dziecko poczuje się pewniej i nabierze przekonania, że nie zostało zostawione ze swoimi problemami samo sobie.

Zapewne znajdą się tacy, którzy niniejszą książkę zechcą spalić na stosie. Albo tacy, którzy uznają ją za przejaw "postępującej seksualizacji dzieci"... Przy okazji tak trudnych tematów, jak ten poruszony w niniejszej książce, łapię się na myśli, że nie ma chyba nic gorszego niż nietolerancja i szeroko pojęty, zakonserwowany w swych poglądach na każdy możliwy sposób, Ciemnogród. Świat się nieustannie zmienia i już od bardzo dawna nie jest tak, jak chcieliby tego przedstawiciele mentalnego Ciemnogrodu. Nie jest tak zwłaszcza w kwestiach dotyczących naszej tożsamości, możliwości dokonywania własnych wyborów i w kwestii preferencji, do których każdy z nas ma prawo.

To ważna książka i dobrze by było, żeby przeczytał ją każdy rodzic. Nie jest tutaj ważne, czy Wasze dziecko ma problem z własną tożsamością, czy nie. Ważne jest to, aby poznać dzisiejszy kształt problemów na tym polu i mimo wszystko porozmawiać o nich z dzieckiem - albo z uwagi na dotyczące go problemy z jego tożsamością, albo też (jeśli te problemy go nie dotyczą) przez wzgląd na możność zaszczepienia w jego światopoglądzie tak bardzo potrzebnej tolerancji dla innych wyborów. Niniejsza książka daje na tej płaszczyźnie wiedzę i pole manewru na płaszczyźnie rzeczowej rozmowy, a przez to jest jest naprawdę ważna.

Czarna Owca - dziękuję.

#tożsamośćpłciowa #tavihawn #tolerancja #światopogląd #własnewybory #czarnaowca #wydawnictwoczarnaowca #cosnapolce #recommendedbooks #bookreview #bookreviewpoland #instabooks #instabookspoland #dobraksiazka #czytamksiazki #poradnikdlarodziców

To, kim jesteśmy.

#współpracareklamowa z @wydawnictwoczarnaowca

Idąc w rytm przekonania "chcę dla mojego dziecka jak najlepiej" staram się sięgać po wiedzę z różnych dziedzin i przyswajać ją z otwartą głową.
Zaciekawił mnie więc poradnik #tożsamośćpłciowa - w tym temacie wiedzę mam wątpliwą i raczej stereotypowo przekazywaną.

Jak się okazało trafiłam bardzo fajnie. Poradnik składa się z kilku części, które kolejno - dają nam dawkę podstawowej wiedzy, opisują różne anegdoty z życia innych ludzi i pokazują jak sobie z tymi problemami można radzić, odpowiadaja na najczęściej zadawane pytania.

Cześć teoretyczna jest dość podstawowa i jak dla mnie wystarczająco wyczerpująca temat.
Pozostałe zagadnienia wydają się być zgodne z nurtem wychowania w szacunku i wzajemnym zrozumieniu, bez oceniania i nakazywania.

Ukazane standardy nie do końca na ten moment można w pełni odnieść do sytuacji w naszym kraju. Jest to książka kierowana głównie do sytuacji w krajach Ameryki, co nie zmienia faktu, że młodsze pokolenie wykazuje dość duże zainteresowanie swoją tożsamością płciowa i coraz częściej bez strachu ukazuje to, co czuje, zamiast dopasowywać się do przyjętych standardów narzucanych odgórnie.

Poradnik ten ma ma celu otworzyć nasze umysły, pokazać różne możliwości, z jakimi mamy szansę się spotkać i przygotować nas na to, abyśmy zareagowali nie krzywdząc innych. Uświadamia nas, że myślenie stereotypowe i odgórne narzucanie pewnych norm i zachować może wyrządzić nieodwracalne szkody.

Temat dla niektórych być może kontrowersyjny, dla mnie ciekawy i zgrabnie opisany.

Polecam wszystkim, którzy chcą poszerzyć wiedzę, mają pod swoim dachem małego człowieka lub po prostu interesują się tematem.

#współpracareklamowa z @wydawnictwoczarnaowca

Jak się okazało trafiłam bardzo fajnie. Poradnik składa się z...

• Refleksja
  • Współpraca