Dom Słonia I

2023-01-18
2023-01-18
fantasy debiut polska gra

🐘🐘🐘 Recenzja 🐘🐘🐘

Oliwia Ciesielska " Dom słonia I "
@ciesielska_o

Wydawnictwo : Agencja wydawnicza Gajus

🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘

" Może taki był zamysł Purgatorium: przemyśleć całe swoje dotychczasowe życie, zanim będziesz mógł do niego wrócić..."

" Dom słonia I" to debiutancka powieść autorstwa Oliwii Ciesielskiej..
Opowiada ona historię siedemnastoletniej dziewczyny o imieniu Christina Wright.
To emocjonująca i wciągająca powieść, która z pewnością dostarczy Ci wielu niezapomnianych chwil..

Autorka ma niezwykły talent do tworzenia wciągających historii, które przyciągają czytelnika od samego początku do końca..
Jej styl pisania jest pełen emocji i napięcia, co sprawia, że trudno oderwać się od książki..
Od samego początku, gdy Christina budzi się w obcym miejscu, autorka potrafi budować tajemnicę i niepewność, co daje czytelnikowi poczucie, że jest wraz z bohaterką w tej nieznanej sytuacji..
Opisy lasu i atmosfery, które towarzyszą Grze, są tak realistyczne, że można poczuć się, jakbyśmy się tam znajdowali..

Autorka również umiejętnie ukazuje wewnętrzne przeżycia Christiny, jej walkę z niepamięcią i poszukiwanie prawdy.. Cała historia jest pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów, które trzymają czytelnika w napięciu..

Styl autorki jest płynny, lekki i jednocześnie pełen głębi emocjonalnej.. Czytając jej książki, można naprawdę poczuć się częścią historii i przenieść się w świat bohaterów..

Dodatkowo, autorka potrafi stworzyć wyraziste postacie, które są pełne życia i mają unikalne cechy..
Autorka również umiejętnie balansuje pomiędzy akcją a rozwojem postaci, co sprawia, że czytanie jest dynamiczne i satysfakcjonujące..

" Każda kolejna myśl bolała bardziej, aż w końcu łzy pociekły mi po twarzy. Osunęłam się na podłogę, zagryzając wargę i przyciskając ręce do piersi..."

Christina Wright pewnego dnia budzi się w zupełnie obcym miejscu, które nazywa się Domem Słonia.. Co najgorsze, nie pamięta niczego ze swojej przeszłości. Jest przerażona i dezorientowana.. Na dodatek, na jej ciele znajdują się siniaki i rany, co sugeruje, że coś strasznego musiało się wydarzyć..

Początkowo Christina jest zdezorientowana, ale dowiaduje się od innych mieszkańców Domu Słonia, że jest w pewnym rodzaju przejściowej przestrzeni między życiem a śmiercią.. To jest takie jakby czyściec dla osób, które są w śpiączce, ale nadal mają szansę na wybudzenie.. Aby to osiągnąć, muszą zdobyć antidotum ukryte w lesie podczas cotygodniowej tajemniczej Gry..

Życie w Domu Słonia daje mieszkańcom możliwość przeanalizowania swojego dotychczasowego życia i odkupienia win.. Stopniowo Christina zaczyna przypominać sobie fragmenty swojej przeszłości i musi zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań.. Jest to dla niej okazja do pogodzenia się z tym, co się wydarzyło, oraz do znalezienia spokoju przed wiecznym odejściem..

Czy Christina odnajduje antidotum w lesie?
Jakie nowe znajomości nawiąże Christina w trakcie swojej podróży?
Czy Christina ostatecznie odzyskuje swoje wspomnienia?
Jak zakończy się historia Christiny?

🐘🐘🐘 Recenzja 🐘🐘🐘

Oliwia Ciesielska " Dom słonia I "
@ciesielska_o

Wydawnictwo : Agencja wydawnicza Gajus

🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘🐘

" Dom słonia I" to debiutancka powieść autorstwa Oliwii Ciesielskiej..
Opowiada ona historię siedemnastoletniej dziewczyny o imieniu...

