Atlas gwiazd. Przewodnik po konstelacjach

2022-10-05
2022-10-05
niebo gwiazdy kosmos

Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Natura czasu i przestrzeni Stephen Hawking, Roger Penrose
Natura czasu i... Stephen Hawking, Ro...
Okładka książki Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt Marc Bekoff, Jessica Pierce
Dzika sprawied... Marc Bekoff, Jessic...

"Atlas gwiazd" to książka, która od razu przykuła moje oko 😍 w środku na wstępie znajduje się parę ciekawostek związanych z technologią badania nieba, podstaw astronomii - jednostki odległości, współczesne, ścieżki i drogowskazy na niebie.

Jednak zdecydowana większość to atlas gwiazdozbiorów 😍 Zastosowano tu podział na 12 głównych rozdziałów - w których przedstawione zostały kolejno najważniejsze gwiazdozbiory szczególnie wyraźnie widoczne w poszczególnych miesiącach roku.

Do każdego z nich została dołączona mapa nieba, zdjęcia, a także spora dawka informacji 😍 można zaczerpnąć stąd wiele wiedzy, a także z przyjemnością wracać do tego atlasu i ulubionych gwiazdozbiorów.

Wiele z opisanych tu konstelacji już znałam, ale poznałam też sporo nowych i z pewnością będę się starać złapać je na nocnym niebie 😍

Zawsze z chęcią oglądam różne atlasy gwiazd, przywodzą mi na myśl sentyment z dzieciństwa i ten również to zrobił 🥰

Książka Przemysława Rudzia przypadnie do gustu dorosłym czytelnikom, którzy, tak jak ja, dopiero zaczynają poszerzać wiedzę z zakresu astronomii. W opisach pojawia się dużo odniesień do mitologii, ale najciekawsze są według mnie duże fotografie umożliwiające zapamiętanie przynajmniej kilku konstelacji. Ciekawią mnie zwłaszcza te związane z żeglarstwem i jak rufa, kompas, czy sekstant. Stare ryciny przedstawiające wyobrażenia konstelacji są trochę groteskowe. Fajnie, że udało się umieścić rysunki gwiazdozbiorów widocznych w Polsce w każdym miesiącu. Nie wiedziałam, że ilość konstelacji jest tak duża. Mam nadzieję, że uda mi się zaobserwować chociaż kilka z nich.

Uwielbiam patrzeć w niebo w dzień teraz przeszłam d następnego etapu NOC. Myślę że ta książka pomoże mi wejść w świat gwiazd. Jest pięknie wydana. Rozdziały są podzielone na miesiące a dany miesiąc na gwiazdozbiory. Każdy przedstawiony na kuli/niebie gdzie można go szukać. Myślę że dla początkujących wystarczy.

Bardzo ładnie przedstawione różne konstelacje gwiezdne, opisy nie sa zbytnio rozciągnięte. Spora część opisu jest to odniesienie do legend greckich, wyjaśniają one dlaczego dana konstelacja ma taką nazwę a nie inna. Dla astronomicznych laików :) dobra pozycja.

• Astronomia, fizyka, chemia, biologia
  • Astronomia