Tamar. Kobieta nadziei

Okładka książki Tamar. Kobieta nadziei Francine Rivers
Okładka książki Tamar. Kobieta nadziei
Francine Rivers Wydawnictwo: Bogulandia Cykl: Rodowód Łaski (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Rodowód Łaski (tom 1)
Unveiled: Tamar
Bogulandia
2022-10-11
2013-10-21
Anna Radkowska
Biblia Chrystus kobiety nadzieja

Od dość dawna w moim domu była pierwsza książki z serii "Rodowód łaski", autorstwa Francine Rivers. Byłem bardzo ciekawy książki "Tamar", jednak przez dość długi czas nie mogłem się z tą książką spotkać. Wszystko się zmieniło na początku tego roku i 11 stycznia rozpocząłem jej lekturę.

Jednak niestety nie była to książka, której się spodziewałem. Sądziłem, że będzie to zbeletryzowana historia, która pojawia się w Księdze Rodzaju. Bardziej było to powtórzenie tego, co znalazło się już w Piśmie Świętym.

Książkę tę czytało mi się niezwykle trudno. Tytuł ten ma zaledwie 192 strony, na przeczytanie których potrzebowałem pięciu posiedzeń i czterech dni. Wynik ten plasuje "Tamar" na 111 miejscu wśród 203 książek przeczytanych Na Tronie. Wiem, jednak, że po kolejne książki z tego cyklu już nie sięgnę. Ja jej nie polecam, ale jeśli Wy macie ochotę na tę pozycję to nie będę Wam jej odradzał.

Niesamowicie napisana historia biblijna Tamar, Judy i ich rodzin. Piękny język, dynamicznie budowane postacie... Już cieszę się na kolejne tomy z tej serii. :)

Książka jest bardzo wciągająca i zdecydowanie zbyt szybko się kończy. Szczególnie polecam tym, którzy próbowali czytać Biblię i polegli na ilości suchych faktów w Starym Testamencie. Autorka ukazuje trochę sfabularyzowaną, ale przez to o wiele łatwiejszą do strawienia wersję życia kobiety, która była jednym z ogniw rodowodu Jezusa.

Francine Rivers jak zwykle nie zawodzi. Buduje postacie, ich charaktery, motywacje. Ciężko było mi przejść przez pierwsze rozdziały, gdyż bardzo współczułam Tamar, że musi zostać żoną takiego człowieka jak Er.
Tamar jednak odegrała kluczową rolę i jest potomkinią w rodowodzie Jezusa. Pomimo tego, że nie znała Boga, to modliła się do Niego i miała wobec Niego bojaźń.
Tamar trwała w nadziei i Bóg wynagrodził jej czekanie.
Ciekawie jest przeczytać tę historię ubraną w dodatkowe rzeczy - w Biblii historia ta jest trochę bardziej.. "sucha" ;)

Tamar...

Fragment recenzji:

Z twórczością Francine Rivers miałam przyjemność zetknąć się już jakiś czas temu. Przeczytałam wówczas trylogię Znamię lwa, którą do tej pory bardzo ciepło wspominam. Zatęskniwszy za wyjątkową prozą tej autorki oraz niezwykłym klimatem, jaki umie tylko ona wykreować, postanowiłam zabrać się tym razem za pięcioksiąg Rodowód Łaski. Niestety, jak do tej pory udało mi się zdobyć tylko pierwszy tom tej serii, na pozostałe z kolei muszę zapolować. Tamar urzekła mnie jednak na tyle, że pozostałam z autorką na dłużej i aktualnie czytam już trzeci tom serii Synów Pocieszenia, który szczęśliwie udało mi się zdobyć w całości. Niewątpliwie Rivers posiada wybitny talent do snucia opowieści z rodem z kart biblijnych, a kreowany przez nią klimat sprawia, że warto zatrzymać się przy jej dziełach na dłużej.

Fragment recenzji:

Historia kobiety pokazująca trudna do przyjęcia rzeczywistość.

Historia kobiety pokazująca trudna do przyjęcia rzeczywistość.

