Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt

Okładka książki Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt Marc Bekoff, Jessica Pierce
Okładka książki Dzika sprawiedliwość. Moralne życie zwierząt
Marc BekoffJessica Pierce Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
Copernicus Center Press
2018-09-11
2018-09-11
Sebastian Szymański

Moralne zwierzę

„Manifest Zwierząt” zdecydowanie lepszy.
Tutaj dużo poplątania, dużo powtórzeń z manifestu.

„Manifest Zwierząt” zdecydowanie lepszy.
Tutaj dużo poplątania, dużo powtórzeń z manifestu.

Autorzy czasami powtarzają przykłady, wstęp jest zdecydowanie za długi jak na faktyczną treść, którą zawiera. Tłumacz w kilku miejscach wydaje się zawodzić, jak chociażby przetłumaczenie ''sympathetic'' (tak, sprawdziłem w oryginale) na ''sympatyczny'' - w kontekście, który jasno wskazywał na to, że lepszym doborem jest ''współczujący''.

A co do samej książki - pod względem dostarczania opisu zjawisk jest w porządku, stanowi zbiór i krótki opis różnych obserwacji, badań etc. Wnioski na gruncie filozofii jednak są niezwykle problematyczne. Autorzy nie kryją się z przedstawieniem kontrowersyjnej definicji moralności, a dopiero pod koniec książki dowiadujemy się, że tak właściwie ich celem nie było wprowadzenie normatywnych wniosków (bo wyprowadzanie takich z naukowego opisu to błąd),ale przynajmniej nasze myślenie o zwierzętach, a co za tym idzie działania, mogą się po lekturze książki zmienić.

Śmiało dałbym ocenę 5-6/10, gdybym z autorami się mógł zgodzić co do twierdzeń z dziedziny etyki.

A co do samej książki - pod...

Ależ to była ciekawa książka!

Nie miałabym nic przeciwko, gdyby była trochę dłuższa i autorzy pokusiliby się o więcej ciekawych przykładów.

Ależ to była ciekawa książka!

Wolę narrację Fransa de Waala, niby ta sama tematyka, przytaczane te same lub podobne eksperymenty, ale opisane w męczącym języku - trudno mi to wytłumaczyć.

Bardzo ciekawa książka. Nie od dziś wiadomo, że moralność nie jest ograniczona do gatunku Homo sapiens, ale spotykana jest w różnych formach także u innych zwierząt. Polecam.

Cóż, ta książka jest jak jedna duża rozprawka. Jest bardziej wprowadzeniem niż podejściem do tematu. Czytając miałam wrażenie, że więcej jest o badaczach niedowiarkach niźli o samych zwierzętach. Rozumiem wzmiankę na początku, ale w każdym rozdziale? Autorzy szczególnie chcieli zwrócić na tym uwagę. Jeżeli podejmiesz się czytania "Dzikiej sprawiedliwości" - przyznaję jest kilka ciekawostek, które rozwinęły moją ciekawość, może twoją również podkręci - zdawaj sobie sprawę, że więcej tam odnośników do badań niźli o samych badaniach. Niczym duży spis treści.

Przede wszystkim stara. Powołuje się na badania z pierwszej dekady 21 w. (pierwsze wydanie z 2010) Od tej pory pewnie się co nieco zmieniło. Może jest już więcej badań.

Męczyłam tę książkę ponad tydzień. Podejmowana przez nią tematyka jest co prawda na tyle ciekawa, że dotrwałam do końca, ale z pewnością nie była to przyjemna lektura. Nie była również tak pouczająca, jak miałam nadzieję.
Bardzo duża część "Dzikiej sprawiedliwości" składa się z powtórzeń. Autorzy potrafią w jednym akapicie zapowiedzieć, że będą o czymś mówić, tylko po to, by w następnym powtórzyć to prawie takimi samymi słowami. Anegdot jest stosunkowo niewiele, a część z nich została opowiedziana po dwa-trzy razy w różnych częściach książki. Osoba odpowiedzialna za redakcję zdaje się nie wiedzieć, że w języku polskim w zdaniach występują podmioty domyślne (w pewnym momencie fraza "endogenne peptydy opioidowe" została powtórzona sześć razy w jednym, krótkim akapicie). Tłumacz często popełnia błędy, których uczą unikać w szkole podstawowej ("Marc posadził ptaka na dachu samochodu, który kilka chwil później odleciał"). Książka jest napisana stylem jednocześnie zbyt naukowym i zbyt nieprofesjonalnym. Naprawdę ciężko było przebrnąć przez tak prowadzoną narrację.
Jeśli chodzi o samą treść, oprócz licznych powtórzeń (bez nich "Dzika sprawiedliwość" byłaby zapewne o 1/3 cieńsza) bardzo przeszkadzało mi bezustanne powtarzanie, że autorzy nie chcą zrównywać zwierząt z ludźmi, że zwierzęca moralność nie jest taka sama jak ludzka i tak dalej. Wyglądało to tak, jakby Bekoff i Pierce na siłę chcieli przypodobać się "poważnemu" środowisku konserwatywnych naukowców. Uważam, że powinni zdecydować się, czy popierają wysuwane przez siebie tezy, czy jednak za bardzo się boją.
Nie jest to może najgorsza książka popularnonaukowa, jaką miałam w rękach, ale zdecydowanie można ją sobie darować.

W znaczącej części pozycja sucha, drętwa i nudna. Ot ujęcie historyczne, problemy pojęciowe i metodologiczne, trochę rozważań historycznych i filozoficznych. Takie tam akademickie pierdu-pierdu czyli zwykłe lanie wody.
Mięska to tam niewiele - na koniec trochę opisów eksperymentów czy obserwacji oraz wnioski. Najczęściej cudzych. Znaczy obserwacje autorów też są ale dotyczą zachowania własnego psa :/
Raczej cienizna którą ciężko polecić.

Zawiodłam się srodze na tej pozycji. Nie wiem czy należy winić za to autorów czy tłumacza. Książka jest napisana niepotrzebnie skomplikowanym językiem, każda postawiona w niej teza jest powtórzona co najmniej trzykrotnie, innymi słowami. Autorzy opisują badania wykonane przez naukowców, którzy już te badania opublikowali we własnych książkach, dużo bardziej zrozumiałym językiem. A na domiar złego autorzy są absolutnie przekonani o niesamowitosci swojej książki i rzekomym szokowaniu czytelnika niebanalnymi teoriami. Jestem bardzo zniechęcona. Wszystkim, ktorych kusi piękna okładka (mnie skusiła),polecam obejść książkę szerokim łukiem i kupić coś de Waala 😉

• Popularnonaukowe
  • Zwierzęta