Iskry w mojej głowie

Okładka książki Iskry w mojej głowie Elle McNicoll
Okładka książki Iskry w mojej głowie
Elle McNicoll Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Seria z Poczwarką literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Seria z Poczwarką
A Kind of Spark
Dwie Siostry
2022-09-01
2022-09-01
2010-06-04
Małgorzata Glasenapp
autyzm procesy czarownic procesy o czary Szkocja

Super książka, daje dużo do myślenia i bardzo dobrze napisana 😄

Super książka, daje dużo do myślenia i bardzo dobrze napisana 😄

Autorka: Elle McNicoll
Tytuł: Iskry w mojej głowie
Wydawnictwo: Dwie siostry
Liczba stron: 189
Gatunek: Powieść psychologiczna

Fabuła:
Jedenastoletnia Addie, autystyczna dziewczynka z niewielkiej miejscowości Juniper w Szkocji, dowiaduje się pewnego dnia, na lekcji, że w średniowieczu odbywały się tam procesy czarownic. Dowiaduje się też, że nigdy nie oddano należytego hołdu ( w postaci pomnika bądź tablicy upamiętniającej),ofiarom polowań. Addie postanawia zgłosić swój pomysł na upamiętnienie władzom miasteczka. Jednak niewiele osób traktuje poważnie przemyślenia autystycznej jedenastolatki.

Wady:
Brak zakończenia bądź podsumowania jednego z wątków

Zalety:
Wiarygodny, nieoparty na stereotypach portret autystycznej bohaterki
Umieszczenie w centrum wydarzeń dziewczynki ( w poprzednich przeczytanych przeze mnie książkach z bohaterami w spektrum autyzmu występowali jedynie chłopcy )
Mnogość poruszanych tematów, między innymi: depresja, załamania nerwowe, niedopasowanie, fałszywe przekonania na temat autyzmu, relacje między siostrami, prześladowanie, nienawiść nauczyciela do ucznia, dyskryminacja ze względu na autyzm
Porcja wiedzy o procesach o czary
Realistyczne zakończenie

Podsumowanie:
Książka ta wywołała we mnie wiele emocji, bardzo utożsamiam się z główną bohaterką. Jest to według mnie najlepsza powieść dla młodszej młodzieży poruszająca temat autyzmu ( Dotychczas na ten temat przeczytał_m: Krzycz po cichu, braciszku, Wolfgang (niezwyczajny ) oraz Riki i drogi )

Autorka: Elle McNicoll
Tytuł: Iskry w mojej głowie
Wydawnictwo: Dwie siostry
Liczba stron: 189
Gatunek: Powieść psychologiczna

Fabuła:

Poruszająca opowieść pisana z perspektywy austystycznej dziewczyny. Przyjaźnie, szkolne rozterki, nauczyciele, którzy wspierają ją lub utrudniają funkcjonowanie, różne charaktery w rodzinie i miasteczku. Pięknie napisana i mądra! Pozwala wczuć się w sytuację osoby neuroatypowej. Może być świetnym przykładem jak dbać o to, co jest dla nas ważne - zarówno dla dorosłych jak i nastolatków!

Książka trafi do najlepszych tego roku. To jest sztos!!! Książka dla młodzieży, dzieci pewnie od trzeciej klasy też pewnie by ją przeczytały. Tak ważna książka !!! Ja przeżywałam ją podwójnie. Nigdy!!! Nie będę takim nauczycielem jak Pani Murphy. Tacy nauczyciele nie powinni uczyć. Autorka inspiruje w tej książce własnymi doświadczeniami. Jedenastoletnia Addie jest w spektrum autyzmu. Jej siostra również. Potrafią doskonale sobie radzić. Jednak Kelly już studiuje, a kosztuje ją to wiele wysiłku. Ponieważ osoby w spektrum czują inaczej niż osoby neurotypowe. Fantastyczna książka dla każdego i każdy powinien ją przeczytać. Polecam !!!
" Jestem autystyczna - poprawiam Pana Pattersona niemal mechanicznie. - Tego się nie ma, takim się jest!"
"To jest takie zaburzenie neurologiczne. Dotykam skroni. - Trochę inny mózg. Autyzm to jest spektrum. Niektórzy ludzie z autyzmem w ogóle nie mówią, a inni mówią bardzo dużo"

Ile znacie fabularnych historii dla młodych czytelników, które zostały przetłumaczone na język polski i opowiadają o perspektywie osoby neuroatypowej?

Zero? No to teraz to się zmieni, bo mam książkę pisaną z perspektywy pierwszoosobowej, na dodatek jest to debiut i #OwnVoices, bo autorka pisze o tematach jej bliskich.

Główną bohaterką „Iskry w mojej głowie” Elle MNicoll tłum. Małgorzata Glasenapp (Dwie Siostry) jest Addie, dziewczynka w spektrum autyzmu, która stimmuje (co w książce zostaje wyjaśnione: „Stimmowanie to coś, co robię, kiedy mam za dużo wrażeń. Trzepoczę dłońmi, poruszam rękami i nogami. Czasem mam ochotę klepać się po głowie. Stimmowanie może być dobre albo niedobre, ale zwykle muszę się powstrzymywać. Maskowanie jest wtedy, gdy udajemy, że jesteśmy neurotypowe, że jesteśmy inne niż naprawdę. Żeby się maskować, musimy powstrzymywać stimmowanie i różne uspokajające czynności i patrzeć ludziom w oczy. Kelly mówi, że to coś podobnego do sytuacji, gdy superbohaterowie muszą udawać, że są zwyczajni”),ma dyspraksję, nadwrażliwość sensoryczną, problemy z relacjami i kompletnie niewyedukowanych nauczycieli, którym trudno jest zrozumieć, że przemoc rówieśnicza i przebodźcowanie może skończyć się wybuchem agresji, płaczem lub innymi powszechnie nieakceptowanymi zachowaniami. Addie doświadcza trudnych sytuacji, staje się też ofiarą hejtu w social mediowych kanałach prowadzonych przez jej siostrę, jest wyśmiewana dlatego, że unika nadmiaru dźwięków i świateł, czyta książki, fascynują ją rekiny i nie ma z kim podzielić się tą pasją, no może poza studiującą i autystyczną siostrą Kelly.