Bardzo ciekawa. Polecam

Bardzo ciekawa. Polecam

OPINIA O KSIĄŻCE

OPINIA O KSIĄŻCE

W naprawdę fajny sposób autorka ukazuje to jak najprawdopodobniej wyglądała historia Tamar. Książka bardzo wciąga i nie można się od niej oderwać. Przeczytałam w jeden wieczór.

Historia w książce nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w Biblii, a dokładnie do Starego Testamentu. Opowieść toczy się już po tym jak bracia, a synowie Jakuba - Izraela, sprzedali swojego najmłodszego brata Józefa, będącego ulubieńcem ojca.

Juda - jeden z braci ma swoją rodzinę, żonę Kananejkę oraz trzech synów, którzy niezbyt poważnie traktują swoje obowiązki, za to chętnie się bawią i korzystają z życia. Dlatego też ich ojciec postanawia poszukać dla najstarszego z nich żonę, która mogłaby mieć pozytywny wpływ na swojego męża. Wybór pada na Tamar, która jest przeciwna temu związkowi, ale musi wykonać wolę rodziny. Dziewczyna w małżeństwie jak i w nowym domu nie czuje się dobrze. Jest źle traktowana zarówno przez męża jak i przez teściową, która obwinia ją za wszystko, kiedy jej synowi dzieje się źle. W niedługim czasie Tamar zostaje wdową, następnie zgodnie z tradycją, po okresie wdowieństwa zostaje żoną drugiego syna. Niestety w krótkim czasie znowu zostaje wdową. Zarówno z pierwszego jak i z drugiego małżeństwa nie został spłodzony potomek, zaś sama Tamar zostaje uznana za niegodziwą osobę i na jakiś czas powraca do domu. Wdowa czuje się źle z tym, że nie mogła dać potomka swoim mężom, więc czeka na decyzję swojego teścia Judy. Lata mijają, a wciąż nie zapadła decyzja o jej losie, więc Tamar postanawia wziąć swój los w swoje ręce i zaczyna działać...

Opowieść o Tamar, kobiecie dążącej do celu za wszelką cenę, pokazuje nam losy kobiety, która walczy o swoje racje i przetrwanie. O przetrwanie w czasach, które były trudne dla kobiet, które często w starożytnych czasach były lekceważone przez mężczyzn. Z pozoru niedługa opowieść pokazuje nam jak dziewczyna przemienia się w pewną siebie kobietę, która jest świadoma swoich racji i krzywd jakie względem niej popełniono. Tamar wie, że aby zrealizować cel, musi zrobić wiele, aby wszystko się udało. Nie jest to łatwe, kiedy wszystko i wszyscy są przeciwko niej. Dzięki uporowi, odwadze i pewności siebie realizuje swoje zamierzenia.

"Tamar" to krótka opowieść, dająca początek serii "Rodowód Łaski", która opowiada o kobietach odważnych, ale i pokornych. O kobietach, które dają obraz tego jak wyglądać będzie droga Jezusa Chrystusa, który jest potomkiem Judy i Tamar.
Samą powieść czyta się szybko, bo jak wspomniałam jest krótka i wydrukowana dużą czcionką. Co prawda nie jest to do końca udana powieść, ponieważ spodziewałam się czegoś mocniejszego po tej książce, bardziej głębszych i poważniejszych przemyśleń. Bo i temat może i nie jest za trudny to jednak pisarka mogła bardziej wgłębić się w przemyślenia i charakter postaci. Najmocniej co się rzuca to to jak były traktowane kobiety w tamtych czasach. Oczywiście wtedy była taka rzeczywistość, ale jednak bardzo przerażające jest to jak bardzo kobiety musiały walczyć z przeciwnościami losu. Z drugiej strony pokazane jest jak mocno przywiązani byli ludzie do tradycji oraz wiary i w jakimś stopniu napędza bohaterów do działania, a z drugiej strony częsta bezkarność wobec tradycji i starszych oraz względem drugiego człowieka.

Trudno mi ocenić czy polecam czy nie polecam, ale książkę przeczytałam w dwa dni, więc książkę można potraktować jako przerywnik między ulubionymi autorami czy gatunkami. Postaram się oczywiście zapoznać z dalszymi częściami serii "Rodowód łaski", ale nie jest to moim priorytetem.

Juda - jeden z braci ma swoją rodzinę, żonę Kananejkę...

• Literatura amerykańska
  • Religia