rozwińzwiń

Siedem książek porzuconych

Okładka książki Siedem książek porzuconych Radosław Wiśniewski
Okładka książki Siedem książek porzuconych
Radosław Wiśniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo papierwdole poezja
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Wydawnictwo papierwdole
Data wydania:
2022-09-17
Data 1. wyd. pol.:
2022-09-17
Język:
polski
ISBN:
9788396429988
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Końca świata nie będzie – Кінця світу не буде Anastasija Afanasjewa, Ołeksandr Awerbuch, Stanisław Bielski, Ołeh Bohun, Maksym Borodin, Lila Czerniawska, Daryna Czupat, Ella Jewtuszenko, Ołeksandr Koczarian, Andrij Kostynski, Ołena Krasnoselska, Maksym Krywcow, Dmytro Łatuzkin, Ihor Mitrow, Marta Mochnacka, Sergo Musztatow, Kristina Pihol, Jewhen Piweń, Anton Połunin, Mariczka Staszko, Daria Suzdałowa, Sandra Szewczenko, Wiktor Szyło, Radosław Wiśniewski, Mychajło Żarżajło
Ocena 0,0
Końca świata n... Anastasija Afanasje...
Okładka książki Fabularie nr 1 (22) 2020 Marcin Gaczkowski, Kamil Galus, Karol Graczyk, Jiří Kratochvil, Adam Ochwanowski, Małgorzata Południak, Redakcja magazynu Fabularie, Ada Tronina Kosterkiewicz, Michał Trusewicz, Magdalena Urbańska, Emilia Walczak, Radosław Wiśniewski, Andrzej Woźniak
Ocena 9,0
Fabularie nr 1... Marcin Gaczkowski, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6020
1386

Na półkach: ,

"Siedem książek porzuconych" to, jak tytuł wskazuje – siedem książek Radosława Wiśniewskiego, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego w formie zwartej publikacji. Czy każda z nich jest tworem kompletnym, czy wszystkie zostały naznaczone skazą zapomnienia? Sam autor powtarza, że to wiersze (mniej lub bardziej poetyckie),które mu „kapały” przez siedem lat, gdy właściwie ciągle zajmował się czymś innym. One były jakby na marginesie, może jak coś w rodzaju skutków ubocznych tego, czym zaprzątał sobie umysł Wiśniewski.

„Zwiastowania” to reakcja na to, co się wokół dzieje. Ironia, sarkazm, humor, pisanie wprost – to narzędzia poety. Słowa demaskują, ale słowa też tworzą warstwę ochronną. Sporo u Wiśniewskiego jest także intymności. To z kolei próba uchwycenia chwili, zarejestrowanie w poetyckiej pamięci znaczących momentów.

„Ciemności” to z kolei zbiór (na ogół) krótkiej prozy poetyckiej. I znów Wiśniewski tworzy liryczne impresje – utrwala pewną chwilę, a poprzez jej opis skłania do refleksji nad tym, na co właściwie patrzymy. I jak to u autora bywa – lawirujemy w czasie i przestrzeni.

„Snów i jawy” – to swoiste poetyckie zaklęcia. To rozmowy wierszem z przyjaciółmi po piórze. Gdzieś po cichu między wersami przemyka znajomy już Zenon Kałuża – postać bardzo potrzebna, figura, symbol, istota znacząca. Trochę tu uśmiechów, puszczania oka. Pojawia się też ciekawy cykl „snów”.

„Polin” wydaje się tu zbiorem wierszy zebranych gdzieś po drodze. Mamy tu i kolejną odsłonę z serii „snów”, jest i Zenon ze swoim poetyckim komentarzem. Pojawiają się też wiersze bardzo mocne w przekazie, dotykające największych traum – tych dawnych (II wojna) i tych dzisiejszych (kwestia uchodźców na granicy).

„Zenona” to z pewnością pisany według już konkretnego zamysłu spójny tom. Zbiór miniatur poetyckich, których motywem przewodnim jest wszędobylski Zenon Kałuża. To chyba moja ulubiona z „porzuconych książek”. Kąśliwe uwagi, ironiczne podsumowania, wnikliwe obserwacje – tym wyróżnia się cykl o Zenonie (o Zenonie, choć przecież tak naprawdę zupełnie nie o nim).

Swego rodzaju książką korespondującą z tomem „Zenona” jest „Wojna”. Tu znów tytuły wierszy są ogromnie wymowne i utrzymane w jednej konwencji. Zmienia się natomiast forma. Z drobnych utworów, czasem żartów poetyckich, zapisu chwil, rozmów, sytuacji Wiśniewski przechodzi do dłuższego zapisu. Bo i już nie o drobiazgach codzienności pisze. Tematem przewodnim jest bowiem wojna w Ukrainie

„Ostatnia” zamyka zbiór „książek porzuconych”. Książka niezwykła, o wielkiej sile rażenia. Poruszająca i zaskakująca. Bardzo symboliczna.

Jak widać, niezależnie od formy, Wiśniewski stale mówi. Mówi o sprawach ważnych. Widzi i zabiera głos w kwestiach, na które my często zrzucamy zasłonę milczenia. Ale on jest konsekwentny w tych najtrudniejszych tematach. Wydobywa z czeluści to, co my tam skrzętnie spychamy. Pochyla się nad zagadnieniami, jakie omijamy szerokim łukiem.

Jest jednak też i trochę zabawy poezją, nieco humoru. Wiśniewski potrafi stworzyć wiersz choćby i z literówki w smsie. To niewiarygodne, że w każdym zakamarku życia kryją się dla autora inspiracje. I że one nie są przenoszone 1:1, przecież pod jego piórem zmieniają się w literaturę!

Co ciekawe, te porzucone, niedokończone czy wręcz zaledwie majaczące, książki są w zasadzie całkiem solidnie uporządkowane. Nie spodziewajcie się tu chaosu słownego, zdań urwanych w połowie, poszarpanych wątków. Rzeczywiście, każdy z tych projektów mógłby doczekać się rozwinięcia – ale to tylko życzenie zachłannego czytelnika. Wszak teksty Wiśniewskiego budzą niedosyt, sprawiają, że wciąż chce się więcej.

"Siedem książek porzuconych" to, jak tytuł wskazuje – siedem książek Radosława Wiśniewskiego, które wcześniej nie ujrzały światła dziennego w formie zwartej publikacji. Czy każda z nich jest tworem kompletnym, czy wszystkie zostały naznaczone skazą zapomnienia? Sam autor powtarza, że to wiersze (mniej lub bardziej poetyckie),które mu „kapały” przez siedem lat, gdy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedem książek porzuconych


Podobne książki

Przeczytaj także