1001 zabawnych zagadek

2023-02-08
2023-02-08
Marta Szafrańska-Brandt, Joanna Kuhn
zagadki

Okładka książki Dziennik: Zagadkowa podróż Michał Gołębiowski, Wojciech Grajkowski
Dziennik: Zaga... Michał Gołębiowski,...
Okładka książki Tajemnica kawiarni Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica kawi... Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Tajemnica mumii Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica mumii Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Tajemnica gazety Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica gazety Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Tajemnica meczu Martin Widmark, Helena Willis
Tajemnica meczu Martin Widmark, Hel...
Okładka książki Srebrna księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai Martin Widmark, Helena Willis
Srebrna księga... Martin Widmark, Hel...

Przed Wami bajecznie kolorowe oraz szalenie zabawne zagadki, dla dzieci już od 6 roku życia.

Na ponad 50 stronach czeka całe mnóstwo zabawy ale i ćwiczeń, które doskonalą umiejętności analizy, spostrzegawczość, logiczne myślenie, kojarzenie i łączenie w grupy.

Znajdziecie tutaj zarówno zadania na wyszukiwanie, liczenie, porównywanie, a także uwielbiane przez dzieci labirynty, a zwariowane ilustracje zdecydowanie zachęcają młodych czytelników do sięgnięcia po tę pozycję.

Od morskich głębin, po górskie szczyty, od poszukiwań pingwinów na biegunie po kosmiczne odkrycia - naprawdę jest tu co robić. A na samym końcu książki czekają także podpowiedzi i rozwiązania wszystkich zagadek, można więc sprawdzić samego siebie.

Książka ma miękką oprawę i zeszytowy format, dzięki czemu z łatwością można ją zwinąć i wrzucić do plecaka czy torby, jestem pewna, że uatrakcyjni niejedną podróż czy wycieczkę lub długi czas oczekiwania np. w przychodni.

Nie macie pomysłu, co robić z dziećmi w weekend? Polecamy zagadki! 😉 Ostatnio nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się pomysłowa książka „1001 zabawnych zagadek”, w której hiszpańska autorka Angels Navarro proponuje dzieciom naukę przez zabawę. 👏
Czytelnicy wyruszają na kartach książki w podróż praktycznie dookoła świata. Mają okazję zwiedzić różne miejsca takie jak dno morskie, a nawet Kosmos! Kolorowe ilustracje pozwalają im na odkrywanie i liczenie obiektów, dzięki czemu rozwijają swoją spostrzegawczość, koncentrację, percepcję wzrokową oraz umiejętność analizy i syntezy wzrokowej. ❤️ Dzięki takim zabawom dzieci nauczą się także kojarzyć fakty oraz wyszukiwać obiekty. To super propozycja do zabawy, którą można wykorzystać w weekendy, deszczowe dni, a także w czasie wolnym od zajęć. Na każdej stronie wzrasta poziom trudności zadań, a ćwiczenia mogą okazać się wyzwaniem nawet dla starszych czytelników. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/03/1001-zabawnych-zagadek.html

Jeśli lubicie zagadki i nie lubicie się nudzić to polecam Wam "1001 zabawnych zagadek"

Ta kolorowa książeczka mieści w sobie mnóstwo zadań, przy których rozwiązywaniu będziecie musieli nieźle się nagimnastykować.

Zadania te przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 lat. Myślę, że młodsze dzieci mogą rozwiązywać się je wspólnie z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Przyznam szczerze, że również dorośli znajdą tu coś dla siebie.

Sporo książeczek z różnymi zagadkami i ćwiczeniami mieliśmy już w rękach. Ta zaskoczyła nas wyjątkowo barwnymi i oryginalnymi ilustracjami. Na plus zaliczymy także dużą różnorodność zamieszczonych w książce ćwiczeń. Trzeba coś policzyć, wyszukać, porównać, lub przejść labirynt. Każde kolejne zadanie jest trudniejsze od poprzedniego. Na szczęście na końcu znajdziecie odpowiedzi. Ufff, czasem można coś podejrzeć, kto też tak robii?

Dziś polecam Wam książkę nie tylko dla bystrzaków, ale dla każdego, kto chce zrobić dobrą rozgrzewkę swojego mózgu🧠

"1001 zabawnych zagadek" to książka, która na pierwszy rzut oka może się wydawać oczywista i banalna, bo przecież znamy "ten typ". Ale taka nie jest 👀

Zawarte w niej polecenia i zagadki nie są proste. Nie wystarczy jedno spojrzenie rodzicielskich oczu, żeby znać odpowiedź. Tu się trzeba skupić i pogłówkować.

Są wyszukiwanki? Są. Ale nie tylko trzeba w nich znaleźć poszczególne obiekty, ale i zsumować do odpowiedniej liczby. Więc najpierw szukasz, notujesz, potem sumujesz - i szukasz od nowa, żeby sprawdzić gdzie coś zgubiłeś😉

Są labirynty? Są. Ale nie wystarczy odnaleźć w nich odpowiedniej ścieżki, trzeba liczyć przeszkody czy różne obiekty po drodze.

Czy poległam? Nie jeden raz🙈😂 Na szczęście na końcu książki znajdziecie rozwiązania, jeśli totlanie coś Was przerośnie 😉

A teraz na poważnie. To dobra książka. Widzę ją nie tylko w dziecięcej biblioteczce. Widzę jak dorośli pracują z nią dla poprawy koncentracji. Widzę osoby starsze, które chcą zachować bystry umysł lub borykają się z typowymi dla wieku przypadłościami. Widzę jak dzięki tej książce zachowują sprawność umysłu. Jak pomaga ona w rozwoju, zachowaniu dobrostanu oraz zapewnia rozrywkę.

Polecam!

