Ludzie czerwonego mroku. Rewolucja październikowa - kulisy krwawego terroru

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
historia świata, rewolucja
historia
tomek2514

Sto milionów ofiar komunizmu, które policzyli autorzy Czarnej księgi komunizmu, nie oddaje skali spustoszenia, jakiego dokonali wyznawcy Karola Marksa i Fryderyka Engelsa w XX wieku. Systemy oparte na ideach socjalistycznych mordowały bowiem nie tylko w aktach ludobójstwa, wojnach, czystkach i obozach pracy, ale też poprzez niewydolny ustrój gospodarczy i społeczne eksperymenty - liczby tych ofiar nie poznamy nigdy”.
Właśnie mija sto lat odkąd Włodzimierz Lenin i garstka jego bolszewików dokonali w 1917 r. zamachu stanu i przejęli władzę nad potężnym imperium. To będzie cecha charakterystyczna dla późniejszej wojny cywilizacyjnej – podzielonym, skłóconym i niezdecydowanym obrońcom starego porządku mniejszość będzie narzucać swoją wolę.

Autor rzeczowo przedstawia tło Rewolucji Październikowej z 1917 r. i szczegółowy obraz czerwonego terroru. Szczególną uwagę poświęcił roli, jaką spełniła ideologia w zniszczeniu moralności i fundamentalnych praw człowieka, tworząc społeczeństwo pozbawione wyższych aspiracji i sensu życia. „Rewolucjonista to człowiek stracony. Nie ma własnych interesów, spraw, uczuć przywiązania, własności, nawet nazwiska”. Komuniści zmieniali nazwiska, żeby lepiej brzmiały w partyjnej propagandzie, wyzbywali się przyjaźni, wyrzekali rodzin i własności.
Marksizm nie umarł wraz z rozpadem Związku Sowieckiego w 1991 roku, a intelektualiści nie porzucili go mimo stu milionów ofiar, jakie światu przyniosła ideologia komunistyczna.

źródło opisu: http://wydawnictwom.pl/literatura-faktu/3162-ludzi...(?)

źródło okładki: http://wydawnictwom.pl/index.php?controller=authors&author_id=1290

Franio | 2017-04-12

Jakub Maciejewski, pracownik dwumiesięcznika „Arcan” i asystent szefa IPN, stworzył niezwykle interesującą książkę, w której nakreśla obraz Rewolucji Październikowej, a także historię narodzin ideologii komunistycznej. Książka obfituje w szczegóły, które mogą wstrząsnąć niejednym czytelnikiem. Ideologia komunistyczna zebrała krwawe żniwo, niezliczona liczba osób poniosła przez nią śmierć. Pomimo upływu 100 lat, niektóre idee marksizmu pozostają nadal żywe i wywierają wpływ na współczesne społeczeństwo. Co szczególnie interesujące, autor zawarł w swojej książce listę organizacji, których założenia przypominają ideologię marksizmu i leninizmu. Pokazuje to jasno, iż opisywany przez niego problem pozostaje nadal aktualny. Książkę można więc traktować nie tylko jako analizę mechanizmów rewolucji, ale także jako pewnego rodzaju przestrogę.

Bilbo | 2017-04-11

Kiedy nakładem Wydawnictwa M ukazała się książka „Ludzie czerwonego mroku”, od razu wiedziałem, że jest to dla mnie pozycja obowiązkowa. Od dłuższego czasu pasjonuję się historią Związku Radzieckiego i po prostu nie mogłem przegapić tej lektury. Po dokonaniu zakupu i zapoznaniu się z treścią, stwierdzam, że moje oczekiwania wobec tej książki zostały zaspokojone.
Jakub Maciejewski nakreślił pasjonującą, ale także wstrząsającą historię Rewolucji Październikowej. Autor analizuje jej przyczyny i skutki, skupia się na efektach oddziaływania idei komunistycznych. Dokładność i szczegółowość opisów nie pozostawia czytelnika obojętnym. Rewolucja Październikowa była dramatycznym wydarzeniem, podczas którego ucierpiało wiele osób. Książka Maciejewskiego w pełni odzwierciedla tragizm ówczesnych zdarzeń. Warto ją przeczytać, chociażby po to, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Grazka | 2017-04-12