66/52/2023 ig:@liber.tinea

“Dom słonia”, debiut autorstwa Pani Oliwii Ciesielskiej, to książka skierowana głównie do młodszego odbiorcy. Nie mam oczywiście na myśli małych dzieci, gdyż jest to wręcz idealna lektura dla młodzieży, o czym od razu można przeczytać w informacjach o klasyfikacji gatunkowej. To powieść z głębszym przesłaniem i z fabułą, którą warto podsunąć każdemu nastolatkowi wkraczającemu powoli w dorosłość. Nieskomplikowane słownictwo, bardzo trafnie w niej używane, jest stosowne właśnie do tej grupy wiekowej. Książkę czyta się lekko i ze sporym zainteresowaniem, a pomimo stosunkowo dużej objętości woluminu i drobnej czcionki, strony umykają w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak dzięki oryginalnej i dosyć ciekawie zbudowanej akcji. “Dom słonia” opowiada historię siedemnastoletniej dziewczyny, Christiny Wright, która niespodziewanie budzi się w obcym, w ogóle nie znanym sobie miejscu, nazywanym właśnie tytułowym Domem Słonia. Co więcej, ona nawet nie pamięta niczego ze swojej przeszłości! Dodatkowo ślady na jej ciele - siniaki i rany, świadczą o tym, że musiało wydarzyć się coś złego. Po początkowej panice i dezorientacji, zrozumiałych po takim przebudzeniu, młoda kobieta dowiaduje się od osób zamieszkujących ten przybytek, że znalazła się w przestrzeni zawieszonej gdzieś pomiędzy życiem, a śmiercią. Z uzyskanych informacji wyłania się obraz czyśćca dla osób znajdujących się w śpiączce, ale mających jeszcze szansę na wybudzenie, o ile uda im się zdobyć antidotum ukryte w lesie podczas udziału w cotygodniowej, tajemniczej GRZE. Życie w purgatorium pozwala jego mieszkańcom na rewizję swojego dotychczasowego życia, które stopniowo każdy z nowo przybyłych sobie przypomina i niejako daje możliwość odkupienia win, bądź na pogodzenia się z koniecznością wiecznego odejścia. Książka skłania Czytelnika do myślenia i pobudza ukryte w nim pokłady wrażliwości. Jest to naprawdę wartościowa, młodzieżowa fantastyka.

Czy masz czasem niejasne przeczucie, że jakaś historia ma zostać Ci opowiedziana w odpowiednim momencie Twojego życia? Wierzę, że książki “przychodzą” do mnie wtedy, kiedy trwa najlepszy czas na ich odbiór przeze mnie. Gdy mogę wyciągnąć z nich najwięcej i jednocześnie zanurzyć się w ich głębię. Nie ukrywam, że ta pozycja oczekiwała ładnych kilka tygodni na moim stoliku nocnym na swoją kolej. Ciągle czułam, że to jeszcze nie teraz. Co więcej, miała ona poczekać jeszcze dłużej, przed siedmioma innymi. Jednak kilka dni temu poczułam, że to już i przesunęłam ją w kolejce na sam początek. Teraz, już po jej przeczytaniu wiem, że to przeczucie było niewiarygodnie trafne. Książkę otwiera scena kiedy dochodzi do wypadku samochodowego z udziałem kierowcy, który w swojej zuchwałości nie liczył się z innymi uczestnikami ruchu. Początkowo nie wiemy kim są poszkodowani, nie wiemy czy przeżyli, możemy jedynie snuć insynuacje. Teraz zdradzę Wam, dlaczego ta książka mnie w niewytłumaczalny sposób wezwała. Kiedy zaczęłam ją czytać to dosłownie kilkanaście godzin wcześniej w Krakowie, bardzo niedaleko mnie, zdarzył się ten dosyć mocno nagłośniony wypadek samochodowy żółtego Renault Megane, prowadzonego przez syna pewnej telewizyjnej celebrytki. Straciło w nim życie czterech młodych chłopaków... Myśli o nich i o ogólnie o sensie egzystencji zaprzątnęły moje myśli w ogromnym stopniu na kolejne dni. “Dom słonia” wpasował się idealnie w te przemyślenia, ponieważ przedstawia pewne spojrzenie na kwestie związane z esencją istnienia… I również pojawia się tam wątek nielegalnych wyścigów samochodowych.

