Okładka książki Mafia Putina. Prawdziwa historia o praniu brudnych pieniędzy, morderstwie i ucieczce przed zemstą Bill Browder
Bill Browder Wydawnictwo: Post Factum reportaż
reportaż
Freezing Order: A True Story of Money Laundering, Murder, and Surviving Vladimir Putin's Wrath
Post Factum
2022-06-29
2022-06-29
Paweł Cichawa

świetna książka, która pokazuje istotę rządów Putina, ale też co ważniejsze sposoby ich działania na Zachodzie, ich kłamstw i manipulacji.

Książka po którą sięgnąłem ze względu na wojnę na Ukrainie, podarowana przez M. Zapraszam na recenzje :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Magnitski: tylko prawda jest ciekawa

Z pewnością bohaterowie tej opowieści zgodziliby się z powyższym stwierdzeniem; to oczywiście nawiązanie do myśli politycznej Józefa Mackiewicza.

Tych mężczyzn nie trzeba przedstawiać, ich nazwiska znajdowały się na ustach całego świata, gdy Władimir Putin rozprawiał się ze swoimi przeciwnikami. Choć na Kremlu czyniono wszystko, aby odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej.

iergiej Magnitski był prawnikiem, doradcą i przyjacielem przedsiębiorcy Williama Browdera, których za cel obrał sobie ''wieczny" prezydent'' Federacji Rosyjskiej. W 2009 roku wydarzyła się niesłychana, ale nie zaskakująca, patrząc na wcześniejszą działalność satrapy. Zbrodniarza, któremu wielu podawało rękę i gościło w swych zacnych rezydencjach, mimo że wiedzieliśmy już sporo o oprawcy Politkowskiej i innych. W owym czasie Magnitski został aresztowany, przetrzymywany w warunkach uwłaczających człowieczeństwu, był też torturowany, zarzuty były oczywiście sfabrykowane. Prawnik niczym prawdziwy neofita demaskował działalność rosyjskich służb specjalnych, obnażał skalę nadużyć w sektorze skarbowym. Nowy ''car" czynił wszystko, aby zdyskredytować przyjaciół w oczach opinii publicznej. Włodarz Kremla rozpoczął swoją wendetę, autorowi zarzucono defraudację firmie Hermitage Capital Management, w której pracował. Szeroko zakrojoną operację zaplanował sam Putin, ale się nie powiodła, czego dowiódł właśnie młody prawnik.

Publikacja Mafia Putina jest bogata faktograficznie, przepełniona licznymi szczegółami, wstrząsa od samego początku. Ukazuje też zaciekłą batalię o prawdę na temat współczesnej Rosji.

Bill Browder stara się ustalić, gdzie podziało się 230 mln dolarów, środki te naturalnie pochodziły z przestępstwa korupcji: ,,Kiedy Browder wraz z zespołem namierzył pieniądze wyprowadzone z Rosji, znalazł również dowody na to, że jednym z beneficjentów przestępstwa był sam Putin''.

Działacz społeczny nazywa rzeczy po imieniu, pisze wprost, kto odpowiada za zabójstwo jego przyjaciela; metodycznie odsłania przed czytelnikiem oblicze tego kraju, przeżartego od wewnątrz wszelkimi możliwymi patologiami. Nie dziwi zapalczywość przedsiębiorcy w ujawnieniu rzeczywistych mocodawców tego morderstwa, ale też i innych spraw. Wróg Putina obwinia się o śmierć Siergieja, dlatego nie szczędzi czasu ani środków na ukaranie winnych, sam wciąż pozostaje na ''liście" rosyjskich służb specjalnych.

Magnitski: tylko prawda jest ciekawa

Książkę czyta się nie jak nudny reportaż, tylko jak trzymający w napięciu ekscytujący thriller, rozdziały często kończą się cliffhangerami przez co nie można się oderwać. Napięcie narasta już od pierwszego rozdziału, w którym autor opisuje swoje zatrzymanie przez policję w Madrycie na podstawie "czerwonego alertu" Interpolu na kilka godzin przed umówionym spotkaniem z hiszpańskim prokuratorem generalnym. To tylko preludium do sztuczek, których próbują Rosjanie, żeby zdyskredytować Browder'a lub ściągnąć go do Rosji, gdzie zaocznie osądzono go i skazano na 18 lat więzienia na podstawie wyimaginowanego aktu oskarżenia. Wciągająca i porażająca lektura, którą z czystym sumieniem polecam.

Książka jeszcze lepsza niż "Czerwony alert" (który warto przeczytać w pierwszej kolejności, jako że tutaj poznajemy dalsze dzieje autora).

