Jak wychować dziecko na fajnego człowieka

Okładka książki Jak wychować dziecko na fajnego człowieka Kaija Puura
Okładka książki Jak wychować dziecko na fajnego człowieka
Kaija Puura Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna poradniki
poradniki
Näin kasvatat lasestasi mukavan aikuisen
Wydawnictwo Luna
2023-01-12
2023-01-12
Katarzyna Aniszewska

Wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie. Książki o wychowaniu dziecka często serwują nam uniwersalne recepty albo ratują nam życie. Z książką Kaija Puura mam jednak pewien niedosyt.

Żeby wyrosnąć na fajnego dorosłego, dziecko potrzebuje miłości, docenienia, zdrowych granic i poczucia, że jest szanowane. Ponieważ życie nie przebiega według podręcznikowego scenariusza, autorka uczy, jak możemy wspierać kompetencje emocjonalne naszego dziecka i jak pracować zespołowo w rodzinie. Opiera się na prawdziwych przykładach. Nie krytykuje, ale wskazuje rodzicom praktyczne narzędzia, z których mogą skorzystać także w trudniejszych przypadkach. Pokazuje też, jak się przy tym wszystkim za bardzo nie spinać i złapać zdrowy dystans.

Książka pt. "Jak wychować dziecko na fajnego człowieka. Poznaj fiński sekret najszczęśliwszych dzieci na świecie" co prawda serwuje czytelnikowi pewne wskazówki, które mają mu pomóc dobrze wychować dziecko, jednak przywołane w książce spostrzeżenia są ujęte w sposób dość schematyczny.

Książka jest napisana przystępnym językiem, mimo wszystko dla mnie lektura tej książki nie była odkrywcza. Aczkolwiek dla kogoś innego może takową być.

Najważniejsze informacje w pigułce

Najważniejsze informacje w pigułce

Uniwersalny poradnik niezależnie od wieku pociechy, napisany w łatwy sposób. Można śmiało kilka wskazówek zaimplementować w swoim domu, jeśli taki był cel przeczytania tej pozycji. Jako rodzic dwuletniego dziecka, nadzwyczajnej wiedzy nie uzyskałem, ale może to lepiej? W przypadku natłoku wskazówek, nie potrafiłbym wybrać tych najbardziej pożądanych, a tutaj, kilka sformułowań czy inny punkt widzenia już mi towarzyszy.

Bardzo polecam każdemu rodzicowi i nie tylko!
Świetne i praktyczne wskazówki, dokładny opis i przede wszystkim przykłady sytuacji, w których rodzic zachował się z uszanowaniem uczuć i emocji dziecka - zdrowo, oraz gdy zareagował niezdrowo.

Fantastyczna książka, bardzo mi się podobała. Język miłości i szacunku zaczyna być coraz bardziej powszechną umiejętnością, którą świadomi ludzie wprowadzają do swoich domów i relacji.

Bardzo polecam każdemu rodzicowi i nie tylko!

Parę tylko wskazówek wykorzystałam za stare dzieci mam na tą książkę ale wiele robiłam jak w książce nie czytając ją. Oczywiste porady gdzie znajdę na każdej stronie internetowej

Z poradnikami mam ogólnie taki problem, że nie za specjalnie za nimi przepadam. Często bowiem są mocno ogólne, stereotypowe i naiwne. Nie wierzę też w gotowe, uniwersalne recepty i uważam, że wiele w życiu zależy od konkretnej sytuacji. A niestety bardzo często poradniki, zwłaszcza amerykańskie serwują banał za banałem bez szczegółowych informacji i wskazówek. Niestety mimo tego przekonania zdarza mi się skusić na lekturę poradnika, gdyż w momencie, gdy czytam o interesującym mnie zagadnieniu chciałabym się jak najwięcej na ten temat dowiedzieć i często wydaje mi się, że to może być ciekawe, inspirujące i z korzyścią dla mojego życia. Tak było i przy okazji premiery poradnika fińskiej psychiatry dziecięcej Kaija Puura pt. „Jak wychować dziecko na fajnego człowieka. Poznaj fiński sekret najszczęśliwszych dzieci na świecie.” Bo któż nie chciałby, żeby jego dziecko wyrosło na fajnego, szczęśliwego człowieka? Ja bardzo chcę! Książka ta premierę miała 12 stycznia nakładem wydawnictwa Luna, a ja recenzuję Wam ją dopiero teraz, gdyż mimo, że niewielka to książeczka przeczytanie jej zajęło mi trochę czasu, a potem zastanawiałam się co o niej napisać😊

