Zamieszka(ł) ze mną kot

Okładka książki Zamieszka(ł) ze mną kot Aleksandra Zawadzka-Glinka
Okładka książki Zamieszka(ł) ze mną kot
Aleksandra Zawadzka-Glinka Wydawnictwo: EMG Seria: Ktoś, nie coś literatura piękna
Ktoś, nie coś
EMG
2022-09-18
2022-09-18

Świetna rzecz dla osób rozważających opiekę nad kotem, lekka w odbiorze pigułka przydatnej wiedzy zarówno o tym, jak i skąd wziąć kota jak i o tym jak spełniać potrzeby zwierzaka tak, by zarówno on jak i opiekun byli ze sobą szczęśliwi.
Polecam serdecznie.

Polecam serdecznie.

Jako posiadaczka kilku sierściuchów książki o kotach wybieram zawsze. Pomimo wielu lat wspólnego obcowania z tymi osobnikami, każdego dnia uczę się o nich czegoś nowego, a one każdego dnia czymś mnie zaskakują. Moje doświadczenia z tymi zwierzęcymi indywidualistami budowałam na zasadzie prób i błędów, czasami odnosząc sukcesy, a czasami porażki. Szkoda zatem, że kiedy kilka lat temu podejmowałam decyzję o tym, aby w moim domu zamieszkał kot, a ściślej kotka, nie miałam tej wiedzy, którą w swojej książce „Zamieszka(ł) ze mną kot” zawarła Aleksandra Zawadzka-Glinka. Z całą pewnością tak nabyta wiedza uchroniłaby mnie od licznych niepokojów, a także ułatwiła wspólne życie pod jednym dachem z mruczkiem.
Ogromnym atutem poradnika autorki jest klarowność i bardzo praktyczne podejście do kwestii wspólnego dzielenia przestrzeni z tym udomowionym drapieżnikiem. Autorka w niezmiernie rzetelny sposób, czasem wręcz szczery do bólu przedstawia blaski i cienie koegzystowania z kocimi istotami. Książka szczególnie przydatna będzie zwłaszcza dla tych osób, u których koci domownik dopiero co rozgościł się w naszych czterech kątach, jak i dla tych, który dopiero planują przygarnąć czworonoga do swojego domu.
W kilkunastu rozdziałach, z których zbudowana jest książka autorka dzieli się swoim doświadczeniem nabytym w kontakcie z futrzastymi, miauczącymi stworzeniami, przekazuje swoją wiedzę i spostrzeżenia dotyczące opieki nad kotami. Autorka nie tylko pochyla się nad skomplikowaną naturą kotów, wskazując na ich wysoki stopień indywidualności, ale poświęca też wiele uwagi specyfice kociego zachowania, cechom charakterystycznych dla tego gatunku, czy też sposobów na utrzymanie z kocimi przedstawicielami dobrych relacji.
W książce nie zabraknie również wskazówek przydatnych przy wyborze kociego przyjaciela, jego przygotowaniu do życia w domu, a co się z tym będzie wiązało z kwestią wyboru właściwej karmy, łączenie kota z innymi zwierzętami, dbanie o higienę oraz zapewnienie mu odpowiedniego środowiska do życia. Wszystkie te zagadnienia są bardzo dokładnie omówione i wzbogacone o liczne przykłady z praktyki i co więcej, nie są przełamane, co jako posiadaczka trzech kotów o różnych rodzinnym stażu i wieku mogę potwierdzić.
Wreszcie autorka nie unika też trudnych tematów w ludzko-kociej relacji, dlatego też autorka odnosi się również do możliwych zachowań agresywnych kocich osobników, do chorób, które mogą dotknąć naszych kocich milusińskich, jak i do urazów, na które koty mogą być narażone.
Z całą pewnością "Zamieszka(ł) ze mną kot" to książka, którą każdy po początkujący właściciel kota powinien przeczytać od deski do deski, żeby zrozumieć, z kim od tej pory będzie dzielił życie, a czasem i łoże😊. Po lekturę mogą też śmiało sięgać potencjalni posiadacze czworonożnych mruczków, jak i aktualni ich właściciele, gdyż również oni wiele dowiedzą się z jej treści. Wiele ciekawych i przydatnych informacji, którymi autorka dzieli się z czytelnikami, może okazać się pomocne w codziennym życiu z kocim towarzyszem już posiadanym lub dopiero wyczekiwanym.
Wczytując się zatem w porady zawarte w książce Aleksandry Zawadzkiej-Glinki pamiętajmy, co wyraźnie podkreśla też sama autorka, że decydując się na wspólne życie z kotem musimy zrozumieć jego potrzeby i wykazać się dużą dozą kociej empatii, co jest niezbędne nie tylko do tego, aby zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, ale również do tego, żeby wspólnie z nim koegzystować. Jedno jest pewne – z chwilą kiedy progi naszego domu przekroczy kot, nasze życie już nigdy nie będzie nudne, a jak tych kotów będzie więcej niż jeden, to zapewniam, że zabawa będzie na całego, gdyż kot kotu nierówny😊 Z czystym sumieniem polecam Wam tę lekturę. Miau!!!:)

„Zamieszka(ł) ze mną kot” Aleksandry Zawadzkiej-Glinki to druga książka w cyklu Ktoś, nie coś, przygotowana przez Wydawnictwo EMG. Pierwsza z nich to „Nie!” Agnieszki Orłowskiej, opowiadająca o psach. Znajdziecie ją w linku poniżej.

