Wojna. Reportaż z Ukrainy

reportaż
Biały Kruk
2022-11-28
2022-11-28

Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...
Okładka książki Kod zwycięstwa. Jak ultramaratończycy pokonują swoje słabości Jakub Maciejewski, Przemysław Stupnowicz
Kod zwycięstwa... Jakub Maciejewski, ...

Wciąż bardzo bym chciała, by to była fikcja literacka, a nie reportaż z czegoś, co dzieje się teraz, tak blisko... ciężko dobrać słowa do recenzji, bo większość określeń dotyczących literatury banalizowałoby temat... Książka przykuwa, czyta się ją szybko, jakby mając nadzieję, że z każdą przeczytaną stroną wojna się skończy. Autor wplata różne nawiązania, dygresje, płynnie przechodzi z tematu na temat. Reportaż wstrząsa. Że nadal wojna jest zła, że nic się tu nie zmieniło od tysiącleci. Czytalnik nie gubi się w gąszczu niewyobrażalnych liczb, nazwisk, dat, miejscowości itd., ale prowadzony jest emocjonalnie przez urywki historii konkretnych osób, wydarzeń co bardziej się zapamiętuje, niż suche fakty. Trudno znaleźć w tych historiach prostą nadzieję, bo wciąż ten dramat trwa, ale za to po przeczytaniu chce się działać, nie chce się być biernym i obojętnym, ale chce się być odpowiedzialnym i dumnym z ideałów wolności, odwagi, poświęcenia, szacunku, jaki wpajali nam nasi przodkowie. Może to właśnie element "pokrzepiania serc", jak w powieściach, do których Autor w jednym z rozdziałów nawiązuje?

Warta polecenia relacja z pierwszych miesięcy wojny na Ukrainie. Przez chwilę miałem obawę że będzie to jednostronna opowieść (tak jak zdecydowana większość treści w mediach) ale na szczęście autor nie wpadł w pułapkę i pokazał wiele twarzy ludzi przebywających na terenach objętych działaniami wojennymi. Prawda zazwyczaj jest bardziej skomplikowana niż możemy to wyczytać a historie ludzkie bardziej tragiczne niż byśmy chcieli. Ciekawi też obraz społeczeństwa zniszczonego przez system bolszewicki, żywe ofiary socjalizmu - "zombirowani". Pozdr.

'Wojna: ludzie ludziom zgotowali ten los'

Powyższy cytat pochodzący z ,,Medalionów'' Zofii Nałkowskiej, kolejny raz okazał się boleśnie aktualny. Obecna sytuacja u naszego wschodniego sąsiada, dobitnie pokazuje, że nic nie jest dane nam raz na zawsze. Jakże kruchymi wartościami są dziś bezpieczeństwo i pokój.

Słusznie wydawca zapowiada reportaż: ,,Co ważne, ta książka jest również ostrzeżeniem. Przez kilka dekad wierzyliśmy w naiwną bajkę o lepszych i bezpieczniejszych czasach. Co jeśli zachodnim politykom morderstwa w Irpieniu czy bombardowania, szpitali i przedszkoli nie przemówiły do rozsądku? Czy będzie inaczej, gdyby to Polska stała się kolejną ofiarą rosyjskiej agresji? Czy nie znajdzie się jakieś wygodne usprawiedliwienie, by reakcję krajów zachodnich opóźnić?''
Jakub Maciejewski jako jeden z nielicznych korespondentów dotarł na ogarniętą wojną Ukrainę. Łącznie (z przerwami),przebywał tam ponad 140 dni. Bo- jak podsumował ukraiński żołnierz walczący z oprawcą-,,Dziennikarz z Polski się nie bał''. Publicysta jednak, przyznaje się do chwili kryzysu, do wojny nie można się przyzwyczaić. Autor serwuje nam relacje bezpośrednio z frontu, rozmawia ze zwykłymi ludźmi, dającymi odpór rosyjskiej napaści.

Dziennikarz tygodnika Sieci przebywał w wielu oblężonych miastach, znalazł się między innymi w Kijowie, Charkowie, Czernihowie. Skrupulatnie dokumentuje wszystkie zbrodnie Władimira Putina; to barbarzyństwo dzieje się w XXI wieku na oczach całej Europy i świata.

Wojna. Reportaż to pierwszy tego typu dokument na polskim rynku wydawniczym ze względu właśnie na autentyczność przekazu. Jakub Maciejewski wiele widział, w tym obozy koncentracyjne, dzielił niedolę z Ukraińcami, którzy bardzo dobrze go przyjęli.

Poznamy historię dziewczyny z pochodzenia Rosjanki (mieszkającej w Kanadzie),zgłaszającej się na ochotnika do służby w Ukrainie. I której w związku z powyższym wyrzekli się rodzice.

W książce znajdziemy mnóstwo zdjęć, niekiedy drastycznych, zapis trwającej już rok gehenny niewinnych ludzi. Biały Kruk nie śpi, znów pod auspicjami krakowskiego wydawnictwa ukazała się arcyważna publikacja. Tutaj estetyka, jakość wydania są na najwyższym poziomie.

'Wojna: ludzie ludziom zgotowali ten los'

Słusznie wydawca zapowiada reportaż: ,,Co ważne, ta książka...

Bardzo ciekawa książka. Warta przeczytania. Autor pokazuje okrucieństwo wojny i to do czego wojna się przyczynia. Pokazuje bestialskie zachowanie rosyjskich orków. Na całe szczęście w takich sytuacjach wyzwala się też wiele dobra o czym możemy przeczytać w tej książce. Polecam.

2049

Książka „Wojna. Reportaż z Ukrainy” Jakuba Maciejewskiego czytałam cały miesiąc. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. Do jej zakupu zachęcił mnie mój mąż. To był trafiony wybór. Nie zawsze można trafić na ciekawe reportaże, które poruszają nawet najtwardsze serca.
Brakuje słów na opisanie wielkiej tragedii jaka dzieje się na naszych oczach.
Autor książki opisał wiele historii z pierwszej ręki, relacje zwykłych ludzi, matek, dzieci, dowódców i wielu innych odważnych bohaterów. Hasłem wstępu do wielu miejsc i spotkań dla dziennikarza z naszego kraju było polskie pochodzenie.
Książka wydana w twardej oprawie, tekst urozmaica duża ilość zdjęć, podział na trzy części i siedem rozdziałów pozwala odnaleźć się w całości.
Serdecznie polecam, z chęcią przeczytam inne książki autora.

Brakuje słów na opisanie wielkiej tragedii jaka dzieje się na naszych oczach.
Autor książki opisał...

Ogromnie potrzebna i warta poświęcenia swojego czasu książka!

Ogromnie potrzebna i warta poświęcenia swojego czasu książka!

Kronika naszych czasów. Wszystko co znamy z historii dzieje
się teraz.

Kronika naszych czasów. Wszystko co znamy z historii dzieje
się teraz.

• Okres pozimnowojenny od 1989/1991 r.
  • MIlitaria
  • Reportaże