Odcienie grozy

Okładka książki Odcienie grozy Mateusz Libera
Okładka książki Odcienie grozy
Mateusz Libera Wydawnictwo: Amazon Kindle Direct Publishing fantasy, science fiction
Amazon Kindle Direct Publishing
2022-09-09
2022-09-09
fantasy darkfantasy horror kryminał mrok magia miecz detektyw demony potwory opętania okultyzm wampiry

Okładka książki Magazyn Biały Kruk #25 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Aleksandra Cebo, Michał Karpiński, Weronika Klepacz, Anna Kłodnicka, Mateusz Libera, Karol Ligecki, Michał P. Lipka, Natalia Maślej, Olaf Pajączkowski, Katarzyna Podstawek, Katarzyna Rutowska, Adam Sapierzyński
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki Magazyn Biały Kruk #24 Redakcja Magazynu Biały Kruk, Grzegorz Czapski, Justyna Grochowska, Aleksander Heba, Czesław Hurmak, Michał Karpiński, Marek Kolender, Mateusz Libera, Weronika Mianowska, Małgorzata Sanchez, Szymon Szymański
Magazyn Biały ... Redakcja Magazynu B...
Okładka książki Radość z pisania numer 3 (3) 2022 Marcin Bartosiewicz, Olgierd Jaksztas, Kacper Kamieniarz, Kinga Leszczyńska, Daniel Leszczyński, Mateusz Libera, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Dariusz Michalik, Kalina Sucharska
Radość z pisan... Marcin Bartosiewicz...

Ogólne odczucia są pozytywne. Mateusz ma fajne elastyczne pióro, ale nie do końca proste. Widać że eksperymentuje słowem, co jest plusem a niekiedy minusem, bo musiałam sprawdzać w słowniku znaczenie. Ponieważ każde opowiadanie jest z innego uniwersum warto oddać kilka słów (bez spoilerów) o każdym z nich.
1. Teatr Kłamstw - kryminał - podświadomie szukałam tam grozy ale się nie doszukałam. To po prostu brutalna sprawa zamordowanego dziecka. Fajnie opisany brud miasta i zarysowane postacie (choć musiałam sprawdzać nazwy garderoby). Mam nadzieję że postać detektywa jest w innych opowiadaniach które można będzie przeczytać, aż się prosi o coś dłuższego 🙂
2. Spotkanie po zmroku - horror - fajny Japoński akcent, tak bardzo różny od poprzedniego, że tworzy swoisty fajny kontrast. Mrok miasta nocą, plus aktualny problem hejtu przeistoczony w fajną historię.
3. Cień miłosierdzia - klasyczny horror - zawiewa starymi katakumbami i diabelskimi pomiotami 🙂 Więcej nie zdradzę. Dobre opowiadanie.
4. Wiedźmy z Doliny Smoków - fantastyka - super opisy przyrody, postacie i .... wszystko było ok, aż do momentu dziwnego ucięcia akcji na rzecz opisu. Źle wyważona treść opowiadania. Ogólnie mi się podobało, pomysł fabuły, postacie, ale takie przyspieszenie zakończenia pozostawia niesmak.
5. Wąpierz z Bogoródki - klasyczny horror? - tu też zbyt szybkie zakończenie, ale pomysł sam w sobie fajny i klimat zbudowany prawie do końca.
Myślę, że brakuje tu więcej emocji bohaterów lepiej zarysowanych, bo one tłumaczą wybory i zachowania. Szczególnie w 4 i 5 opowiadaniu.
Po za tym Mateusz Libera zapowiada się bardzo ciekawym młodym autorem. Czekam na kolejne dzieła a szczególnie z detektywem Morganem! 🙂

1. Teatr Kłamstw - kryminał - podświadomie szukałam tam grozy ale...

" Odcienie grozy " to zbiór pięciu opowiadań.
" Teatr kłamstw", "Spotkanie po zmroku", "Cień miłosierdzia", "Wiedźmy z Doliny Smoków", oraz "Wąpierz z Bogoródki" to opowiadania łączące w sobie klimat fantasy i grozy. Nie są to nad wyraz krwawe i budzące strach historie.
"Teatr kłamstw" opowiadania nam o pracy wybitnego detektywa Morgana. Okazuję się że sześcioletni chłopiec został zamordowany a detektyw Morgan próbuje wraz z policją złapać sprawcę. Niestety śmierć dziecka nie była przypadkowa, ktoś ją zaplanował aby zniszczyć karierę detektywa.

"Spotkanie po zmroku" to nawiązanie do pewnej japońskiej legendy o Kuchisake-onne. Zjawa śmiertelnie okalecza głównego bohatera Watanabe Hiroshi którego hobby było oczernianie ludzi w internecie. Przez jego hejt ginie pewna kobieta a zjawa pod postacią tej kobiety nie zostaje mu dłużna.

