Sztuka rysowania.15-minutowe ćwiczenia. Twarze

Publicat
2022-09-07
2022-09-07
Viktor Grotowicz
sztuka rysowania rysowanie podstawy rysunku portret

Kochani, dziś jeszcze przed snem , będzie troszkę poradnikowo.
Dziś gratka dla tych, co lubią rysować bądź chcą się tego nauczyć. Świetna zabawa gwarantowana, sama próbowałam i chyba nawet nieźle to wyszło 😉. A jaki to rozluźniacz i odpreżacz... Przekonajcie się sami.....
Naprawdę super wydana książka, przemyślana. Mamy tutaj wstęp do rysowania czyli zapoznanie się z podstawowymi pojęciami i materiałami - ołówkami, gumkami, blokami, pędzlami i nowe pojęcie, o którym nie wiedziałam, to wiszer.... Pokazane mamy techniki zabawy z ołówkiem, podstawy kreskowania oraz cieniowanie. Gdy już opanujemy podstawy przechodzimy do poszczególnych części twarzy, takich jak nos, buzia, oko i ich okolice. No i teraz zaczyna się zabawa z rysowaniem twarzy, profilami, proporcjami, anatomią a na końcu portretem czy to dziecka, dorosłego czy staruszka - bo w każdym z nas tkwi piękno, tylko trzeba umieć je wydobyć na światło dzienne...
Polecam- świetna zabawa dla każdego...

Kochani, dziś jeszcze przed snem , będzie troszkę poradnikowo.

Czy narysowanie portretu w 15 minut jest możliwe? Na pewno nie za pierwszym razem! Jednak kolejna książka z bestsellerowej serii o rysowaniu wydawanej przez Wydawnictwo Publicat udowadnia, że można to wypracować.
Jak narysować portret w 15 minut albo jak narysować portret w ogóle? Wystarczy wziąć do ręki papier, ołówek, tą książkę i zacząć ćwiczyć. Najlepiej zacząć od początku i rozpocząć naukę krok po kroku od pierwszej kreski. W środku znajdziecie proste instrukcje dzięki którym uda się Wam opanować sztukę szkicowania, cieniowania i dobierania proporcji. To ostatnie dla mnie okazało się najtrudniejsze 😉
Malowanie akwarelami, pastelami i akrylami to moje hobby. Jestem samoukiem i nigdy nikt nie uczył mnie profesjonalnie rysunku. Od zawsze sięgałam dlatego po książki dzięki którym krok po kroku mogłam uczyć się od najlepszych. Stale się uczę bo w książkach można znaleźć liczne porady i praktyczne wskazówki. Rysowanie portretów to dla mnie całkowita nowość, nigdy nie myślałam że uda mi się narysować realistycznie elementy twarzy i połączyć je w proporcjonalny, spójny wizerunek. Jeszcze nie do końca mi się to udaje, ale książka „Sztuka rysowania 15 minutowe ćwiczenia. Twarze” to świetny, pełen inspiracji podręcznik. Korzystając z lekcji udało mi się poćwiczyć rysowanie oczu, ust, nosów i uszu. Znajdują się w niej także wskazówki pokazujące jak wykonać portret dziecka, osoby starszej, kobiety i mężczyzny. Wszystkie porady zostały szczegółowo opisane i pokazane na kolejnych rysunkach. Lubię takie praktyczne książki, na pewno będę z niej korzystała by dalej się uczyć.

Po prostu uwielbiam tę serię! "Sztuka Rysowania. Twarze" od wydawnictwa Publicat to wiedza w pigułce. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą w narysowaniu przeróżnych postaci.
Jestem osobą średnio zaawansowaną, moim ulubionym tematem do rysowania są portrety a dzięki tej książce mogłam zwrócić większą uwagę ma rzeczy, które w jakiś sposób sprawiały mi trudności. Bardzo przydatne są wskazówki, jak różne elementy twarzy są od siebie zależne, jak te poszczególne części (oko, nos czy usta) rysować. W książce można zauważyć podział na dwie części (niebieską i czerwoną) z czego jedna ma na celu pokazania nam właśnie, jak coś rysować a druga to 15. Minutowe ćwiczenia, które również są bardzo przydatne! Wydawca daje nam szanse na potrenowanie tego, czego uczymy się głównie w pierwszej części, ale też nakłania nas do tego, żeby spróbować rysować w ogóle. W mojej opinii "Sztuka Rysowania. Twarze" będzie fajnym wyborem dla każdego, początkującego i bardziej zaawansowanego artysty, dla młodszych i starszych, ale chyba przede wszystkim dla tych, którzy boją się spróbować rysować. Ja na pewno sięgnę po nią jeszcze nie raz :)