Bardzo polecam tę publikację każdemu młodemu duchem Czytelnikowi. Choć momentami bywa przewidywalna i być może odrobinę naiwna, to jednak jest oparta na innowacyjnym pomyśle i wnosi wartość dodaną do każdej ludzkiej duszy. Jest warta przeczytania. No i oczywiście potrafi zapewnić świetną rozrywkę, kiedy razem z bohaterami mamy możliwość brać udział w pędzącej akcji. Polecam!

66/52/2023 ig:@liber.tinea

Dlaczego 18% to jednocześnie bardzo dużo i stanowczo za mało? Czemu ludziom zdarza się zasnąć jadąc po autostradzie oraz skąd tyle dziwnych, zagadkowych pytań na samym początku recenzji? O tym już za chwilę!

Debiut pani Oliwi Ciesielskiej opowiada historię Christiny Wright. Młoda, zaledwie 17 letnia dziewczyna trafia do tajemniczego Domu Słonia, gdzie poznaje pozostałych mieszkańców. Ci, zupełnie różni, posiadają jedną wspólną cechę, a mianowicie… są w śpiączce. Szybko okazanie się, iż tytułowy „Dom Słonia” to mieszczący się poza czasem i materią czyściec, który można opuścić zwyciężając w cotygodniowej „Grze”. Czym jest ów gra, kogo na swej drodze spotka Christina oraz jakie zasady rządzą w purgatorium, tego dowiecie się z lektury. Ja zaś podzielę się moimi przemyśleniami odnośnie książki.

Sam pomysł na fabule bardzo mi się spodobał! Zawieszeni między życiem a śmiercią ludzie, walczący o powrót do swych ciał. Ostatnia szansa na zmierzenie się ze swoimi błędami. Próbazredefiniowania wiedzy o sobie, może watek powolnego godzenia się ze śmiercią, albo motyw walki skazanej na porażkę, która uszlachetniając - oczyszcza? Potencjał spory. Jednak dość szybko okazało się, że miejsce osadzenia akcji, to tylko pretekst do opowiedzenia rozterek egzystencjonalno - miłosnych głównej bohaterki. I nie miałbym nic przeciwko, pewnie nawet dobrze bym się bawił (powieść napisana jest ładnym językiem) gdyby nie kilka zgrzytów.

Przede wszystkim autorka zdecydowała się na ingerencje w solidnie przemyślany katolicyzm. W czyściec „wierzy”, a przynajmniej powinno wierzyć niecałe 18% ludzkości, ale nikt spośród mieszkańców tytułowego domu, ani razu nie zdziwił się realiami po „śmierci”. 82% ludzkości nie wierzy w czyściec, ale nikogo nie zastanowiło, że nie miał racji w kwestii swojej wiary! Dziwne prawda? Wracając do tych 18%… katolicy wierzą iż wszystko pochodzi od Boga i dzieje się za jego sprawą. A tu nagle okazuje się, ze czyściec został stworzony poza wiedzą jedynego Boga. Ktoś pod nosem wszechpotężnej istoty stworzył sobie czyściec, bo tak…

Do tego w lasach grasują stwory z wielu różnych wierzeń dla przykładu mantykora z persji, albo trytony z mitologii rzymskiej. To się po prostu nie klei. Rozumiem, że zapewne znajda się osoby którym takie zabiegi nie przeszkadzają, ale mnie rażą w oczy. Powtarzam sam pomysł jest bardzo dobry, jednak traci na spójności, osadzony w realiach które posiadają swoje sztywne zasady.

Niestety przyczepię się jeszcze do tempa oraz budowania dramaturgii. Główna bohaterka co chwile doznaje emocji i ciągle nam o emocjach opowiada. Przypomina to jednostajną, monotonną jazdę 130km/h po długiej trasie na autostradzie. Jedziesz szybko, ale po pewnym czasie zupełnie nie czujesz prędkości. Podobny zabieg zastosowano w najnowszym filmie o Indiana Jones. Pościgu, pościgi i jeszcze raz pościgi. Niby dzieje się dużo, ale zerkamy na zegarek… Niektórzy lubią tego typu narracje, więc nie należy traktować tej uwagi jako zarzutu.