"Cień miłosierdzia" to kontynuacją nagrodzonej opowieści pt. " Czarownica". Historia mówi o dwójce podróżników którzy przybyli do Tuluzy aby pomóc w rozprawieniu się z czarownicą jednak nie było to takie proste ponieważ kobieta została opętana przez silne zło.

"Wiedźmy z Doliny Smoków" opowieść o wyprawie kilku śmiałków w celu odbicia księcia Tarona uwięzionego przed laty przez czarownice które wierzyły, że jest on tym który posiada najwyższą moc magów ponieważ tak głosiła przepowiednia.

" Wąpierz z Bogoródki" historia opowiada o wampirze który nawiedza wioskę. Mieszkańcy sąsiedniej wioski postanawiają się go pozbyć aby móc żyć bezpiecznie. Grupa śmiałków wybiera się na tereny pochówku wąpierza jednak okazuje się że to nie rzekomy wampir jest wszystkiemu winni a właśnie oni.

Specjalnie przybliżyłam Wam te wszystkie opowiadania bardzo zdawkowo. Kto mnie zna, wie że nie lubię dawać spojlerów zdradzających najciekawsze i najważniejsze momenty w książce.
Przyznam jednak że ja z każdego z tych opowiadań wyniosłam lekcje. Choć okładka nastroiła mnie na mrok i grozę to każde z opowiadań weszło mi bardzo lekko. Przyjemnie się czytało . To był naprawdę udany czas z książką. Nie było rozlewu krwi, flaków czy uciętych kończyn.
Książka została napisana ze smakiem. Fabuła każdego z opowiadań była różnorodna za co daję +, ponadto historie nie były za długie ani za krótkie. Każde z opowiadań miało swoje zakończenie które świetnie podsumowywało całość . Moje odczucia są jak najbardziej pozytywne choć tak jak wspomniałam, okładka mnie trochę zmyliła.
Podobało mi się to, że każda opowieść miała swoje przesłanie. Nie wiem czy taki był zamysł autora ale w moim przypadku tak to odebrałam.
Jedynym z opowiadań które mnie zaskoczyło w porównaniu do reszty była historia związana z japońską legendą. Było to najkrótsze opowiadanie ale bardzo mocne, autor zaciekawił mnie tą legendą do tego stopnia że zaczęłam przeszukiwać internet pod tym kątem.

" Odcienie grozy " to zbiór pięciu opowiadań.

Biorąc się za tę książkę nie spodziewałam się, że to będzie bardziej zbiór opowiadań fantasy. Bardziej myślałam, że wszystkie będą kryminalne i aby z nutką magii. Mimo to, uważam że ten zbiór jest naprawdę dobry. Pochłonęłam go w niecałe trzy godziny, tak bardzo mnie wciągnął. Ta książka jest idealna na odreagowanie. Trudno wybrać swoje ulubione opowiadanie z tego względu, że wszystkie są od tego samego autora i na równi dobre. Jednak moim ulubieńcem było opowiadanie pt. „Cud miłosierdzia”. Natomiast najgorzej mi się czytało i nie mogłam kompletnie się wczuć w „Wiedźmy z Doliny Smoków”. Język zawarty w tych historiach jest nietypowy i raczej rzadko spotykany, a to wielka szkoda bo jest naprawdę piękny. No i to co lubię, autor przedstawia mroczną tajemnicę a następnie ją wyjaśnia i ładnie kończy. Bardzo nie lubię nie dokończonych historii, bo napotykając się na recenzję innych czytelników każdy ma inne zdanie. Podsumowując chętnie sięgnęłabym po inne historie od tego autora, jeżeli są w bardzo podobnym stylu napisane. Nie przepadam za fantastyką, ale tutaj chętnie wyjdę ze swojej strefy komfortu.

Mateusz Libera „Odcienie grozy” 👻

Czy jest coś bardziej trzymającego w napięciu, niż koszmarna powieść, która sprawia, że boisz się zgasić światło? Niektórzy ludzie uwielbiają czytać horrory z powodu przypływu adrenaliny. Inni cieszą się mentalnym uwolnieniem wszystkich uczuć – przerażenia, wstrętu, wściekłości i innych.

Jeśli szukasz książki, której nie będziesz w stanie odłożyć, sięgnij po „Odcienie grozy”. To pięć opowiadań z gatunku dark fantasy, horroru i kryminału. 😃

1. Teatr Kłamstw

„[...] nie wierzę w przypadki. W naszej branży, komisarzu, nie ma miejsca na przypadki. I zapewniam, nic nie dzieje się przypadkowo”.