Jak narysować portret w 15 minut albo jak narysować portret w ogóle? Wystarczy wziąć do ręki papier, ołówek, tą książkę i zacząć ćwiczyć. Dzięki licznym poradom, które są wyjaśniane w łatwy i przystępny sposób można szlifować w prosty sposób sztukę rysunku. Znajdziemy tu wskazówki, które krok po kroku pokazuje nam jakich ołówków oraz akcesoriów powinniśmy używać. Dowiadujemy się z niej o różnych technikach kreskowania, cieniowania, odcieniach szarości. Mamy możliwość nauki podstawy budowy oka, uszu, nosa, ust, warg oraz całej twarzy. Możemy się nauczyć w prosty sposób rysowania kobiet, mężczyzn, dzieci oraz ludzi starszych. Książka może być idealną pomocą do wykorzystywania na zajęciach w szkole.

W książce znajdziecie porady i wskazówki, które pomogą Wam wykonać portrety. Znajdują się w niej także podstawowe zagadnienia dotyczące naszego miejsca pracy, artykułów plastycznych, z których możemy korzystać, różnice między nimi, porady odnośnie ich użycia. Pomimo tego, że w książce opisane są techniki cieniowania a przed przystąpieniem do pełnego portretu, zaczynamy od poszczególnych części twarzy, to jednak poleciłabym tę pozycję osobom, które mają już jakieś umiejętności w zakresie rysowania (a osobom, które dopiero zaczynają rysować proponuję wybranie "Sztuki rysowania", w której znajdziemy podstawy rysunku, zaczynając od prostych form).
W książce znajdziemy dokładny opis i ilustracje, które pomogą nam narysować części twarzy a następnie stworzyć cały portret (co ważne - zilustrowane są etapy wykonywania portretów a nie tylko efekt końcowy). W książce pokazane są proporcje twarzy człowieka a także to, jak zmieniają się one w zależności od wieku. Znajdziemy tu także podstawy anatomii twarzy oraz 15 - minutowe ćwiczenia z rysowania portretów, które dobrane są w taki sposób, aby pokazać różne twarze (ludzi starszych, dzieci, kobiet, mężczyzn) w różnych pozycjach. Mamy tu także sporo porad przy danym ćwiczeniu,

Książki wydawnictwa wydawnictwo_publicat
widać rządzą w mojej bliblioteczce.
Ostatnia z propozycji jaka trafiła w moje ręce to 15 minutowe ćwiczenia TWARZE.
Nie ukrywam, że to moja słabsza strona😉 jednak podjęłam wyzwanie i zabrałam się za rysowanie. Ale od początku.
Jak w każdej książce tej serii świetny podział na rozdziały, które warto czytać i analizować po kolei. Od materiałów po techniki książka prowadzi nas do prosto do ćwiczeń. Faktycznie starałam się poświęcać przysłowiowe 15 minut i raczej mieściłam się w czasie. Nie jestem zupełnie początkująca więc dla tych co zaczynają przygodę radzę jednak uzbroić się w cierpliwość.
Krok po kroku warto rysować, skupiać się na uwagach o nie zrażać się jak nie wyjdzie identycznie. Mnie sprawiło mnóstwo radości kiedy zobaczyłam błysk w namalowanym oku 👌
95 stron różnych propozycji warte przestudiowania. Mnie np. dało odwagę w użyciu grubej, węglowej kreski ( starszy pan) @renesanspolska wyszło naprawdę nieźle.
✏️Czy sięgnę po te książkę jeszcze? Tak, zdecydowanie.
✏️Dlaczego? Bo jeszcze nie namalowałam wszystkiego co mnie interesuje, a chciałabym się nauczyć.
✏️Komu polecam? Każdemu kto nie wierzy że da radę namalować fajnie twarz, bo zapewniam pójdzie dobrze
✏️ Ważne, ćwiczenie czyni mistrza, a książka to inspiracja, więc nie oczekujcie że zostaniecie portrecistą, ale napewno będziecie mieć pewniejszą rękę po tych ćwiczeniach