Największy, a zarazem jedyny prawdziwy zarzut kieruję w stronę wygłaszania uczuć, przekonań i emocji. Postacie mówią nam, że się boją, śmieją, smucą, albo cieszą. Dla przykładu: W wielką miłość pomiędzy dwójką przyjaciół bohaterki, trzeba uwierzyć na słowo, gdyż nie została ona w jakiś sposób rozrysowana. Po prostu dowiadujemy się, ze szalenie się kochają, ponieważ siedzą razem i są dla siebie bardzo mili, czyli „bo tak”. Jasne dziewczyna, później strasznie rozpacza, ale przez brak wcześniejszego zbudowania ich relacji na głębszym poziomie, jej stany emocjonalne nie są wiarygodne.

Na koniec wspomnę o pozytywach. Pani Oliwia tworzy ładne zdania oraz opisy. Warsztatowo stoi na solidnym poziomie. Całość czyta się przyjemnie. W historii dostrzegłem spore pokłady wrażliwości. Zgaduje, że autorka jest całkiem sprawnym obserwatorem, ma tez dużo celnych przemyśleń oraz wykazuje potrzebę dyskusji. W dialogach miejscami czai się przyjemny humor, zaś jeden tekst okropnie mnie rozbawił!

„Dom Słonia” to tytuł, który mimo kilku niedociągnięć może się podobać. Fani literatury młodzieżowej powinni się dobrze bawić!

*Książkę otrzymałem od serwisu Sztukater, gdzie znajduję się oryginał recenzji:https://sztukater.pl/ksiazki/item/41574-dom-slonia-i.html?highlight=WyJkb20iLCInZG9tIiwic1x1MDE0Mm9uaWEiLCJkb20gc1x1MDE0Mm9uaWEiXQ==

Na moim profilu można wziąć udział w konkursie (do wygranie egzemplarz książki)

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Świetny, bardzo wciągający debiut!

Świetny, bardzo wciągający debiut!

Główna bohaterka książki to Christina.Budzi się w tajemniczym domu..kompletnie nic nie pamiętając co było wcześniej, towarzyszą jej inne osoby, które są w takiej samej sytuacji. I tu zaczyna się gra..o pamięć o życie. W lesie jest ukryte antidotum ale zdobycie go okazuje się trudne i zarazem bardzo niebezpieczne..A czy warto w ogóle odzyskiwać tą pamięć? I czy uda się dotrzeć do antidotum? "Dom słonia " to debiutancka powieść Pani Oliwii.Bardzo fajna młodzieżowa fantastyka. Opowieść jest wciągająca i zabiera nas w nurt wydarzeń i zwrotów akcji.Wyobraznia pracuje na najwyższych obrotach z każdą kolejną kartką. Losy bohaterów są ciekawe ,śledzimy ich codzienne życie , rozterki i dylematy. Śledzimy aspekt życia i śmierci a pewne rzeczy skłaniają do przemyśleń. Bardzo udana powieść debiutancka. Pierwsza część jest intrygująca i nie brak tu emocji. A zakończenie jest naprawdę zaskakujące. Czekam cierpliwie na kontynuację . Dziękuję autorce za egzemplarz i podziwiam za świetną okładkę ♥️

Możliwość zapoznania się z ciekawą książką zawsze jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Z tego też względu z przyjemnością postanowiłam skusić się na ,,Dom Słonia I" Oliwii Ciesielskiej, na którą zwróciłam uwagę dopiero w ostatnim czasie. Nie żałuję podjęcia tej decyzji, gdyż był to bardzo dobrze wykorzystany czas. Uważam, że warto dawać szansę nowym twórcom i z tego też względu to wydanie zyskało moje uznanie. Nie sposób pomijać obszerniejszych wydań, gdyż one także są idealne na spędzenie kilku wolnych wieczorów z tak wciągającą publikacją.