W setną rocznicę Rewolucji Październikowej nakładem Wydawnictwa M ukazała się książka Jakuba Maciejewskiego „ Ludzie czerwonego mroku”. Lektura stanowi nie tylko zapis wydarzeń z 1917 roku, ale także opisuje narodziny ideologii komunistycznej oraz efekty dojścia do władzy jej zwolenników. W wyniku terroru setki osób straciło życie. Społeczeństwo ulegało manipulacjom władz, co prowadziło do upadku moralnego. Skutki Rewolucji Październikowej, a także komunizmu w ogóle są zatrważające. Maciejewski dokładnie opisuje mechanizmy terroru. Porusza też temat ideologii komunistycznej we współczesnych czasach. W książce zamieszczony został wykaz organizacji, których idee odzwierciedlają doktryny marksizmu. Wiele z nich było dla mnie zaskoczeniem. Książka z pewnością zaciekawi pasjonatów historii, ale też nie tylko. Warto przeczytać, polecam.

Oleszek | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Na książkę trafiłem z powodu mojego zainteresowania literaturą historyczną i od razu zrozumiałem, że będzie w niej to „coś”, co sprawi, że spędzę cały wieczór nie mogąc oderwać się od lektury. Utonąłem totalnie. Fakty, fakty i jeszcze raz fakty, ale podane w taki sposób, że wielu współczesnych kryminałów nie czyta się równie dobrze. Widać od razu, że autor posiada gigantyczną wiedzę na ten trudny i szeroki temat, a także rzadką umiejętność przekazywania jej w ten fascynujący sposób. Nie przeczę, że książka jest odważna i wielu czytelników może poczuć się dotkniętych wieloma tezami Maciejewskiego, jednak taka właśnie powinna być dobra literatura faktu – powinna poruszać, wywoływać dyskusje, otwierać oczy. Szczególnie, że autor nikogo nie obraża, odznacza się podziwu godnym dystansem do spraw, które analizuje. Pozycja obowiązkowa.

Katrina | 2017-04-16

Chciałabym dziś polecić państwa uwadze książkę Jakuba Maciejewskiego „ Ludzie czerwonego mroku”. Jest to pasjonujące studium dojścia do władzy komunistów, których rządy można określić jednym słowem – terror. Autor opisuje dramatyczne wydarzenia Rewolucji Październikowej, które były przyczyna śmierci wielu osób. Analizuje doktrynę komunizmu, powołuje się na opinie przedstawicieli Kościoła. Pokazuje także, iż przywołane przez niego „czerwone” idee wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Choć od opisywanych przez Maciejewskiego zdarzeń minęło już sto lat, ich skutki są widoczne do dzisiaj, w szczególności w podziale społeczeństwa. Książki historyczne traktuję często jako lektury „ku przestrodze”. Nie inaczej jest w tym przypadku. Sądzę, że warto przeczytać „Ludzi Czerwonego Mroku”, aby zobaczyć jak dramatyczne mogą być efekty terroru.

Kamyk_zielony | 2017-04-11

Ważna pozycja na ważny temat. W dzisiejszym świecie pojawia się wiele dyskusji na temat komunizmu i jego skutków. Książka Jakuba Maciejewskiego „Ludzie Czerwonego Mroku” w pewnym stopniu stanowi głos w sprawie „czerwonej ideologii”.
Głównym tematem książki jest Rewolucja Październikowa z 1917 roku. Autor wnikliwie analizuje mechanizm rosyjskiego terroru, ukazuje kulisy wydarzeń z pierwszej polowy XX w. Maciejewski zasypuje czytelnika mnogością informacji, tworząc w ten sposób kompletny obraz działań komunistów. W szerszym kontekście „Ludzie Czerwonego Mroku” to także książka traktująca o mechanizmie terroru w ogóle i o zgubnych skutkach zaufania niektórym ideologiom. Myślę, że jest to książka, którą powinien przeczytać każdy, niezależnie od preferencji literackich, gdyż stanowi ona przestrogę dla nas wszystkich.