Brutalne morderstwo sześcioletniego chłopca Doriana Volantine. Komisarz Viktor Kandlehofer namawia detektywa Morgana Wellera, by zajął się tą sprawą. Nieoczekiwanie, opłacony przez matkę zamordowanego dziecka, August Folston wkracza do gry. Zaczyna się polowanie na zabójcę. Zamieszanie, niedomówienia, chęć zemsty i zdobycie władzy doprowadzą do nieszczęśliwych sytuacji.
Mroczne rodzinne sekrety i sposób, w jaki strach przed obcymi może przejąć kontrolę. To opowiadanie zostanie z tobą na długo. 👌

2. Spotkanie po zmroku

Legenda tokijska o kuchi-sake-onnie. Kobieta z rozciętymi ustami napada na Watanabe Hiroshi, chłopaka, który w pewien sposób przyczynił się do śmierci młodej influencerki.
Nie oceniaj ludzi zbyt pochopnie, bo może spotkać cię sroga kara. 😉

3. Cud miłosierdzia

Łowcy czarownic Targon i Celestia mają za zadanie odpędzić demona z ciała Marii Czarownicy. Czy im się to uda?

„Była pośród nich ciemna sylwetka, wcale nieuzbrojona w kosę czy miecz, po prostu taka... Taka zjawa, która przechadzała się między tymi stosami. Wtedy spojrzała na mnie, skryta pod kapturem, pełna mroku i pozbawiona twarzy, a ja poczułam przenikliwy chłód. Zupełnie tak, jakby moje serce się na chwilę zatrzymało i przestało toczyć krew do arterii”.

4. Wiedźmy z Doliny Smoków

O wiedźmach, które porwały królewicza. Beneora to harpia wykorzystująca Tarona do własnych celów. Młodzieniec o imieniu Fanogar chce uratować chłopca z rąk czarownicy. Czy podoła wyzwaniu?

5. Wąpierz z Bogoródki

Ostatni dziedzic Bogoródki, Stanisław, straszy na wiosce jako upiór, lecz wątpliwe jest, aby to on wyszedł zza grobu i mącił w głowach.

„Albowiem co jest martwe, niech nie wraca”.

💀

Pierwsze trzy nowele i ostatnia najbardziej przypadły mi do gustu. Czułam ten dreszczyk emocji i lęk. Głębokie zanurzenie autora w tematy potworów, czarownic, demonów i duchów sprawia, że ​​jest to fascynująca i mrożąca krew w żyłach lektura. Wielkie brawa za styl i pradawny język. Zdarzały się błędy, ale myślę, że można przymknąć na nie oko. Serdecznie polecam! 🖤

Mateusz Libera „Odcienie grozy” 👻

Jeśli szukasz książki, której nie będziesz w...

Groza jednak ma swoje oblicza. Kryje się wszędzie, atakuje znienacka, a odwaga i brak lęku może ją pokonać.
Autor zabiera nas do świata czarownic, smoków, trolli, ludzi niebojących się niczego. Dając nam tym bardzo lekki i przyjemny w odbiorze zbiór opowiadań z dreszczykiem. Język użyty w książce jest bardzo piękny, stary i zapomniany. Lekturę przeczytałam szybko i z zaciekawieniem. Książka zawiera pięć opowiadań.

"Teatr kłamstw", to prawdziwa plątanina niedomówień. Morderstwo dziecka, anonimy, szukanie winnego. Detektyw, który rozwiąże nawet najtrudniejsze śledztwo, oraz walka o sławę.

"Spotkanie po zmroku", czy może być bezpieczne? Zastanów się tysiąc razy kogo hejtujesz i do czego to może doprowadzić. Za to spotka cię sroga kara, gdy na drodze spotkasz demona, który nie wybacza.

"Cień miłosierdzia", to polowanie na czarownice. Choroba pustosząca ludzkość oraz demon, który nie poddaje się bez walki. Opętać potrafi niejedną osobę.

"Wiedźmy z doliny Smoków", młodzieniec bardzo dociekliwy. Upiorne wąwozy, które straszą nie tylko wyglądem. Wiedzmy zmieniające się w harpie i królewicz czekający na ratunek.

"Wąpierz z Bogoródki", to wyprawa do zapomnianego miejsca, gdzie straszy upiór Stanisław, ale czy na pewno ON?

Krótkie, mroczne opowiadania z odrobiną fantastyki to idealna książka na odreagowanie. Jest ciekawa i jednocześnie tajemnicza. Zawsze wszystko się wyjaśnia i na koniec dowiadujemy się co kryło się za tajemniczymi zdarzeniami. Gorąco polecam.

Moja książka dostępna jest pod tym linkiem:

Moja książka dostępna jest pod tym linkiem:

• Wampiry

Dodaj cytat z książki Odcienie grozy