Wydawało by się, że na ustawie Magnickiego z pierwszej pozycji sprawy się zakończą, tymczasem w "Mafii Putina" robi się jeszcze intensywniej gdy Browder relacjonuje perypetie związane ze śledzeniem prania brudnych pieniędzy przez ludzi z rosyjskiego aparatu władzy, a także obroną tej ustawy. Gdyby ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z jakim państwem mamy do czynienia w przypadku Rosji, to ta książka "stawia kropkę nad i".

Browder wyrasta na międzynarodowego Sumlińskiego - podobnie jak przywołany, rodzimy autor wyciska ze swojej historii ile się tylko da. Skala oczywiście zupełnie inna - wozy operacyjne i nawróconych funkcjonariuszy zastępują międzynarodowe listy gończe i "konferencje handlowe" Trump-Putin. Jeżeli czytałeś Czerwony Alert - lektura zbyteczna. Jeżeli nie czytałeś, to...przeczytaj Czerwony Alert.

Nie da się ukryć, że jest to książka na czasie i choć zawsze fascynował mnie talent takich osób jak Władimir Putin czy Kim Dzong Un do manipulowania ludźmi na tak ogromną skalę, aktualne wydarzenia spotęgowały chęć przeczytania tego reportażu.

Rok 2009, Siergiej Magnitski, młody rosyjski prawnik Billa Browdera, zostaje brutalnie zamordowany w moskiewskim więzieniu. Od tej pory misją życia brytyjskiego biznesmena staje się odnalezienie morderców Siergieja i ustalenie, na czyje konto trafiło 230 milionów dolarów wyłudzonych wskutek przestępstwa korupcyjnego, które ujawnił Magnitski. Kiedy Browder wraz z zespołem namierzył pieniądze wyprowadzone z Rosji, znalazł również dowody na to, że jednym z beneficjentów przestępstwa jest sam Władimir Putin. Gdy zachodnie instytucje wymiaru sprawiedliwości zaczęły zamrażać wyprane pieniądze, Putin rozpoczął wendetę. Na jego zlecenie Rosjanie próbowali skompromitować Browdera, mordowali jego sprzymierzeńców, pozyskiwali zachodnich polityków oraz werbowali najlepszych zachodnich prawników. Jak ujawnia Mafia Putina, to między innymi z powodu działalności Browdera rosyjski prezydent ingerował w kampanię przedwyborczą prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2016 roku.

Historia, którą przedstawia Bill Browder, jest tak samo fascynująca, jak każdy dobry thriller, który czytałam. Zaczyna się od wielkiej zbrodni finansowej w Rosji i szybko przeradza się w serię morderstw i usiłowań zabójstwa. Rosyjscy agenci działają bezkarnie na całym świecie, dzięki chciwym ludziom z Zachodu. Autor nie opisuje ich enigmatyczne – wymienia nazwiska. Nie tylko rosyjskie, które nie będą wiele mówiły większości, ale są w tym zestawieniu także amerykańscy i brytyjscy politycy, dyplomaci i urzędnicy dworscy, którzy zachowują się skandalicznie, tchórzliwie lub zwyczajnie są skorumpowani. I jest jeszcze pewien prezydent USA.

Jestem zafascynowana samym Browderem. Mężczyzna przypomina bohatera thrillerów Johna Grishama tylko zamiast być prawnikiem z małego miasteczka, jest menedżerem międzynarodowych funduszy hedgingowych. Nie jest mały człowiek, który przypadkowo wplątuje się w wielki spisek. To nieprzyzwoicie bogaty i cholernie odważny człowiek z zasobami i powiązaniami, których nie mogę pojąć. Biorąc pod uwagę fakt jak bardzo otwarcie pisze o tych nawet nie rosyjskich ale międzynarodowych machlojach, myślę, że to cud, że ten facet wciąż żyje. Autor nie ukrywa tego, że boi się o życie swoje i swoich bliskich, a po lekturze tej książki, która rozpoczyna się naprawdę przerażającym epizodem, uważam, że jego paranoja jest w pełni zrozumiała.

Większość pewnie zada sobie pytanie: po co ten człowiek igra z ogniem? Chodzi o krucjatę, aby morderstwo przyjaciela nie poszło na marne i doprowadziło do desperacko potrzebnej reformy. Zasadniczo toczy tę walkę dla wszystkich, którzy nie mogą lub strach im nie pozwala. Oczywiście, w grę wchodzi interes własny, ale i tak trudno jego działania uznać za inne niż godne podziwu.

To niestety nie jest jedynie fajnie czytający się kryminał, ani science fiction. To zdarzyło się naprawdę.

• Literatura faktu
  • Polityka