Magdalena Abakanowicz

2022-11-02
9788382027259
Jacek Spólny, Robert Filipowski, Marta Faber
Magdalena Abakanowicz Rzeźbiarstwo Sztuka Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz (a właściwie Marta Magdalena Abakanowicz-Kosmowska) jest jedną z lepiej znanych polskich artystek. Jej twórczość to zadziwiające i niepokojące instalacje. Wśród jej prac znajdziemy przede wszystkim bezosobowe postacie ludzkie (maszerujące, biegnące, siedzące, kulące się, uwięzione),ale nowatorką była w czymś, co nawiązuje do tradycji arrasów i uzyskało nazwę od jej nazwiska: abakanów, czyli tkaniny artystycznej. To właśnie one były czymś nowym, odkrywczym i niepokojącym. Poza twórczością zajmowała się również pracą naukową, kształceniem kolejnych pokoleń artystów i znawców sztuki, wrażliwych twórców oraz odbiorców gotowych eksperymentować z materiałem, urzeczywistniać niezwykłe wizje. Poza artystycznymi osiągnięciami miała na swoim koncie też medale w różnych dziedzinach sportu. To właśnie sprawność i krzepa sprawiły, że była w stanie dźwigać ciężkie materiały do swoich zadziwiających prac, zaplatać ciężkie włókna. W swoich pracach wykorzystywała duże, figuralne kompozycje przestrzenne, których głównym materiałem były tkaniny (wspomniane abakany),ale też nie stroniła od. kamieni, drewna i brązu. Z mniej chwalebnych dokonań należała do kręgu osób broniących m.in. abpa Juliusza Paetza, podejrzewanego o seksualne molestowanie kleryków.
W swojej działalności artystycznej była reformatorką zmieniającą spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywała z płaszczyznowością, bawiła się formą oraz rozmiarami. Jej nietypowe prace zyskały nazwę od jej nazwiska. Były kompozycjami z różnych materiałów: wełny, lnu, nici, sizalu. Dzięki docenianiu jej w latach 60. XX wieku można powiedzieć, że była naszą artystką, którą pomimo ustroju mogliśmy pochwalić się w świecie.
Praca zbiorowa poświęcona twórczości Magdaleny Abakanowicz z jednej strony pozwala nam na przyjrzenie się początkom jej twórczości, eksperymentom, a z drugiej pozwala na wejście w do jej osobistego życia, poznania emocji związanych z wyjazdami, które w każdej chwili mogły być przez władze utrudnione. Dowiadujemy się o jej międzynarodowych wystawach, a także motywowaniu studentów do wytężonej pracy, próbowania nowych rzeczy. Wchodzimy do świata poliglotki otwartej na świat i lgnącej do ludzi. Liczne zdjęcia pozwalają na przyjrzenie się pracom (chociaż zdjęcia to jednak to nie to samo, co prace oglądane na żywo). Wchodzimy też do pracowni, poznajemy relacje z bliskimi. Abanany to pretekst do pretekst do opowiedzenia wycinka trudnej historii naszego kraju, przybliżenia codzienności, z którą musieli się mierzyć. Z drugiej strony wchodzimy w świat tkanin, przyglądamy się detalom, pomysłom i wyzwaniom, z jakimi musiała mierzyć się artystka.
Dowiadujemy się jak niesamowicie ważne było dla niej wyrażanie swoich myśli. To też sprawiło, że bardzo chętnie poszerzała swoje umiejętności lingwistyczne i mówiła w siedmiu językach, pisała wiele listów, których fragmenty znajdziemy w książce. Poza nimi mamy tu też ciekawe opowieści sprawiające, że artystka jest postacią wyrazistą, rewolucjonizującą sztukę oraz dzielącą się swoimi doświadczeniami jako artystki.
„Moje ciało staje się brzydkie, gdy wyjmuję z siebie ten wyimaginowany przedmiot. Muszę się całkowicie skupić na uczuciu wydobycia tego z siebie. Bezwzględnie muszę być sama”.
Pomimo bogactwa form i dzieł autorzy skupiają się na najważniejszym jej dorobku, czyli sztuce, która od jej nazwiska zyskała swoją nazwę. Dzięki temu możemy dokładnie przyjrzeć się abakanom, zobaczyć zadziwiające sploty, zobaczyć artystkę na ich tle i uświadomić sobie ich monumentalność. Nie zabraknie tu też spojrzenia krytyków sztuki. Sporo miejsca poświęcono tu procesowi twórczemu, podkreślania znaczenia jej siły fizycznej w starciu z materią i nadanie przedmiotom wyobraźni realnej formy.
Całość ciekawa, solidna, wydana na bardzo dobrym kredowym papierze i będąca czymś w rodzaju katalogu jej twórczości z naciskiem właśnie na te rzeczy, które były u niej rewolucyjne.

Sztuka niczym dziennik życia. Abakanowicz w roli głównej.

Magdalena Abakanowicz – wyjątkowa artystka, wyprzedzająca czasy i miejsce, w którym tworzyła. W latach 60. Polska mocno bolała, a możliwości twórcze były mocno ograniczone. W takich okolicznościach kształtowało się coś oryginalnego. Sztuka Magdaleny Abakanowicz nie mogła żyć w ukryciu. Obecnie znana jest w wielu różnych zakątkach świata. I mocno dyskutowana. Zagraniczni krytycy często zauważają w jej dziełach to, co w naszym kraju bywało przemilczane.

