Rajskie smoki

The Dragons of Eden
83-7150-461-6
tajemnice ludzkości, umysł,
hunter

Książka otrzymała Nagrodę Pulitzera. To opowieść o rozwoju ludzkiej inteligencji. Autor proponuje nam wielką przygodę, snując śmiałe rozważania na tak różne tematy, jak przyczyny marzeń sennych, szympansy uczące się języków migowych, śmierć, klonowanie, komputery - wszystko po to, by uświadomić nam, jakim skarbem jest „ta szara masa”, ludzki mózg. Jego inspirujące przemyślenia dotyczą również...

Książka otrzymała Nagrodę Pulitzera.
To opowieść o rozwoju ludzkiej inteligencji.
Autor proponuje nam wielką przygodę, snując śmiałe rozważania na tak różne tematy, jak przyczyny marzeń sennych, szympansy uczące się języków migowych, śmierć, klonowanie, komputery - wszystko po to, by uświadomić nam, jakim skarbem jest „ta szara masa”, ludzki mózg. Jego inspirujące przemyślenia dotyczą również roli ogólnie znanych mitów i ich niezwykłych związków
z odkryciami nauki.

deprywacja | 2014-06-29

Zawsze miło przeczytać lekko napisaną książkę popularnonaukową. Tym bardziej jeśli lektura taka rzeczywiście poszerza światopogląd czytelnika. W przypadku Rajskich Smoków jestem jednak dość wstrzemięźliwy w jej jednoznacznie pozytywnej ocenie, ale nie jest to związane z poziomem tej książki. Carl Sagan jest pasjonatem i to czuć na każdej stronie. No ale z perspektywy czasu (rok wydania: 1977) widać, jak wiele z jego entuzjastycznych przewidywań tak naprawdę okazało się chybionymi. Ale po kolei.

Książka stara się przybliżyć genezę inteligencji, naszkicować to jak obecnie (przypominam A.D. 1977) postrzegane jest funkcjonowanie mózgu, a wreszcie przedstawić możliwe perspektywy i bieżące nurty rozwoju i stymulacji ludzkiej inteligencji. Wszystko to spuentowane rozważaniami na temat inteligencji pozaziemskiej.

Sagan skacze z tematu na temat i naprawdę Smoki są kopalnią różnych ciekawostek z zakresu neurologii czy antropologii. To się naprawdę miło czyta i trochę żałuję, że muszę oddać...

tibicen | 2015-02-10

Choć już dosyć stara książka patrząc przez pryzmat rozwoju nauki to dalej porusza wyobraźnię; poszerza horyzonty.

Kevorkian | 2013-05-09
Przeczytana: 09 maja 2013

Jednak połączenie obcego języka i ciągłego meandrowania autora (najpierw pisze o genach, za chwilę o języku binarnym, pół strony dalej znów o czymś innym, żeby wrócić do genów), okazało się dla mnie zbyt ciężkostrawne jak na lekturę dla przyjemności.

Magda | 2016-10-02
Marcin Wiraszka | 2016-01-12