Zaletą jest jej format, poprzednie piękne, duże wydania w sztywnych okładkach były pięknymi prezentami. Ta jest w miękkiej, satynowej okładce w mniejszym formacie co zdecydowanie ułatwia pracę z książką przy ćwiczeniach.

Książki wydawnictwa wydawnictwo_publicat
widać rządzą w mojej bliblioteczce.
Ostatnia z propozycji jaka trafiła w moje ręce to 15 minutowe ćwiczenia TWARZE.

Od dziecka marzyłam, aby rysować fotorealistycznie, a to wymaga niełatwego poświęcenia. Sztuki rysowania uczę się od ponad 12 lat. Przeszłam długą i mozolną naukę, aby osiągnąć narzucony sobie cel. Moja edukacja w tym temacie wciąż trwa i mimo długiego stażu wciąż uczę się nowych rzeczy. Oglądając opracowanie „Sztuka rysowania. Twarze” oceniałam je głównie przez pryzmat tego, czy początkująca osoba byłaby w stanie jakkolwiek nauczyć się tworzyć ludzkie portrety w sposób bardzo realistyczny.

Publikacja zawiera 15 minutowe ćwiczenia z zakresu anatomii ludzkiej twarzy. Znajdziecie w niej dokładne przedstawienie techniki jaką jest ołówek. Dowiecie się jak jej poprawnie używać, jak i również odkryjecie wiele potrzebnych wskazówek na temat podstaw rysowania. Zaczynamy naukę od najprostszych ćwiczeń, stopniowo przechodząc do coraz trudniejszych tematów. Ostatecznie uczymy się rysować pełnoprawny, dopracowany portret mężczyzny, kobiety, dziecka oraz osoby starszej.

Książka jest bardzo kompaktowa i lekka, więc nie będzie problemu z zabieraniem jej ze sobą w podróż, w plener, do szkoły, na uczelnię itd. Teraz już nie ma wymówek, że nie mamy czasu na rysowanie. Wystarczy wspomniane 15 minut żeby coś poćwiczyć w przerwie np. od pracy czy zajęć, a to duży krok do samorozwoju. 15 minut codziennego szkicowania z czasem odwzajemni się bardzo pozytywnie.

Odpowiadając na pytanie, czy początkująca osoba bazując na tej książce będzie w stanie nauczyć się rysować realistycznie portrety ludzi? TAK, oczywiście, że TAK! Szkoda, że 12 lat temu takiej książki nie było, na pewno moja droga nauki byłaby znacznie szybsza.

Jedni rodzą się z talentem, a mi pozostaje ćwiczyć, ale chociaż wiem teraz od czego zacząć, na co zwrócić uwagę, jak wyglądają proporcje ludzkiej twarzy, jak się rysuje usta, oczy, nos, włosy, a przede wszystkim jak to połączyć żeby ze sobą współgrało. Książka jest tak skonstruowana żeby nauczyć kolejnych kroków w tworzeniu portretu. Pokazane jest jak ukształtować twarz, jak nadać głębię poprzez odpowiednie użycie cienia oraz światła i kierunków jego refleksów. Trzeba wiedzieć, że rysunek dziecka, osoby dorosłej i starszej różni się od siebie, ale to wszystko jest tu ujęte. Na marginesach umieszczone są dodatkowe wskazówki, dzięki czemu zadania wydają się łatwiejsze do zrobienia, chociaż przyznaję, że trzeba poświęcić trochę czasu aby nabrać wprawy. Ta książka uświadomiła mi także jak ważne jest przygotowanie swojego miejsca "pracy" i narzędzi do jej wykonania. Mam wrażenie, że dobrze dobrany ołówek bardzo zmienia chęć poprowadzenia rysunku.
Lektura tak samo jak próby moich sił w tym temacie przyniosły mi dużo radości, okazało się, że jest to coś o czym już dawno zapomniałam, że tak dobrze działa na wyciszenie się i bycie takim "tu i teraz'" a o to trudniej w dzisiejszych czasach. Polecam rysunek jako formę relaksu, a książkę żeby wiedzieć więcej o samym rysunku!