Główną bohaterką tego wydania została Christina Wright, dziewczyna, która obecnie nie miała wspomnień. Jej zadaniem było wzięcie udziału w Grze i nawiązanie relacji z innymi osobami. Z czasem dziewczyna zaczynała sobie coś przypominać, jednak czy to miało być dla niej korzystne? To się miało dopiero okazać, a dodatkowo na brak zaskakujących zwrotów akcji i takiego też zakończenia odbiorca na pewno nie będzie mógł narzekać. Czy Christinie udało się odnaleźć antidotum, dzięki któremu miała móc odzyskać swoje życie?

,,Dom Słonia I" Oliwii Ciesielskiej to bardzo dobrej jakości młodzieżowa fantastyka, którą idealnie mieć na uwadze na dłuższe wieczory. Nie ma tutaj dłużyzn, więc z pewnością jest to jedna z tych książek, którą czyta się sprawnie. Objętość jednak robi swoje. Zakończenie w tym przypadku jest doprawdy zaskakujące i z tego też powodu nie zaszkodzi mieć na względzie pierwszego tomu serii, który jednocześnie stanowi debiut autorki. ,,Dom Słonia I" Oliwii Ciesielskiej to jedna z ciekawszych lektur, z którymi miałam okazję zapoznać się w ostatnim czasie.

"Dom Słonia" to debiutancka powieść Oliwii Ciesielskiej, w której towarzyszymy Christinie Wright - dziewczyna budzi się bez wspomnień w tajemniczym domu, pełnym innych ludzi w podobnej sytuacji. Aby odzyskać własne życie, należy brać udział w cotygodniowej, niebezpiecznej Grze i odnaleźć ukryte w lesie antidotum - ale jest to trudniejsze, niż mogłoby się wydawać...

Powiem Wam, że takie debiuty, to ja lubię! Autorka stworzyła solidną i obszerną historię z gatunku młodzieżowej fantastyki, w której od samego początku fabuła intryguje i stawia przed czytelnikiem pytania - a każda z odpowiedzi tylko dodaje niewiadomych😉

Razem z główną bohaterką poznajemy miejsce oparte na kanwie Czyśćca dla dusz z elementami klasycznej mitologii i intrygującym konceptem powrotu do życia. Śledzimy kolejne Gry, życie codzienne mieszkańców, a także doznajemy sporej ilości dylematów moralnych i emocjonalnych rozterek, jakie im towarzyszą, a które skłaniają również czytającego do głębszej refleksji. Wątki dotyczące umierania, etyczności, miłości, czy szacunku dla życia są mocno zaakcentowane i ciekawe. Momentami mi się nieco jedynie dłużyły sceny codzienne, których było tu sporo - pozwalały mocniej poznać wielość postaci, ale jednak ja akurat preferowałam momenty, jak się działo więcej😄 Niemniej nie psuło mi to jakoś szczególnie zabawy, bo zwroty akcji, a szczególnie końcowe zaskoczenie były warte lektury😊

W jednym z głównych wątków fabularnych odnośnie walki o powrót do świata żywych bardzo interesującym aspektem było dla mnie to, że nasza główna bohaterka nie brała w nich czynnego udziału, a była jedynie obserwatorką, co jest dość niespotykane. Ta perspektywa kibicowania innym postaciom i trzymania się nieco "z boku" w oczach Christiny była czymś bardzo świeżym i za to szczególny plus😊

Uważam, że to bardzo interesujący debiut, który zapowiada obiecującą serię książek. Autorka potrafi przykuć uwagę i zaintrygować, a pewne kwestie balansu w opisach z pewnością w praktyce się wyrobią. Ja będę wypatrywać kontynuacji i mogę polecić lekturę!😊

Powiem...

Ciekawa książka, która potrafi pochłonąć na wiele godzin. Lekka bez przycieżkawych opisów wciąga w świat, którego wielu ludzi jest tak bardzo ciekaw. Pobudza wyobraźnię nie tylko u młodzieży. Gorąco polecam.

• Sprawdzić
  • W planach