Faktomania. 300 list dla maniaków wiedzy

Okładka książki Faktomania. 300 list dla maniaków wiedzy Andrew Pettie
Okładka książki Faktomania. 300 list dla maniaków wiedzy
Andrew Pettie Wydawnictwo: Kropka popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Listified!: 300 Lists That Illuminate Our World, Including... Deadly Dinosaurs, Animals in Space, Giant Telescopes, Famous Pets, Erupting Volcanoes, Miniature Robots, Pointless Inventions, Fabulous Forgeries...
Kropka
2022-11-09
2022-11-09
Tomasz Klonowski

Okładka książki Infografika Andrew Pettie, Conrad Quality-Harper
Infografika Andrew Pettie, Conr...

Spora "cegła" naszpikowana faktami z przeróżnych dziedzin. Gratka dla lubiących ciekawostki, aczkolwiek niektóre treści sprawiają, że włos się jeży na głowie. Pozwolę sobie zacytować przykład - ku przestrodze:
"Gdybyś żyła/żył w starożytnym Egipcie, w taki właśnie sposób przygotowałbyś/przygotowałabyś mumię. (...) Dokładnie umyj i oczyść ciało zmarłego - najlepiej w wodach Nilu. (...) Zrób purée z mózgu: Wywierć w czaszce dziurkę. Włóż do środka długie narzędzie i energicznie mieszaj, aż mózg zamieni się w płynną papkę. Poczekaj, aż płynny mózg wypłynie przez nos. (...) Rozetnij zwłoki z lewej strony. Wyjmij płuca, wątrobę, żołądek, serce i jelita. (...)"
Czy naprawdę w książce przeznaczonej dla dzieci trzeba przedstawiać to tak dosłownie, w dodatku w formie instrukcji w trybie rozkazującym?
Innego rodzaju konsternację wywołała u mnie lista teorii, dlaczego dinozaury wymarły:
"(...) 8. Dinozaury znudziły się prehistorycznym światem i odechciało im się żyć". - w świetle tego, co dzieje się obecnie w głowach nastolatków, takie zdanie może mieć bardzo negatywne skutki...
"(...) 13. Zwiększenie liczby kwitnących roślin doprowadziło do wyginięcia dinozaurów z powodu kataru siennego".
Wprawdzie napisano, że niektóre z wymienionych teorii są błędne, ale wydaje mi się, że nie każde dziecko zrozumie, że jest to forma żartu (zwłaszcza, że książka jest o FAKTACH).
Z powyższych powodów - mnie ta pozycja nie przekonała, nie dałabym jej dziecku.

Nie jestem "człowiek lista", nie lubię ich tworzyć, ale właśnie zdałam sobie sprawę, że lubię jak mi ktoś inny nimi świat porządkuje. 😅 Tej niebywałej sztuki, wraz z zespołem tęgich głów z Britanniki, podjął się Andrew Pettie. Przeanalizował całe mnóstwo zagadnień z takich dziedzin, jak: kosmos, natura, zwierzęta, człowiek i jego ciało oraz kilka innych i posegregował najważniejsze z nich fakty w zadziwiające, zastanawiające i zabawne listy. W tej ważącej coś ok. 2 kilo i liczącej 400 stron książce znajdziecie 300 list o przeróżnej długości i kalibrze ważności, od których ciężko się oderwać.

Może jesteście ciekawi:

- z jakimi częściami ciała nie każdy człowiek się rodzi?
- jakie są najdłuższe tunele świata?
- jakich 8 zaginionych skarbów do tej pory nie odnaleziono?
- jakie 33 narzędzia skrywa scyzoryk szwajcarski?
- jakich 10 osób wyprzedziło swoimi pomysłami epokę?
- które ze zwierząt śpią najdłużej?
- ile czasu zajęłoby Tobie objechanie galaktyki samochodem?

Pozostawiam je bez odpowiedzi, bo autor nie tylko hasłowo, ale często też w dość wyczerpujący sposób ich udziela i trudno je przytoczyć, ale mam nadzieję, że zasiałam w Was ziarenko ciekawości 😁 i jeśli tylko będziecie mieć możliwość to sami je sprawdzicie 😉.