Wypadało by zacząć od tego, co oznacza bycie fajnym człowiekiem. Myślę, że dla każdego trochę co innego, ale gdybym miała pokusić się o ogólne stwierdzenia, powiedziałabym, że to bycie człowiekiem o pewnej inteligencji emocjonalnej, wrażliwym, empatycznym, takim, który potrafi się komunikować z innymi, podejmuje wezwanie rzucane przez życie i potrafi żyć w społeczeństwie. Okazało się, że autorka widzi to podobnie i uważa, że w dużej mierze za to na jakiego człowieka wyrośnie dziecko odpowiadają rodzice (trudno się z tym nie zgodzić). Korzystając więc ze swojego doświadczenia zawodowego, jak również faktu, że jest matką piątki dzieci postanowiła się podzielić z czytelnikami wskazówkami, które mają im pomóc dobrze wychować dzieci. Na początku ogólnie pochyla się na tematem rodzicielstwa, tego w jaki sposób powinno się podchodzić do dzieci i co należy do zadań rodziców. W dalszym ciągu skupia się na codziennych wyzwaniach i na tym co możemy zrobić, żeby pomóc dziecku w życiowych sytuacjach. Autorka porusza też temat związany z radzeniem sobie z emocjami, zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci.  A na końcu przywołuje pewne sytuacje życiowej zmiany takie jak rozpoczęcie przedszkola czy konflikt między rodzicami.

Książka napisana jest przystępnym językiem. Niestety nie mogę powiedzieć, żeby zmieniła moje zdanie na temat poradników. Przede wszystkim bardziej skupia się na wskazówkach dotyczących małych dzieci, co mnie już nie interesuje. A po drugie przywoływane w książce stwierdzenia są bardzo ogólne i dotyczą w mojej opinie rzeczy oczywistych. Z jednej strony fajnie przeczytać w jednym miejscu kila zebranych uwag na temat rodzicielstwa i wychowania, z drugiej niestety czego innego się po tej książce spodziewałam. Jak dla mnie niestety nie wniosła ona nic nowego. Na pewno plusem książki jest przyjemny, lekki styl, brak specjalistycznego, naukowego języka i krótkie, czytelne rozdziały. Jeżeli miałabym określić komu tak książka może przypaść do gustu powiedziałabym, że raczej osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rodzicielstwem. Mnie jaki matki dwójki nastolatków nie zachwyciła, nie zainspirowała i nie wniosła do mojego życia praktycznie nic nowego, ale może w Waszym przypadku będzie inaczej. O tym musicie przekonać się sami😊

Książeczka jest nieduża, liczy sobie około 200 stron, z jednej strony uważam to za atut, z drugiej jako przywarę. Osobiście męczyła mnie pierwsza połowa tej pozycji, nie jestem zwolenniczką poradników i zapewne, gdyby książka była dłuższa, to nigdy bym jej nie skończyła. Z drugiej strony jednak uważam, że powinna być ona dłuższa, bo na tak niewielu stronach nie da się przekazać całej wiedzy co do wychowania dzieci. Mam wrażenie, że jest to zrobione pobieżnie i można było wyciągnąć z tematów znacznie więcej.

W książce przeczytamy między innymi o rodzicielstwie, codziennych problemach związanych z byciem rodzicem, o radzeniu sobie z emocjami, czy o wielkich zmianach, jakie czasem muszą nastąpić w rodzinnym życiu. Wszystkie te tematy są bardzo ważne, ale tak jak wspomniałam wyżej, odczuwałam pewien niedosyt, ponieważ żaden z nich nie został wystarczająco rozbudowany.

