Czysta jak łza

Okładka książki Czysta jak łza Charlaine Harris
Okładka książki Czysta jak łza
Charlaine Harris Wydawnictwo: Word Audio Publishing International Cykl: Lily Bard (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Lily Bard (tom 1)
Shakespeare's Landlord
Word Audio Publishing International
2022-10-19
2022-10-19
Rafał Śmietana
Lily Bard Charlaine Harris

No okay.

Jestem zaintrygowana, bo początek był niezły, ale szczerze mówiąc im dalej w las, tym byłam mniej zainteresowana. Lubię główną bohaterkę i jestem ciekawa jej życia, ale intryga kompletnie mnie nie kupiła. W pewnym momencie słuchałam bardziej dla Lily, niż dla samej fabuły, ta druga była mi obojętna. Na pewno sięgnę po kolejny tom, bo jestem ciekawa, w co jeszcze ta babka się wpakuje, ale książka ogólnie taka sobie. Nie bardzo wiem, w jaki gatunek to miało wpadać, bo ani to kryminał, ani to thriller, może trochę obyczajówki się tu wkradło + brak jakiegokolwiek napięcia. Szkoda, bo zapowiadała się naprawdę spoko.

No okay.

Charlaine Harris
"Czysta jak łza"
"Czyste szaleństwo"
"Czyste intencje"
Nieraz opisując dobre książki skandynawskie, piszę, że jest to sensacja w iście amerykańskim stylu.
A tutaj jest cykl powieści amerykańskich chyba bardziej w brytyjskim stylu. Głowna bohaterka to sprzątaczka, która poza działalnością zawodową, rozwiązuje zagadki kryminalne. A więc zdecydowanie nie mój styl powieści.
A jednak, książki są napisane tak dobrze, że nie mogłam się oderwać. Główna bohaterka jest niezwykle interesująca. Pozostałe osoby w powieściach też. Świetnie wyszła ta seria i zachęcam do lektury ;)
Polecam!

Charlaine Harris
"Czysta jak łza"
"Czyste szaleństwo"
"Czyste intencje"

Charlaine Harris ma ciekawą książkową propozycję dla wszystkich miłośników kryminałów - "Czysta jak łza". Ta powieść jest pierwszym tomem z cyklu "Lily Bard".
Znalazłam tutaj bardzo silną postać kobiecą. Nasza bohaterka w swoim życiu wiele przeżyła i jeszcze wiele przeżyje. Pomimo tego nigdy się nie poddaje. Intensywnie trenuje boks i karate. Nie chce wypaść z formy. Oprócz tego ciężko pracuje, sprząta domy w pewnym małym miasteczku w Shakespeare. Na swoim ciele nosi mnóstwo blizn, jak one powstały, dowiecie się, czytając książkę "Czysta jak łza".
Nasza bohaterka Lily znalazła w nocy zwłoki Pardona Albee. Kto i dlaczego go zamordował? Co z tym wszystkim wspólnego ma Lily? Czy to ona jest zabójczynią? Czy jej życie będzie zagrożone?
Słuchając tej książki, odniosłam wrażenie, że całe miasteczko jest bardzo podejrzane. Biali mieszkańcy nie trawią ciemnoskórych. Dlaczego? Czy do zbrodni doszło na tle rasowym?
Nie jest to bardzo mocny kryminał, ale są w nim sceny nieprzeznaczone dla młodego czytelnika.
Bardzo ciekawiło mnie czy będzie więcej zwłok i kto zamordował tego człowieka.
Ciekawa fabuła, w miarę dobra akcja i waleczna bohaterka sprawiły, że nie mogłam oderwać się od słuchania. Powieść "Czysta jak łza" słuchałam w formie audiobooka.
Przez zachowanie Lily i dziwnych mieszkańców tego miasteczka koniecznie chcę poznać pozostałe części tej historii.
Zakończenie zachęca do przeczytania kolejnego tomu.

Podobno Harris Charlaine, autorka kryminału "Czysty jak łza", jest jedną z najpopularniejszych pisarek wspólczesnych, a jej książki sprzedały się na całym świecie w nakładzie kilkudziesieiu milionów egzemplarzy...

No cóż... de gustibus..

O powieści "Czysty jak łza" napiszę krótko i bezkompromisowo: Trzymajcie się jak nadalej od produkcji słownej takiego rodzaju. Szkoda czasu i oczu.

(Że też ktoś zadał sobie trud przetłumaczyć to coś na język polski i wydać?! Zadziwiajace)

No cóż... de gustibus..

Liczyłam na mocny kryminał/thriller. Jak dla mnie za dużo opisów, akcja taka trochę licha (może się przyzwyczaiłam do innych autorów i ich stylu pisania). Postępowanie głównej bohaterki trochę dziwne - choć sama nie wiem jakbym dokładnie postąpiła będąc na jej miejscu to bym tak w ciemno nie szła i nie kłamała a tym bardziej nie szukała rozwiązania na swą rękę - zwłaszcza że chodziło o morderstwo.
Mimo wszystko ciekawa jestem dalszych losów

W momencie zamknięcia książki myślałam, że minęło tylko kilka minut od czasu jak ją otworzyłam. Na pewno zaletą książki jest to że szybko się ją czyta, a swoja drogą jest bardzo interesująca,

Lekka książka. Napisana w stylu poczciwej ciotki. Niby jest zbrodnia i zagadka, ale to wszystko jest jakieś trywialne. Widać, że autorka nie ma pojęcia o pracy śledczych, o metodach policji, o poszukiwaniu mordercy. Pisze bez przekonania i wchodzenia w realia. Więcej miejsca poświęca przemyśleniom sprzątaczki niż policyjnej dedukcji. Ciężko ocenić ją jednoznacznie, bo może ktoś lubi lekkie "kryminałki". Dla mnie to raczej książka na dobranoc. Nie rozbudza ciekawości, nie męczy, wręcz przeciwnie, pozwala powoli odpływać.

" Stan umysłu odbija się na twarzy i zmienia ją ".

Jakie wydarzenia wyryły rysy Lili Bard? Kobieta od czterech lat mieszka w Shakespeare, szuka równowagi spokoju i zapomnienia. Samotniczka, oszczędna w słowach
i działaniach. Pracuje jako sprzątaczka, w wolnych chwilach ćwiczy w klubie sportowym.

Jej poukładane, monotonne życie zostaje zburzone gdy zostaje znalezione ciało właściciela nieruchomości. Co zrobi kobieta z bliznami w głowie, duszy i ciele gdy morderca znajdzie się tak blisko? Czy zdecyduje się na konfrontację ze swoją przeszłością, wyborami, których dokonała i z zabójcą?

Książkę czyta się błyskawicznie, bohaterka jest silną i interesującą postacią, brakuje jednak w tej historii równowagi między warstwą obyczajową a śledztwem. Oczywiście tego drugiego jest za mało i jest niezbyt ciekawy.

" Stan umysłu odbija się na twarzy i zmienia ją ".

Raczej przeciętna historia. Dla zabicia czasu kiedy nie ma nic innego pod ręką.

Raczej przeciętna historia. Dla zabicia czasu kiedy nie ma nic innego pod ręką.

Nie zachwyciła mnie ta książka, chociaż nie była zła. To kryminał? jakby mimochodem, bo więcej opis dnia bohaterki. sprzątaczka zabiera się za rozwiązanie zagadki? naprawdę?

• 2011
  • Kryminał