Moja filozofia życiowa

Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
176

Na półkach:

Jak sam tytuł wskazuje - "Filozofia życiowa" - autor nie wyrusza w książce na metafizyczno-aksjologiczne podboje, ale stara się pewnie stąpać po ubitej ziemi i przy okazji udziela czytelnikowi rad, wskazówek, ostrzeżeń, czy wybitnie autorskich konstatacji. Wszystkie one są efektem obecności autora w swojej epoce i oddają niewątpliwie koloryt francuskiej ziemi, ale niektóre mogą być wykorzystane również współcześnie, nie wykluczając oczywiście, naszej pszennoburaczanej krainy.
Pierwsza z brzegu sugestia to ta: "...przebywając w gościnie w domu, gdzie służba jest marnie traktowana, raczej nie należy próbować potraw sosem podlanych. Dlaczego? Bo służący mógł wcześniej siarczyście splunąć na talerz i później rozcieńczyć to sosem".

Albo taka - dosyć kontrowersyjna - uwaga:
"Lepiej zmarnować swoją młodość, niż nic z nią nie zrobić".

Sugestia:
"Każdego, kto dożyje sześćdziesiątki winno dekorować się odznaczeniem, ponieważ ludzie są tak próżni, że większość z nich zamiast uganiać się za dziwkami, pić na umór i zachowywać się nierozsądnie, zachowywałaby czystość, mądry umiar i abstynencję, w nadziei, że kiedy się zestarzeją, otrzymają order zasługi".

To ciekawe, ale dla niektórych osób może być drażliwe:
"Pewna dama wyznała mi kiedyś sama ot tak, najzwyczajniej w świecie i sama z siebie:
- Nigdy nie myślę i to mnie męczy; a jak myślę, to o niczym."

Spostrzeżenie opisujące, chyba nie tylko francuską rzeczywistość:
"Mężczyzna to jedyny samiec, który bije swoją samicę. Jest zatem najbardziej brutalnym z samców., chyba, że założymy, iż kobieta jest najbardziej nieznośną z samic, co w sumie nie jest wykluczone".

Są też ciekawe historie. Na przykład historia młodego, ledwo wiążącego koniec z końcem małżeństwa: Pawła i Wirginii.
W końcu jednak Pawełek chwali się koledze:

"Los jej sprzyja, nie ma co mówić! W czwartek znalazła dwadzieścia franków! Miesiąc temu wygrała na loterii w domu starców dwanaście chustek. Jeszcze wcześniej na loterii na rzecz dzieci chorych na gruźlicę wygrała zmysłowe pończoszki!"
Paweł chwali się koledze, ale z niedowierzaniem kiwa głową:

"Słowo daję, nie mam pojęcia, jak ona to robi!

Jak sam tytuł wskazuje - "Filozofia życiowa" - autor nie wyrusza w książce na metafizyczno-aksjologiczne podboje, ale stara się pewnie stąpać po ubitej ziemi i przy okazji udziela czytelnikowi rad, wskazówek, ostrzeżeń, czy wybitnie autorskich konstatacji. Wszystkie one są efektem obecności autora w swojej epoce i oddają niewątpliwie koloryt francuskiej ziemi, ale niektóre...

więcej Pokaż mimo to

avatar
487
115

Na półkach: , ,

„Lepiej zmarnować swoją młodość, niż nic z nią nie zrobić.” ; )

Księga złotych myśli.

„W nieśmiertelnej falandze genialnych ironistów francuskich, falandze, której przewodzi Rabelais i Molier, zajmuje Courteline jedno z czołowych miejsc.” / Zygmunt S. Klingsland, paryski wysłannik warszawskich „Wiadomości Literackich”.

Georges Courteline / 1858 - 1929 / francuski dramaturg i prozaik, autor fars charakteryzujących się dużymi pokładami komizmu, wyśmiewa głupotę ludzką we wszystkich jej wymiarach, „bez pamfleciarskiej żółci, bez moralizatorskiego patosu, bez pedagogicznych konkluzji”.

„Ciężko jest oczywiście nie być już kochanym, kiedy się kocha, ale nieporównywalnie ciężej jest być kochanym, kiedy się już nie kocha.”

„Słowo „ekspert” w pięciu na dziesięć przypadków znaczy „ignorant”.”

„Nigdy nie zapominaj, że wybornej jakości masło to podstawa dobrej kuchni, i pamiętaj, że wymądrzanie się to cecha każdego durnia.”

Miniatura literacka, ironiczna, lekka i przyjemna.

„Lepiej zmarnować swoją młodość, niż nic z nią nie zrobić.” ; )

Księga złotych myśli.

„W nieśmiertelnej falandze genialnych ironistów francuskich, falandze, której przewodzi Rabelais i Molier, zajmuje Courteline jedno z czołowych miejsc.” / Zygmunt S. Klingsland, paryski wysłannik warszawskich „Wiadomości Literackich”.

Georges Courteline / 1858 - 1929 / francuski...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • 2023
    2
  • Karton w piwnicy/na strychu na książki
    1
  • Francja
    1
  • Samodzielne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moja filozofia życiowa


Podobne książki

Przeczytaj także