Janekkk | 2017-04-11

Książkę „Ludzie Czerwonego Mroku” polecił mi znajomy. Muszę przyznać, że na początku podchodziłem do niej dość sceptycznie, gdyż niewiele książek historycznych zrobiło na mnie wrażenie. Okazała się jednak dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.
Tekst napisany jest bardzo sprawnie, przez co pochłania się go błyskawicznie. Kwestia Rewolucji Październikowej została przedstawiona bardzo szczegółowo, co pozwala na lepsze zrozumienie problemu. Autor skupia się nie tylko na samym procesie rewolucji, ale także na ideologii komunizmu, która prowadziła do moralnego zniszczenia człowieka. Wiele poruszanych tu wątków głęboko mną wstrząsnęło i uświadomiło mi jak niewiele do tej pory wiedziałem na temat socjalistycznej Rosji. Według mnie największą zaletą tej książki jest rzetelność i skrupulatność autora. Sądzę, że „Ludzie Czerwonego Mroku” stanowią pozycję obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych historią Imperium, ale także dla każdego, kto pragnie poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Czerwinka | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Na początku nie byłam przekonana, obawiałam się drastyczności informacji, które mogę znaleźć w tej publikacji. Jednak po przełamaniu pierwszych oporów okazało się, że książka nie jest wcale jakaś brutalna. Jest bardzo informacyjna. Nigdy nie myślałam o PRLu, o komunizmie, jako o części czegoś tak złożonego, co wcale nie odeszło wraz ze zwycięstwem Solidarności, ale ma ciągły wpływ na życie nas wszystkich. Autor otwiera oczy tym, którzy tak jak ja starają się nie dostrzegać sygnałów rozpadu społeczeństwa w którym żyjemy. Nigdy nie byłam feministką i rozumiem już, czemu ten ruch tak źle mi się kojarzył, chociaż uważam się za postępową kobietę. Uważam też, że przez książkę pana Maciejewskiego przebija słuszna duma, że my, jako Polacy nie wzięliśmy udziału w budowaniu marksistowskiego systemu, że opieraliśmy się zawsze. Będę musiała poszukać trochę na temat Unii Europejskiej i prawdziwych powodów jej powstania, bo bardzo mnie to zaciekawiło. Dla otwartych umysłów.

Lizzie | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Lubię odważne książki. Cała masa dzisiejszej literatury jest zachowawcza i cofa się przed naporem ideologi, zamiast wyjść jej naprzeciw. „Ludzie czerwonego mroku” kupili mnie właśnie swoją bezkompromisowością. Brakuje dobrych, świetnie, wartko napisanych książek historycznych, którym udało się uniknąć poprawności politycznej. Maciejewski sprawnie przedstawia zapomniane prawdy, posługując się pięknym, plastycznym językiem. Nie boi się dotykać tak drażliwych tematów jak związki Watykanu z hitleryzmem, marksistowskie korzenie ruchów feministycznych czy zależności między komunistami a homoseksualistami. Jednocześnie unika taniej sensacyjności, jego argumenty są wyważone, poparte szerokimi studiami. Książka dla każdego, kto chce w nowy sposób spojrzeć na przemiany społeczne ostatniego stulecia.

Kansy | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Książka Maciejewskiego to świetny przykład tego, jak powinno się pisać literaturę historyczną. Najpierw dostajemy merytoryczne, nasycone faktami wprowadzenie, sięgające od prehistorii do czasów nowożytnych. Ci, którzy posiadali już wiedzę na temat pochodzenia idei utopii mogą ją sobie świetnie usystematyzować, natomiast czytelnicy całkiem nowi w temacie otrzymują świetne przygotowanie do zrozumienia reszty publikacji. Całość jest przejrzyście podzielona na rozdziały i podrozdziały, co uniemożliwia zgubienie się w toku gęstego wywodu. Autor nie podaje samych suchych faktów, ale wyciąga własne wnioski, co znacznie zwiększa wartość książki. Wbrew słowom Maciejewskiego staje się ona więcej niż przewodnikiem po komunizmie. Pozwala samemu zastanawiać się nad zbieżnością pewnych wydarzeń, ćwiczyć logiczne myślenie, tropić nitki powiązań. „Ludzie czerwonego mroku” byli jednym z lepszych prezentów, jaki mogłem sobie zrobić na Wielkanoc.