To jest ten rodzaj książki, którą nie przeczytacie za jednym razem, ale dzięki temu możecie do niej zaglądać codziennie i codziennie dowiadywać się czegoś nowego. Czyż nie brzmi fajnie? I pomyślcie ile takich odkryć czeka na Was przy 400 stronach 🤪. Jest to niewątpliwie duża jej zaleta, która moim dzieciom bardzo przypadła do gustu.

Idealna książka dla tych, co lubią wiedzieć więcej!

Faktomania, wielka, opasła księga, z setkami, jeśli nie tysiącami faktów, ciekawostek z różnych dziedzin to kolejna książka z serii Britannica Books wydana przez Wydawnictwo Kropka. Autorem książki jest Andrew Pettie wraz z ilustratorem Andres Lozano.

Książkę "połknęłam" w dwa wieczory. Każda strona zaskakiwała mnie jeszcze bardziej. Publikacja podzielona jest na osiem działów:
-kosmos,
-natura,
-czasy dinozaurów,
-zwierzęta,
-ciało,
-człowiek,
-wynalazki,
-pionierzy i pionierki.

Każdy dział to spora dawka wiedzy, fakty, o których nie zawsze uczy się w szkole. Można by rzec, że jest to kompendium, swojego rodzaju encyklopedia, która rozwija zainteresowania, pobudza ciekawość.
Przyda się na każdym etapie nauki, dla małego i dużego czytelnika. Publikacja zachwyca obszernością wiedzy, niech Was powyższe działy nie zmylą, książka jest naprawdę o wszystkim!

Zimowa aura już za oknem, więc przedstawię Wam kilka świąteczno- zimowych ciekawostek:
-Lampki świąteczne zostały wynalezione przez Alberta, 15-latka, który zastąpił świeczki na choince dużo bezpieczniejszymi lampkami świątecznymi;
-Czapka Mikołaja , którą wszyscy znamy pojawiła się po raz pierwszy na ilustracjach amerykańskiego rysownbika Thomasa Nasta pod koniec XIX w.;
-Istnieje 35 rodzajów kryształków śniegu!

Inne zaskakujące fakty:
-istnieje "nieśmiertelna" meduza, która ma zdolność odwrócenia swojego cyklu życiowego 😱
-sardynka może stać się niewidzialna!
-ciało człowieka w ciągu życia wyprodukuje około 10 500 litrów potu!
-turofobia to lęk przed serem a koumpounofobia to lęk przed guzikami na ubraniach;
-oprócz podstawowych zmysłów (dotyk, wzrok, słuch węch, smak, czucie głębokie) można wymienić ekwilibriocepcja (koordynacja ruchowa),termorecepcja (zmysł temperatury),interocepcja (świadomość procesów zachodzących wewnątrz ciała),i chronocepcja (percepcja czasu).

Polecam książkę każdemu dziecku i dorosłemu, szczególnie tym, którzy uwielbiają różne ciekawostki.

Czy wiedzieliście, że przeciętnie człowiek spędza aż 7 lat korzystając ze smartfona? A 18 miesięcy spędza... w toalecie? Panowie, a czy wiedzieliście, że na wyspie Samoa jest taki zapis w prawie, że zapomnienie o urodzinach żony jest nielegalne? To tylko 3 przykłady niezwykłych ciekawostek jakie znajdziecie w tej niezwykłej księdze.

Faktomania to zbiór 300 list z najbardziej zaskakującymi, niesamowitymi, czasem zabawnymi i z pewnością fascynującymi faktami (które zostały zweryfikowane przez zespół Britannici).
Podzielone na 8 potężnych rozdziałów
Kosmos - podróż przez Wszechświat pełen gwiazd od czarnych dziur po buty kosmiczne.
Natura - wokół naszej planety i w jej wnętrzu: z najgłębszych podziemi pod wysokie niebo.
Czasy Dinozaurów - zaginiony świat prehistorycznych stworzeń: od dinomaluchów po megapotwory.
Zwierzęta - niesamowite i fascynujące zwierzęta: od niezniszczalnych niesporczaków po superinteligentne psy.
Ciało - mapa twojego ciała: od szarych komórek po palce stóp.
Człowiek - kultura i osiągnięcia człowieka: od najdroższych obrazów po najdziwniejsze zawody.
Wynalazki - niesamowite machiny i urządzenia: od średniowiecznych katapult po szpiegowskie gadżety.
Pionierzy i pionierki - niesamowici ludzie: od genialnych dzieci po światowych przywódców.

