Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu

Okładka książki Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu Brenda Ueland
Okładka książki Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu
Brenda Ueland Wydawnictwo: Element sztuka
sztuka
If you want to write : a book about art, independence and spirit
Element
2009-01-01
2009-01-01
978-83-929719-0-0
Aleksander Baj
sztuka pisania

Dajcie książce szansę. Pamiętajcie, że ma prawie 100 lat. Pierwsza połowa jest dla dzisiejszego czytelnika koszmarna. Kaznodziejstwo, ku pokrzepieniu serc i zbudowaniu poczucia wartości zdominowanych społecznie, często biednych, niewyedukowanych kobiet. Dziś byłyby to memy z kategorii „Jesteś zwycięzcą”. Ale po tym mocno przydługim rozbiegu, kaznodziejka stopniowo zamienia się we wrażliwą, przenikliwą pisarkę. Zgodnie z głoszonymi zasadami zaczyna operować konkretem i szczegółem. I wtedy nieoczekiwanie staje się przekonująca, momentami odkrywcza. Stuletni dystans przestaje mieć znaczenie. Uwodzi czytelnika bezpretensjonalnością, szczerością i żarliwością połączoną z głębią. Dlatego warto dać jej szansę.

Rozumiem dlaczego ta książka może się nie podobać. Pewnie właśnie dlatego trafia do mnie. Mam do niej jeden zarzut, dotyczacy religii, ale ja w ogóle nie lubię czytać książek, w których ten temat się pojawia. Myślę, że dla niektórych będzie ta lektura czymś w rodzaju pokrzepiacza serc. Dla innych czymś zbędnym i pustym. A może po prostu niezrozumiałym? Na szczęście nic nie jest dla wszystkich i każdy może wybrać coś dla siebie. Książka Brendy Ueland to moje ukojenie. Jak dobrze, że są osoby, które nie boją się iść pod prąd, a właściwie boją się, ale idą. Mimo to. Mimo wszystko, i szukają swojej drogi, swojego miejsca w tym nieprzyjaznym świecie. Świecie, który coraz bardziej ceni bylejakość...

Jak na książkę napisaną tak dawno temu jest zaskakująco aktualna. Oczywiście część porad nie wytrzymuje próby czasu, ale spora część z wskazówek nadal jest przydatna przy sztuce tworzenia treści.

Brenda Ueland przychodzi artystycznym duszom z odsieczą. Ratuje ich od przymusu bycia rozpoznawalnym. Uwalnia od presji bycia lubianym. Zdejmuje maski, za którymi kryje się obawa przed byciem skwitowanym w kilku szyderczych słowach. Z jednej strony autorka pokazuje ograniczoność słowa, które łatwo można ubrać w ramy i stłamsić. Z drugiej zaś jego siłę przebicia, za którą kryje się autentyczność oraz odwaga.

W swojej książce Brenda opowiada się za wolnością. Ściąga wszystkie kajdany, które swobodnie płynącą twórczość zamieniają w suchy elaborat. Nadaje sens najmniejszym wysiłkom, jeśli te pozostają szczere i zgodne z naturą szeroko pojmowanego artysty.

Dzięki jej poradnikowi utwierdziłam się w tym, co autorka tak pięknie ubrała w słowa. Mogę szczerze polecić książkę wszystkim, którzy czują się twórcami: swoich dzieł, sztuk mniejszych bądź większych, nade wszystko życia. Słowa Brendy wesprą ich w staraniach, aby wyrażać siebie szczerze i wiernie, nie wyrzekłszy się swojego jedynego oraz niepowtarzalnego „ja”.

Jeśli miałbym pisać tak jak pani Brenda, to niechaj nigdy niczego nie napiszę. Nawet jeśli przed takim pisaniem uratowałbym tylko jednego czytelnika, to i tak przysłużyłbym się światu.
Jeśli interesuje cię warsztat pisarski, nie czytaj książki pani Brendy. Nie dlatego, że nie ma w niej zupełnie nic wartościowego. Po prostu wartościowej treści jest tam tak mało, że szkoda czasu na jej wyłuskiwanie z pełnego pustosłowia tekstu tego poradnika. Jest tyle innych książek adresowanych do kandydatów na pisarzy, że bez trudu znajdziesz dla siebie coś interesującego, a nie tak irytującego, jak poradnik tej pseudopisarki. Poza tym ta książeczka jest tak przerażająco nudna, tak męczy, tak boli podczas czytania...

Ta książka daje potężny zastrzyk energii do pisania (właściwie do tworzenia w ogóle). Pomaga poukładać w głowie dręczące wątpliwości i opanować strach przed działaniem. Książka dla wszystkich zablokowanych artystów.

Przydatność owego poradnika (a także jego wady i zalety) pokrótce oceniłam w moim vlogu: https://youtu.be/la8gdl57neM?t=3m35s

Gdybym miała dobrać idealny cytat do tej książki, to brzmiałby on tak: "Dowiedz się kim jesteś i pozostań sobą" Dolly Parton.
Brenda w fenomenalny sposób daje czytelnikowi siłę, by podążał za własnym a nie cudzym powołaniem i tworzył w zgodzie ze sobą a nie zewnętrznymi trendami.
Ten poradnik to mowa pochwalna dla wolności wewnętrznej. Można się nim albo zachwycić, albo zlekceważyć - stanów pośrednich brak. Ja od razu "poczułam miętę", znudzona podobnymi poradnikami pisania, w których roiło się od frazesów.
Nie u Brendy. Ona szczerze i otwarcie pisze o urokach pisania oraz związanych z nim wyzwaniach, które wykraczają poza literę i kartkę papieru. Autorka pomaga przebrnąć przez najgorszy etap tworzenia, na który składa się zwątpienie pisarza/twórcy w swój talent, we własną pomysłowość i przede wszystkim w wartość prezentowanego tekstu. Cennym dodatkiem okazują się także przykłady z życia wzięte, dzięki którym ów poradnik to czysty, jeszcze nieskalany komercją autentyk.
Podpisuję się pod "Jeśli chcesz pisać" obiema rękami i na pewno będę do Brendy wracać. Często.

To książka o ogromnej mocy i cudownym przesłaniu. To książka dla każdego, kto ma problem ze spełnianiem swoich marzeń. I choć motywem przewodnim jest pisanie, śmiało można przypiąć ją pod każdą pasję, którą można mieć w życiu. Autorka głęboko wierzyła, że silna wiara w swoje pragnienia, szczerość i oddanie wystarczą, aby się realizować. Nie należy patrzeć na zysk, bo wówczas będziemy działać nieszczerze a nasze teksty będą sztuczne. Nie należy bać się krytyków, bo ich opinie nas tylko wzmocnią. Tylko pisząc z serca, z pasją, miłością można osiągnąć sukces przede wszystkim przed samym sobą. Kiedy czyta się książkę, człowiek wierzy, że tak jest. Że ten świat nie jest taki zimny i nieprzystępny. Chcę wierzyć, że nadal można tak funkcjonować i nie dopuszczam do siebie myśli, że przekonania autorki są ślepe. Biorę pod uwagę, że zmarła w 1985 roku, przed masową produkcją pudelkowych tekstów, podążaniem za sławą, robieniem z siebie głupka na zawołanie. Wierzę jednak, że w dzisiejszym świecie można żyć tak, jak autorka. Trwać przy swoich przekonaniach, czerpać ogromną radość z życia i codziennie chodzić do pracy a nie na kilkugodzinną harówkę.

• O pisaniu
  • Arcydzieła
  • Skarby biblioteki

Dodaj cytat z książki Jeśli chcesz pisać. Książka o sztuce, niezależności i duchu