Prezent

Amber
2022-09-06
2019-11-05
Rafał Sarna
kryminał thriller psychologiczny poszukiwania śledztwo

Chyba najlepszy kryminał jaki czytałem.

Chyba najlepszy kryminał jaki czytałem.

Lubię książki Fitzka! Chyba nie ma innego Autora, który pisze tak pogmatwane powieści. Moją przygodę z jego twórczością zaczęłam jakiś czas temu i jak na razie każdą przeczytaną pozycję oceniam bardzo dobrze. Tak też było z "Prezentem".
Milan Berg czekając na światłach, na tylnym siedzeniu auta, stojącego obok spostrzega przerażoną dziewczynkę. Próbuje ona przekazać mu zapisaną na kartce wiadomość. Problem w tym, że Berg jest analfabetą i nie może jej przeczytać. Wyczuwając, że dziecko może być w niebezpieczeństwie, postanawia jej pomóc. Nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak trudnej sytuacji się znajdzie.
Ależ to była pokręcona historia! Nie da się ukryć, że Autor potrafi budować napięcie i wciągnąć w wir wydarzeń. Znajdziecie w tej książce mnóstwo zagadek i zwrotów akcji. Dużo się w niej dzieje. Z jednej strony obserwujemy jak krok po kroku Milan dociera do prawdy. Z drugiej co dzieje się z potrzebującą pomocy dziewczynką. Fitzek zręcznie ukazuje, że czasami niewiedza jest darem, a odkrycie skrywanych tajemnic może okazać się przerażające. "Prezent" to historia człowieka uwikłanego w sieć kłamstw. A Autor kolejny raz udowodnił w niej, że potrafi pisać rewelacyjne thrillery psychologiczne. Ja polecam!

Bardzo ciekawa książka, chociaż na początku trochę
się zmusiłam do czytania, ale było warto, bo od paru pierwszych rozdziałów czytałam jak opętana. Uwielbiam zaskoczenia (pozytywne) pojawiające się z każdymi następnymi rozdziałami i czuć napięcie związane z daną tajemnicą do wyjaśnienia, a autor robi to w mistrzowski sposób. Nie raz jeszcze sięgnę po książki Pana Fitzek'a i pewno jeszcze nie raz się zaskoczę.

Polecam bardzo serdecznie, tylko zalecam ostrożność
przy wieczornym czytaniu, bo efekt tego jest niewyspanie
w pracy ;)

Bardzo ciekawa książka, chociaż na początku trochę

Dla mnie momentami zbyt drastycznie.

Dla mnie momentami zbyt drastycznie.

Ciężko mi się czytało, niektóre wątki mocno naciągane.

Ciężko mi się czytało, niektóre wątki mocno naciągane.

Książka bardzo mi się podobała. Uważam, że Fitzek miał bardzo oryginalny pomysł, który ujął w całkiem dobry sposób. Ogólnie książka bardzo często czymś zaskakiwała i gdy odnosiłem wrażenie, że już wszystko rozumiem działo się coś co kompletnie zmieniało moje spojrzenie. Czytało mi się ją całkiem szybko i często ciężko było się oderwać, a jedynym minusem jest chyba to, że momentami była zbyt chaotyczna w wyniku czego trudno było się połapać w niektórych fragmentach. Podsumowując polecam, fajnie się czytało ;))

Przeciętna bardzo, na początku wydawała się obiecująca , jednak im dalej tym gorzej. Zakończenie marne. Nie polecam.

Sebastian Fitzek
,,Prezent"

Milan Berg główny bohater powieści, który nie potrafi czytać ani pisać. Stara się prowadzić normalne życie, do czasu kiedy na swojej drodze w samochodzie spotyka przerażoną dziewczynkę z zapisanymi słowami na kartce, czy to wołanie o pomoc? Po pościgu za samochodem uznaje, że jest to normalna rodzina jednak jego przeczucie mówi, że ta dziewczynka jest w wielkim niebezpieczeństwie, a on musi ją odnaleźć i jej pomóc. Czy uda mu się dojść do prawdy na temat dziewczynki ?

Pomysł na fabułę tej książki uważam za bardzo ciekawy. Co prawda na początku ciągle przeskakiwanie w czasie zaczęło mnie irytować i w pewnym momencie zaczęłam się w tym wszystkim gubic. Lecz to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, tudzież nie chciałam od razu skreślać książki. Dałam jej szansę i okazało się, że słusznie. Historia głównego bohatera jest opisana w bardzo fajny sposób, jego przeszłość, która jest owiana grozą i wielka tajemnicą sprawia, że każdy rozdział daje nam na poznanie tego człowieka. Ukazuje nam jak ze zwykłego człowieka można zrobić "detektywa" ratującego obce dziecko. Jego historia jest bardzo pouczająca i daje dużo do myślenia. Główny bohater wykazuje się wielka determinacja, zaangażowaniem. Nie boi się niczego i próbuje dotrzeć do prawdy a co najważniejsze próbuje sięgnąć w głąb własnej przeszłości. Każdy wybór jest ze sobą powiązany. Im czytając dalej tym bardziej czytelnik zaczyna lubić głównego bohatera ale też zaczyna mu współczuć i zaczyna wchodzić w jego buty. Ciężko jest oderwać się od tej książki, gdyż każdy rozdział kończy się w takim momencie, że nie sposób jest nie czytać dalej. Zakończenie bardzo zawrotne, ale też i zaskakujące. Do końca książki nie sądziłam, że tak może się wydarzyć. Byłam w lekkim szoku.

Polecam wszystkim, którzy uwielbiają thrillery psychologiczne a z autorem takim jak Sebastian Fitzek nie będziecie się nudzić, a ja na pewno sięgnę po inne jego powieści.

Sebastian Fitzek
,,Prezent"

Moja ocena, jak moja opinia, krótka, bo nic więcej nie da się z tego wycisnąć. W sam raz, dla tych, którzy nie mają już pomysłu, co przeczytać…

Jak na niemiecki kryminał jestem wręcz rozczarowany. Wiem, o czym jest ta powieść, lecz nie ma tej magii uwiedzenia czytelnika. Czytało się szybko, ale nie nazwę tego przyjemnością. Odniosłem wrażenie, że choć to kryminał psychologiczny, to bez duszy. Taka pusta w środku. Bez problemów rozpoznałem czarny charakter i tych, dobrych, ale w moim mniemaniu książka jest słaba....

Wymęczyłam🙈 nawet nie wiem czemu, niby ok ale nie zachwyciła mnie🤷‍♀️

Wymęczyłam🙈 nawet nie wiem czemu, niby ok ale nie zachwyciła mnie🤷‍♀️