Czarek najbardziej był zafascynowany oczywiście rozdziałem o Dinozaurach (a swoją drogą, wiecie, że najsłynniejszy muzealny Tyranozaur Sue kosztował aż 51 milionów?) oraz listą największych wulkanicznych erupcji i kazał mi wyszukiwać kolejne geociekawostki. Mi osobiście najbardziej spodobała się lista "ostatnich słów" tuż przed śmiercią 😉.

To ponad 400 stron, prawie 2 kg wiedzy i ciekawostek opatrzonych zabawnymi ilustracjami oraz fotodrukami. Tu nie będziecie się nudzić! Można odkrywać świat czytając listy po kolei, a można wybierać te, które obecnie są w kręgu zainteresowań. Poruszanie się po książce z pewnością ułatwi zawarty na końcu indeks, a słowniczek wyjaśni trudne pojęcia.
Ja wiem, że się powtarzam, ale książki Kropki można brać w ciemno. To klasa i najwyższa jakość. Także jeśli macie takiego małego lub większego maniaka wiedzy, to musicie wiedzieć, że takiego prezentu nie powstydziłby się sam Święty Mikołaj.

Faktomania to zbiór 300 list z...

Nieraz mówiłam, że kocham książki pełne ciekawostek❤️ dziś pokażę Wam książkę, a raczej księgę która ciekawostek zawiera setki jeśli nie tysiące. "Faktomania" od @kropka pod szyldem Britannica Books to 300 list dla maniaków wiedzy!

Ta ponad 400 stronnicowa księga zawiera multum zabawnych o zaskakujących faktów podzielonych na 8 rozdziałów takich jak kosmos, natura, ciało czy czasy dinozaurów. Znajdziemy tu np.rozmiary planet w porównaniu do ziemi-wisienki, całą historię wszechświata zmieszczoną w jednym roku, dziesięć prehistorycznych grzybów i roślin które żyją po dziś dzień, trzy zaskakujące fakty na temat kolonii piesków preriowych, dziesięć dźwięków wydawanych przez ciało i ich pochodzenie czy ostrość różnych gatunków papryki według skali Scoville'a 😋 Mało? Wymieniłam raptem kilka! Nie dość że w książce znajdziemy całą masę takich ciekawych list to praktycznie pod każdą z nich jest jakaś ciekawostka. A z tyłu znajdziemy słowniczek i indeks 😉
Już sama okładka robi wrażenie. Srebrna i połyskująca przywodzi na myśl skarbnicę wiedzy. Ilustracje są ciekawe i pełne humoru, a wyklejka...no cóż, zrobiliśmy z niej wyszukiwankę 😁
Ta książka będzie wspaniałym prezentem dla starszaka i napewno rozbudzi ciekawość świata, bo naprawdę trudno się od niej oderwać ❤️

Przed Wami kolejna części z serii Britanniki, czyli „Faktomania” Jak tylko zobaczyłam co zawiera ta encyklopedia postanowiłam że będę zbierać pieniążki na poprzednią część, czyli „Encyklopedia dla dzieci” która tak jak i tutaj zawiera mnóstwo ciekawostek zagadnienia astronomii, zoologii, archeologii, historii i wielu innych dziedzin. Moja Hela na początku myślała, że będzie musiała to przeczytać! Oczy o mały włos nie wypadły z wrażenia. Uśmiałam się lecz, gdy we dwie zaczęłyśmy przeglądać widziałam, jak z każdym rozdziałem była pod wrażeniem. Jej działem, który często przegląda to rozdział 5-Ciało, czyli od szarych komórek po palce stóp. W książce znajdziecie ponad 400 stron, 8 rozdziałów z różnych dziedzin, takich jak kosmos, natura, czasy dinozaurów, zwierzęta, ciało, człowiek, wynalazki, pionierzy i pionierki.

