Zona. Historie ze strefy zamkniętej

Okładka książki Równi. Zbiór reportaży o dyskryminacji z uwzględnieniem perspektywy prawnej Katarzyna Bogatko, Małgorzata Borowska, Michał Janczura, Jakub Janiszewski, Karolina Kędziora, Magdalena Kicińska, Maciej Kułak, Marta Mazuś, Karolina Oponowicz-Żylik, Justyna Pobiedzińska, Paweł Rzekanowski, Krzysztof Śmiszek, Monika Wieczorek, Agnieszka Wójcińska
Równi. Zbiór r... Katarzyna Bogatko, ...
Okładka książki Wyspa Montresor Kinga Grafa, Marta Mazuś, Władysław Rybiński, Marta Wójcik
Wyspa Montresor Kinga Grafa, Marta ...

Niestety książka przesiąknięta kłamstwami i półprawdami.

Bardzo chcę wierzyć, że historie ludzi mieszkających blisko granicy i pomagających migrantom na skraju śmierci są prawdziwe. Tak należy robić i dziękuję wszystkich którzy takiej pomocy się podejmują.

Jednak nie dodaje się tu wiele rzeczy. Od niezadowolenia mieszkańców na działania rządu (Kto wygrał wybory 2023 na Podlasiu? I nie, nie jestem wyborcom PISu, po prostu dodaję fakty. Znam też opinie znajomych z tamtego rejonu).

Przedstawienie SG i WOTu (też mam relacje z pierwszej ręki).

Porównanie uchodźców z Ukrainy legalnie przekraczających granicę i migrantów nielegalnie przekraczających granicę z Białorusią. Absurd, dwie inne sprawy.

Wszystko jest tu pokazane skrajnie politycznie i ideologicznie. Nienawidzę skrajności..

Zmarnowany potencjał, bo naprawdę można było tę całą pomoc w miarę obiektywnie i pięknie pokazać.

Niestety książka przesiąknięta kłamstwami i półprawdami.

Bardzo przejmująca lektura. Relacja z wnętrza, głównie pochodząca od ludzi mieszkających w "zonie" i udzielających pomocy nielegalnym imigrantom. Robiących to z ludzkiego odruchu serca, nie zważając na grożące sankcje prawne czy opinie sąsiadów. Nie jest to jednak obiektywny reportaż. Autorzy nie przedstawiają perspektywy pograniczników ani innych przedstawicieli służb mundurowych. Warto mieć to na uwadze, przystępując do lektury.

Kolejna książka ukazująca kulisy wydarzeń związanych z kryzysem migracyjnym. Autorzy bez pardonu obalają ignorancję rządu oraz samowolkę służb. To co zapadło mi w pamięć szczególnie, to stwierdzenie że na zbudowany na granicy mur rząd wydał więcej niż WOŚP zebrał razem przez cały czas funkcjonowania. I to najlepsze podsumowanie tej książki.

Mało było i jest w mediach informacji o tym, co się w tzw. zonie działo i dzieje. Trudny i niewygodny temat.
Obrońcy granic nie płacą za nic - nie zapłacą też za draństwa, których się dopuścili bo "takie były rozkazy". Nadgorliwość oraz nadużywanie władzy. Kiedy jest okazja, tę władzę wykorzysta szeregowy z WOT, bo dlaczego nie?
Co mnie uderzyło w "Zonie"? Pomagających tym "niewłaściwym" uchodźcom bohaterów nie bolał reżim sanitarny: zamknięte lasy, cmentarze, brak dostępu do słu...pardon, to stygmatyzujące, ochrony zdrowia, przymus maseczek i przymus przyjmowania kolejnych dawek produktu medycznego. Bolało ich, że Ukraińcy byli wpuszczani bez ograniczeń mimo trwającej pandemii. Czy mam domniemywać, że gdyby ich szczepiono i maseczkowano na granicy to pretensje byłyby mniejsze? Stanowisko lewicy w sprawie przymusowych "szczepień" pamiętam, to też forma opresji, więc?
Dlaczego ogólnie dobrą całość trzeba było podsumować używając wobec lokalnych mieszkańców, przyzwoitych ludzi udzielających pomocy określenia "lokalne osoby pomagające"? Ta nowomowa mnie odpycha.

Co mnie uderzyło w "Zonie"? Pomagających tym...

I to ma być reportaż? Jednostronnie pokazana sytuacja na granicy polsko - białoruskiej. Autorzy nie wykonali nawet minimum wysiłku żeby spróbować zrozumieć co tam się dzieje.
Opowiastki o biednych dzieciach i matkach uciekających przed wojną i bezwzględni Polacy, którzy nie chcą wpuścić przez zieloną granicę kilku tysięcy randomowych ludzi.
Choć w sumie nie.....jakoś tych kobiet i dzieci jest mało w tych opowiastkach - za to całkiem sporo mężczyzn, którzy uciekają bo ktoś im obiecał, że przeszmugluje ich do Niemiec - prawnicy, księgowi, wykształceni ludzie, nie dzieci gnane wichrami wojny.
Jakim cudem ktoś, kto skończył prawo NIE rozumie, że granicę przekracza się na przejściu granicznym, a nie wyrąbując przejście w płocie?
Potem mamy fantastyczne stwierdzenia, jak te, że pan autor nie czuje się Polakiem, a ci którzy popierają działania Polski na tej granicy to ruscy agenci i mordercy.
Jasne, dużo prościej opisać emocjami smutne historie dzieci przytulających misie, niż wytłumaczyć skąd te osoby się tam wzięły, dlaczego zostali oszukani i przez kogo i dlaczego żadne państwo nie może wpuszczać każdego, kto ma ochotę pomieszkać sobie w Polsce.
Tak ochoczo wygłaszane przez autora i jakże ogólne stwierdzenia dotyczące konieczności przyjmowania uchodźców nie zostały poparte żadną refleksją co dalej? Czy Polska ma do zaoferowania muzułmaninowi z Afryki cokolwiek? MIejsce do praktykowania religii? Miejsce pracy? Urząd, w którym ktoś mówi w jego języku? Przedszkole czy szkołę dla jego dzieci?
Piękne hasła, jak w tej książce, pięknie się sprzedają bo nie wymagają refleksji i myślenia, prawa sprzedaje się znacznie gorzej...

Choć w sumie nie.....jakoś tych...

Czy kolor skóry w Polsce ma znaczenie? Czy etyczne postepowanie jest wpisane w nasze DNA? a może owo postępowanie regulowane jest przez sytuację w której się znajdujemy - i jest możliwe płynne przejście od oprawcy do wybawiciela? na te pytanie każdy musi odpowiedzieć sam po wysłuchaniu książki.

Przerażające historie. Przerażające jest to, że człowiek człowiekowi jest w stanie zgotować niewyobrażalne piekło, wystarczy tylko dać mu odrobinę władzy.

Trudna, ale bardzo ważna lektura.

Trudna, ale bardzo ważna lektura.

• Storytel
  • AudioBook's