Z poradnikami mam taki problem, że nie lubię, gdy proste sprawy opisywane są w bardzo zawiły sposób sprawiający, że zwykłe zjedzenie kromki z masłem wydaje się być sprawą ważącą na losach galaktyki. Robienie z igły wideł jest dla mnie nieznośne do tego stopnia, że łatwo się irytuję nawet czytając książkę. Po co zatem sięgałam w ogóle po poradnik? Żeby poszerzać horyzonty, otwierać się na nowe doznania i wyjść ze swojej strefy czytelniczego komfortu. Teraz jednak wiem, że prędko tego nie powtórzę, bo odbiłam się od tej małej pozycji, nie sądzę zatem, żeby z innymi poradnikami było inaczej.

Co tu dłużej mówić – mnie książka nie porwała. Myślę, że większość porad jest dosyć oczywista, nie trzeba być wykwalifikowanym psychologiem dziecięcym, żeby wiedzieć że niektórych rzeczy nie należy robić, a inne wręcz przeciwnie, powinno się. Moim zdaniem jest to pozycja dla osób, które nie miały do czynienia z małymi dziećmi i nie wiedzą kompletnie nic o ich wychowaniu, dlatego to właśnie takim osobom ją polecam. Bo książka nie jest złą pozycją, ja wyniosłam z niej trochę przydatnej wiedzy i wiem, że inni mogą wynieść z niej jeszcze więcej.
________
Na całość recenzji oraz dyskusję na temat książki zapraszam tutaj: https://atramentowaprzystan.blogspot.com/2023/04/jak-wychowac-dziecko-na-fajnego.html

Kim jest fajny dorosły?

To pytanie autorka zadaje nam na samym początku, a następnie bardzo wnikliwie nam tłumaczy, a także daje wskazówki:
Jak wychować dziecko na fajnego człowieka?-Kaija Puura, wydawnictwo wydawnictwoluna

Sięgając po tą książkę, nie znajdziecie tu jaksmych, krótkich reguł co zrobić żeby...
Ta książka to raczej drogowskaz jak pracować z dziećmi, jak budować relacje i zachęcać je również do budowania relacji, żeby w przyszłości potrafiło budować zdrowe relacje i być szczęśliwym. Nie ma tu rad które działają na pstryknięcie palcem, ale raczej są tu wskazówki jak można budować pewność siebie i pokazywać dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie na podstawie codziennego życia w rodzinie. Zdecydowanie z tej książki można wynieść dużo cennych informacji i powoli wprowadzać je do relacji z dziećmi. Książka nie pokazuje tu, że po zastosowaniu się do wszystkiego życie nasze i dzieci będzie usłane różami, ale daje nam podstawy do tego żebyśmy potrafili poradzić sobie w trudnych sytuacjach i uczylu takiej zaradności nasze dzieci. Oczywiście jest tu kilka prostych rad, które są ważne jak np kiedy reagować w konfliktach między rodzeństwem , czy jak rodzic sobie w momentach kiedy dziecko chce inny posiłek niż jest przygotowany.
Osobiście lubię takie książki, chciaz warto zaznaczyć, że lubię też wykorzystywać z nich to co akurat wydaje mi się odpowiednie do naszego życia 😉
Lubicie takie poradniki?

Kim jest fajny dorosły?

Ta książka to raczej drogowskaz jak pracować z dziećmi, jak...

Mały podręcznik empatii, warto przeczytać i wracać co jakiś czas.

Mały podręcznik empatii, warto przeczytać i wracać co jakiś czas.

Obowiązkowa pozycja dla każdego rodzica.

Obowiązkowa pozycja dla każdego rodzica.

• Poradniki
  • Psychologia
  • Kupione w 2023

Dodaj cytat z książki Jak wychować dziecko na fajnego człowieka