Zadania i zagadki są jednym ze sposobów umilania czasu naszych pociech, rozwijania ich spostrzegawczości i koncentracji, zachęcania do liczenia oraz pozwalającego na stawianie nowych wyzwań. Wszystkie te zdolności przeplatają się i uzupełniają. Spostrzegawczość jest ściśle związana z koncentracją, umiejętnością dopasowania, znalezienie wspólnych cech. Im więcej ćwiczymy tym jesteśmy w tym lepsi. Ważna jest tu też szybkość rozwiązywania zadania, a także umiejętność analizy. Można ją ćwiczyć przez wskazywanie określonych elementów na ilustracjach lub przy pomocy specjalnych publikacji zawierających wiele szczegółów. U nas przygoda z takimi zabawami zaczynała się od drzwi, na których każdego dnia naklejałam kolejne naklejki i córka miała za zadanie znalezienie nowej rzeczy pośród bardzo wielu. Zabawa ta dawała jej wiele satysfakcji i pozwalała mi pracować nad jej słownictwem, a kiedy wychodziła na spacer miała wystarczająco przyciągające uwagę miejsce, po którym od przedmiotu do przedmiotu mogła wodzić palcem. To nam zdecydowanie ułatwiało ubieranie. Jednak były to tylko jedne drzwi niczym jedna strona. Po latach ciągle pozostał nam sentyment do rzeczy pomagających w odszukiwaniu szczegółów, podobnych rzeczy lub wychwytywaniu innych, niepasujących. I właśnie z tego powodu sięgnęłyśmy po publikacje Àngels Navarro, która na początku swoich publikacji da wskazówki, w jaki sposób pracować z jej publikacjami. Dowiemy się też dlaczego ten sposób kształtowania koncentracji długofalowej jest ważny.
Rok temu do naszego domu trafiły ćwiczenia „Zgadnij w minutę. 1051 łamigłówek” Książka jest dość gruba (tak na prawie centymetr),z usztywnionymi okładkami i wieloma zagadkami. Na początku publikacji znajdziemy cenne wskazówki, w jaki sposób takie ćwiczenia pomagają rozwijać możliwości intelektualne naszych pociech oraz w jaki sposób z nimi pracować. Zadania zaczynają się od stosunkowo łatwych. Z każdą stroną poziom trudności wzrasta. Do tego różnych przedmiotów z określonej kategorii jest więcej i można zachęcić do odszukania wszystkich. Duże znaczenie ma tu też zabawa z czasem. Fajnym gadżetem do pracy jest stoper z alarmem. On pozwoli nam na dokładne zmierzenie czasu i przyłożenie się do efektywności pracy. Do tego wielkim plusem jest różnorodność: zarówno wyszukiwanie przedmiotów określonej kategorii, jak i tych, które zniknęły, uzupełnienie miejsc pustych, labirynty, cienie, zbiory. Do tego zadania poklasyfikowano na dwa etapy pozwalające kontrolować postępy, rozbudowywać polecenia. Na końcu znajdziemy odpowiedzi, dzięki czemu będzie to świetna pomoc przy stosowaniu metody Montessori: dziecko samo może kontrolować własne postępy, weryfikować prawidłowość rozwiązania.
„1001 zabawnych zagadek” to kolejna odsłona zadań dla przedszkolaków. Zasada pracy jest tu taka jak w innych publikacjach autorki: z każdą stroną wzrasta poziom trudności. Na początku mamy łatwe zadania. Zaczynamy od prostych, ale jednocześnie bogatych w szczegóły ilustracji wyszukiwania określonych elementów. Na kolejnej stronie poziom wzrasta i to wyszukujący ustala jakie kategorie rzeczy będzie szukał. Dalej nie dość, że trzeba wyszukać określone rzeczy to jeszcze określić, których jest więcej, a których mniej, czyli pojawia się liczenie i porównywanie. Następna rozkładówka to pozornie proste wyszukiwanie i liczenie, ale później trzeba podsumować ilość wszystkich znalezionych elementów. Jest też dopasowywanie zbiorów, aby po razem była określona ilość rzeczy w wybranych zbiorach. Pojawia się też wyszukiwanie elementów wspólnych na dwóch ilustracjach, kolejne liczenie przedmiotów, sumowanie ich i do tego dochodzą zadania poboczne zawarte na ilustracji. Są też labirynty, wyszukiwanie rzeczy określonego koloru, liczenie ich, sumowanie wszystkich, grupowanie, odnajdywanie wszystkich.
Ilustracje są różnorodne, dzięki czemu odnosimy wrażenie dużego zróżnicowania Są to ciekawe rysunki zwierząt, roślin i przedmiotów. Jedne proste, inne fantazyjne.
Po takie książki warto sięgać z kilku powodów. Pierwszym jest pokazanie naszym pociechom, że zabawy z lekturami to bardzo przyjemna przygoda. Kolejnym trenowanie koncentracji i spostrzegawczości, a także logicznego myślenia pociechy w czasie wyszukiwania szczegółów, wzbogacanie słownictwa, poszerzanie wiedzy. Książki bez tekstu aż proszą się o to, by samodzielnie wymyślić przygody bohaterów, co powoli na wielogodzinne ćwiczenie dziecięcych umiejętności językowych oraz kreatywności. Proste ilustracje wykorzystujące podstawowe kolory oraz nieskomplikowane elementy będą doskonałą inspiracją do tworzenia własnych niepowtarzalnych rysunków. Do tego mamy tu świetną zabawę z matematyką. Dziecko rozwiązując zagadki nawet się nie spostrzeże, ile ważnych i prostych ćwiczeń wykonuje, jak wiele umiejętności ćwiczy.

Dodaj cytat z książki 1001 zabawnych zagadek