Czymże byłaby encyklopedia bez słowniczka, a w nim mnóstwo wyjaśnień słów, które mogą przydać się w szkole, jak i dla siebie do poszerzenia wiedzy albo po prostu przypomnienia tego, co nam mogło wypaść z głowy. Przedział wiekowy według wydawnictwa to 6-8 lat, ale dla mnie to 6-99. Poza fantastycznymi ilustracjami na dole strony mniejszym drukiem znajdziecie wiele fajnych ciekawostek m.in. „Według niektórych badań można stwierdzić, czy dziecko będzie prawo, czy leworęczne za sprawą tego, który kciuk ssie w brzuchu mamusi”. Moim zdaniem takiej pozycji nie powinno zabraknąć pod choinką dla naszych młodych odkrywców. Ostatnio z moją córką miałyśmy pomysł na zabawę w quiz. Pytania i trzy odpowiedzi. Ot tak na początek, żeby tylko zainteresować tą książką córkę, a ile było śmiechu, kiedy odpowiedzi były nie z tej dziedziny co powinno. Szkoda, że takich książek nie było kiedy ja byłam w wieku mojej Heli.

Mam też nadzieję, że podobnych książek nie zbraknie w bibliotekach szkolnych, bo naprawdę jest rewelacyjna. Poniżej napisze trzy ciekawostki, jakie moja Hela wybrała.

Ciekawostki z tego rozdziału to m.in.
Osoby praworęczne – 90%.
Osoby leworęczne – 9%.
Osoby z dominacją niejednorodną (jedne czynności wykonywane prawa, a drugie lewą – 1%.
Osoby oburęczne – mniej niż 1%.

Granica wytrzymałości człowieka, czyli jak długo wytrzyma bez:
Jedzenia 6-8 tygodni.
Wody 3-4 dni.
Tlenu około 3 minut.

W Meksyku ryby spadają z nieba tak często, że zjawisko to ma swoją nazwę – lluvia de peces, co oznacza „deszcz ryb”.

Polecamy całym sercem i jestem ciekawa, jakie rozdziały Was zainteresowały.

Znajdziecie tu setki, tysiące ciekawostek uporządkowanych w listy, podane w bardzo przejrzysty i często zabawny sposób. Najszybsze dinozaury, zwierzęta o niesamowicie długich językach, najwyższe góry świata… 10 zaskakujący rzeczy, wysłanych w kosmos, 10 krajów o najmniejszej powierzchni, 10 najszybszych pociągów świata. Śmieliśmy się z moim starszym synem, że o czymkolwiek byśmy nie pomyśleli, to w tej książce to było. Nawet rzeczy, na które sami byśmy nie wpadli. Sławne rodzeństwa, największe oszustwa, najdroższe obrazy świata, 20 krajów o najwyższym spożyciu czekolady na osobę. Jest tu nawet lista z 24 rodzajami makaronu!

Całość została podzielona na osiem tematycznych rozdziałów: kosmos, natura, czasy dinozaurów, zwierzęta, ciało, człowiek, wynalazki oraz pionierzy i pionierki. Ale umówmy się, ten podział jest bardzo, bardzo ogólny, bo ciekawostki są praktycznie o wszystkim. I musicie wiedzieć, że każdy jeden fakt w tej książce został zweryfikowany przez zespół Britanniki! Bardzo podoba mi się też to, że autor uzupełniał swoje listy o dodatkowe ciekawostki u dołu strony, wydrukowane mniejszą czcionką i oznaczone gwiazdką. Do treści dodał też małe strzałki, które pozwalają szybko odnaleźć w innych częściach książki tematy, które są ze sobą powiązane.

W książce znajdziecie też świetny słowniczek i bardzo pomocny przy wyszukiwaniu (aż siedmiostronicowy) indeks!

Jestem absolutnie zachwycona tą książką! Będzie idealna dla ciekawych świata dzieci (i dorosłych też) i bez wątpienia przyda się na każdym etapie nauki. Gorąco ją Wam polecam! To najwyższa półka i klasa sama w sobie.

Ogromna, ciężka, ponad 400 stronicowa pozycja, wydana przez Wydawnictwo Kropka pod szyldem słynnej Britanniki. Przepiękna! Będzie niezwykłym, wysoko jakościowym prezentem dla ciekawego świata starszaka. I to na długie lata. Już sama okładka, lśniąca metalicznie, robi wrażenie. Ale musicie wiedzieć, że jeśli srebro jest z zewnątrz, to środek jest niczym prawdziwe złoto....

• Dzieci
  • Kupić