Z kolei w swojej książce Aleksandra Zawadzka-Glinka zaprasza czytelników do fascynującej opowieści o kotach. Na temat tych zwierząt pojawiło się mnóstwo stereotypów i wyssanych z palca opinii. Ileż razy słyszeliśmy, że koty są złośliwe; że przywiązują się do miejsca, a nie do opiekuna; że niemowlę i kot… nie, to się nie uda. Behawiorystka, autorka książki, znająca wiele kocich historii i na co dzień współpracująca z tymi zwierzętami - nienachalnie, ale konkretnie obala każde z tych twierdzeń. A także rozprawia się z przekonaniem, że każdy z nas może opiekować się kotem. Jak się okazuje i człowiek musi wykazać się konkretnymi cechami, by współ-istnieć z tym zwierzęciem. Warto to o sobie wiedzieć, zanim poryw emocji doprowadzi nas do adopcji kota. W końcu wiążemy się z nim na dobre i złe, w zdrowiu i chorobie, w młodości i w starości.

Książka Aleksandry Zawadzkiej-Glinki typowym poradnikiem - moim zdaniem - nie jest, chociaż znajdziecie w niej z pewnością wiele przykładów prosto z życia - kotów i jej własnego. To raczej napisana mądrze i z poczuciem humoru opowieść o kotach, ich miejscu w człowieczym świecie, doświadczeniach samej autorki oraz doświadczeniach kotów, mających szczęście (lub nie) zetknąć się z przedstawicielami innego gatunku - mowa jest tu także o mieszkających z nami psach.

Jeśli chcecie lepiej poznać psychikę, potrzeby i cechy kotów młodych i starszych, tych zsocjalizowanych z człowiekiem i nie, jeżeli jesteście otwarci na przemyślenia dotyczące pobytu kota w człowieczej rodzinie, gotowi na zrewidowanie swoich poglądów dla dobra własnego i dla dobra kota - to ta książka przyniesie Wam nie tylko wiedzę, co i jak zrobić, ale też i czego nie robić oraz sporo przyjemności z czytania. I nie tylko z niego. Opowieść o kotach zdobią bowiem przepiękne prace malarki Ewy Mańkowskiej. Jej obraz znajduje się także na okładce.

W książce Aleksandry Zawadzkiej-Glinki - dla mnie (opiekunki dwóch kotów i od czasu do czasu psa) - ważne jest także to, w jaki sposób autorka o nich opowiada. Szacunek dla zwierzęcia, członka rodzina z jednoczesnym uznaniem jego praw i integralności jako innego, choć równego nam gatunku; ciekawość, kim jest zwierzę (Ktoś, nie coś!) - to podstawa tej historii. Dla większości z nas (w co mam nadzieję wierzyć) zwierzę nie jest rzeczą, lecz może warto pójść w tym myśleniu o krok dalej i umieć uznać w nim istotę nieczłowieczą, z całą gamą emocji, indywidualnym charakterem, inteligencją i sposobem komunikowania się z nami. A że czasem nie rozumiemy tego, co kot chciałby nam przekazać? Pewnie wzruszyłby ramionami, gdyby mógł! Pozostaje mu rzucanie znaczących spojrzeń… :)

Książka „Zamieszka(ł) ze mną kot” Aleksandry Zawadzkiej-Glinki będzie miała swoją premierę 18 września 2022 roku podczas pierwszej edycji Festiwalu Ktoś, nie coś. Jestem ogromnie dumna, że stanie się to w ukochanym Wrocławiu i w ulubionym miejscu!
Już dzisiaj serdecznie zapraszam Was na spotkanie z autorką do Muzeum Architektury - 18 września (w niedzielę) o 18.00. Będę miała wielką przyjemność poprowadzić to spotkanie. Koty, z którymi mieszkam (pełniąc zaszczytną funkcję Otwieracza do Puszek),twierdzą, że będzie ciekawie. I ja im wierzę!

• Zwierzęta (literatura naukowa)
  • Kupię
  • Do kupienia
  • Koty
  • Posiadam w papierze
  • - XXX - NOWOŚCI
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Zamieszka(ł) ze mną kot