Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu

Okładka książki Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Eric Grzymkowski
Okładka książki Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu
Eric Grzymkowski Wydawnictwo: Zwierciadło sztuka
sztuka
Art 101: From Vincent van Gogh to Andy Warhol, Key People, Ideas, and Moments in the History of Art
Zwierciadło
2023-01-25
2023-01-25
Agata Trzcińska-Hildebrandt

Dno Rowu Mariańskiego, kilometr mułu, rurkowce i pod nimi ta makulatura. Książka o sztuce, która nie zawiera zdjęć opisywanych obrazów - brawo.

Sporo informacji ale nie znalazłam klucza do pomysłu na rozmieszczenie tematów. Jak dla mnie zbyt chaotyczna.

Powiedziałabym, że to wyśmienita lektura dla tych, którzy niespecjalnie lubią się wysilać, a jednak chcieliby coś wiedzieć. Dla laików, którzy może by i mieli ochotę zrozumieć, skąd i dlaczego jakiś obraz pojawił się w galerii czy muzeum, ale nadmiar informacji ich zniechęca.
Znajdziecie w tej pozycji nazwiska przedstawicieli różnych kierunków, autor wyjaśni Wam, co owe kierunki charakteryzowało, dowiecie się, na czym polega złota proporcja, poznacie początki największych światowych muzeów i bez wysiłku przyswoicie sobie mnóstwo innych informacji.
Niech Was nie zrazi brak chronologii...

(cd recenzji na fb)

Książka idealna dla osób niewiedzących o sztuce prawie nic. Świetne wprowadzenie. Ciekawe opisy. Zachwycił mnie format krótkich rozdziałów i braku chronologii, niewiadomo co bedzie w kolejnym rozdziale. Autor miesza różne tematy przez co ksiazka jest bardzo ciekawa.

Jeśli ktoś nigdy w życiu nie miał kontaktu z historią sztuki, prawdopodobnie dowie się wielu rzeczy z tej pozycji, ale jednocześnie brak chronologii raczej utrudni mu czytanie. Mnie brak chronologii się bardzo podobał, ale jedyne, co wyniosłam z tej książki, to kilka nazwisk do zgooglowania, żeby dowiedzieć się czegokolwiek więcej, bo krótkie rozdzialiki ledwie sygnalizują tematy.

Czy wiecie, że malowidła naskalne zostały uznane za pierwsze rysunki w stylu kreskówki, ponieważ niektóre zwierzęta namalowane były "w ruchu"?
Czy wiecie, że malowanie ciała - body art - zapoczątkowało powszechne dziś tatuaże?
Czy wiecie, co to złota proporcja i, że to właśnie ona jest przyczyną atrakcyjności wizualnej w sztuce?

Jeśli macie ochotę pogłębić swoją wiedzę na temat szeroko pojętej sztuki to bardzo zachęcam do sięgnięcia po książkę Erica Grzymkowskiego - "Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu".

Znajdziecie w niej sztukę od podstaw: teorie koloru, rysunek perspektywiczny, zasady sztuki (ruch, spójność, harmonia itd.),elementy sztuki (kontrast, proporcja, tekstura, tonacja, układ, rytm itd.) i choć każdy z nas uczęszczał w szkole na zajęcia plastyki czy sztuki, to raczej rzadko były to lekcje związane z teorią, a ta okazuję się bardzo ważna.

Autor opisuje przeróżne nurty sztuki, zarówno, te które znamy jak i te mniej popularne. Przeczytamy między innymi o: baroku, renesansie, kubizmie, surrealizmem, fowizmie, futuryzmie, dadaizmie, impresjonizmie. Dzięki tej książce poznamy również intrygujące historiepsłynnych artystów oraz wiele innych ogromnie ciekawych faktów świata sztuki.

Wszystkie informacje podane są w prosty i zrozumiały sposób, bez zbędnych dywagacji. Książka Erica Grzymkowskiego zawiera krótkie rozdziały tematyczne, dzięki czemu nie przytłacza wiedzą, a wręcz przeciwnie, zachęca do tego by dowiedzieć się jeszcze więcej!

Jeśli macie ochotę pogłębić swoją wiedzę...

Duże rozczarowanie. Książka jest zbiorem krótkich artykułów zebranych bez żadnej myśli przewodniej. Tekst o Leonardzie sąsiaduje z kubizmem, a Tycjan z modernizmem. Żadnych ciekawostek- ogólnie znane fakty

Sztuka od wieków zachwyca, fascynuje, zaskakuje i szokuje. Jest tak wiele znanych artystów, nurtów. Jest to naprawdę fascynujący świąt.

Niestety nudne opisy mogą nas jedynie znudzić, a nie sprawić, że poczujemy magię sztuki. Ta książka podchodzi do tego tematu nieco inaczej. Tutaj nudne szczegóły zostały pominięte na rzecz tajemnic światowych artystów i ich dzieł.

Przejdziemy tu przez nurty i kierunki w sztuce, odkrywamy dekrety baroku, surrealizmu czy impresjonizmu, poznając dzieła wybitnych artystów jak van Gogha.

To książka dla miłośników sztuki I tych którzy dopiero chcą ja odkryć. Bardzo ciekawa.

• Popularnonaukowe
  • Sztuka
  • Nauka

Eric Grzymkowski Sztuka. Przewodnik dla lubiących rozkminiać bez bólu Zobacz więcej