Dziewczynka na jednej z lekcji dowie się, że w jej mieście, nieopodal Edynburga, odbywały się procesy czarownic — ta wiedza będzie dla niej tak przerażająca, że postanowi działać. Kiedyś niewinne kobiety były skazywane bezpodstawnie na śmierć, dzisiaj ona jest odrzucana, nie pozwoli na to — zawalczy dla nich i dla siebie — zorganizuje zbiórkę w mieście i mimo kpin będzie chciała postawić pomnik dla tych, które zostały skazane na śmierć.

Książkę polecam już od 8 roku życia, marzę, by była czytana w szkole, bo to opowieść o różnorodności, życzliwości i niezgodzie na krzywdę, a przede wszystkim o tym, że bycie innym to bardzo wartościowa cecha, bo w pogoni za byciem lubianym i dopasowywaniem się do innych nie odnajdziemy szczęścia.

Główną bohaterką „Iskry w mojej głowie” Elle MNicoll ...

Książka, którą warto przeczytać. Porusza ważny temat jakim jest autyzm. Przedstawia go w przystępny sposób, przez co możemy lepiej zrozumieć główną bohaterkę. Bardzo podobał mi się wątek przyjaźni, a także dążenia do celu Addie.

"Iskry w mojej głowie" to kolejna świetna książka, która pokazuje jak działa mózg osoby autystycznej.
Nic nie znalazłam na temat pisarki, ale z treści wynika, że albo sama jest autystką, albo zna temat od podszewki.
Książka świetnie pokazuje, jak osoby autystyczne zmagają się codziennie z nadwrażliwościami, z odczytywaniem kodów społecznych i co najgorsze z nietolerancją, a nawet z ostracyzmem.
Addie, bohaterka książki, jest inna, jest traktowana w środowisku jak czarownica w średniowiecznej wiosce.
Książkę polecam tym, którzy przeszli, lub przygotowują się do diagnozy. Polecam rodzicom i dzieciom do wspólnego czytana , a przede wszystkim nauczycielom, którzy często przez swoją niewiedzę krzywdzą dziecko, które nie potrafi się bronić.

Zapamiętajcie lepiej ten tytuł bo książka" Iskry w mojej głowie "z wydawnictwa Dwiesiostry, jest GENIALNA i to pod wieloma względami. Co tu dużo mówić po prostu wyjątkowa! To poruszająca opowieść o odmienności, która bywa przeszkodą, ale może też dać niezwykłą moc.

"Kiedy jestem poza domem, zawsze zastanawiam się nad każdym swoim słowem. Przyglądam się ludziom, żeby zobaczyć, jak reagują na to, co mówię - czy nie są zdziwieni albo urażeni.
Bardzo zależy mi na ich sympatii, na każdym okruszku.
Czy ludzie podobnie przejmują się mną? Pewnie nie wiedzą, jak trudno może być komuś, kto słyszy i czuje wszystko tak mocno, że może go to wyczerpać."

Poznajemy jedenastoletnią dziewczynkę o imieniu Addie, która nieco inaczej patrzy na świat, lubi pisać i poznawać nowe słowa, a fascynują ją rekiny. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Addie jest dzieckiem w spektrum autyzmu. Gdy dowiaduje się, że w jej mieście odbywały się kiedyś okrutne procesy czarownic, nie potrafi o nich zapomnieć. Ich sytuacja przypomina jej bardzo własne problemy, czyli społeczne odrzucenie i brak zrozumienia. Czy Addie da radę przekonać lokalną społeczność do pomysłu postawienia pomnika dla tych kobiet? Czy ta mała dziewczynka uświadomi swojemu otoczeniu, że autyzmu się nie ma, tylko autystycznym się jest?

Ta książka ma naprawdę mocny, piękny przekaz i życzyłabym nam wszystkim, by pewnego dnia stała się jedną z lektur szkolnych. Uczy szacunku do drugiego człowieka, tolerancji, życzliwości i tego, by nie zamykać oczu i ust, gdy komuś dzieje się krzywda. Uczy tego, że nie musimy dopasowywać się do innych na siłę - bycie "innym" nie oznacza bycia gorszym! Pamiętajmy o tym!!!!

Cudowna książeczka. Dla dzieci, młodzieży i rodziców, a także każdego, kto chce zrozumieć inność. Opowieść o tolerancji, autyźmie i wykluczeniu.
Dużo osób mówi o chłopcach, mało kto przedstawia autystyczne dziewczynki. A ta książka jest inspirowana doświadczeniami samej autorki.
Barwna fabuła, nieoczywisty temat i umiejętnie wpleciony wątek czarownic, które (podobnie jak autyści) była palone za odmienność.

Lektura o 11 latce walczącej o swoje i zmotywowanej do podbicia świata.

Poza tym - książka z dużą czcionką, lekka, przyjemnie i szybko się ją czyta.
Super pomysł na wyjątkowy prezent dla osób ze spektrum.

Jest to książka dobra, porusza ważny temat, natomiast nie jest to arcydzieło, żebym czytała ponownie.

Temat ważny i potrzebny by zrozumieć lepiej osoby autystyczne.

Temat ważny i potrzebny by zrozumieć lepiej osoby autystyczne.

• Psychologia
  • Chcę kupić