Obraz i słowo
Dla Magdaleny Abakanowicz słowo zawsze miało wielką siłę oddziaływania. Mówiła w siedmiu językach i ceniła sobie kulturę pisania listów, co mnie całkowicie urzekło. Album od wydawnictwa ZYSK w ciekawy sposób przedstawia jej sztukę, opatrzoną również interesującymi opowieściami, historią i interpretacjami, również tymi o charakterze feministycznym. Całość na wysokiej jakości kredowym papierze, cudownie pachnąca świeżą farbą drukarską. Minimalistyczny design w albumie stawia na pierwszym planie sztukę. A jest ona niezwykła. Pamiętam, gdy podziwiałam plecione formy przestrzenne Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern. Budziły mój niepokój, ale jednocześnie zachwyt. Przerażały mnie elementy z końskiego włosia, ale podziwiałam misterne sploty.

Abakany
Przeglądając album, zachwycając się wysokiej jakości fotografiami i zatapiając w narrację, podróżujemy po drodze artystycznej Magdaleny Abakanowicz. Mamy wgląd w jej opinie, słowa, które zapisywała czy wypowiadała, ale także poznajemy krytyczne spojrzenie koneserów sztuki. Mnie najbardziej zainteresowały uwagi dotyczące samego procesu twórczego. Artystka porównuje to do wydobywania się z ciała pewnych tworów. W tym kontekście tworzenie przypomina narodzenie, nierozerwalnie związane z bólem. I trochę tak właśnie wyglądają jej słynne abakany. Co ciekawe – sama dyskusja nad nazwą, trwała niesamowicie długo.  Abakany – konstrukcje nawiązujące do wewnętrznej energii, interpretowane w kontekście biologicznym, przyrodniczym. Sama artystka przyznała, że natura nie stanowiła dla niej inspiracji, ale bardziej oznaczała konfrontację. Abakany to zatem produkty wyobraźni i efekt twórczej siły artystki, która tchnęła w nie energię.

„Z jednej strony emanowały brutalnością, z drugiej zaś potrzebą choćby chwilowej kontemplacji. Wyrażały bolesne dylematy i mnogości możliwości, które zazwyczaj przekraczają zwykłe ludzkie potrzeby”.

Magdalena Abakanowicz – album pełen artystycznych zachwytów. Polecam.

Sztuka niczym dziennik życia. Abakanowicz w roli głównej.

Rzeźby tkane, obrazy rzeźbione

Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek. Zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem, że jej prace są rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Album poświęcony jej twórczości przybliża nam przede wszystkim źródła jej inspiracji oraz drogę jaką pokonała w poszukiwaniu własnych środków wyrazu.

"Magdalena Abakanowicz" jest pracą zbiorową, w której każda część skupia się na nieco innym aspekcie twórczości. Czytelnik ma możliwość poznać nie tylko najważniejsze fakty związane z życiem artystki, ale przede wszystkim jej inspiracje – fascynację naturą oraz formami organicznymi czy też traumy nabyte w czasie wojny. Wplecenie licznych wypowiedzi samej artystki w bezpośredni sposób przybliża czytelnikom jej postrzeganie świata oraz stosunek do własnego dorobku artystycznego. Sięgając po tę pozycję warto jednak pamiętać, że oprócz zachwycających fotografii znajdziemy w niej również teksty dość wymagające pod względem językowym. Dla osób, które wcześniej nie zetknęły się z opracowaniami z zakresu sztuki, ta publikacja może stanowić wyzwanie.

Chociaż Magdalena Abakanowicz zalicza się do grona najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, rynek książki wcale nie obfituje w nadmiar pozycji na temat jej twórczości, więc każda nowa cieszy. Miłośników jej unikalnego stylu powinna zadowolić możliwość “przyjrzenia się” jej dziełom z bliska i dać przynajmniej namiastkę obcowania z tą wyjątkową i fascynującą formą sztuki, jaką są abakany.

Rzeźby tkane, obrazy rzeźbione

"Magdalena Abakanowicz"...

Sztuka jest giętka, niczym gimnastyczna - jest taka, jaki jest jej twórca - szczera. MAGDALENA ABAKANOWICZ, to postać niezwykle ciekawa i inspirująca, a jej ABAKANY zmuszają do dziwnego myślenia, do spojrzenia na rzeczy inaczej, do zobaczenia ich po prostu, takimi jakie one są.
Ten ALBUM jest pełen ABAKANÓW i pełen opowieści, a wszystko jest przyjemnie wyważone. Dowiadujemy się tutaj jaka była Abakanowicz prywatnie, w domu i jaka była, jako kobieta, silna, mądra, oryginalna - a przede wszystkim była sobą, lub przynajmniej starała się być sobą, pomimo trudnej rzeczywistości i środowiska, które bywa przecież toksyczne. Ona się odnalazła w szaleństwie życia, które stawia wymagania, ale nie zawsze odpłaca się dobrem za dobro.
ABAKANY, to szczególnie dziwna sztuka, to trójwymiar, to coś, co można dotkną i w czym można zobaczyć, co się chce. Nie każdy będzie fanem tych dzieł, ale ja zauważyłam, już po samym patrzeniu na piękne zdjęcia przedstawiające sztukę Abakanowicz - że te jej wytwory mają właściwości terapeutyczne, odprężają, pozwalają umysłowi odpocząć.
Bardzo podoba mi się, że dostajemy tu wiele cytatów samej artystki. Uważam, że to zawsze jest cenne - móc usłyszeć głos kogoś, kto chciał do nas mówić inaczej.
Dla mnie sztuka jest jedną z ważniejszych rzeczy w życiu. Piękne rzeczy sprawiają, że czuję się piękna, a dziwne rzeczy sprawiają, że czuję się wyjątkowa. W tym ALBUMIE odnajdziemy i jeden i drugi aspekt, tylko musimy pozwolić sobie na "niemyślenie", na bycie i patrzenie.

ABAKANY owijają nam ręce
Wydawnictwo Zysk i S-ka