To co lubię w serii "Sztuka rysowania" to wprowadzenie jak używać konkretnych narzędzi. Nie inaczej jest w przypadku tej książki z 15to minutowymi ćwiczeniami portretu. Zaczynamy od przygotowania stanowiska pracy i omówienia papieru oraz ołówków. Mega plus za tipy warsztatowe typu gumka automatyczna i ostrzenie ołówka nożykiem. Książka omawia rozpiętość waloru i typy kreskowania. Następnie przechodzi do podstawowych części twarzy - oko, nos i usta - i te rysunki są bardzo uproszczone- na pierwsze spotkanie z portretem to dobrze! Zabrakło mi jednak rozwinięcia tych form w dalszej części podręcznika. Proporcje głowy są podane świetnie - kilkukrotnie przypominane na kolejnych stronach, żeby łatwiej było je zapamiętać. Rysunki portretów 6/10- niektóre z nich mają w sobie kilka błędów, co może wprowadzać uczniów w błąd, ale mam też z tyłu głowy, ze książka jest dla osób które zaczynają oraz (jak tytuł sugeruje) mają to być jedynie 15 minutowe ćwiczenia. Z czysto wizualnej strony- książka jest niewielkich rozmiarów, co umożliwia zabieranie jej ze sobą wszędzie. Na każdej stronie mamy czerwony margines ze wskazówkami - co przypomina mi zagięte rogi w dawnych, szkolnych "złotych myślach"- małe a cieszy :D Jak zawsze w przypadku serii "sztuka rysowania", jest bardzo czytelnie i estetycznie - od sztywniejszych kartek, po rozplanowanie informacji na jej stronach. Bardzo dobra pozycja na rozpoczęcie rysowania portretów - wiele osób portretów się boi, a książka będzie dla nich pozytywnym kopem do działania :)

Niedawno w moje ręce trafiła jedna książkowa pozycja z zakresu nauki rysowania nosząca tytuł „Sztuka rysowania. 15 minutowe ćwiczenia. Twarze” wydawnictwa Publicat S. A. Pozostałe książki z serii „Sztuki rysowania” również są wydane przez podaną już wyżej grupę Publicat lecz ta jest pośród nich najnowszą pozycją.
Publikacja na wstępie zawiera ogólne i podstawowe informacje z zakresu narzędzi do rysunku, ich używania jak i rodzajów kreskowania. Czytelnik jest następnie prowadzony przez poszczególne fragmenty portretu (w tym szkielet czaszki ludzkiej) okraszonymi komentarzami i ciekawostkami ułatwiającymi późniejsze wykonanie szkicu.
Prawie połowa książki opiera się na łączeniu składowych w jedną, spójną całość czyli twarz – od niemowlaka i dziecka poprzez osoby dorosłe aż do ludzi starszych.
Besteller po części nawiązuje do ogólnej książki „Sztuka rysowania” co mnie trochę zawiodło aczkolwiek zarówno ten zabieg jak i to, że niektóre informacje w tym podręczniku powtarzają się kilkakrotnie jest dla mnie plusem, ponieważ można sobie utrwalić ważne wiadomości i szybciej je zapamiętać. Istotną zaletą jest mały format książki, co ułatwia pracę z nią czy wzięcie jej w podróż. Masywne kartki są również plusem według mnie lecz wadą są czerwone marginesy, na których przy słabym świetle słabo widać czarną czcionkę tekstu. Jeśli chodzi o rysowanie portretu w 15 min osobiście taki wykonałam i myślę, że w małych rozmiarach jest to ciekawym doświadczeniem.
Dla osób, które chcą nauczyć się rysować portrety myślę, że mogłabym polecić tą książkę, jest po brzegi wypełniona wiedzą i różnymi przykładami.

Publikacja na wstępie zawiera ogólne i podstawowe...

• Od Wydawnictw
  • Dla Hani