Przewodnik ksenofoba. Polacy

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Polacy Ewa Lipniacka
Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Polacy
Ewa Lipniacka Wydawnictwo: Finebooks Seria: Przewodnik ksenofoba turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Przewodnik ksenofoba
The Xenophobe's Guide to The Poles
Finebooks
2011-06-01
2001-01-01
Barbara Świderska
przewodnik ksenofob

Malutka książeczka, która ma być zabawna i szczera. Było parę momentów przy których uśmiechnęłam się, ale to za mało aby uznać, że książeczka jest zabawna. O przywarach pisane jest sporo, ale z bardzo dużej ilości wspomnieć o komunizmie, przez co miałam wrażenie, że autorka pisała tekst w latach 90-tych.
Pozycja na godzinę albo gdy chce się coś przeczytać, ale nie chce się brać za coś poważnego i nie ma się za dużo czasu.

Pozycja na godzinę albo gdy chce się coś przeczytać, ale nie chce...

Czytając ten "Przewodnik" momentami miałam wrażenie, że autorka czerpie wiedzę o Polsce z PRL-owskich filmów. Część informacji, zwłaszcza dotyczących polskiej wsi, jest dawno nieaktualna. Mimo to książeczkę tę, jak każdą z tej serii, czytało mi się szybko i przyjemnie. Jeśli podejść do niej z odpowiednim przymrużeniem oka, może stanowić ciekawe spojrzenie z zewnątrz na nasze narodowe dziwactwa i przywary.

Po rewelacyjnej części o Irlandczykach, przezabawnej o Amerykanach i dość nudnej o Anglikach, ta książka zaskoczyła mnie i to niezbyt pozytywnie. Nie jest jednak pozbawiona plusów. Ciekawym jej aspektem jest choćby to, że pozwala spojrzeć na swoich rodaków z innej perspektywy, ale...
No właśnie. "Ale". Autorka wychowała się w Anglii i, szczerze mówiąc, gdybym wcześniej nie przeczytała Przewodnika Ksenofoba o Anglikach, być może nie zrozumiałabym jej podejścia do Polaków. Książka, jeśli zawiera jakiś humor, to ten brytyjski, więc jeśli ktoś jest zwolennikiem, zapewne będzie się dobrze bawić. To nie tak, że ani razu się nie zaśmiałam, jednak nieporównywalnie mniej niż przy irlandzkim czy amerykańskim odpowiedniku.
Po całej lekturze mam wrażenie, że autorka zatrzymała się w latach dziewięćdziesiątych i opisuje jedynie tę część naszego społeczeństwa, która utkwiła w duchu tamtych czasów. Przecież one są dawno za nami! Z wieloma rzeczami nie mogę się więc zgodzić, choć zgodziłabym się może nawet jeszcze na początku tego wieku. Teraz jednak - a trzeba wiedzieć, że wydanie jest nowe - sytuacja ma się zgoła inaczej i wiele spostrzeżeń zawartych w tekście ma się nijak do teraźniejszości.
Mimo to książkę czyta się lekko i przyjemnie, no i, jak już wspomniałam, czasem można się nawet zaśmiać lub choćby uśmiechnąć. Z całej serii jednak nie jest to część najbardziej udana, a szkoda, bo potencjał - zarówno narodowych przywar, jak też dystansu autorki i lekkości jej pióra - był nawet całkiem spory.

Najbatdziej mnie rośmieszyło zdanie o huraganach w Polsce. Naprawde? ;)

Najbatdziej mnie rośmieszyło zdanie o huraganach w Polsce. Naprawde? ;)

Książeczka bardzo przyjemna, daje pogląd na to jak jesteśmy postrzegani na świecie z naszymi wadami i zaletami. Przyznam, że czytając to wyliczyłam 5 tekstów w podtytułach z którymi w 100% się nie zgadzam, ale w pozostałości tekstów odnajdywałam chociaż pół worka ziarna prawdy :)

Cóż....Miało być lekko, śmiesznie, z humorem i dystansem o Polakach. Ostatecznie wyszedł chyba jednak "Mały przewodnik po historii życia codziennego w PRL-u". Czy to źle? Niekoniecznie, jednak po kolejnym zdaniu z cyklu "Polacy są (wstaw dowolne),ponieważ w ich kraju był komunizm" poczułam delikatnie mówiąc zmęczenie materiału.

Sięgając po nią była zaciekawiona, ale tez miałam obawy. Jakie? A no takie, że skoro pisze o Polakach Polka, to nie będzie widziała naszych dziwactw, bo będa się jej wydawać naturalne. Choć znowu gdy pomyślałam, ze mógłby napisać ktoś, kto Polaków nie zna, po prostu będzie nas oceniać na podstawie jednego przypadku, który akurat na swojej drodze spotkał. Okazało się, że autorką jest Polka, ale mieszkająca praktycznie od początku w Wielkiej Brytanii. Niby zna nas i nasze przyzwyczajenia, ale z drugiej strony ma do nas dystans, z przyczyn oczywistych.
Ta pozycja wyciągnęła na wierzch wszystkie nasze polskie brudy i zalety :) Bardzo solidna porcja informacji na temat naszego narodu. Z niektórymi po prostu przeszłam do porządku dziennego, wiec nie zauważałam, ze dla innych mogą to być dziwactwa. A niektóre widziałam, i to bardzo dobrze, ale nie sądziłam, ze inni też to tak odbierają. A co? a no np to, że emeryci, zwani w książce i nie tylko - moherowe berety - mają coraz lepszą stopę życiową (nie mówię, że wszyscy! proszę nie hejtować). Autorka również zauważa, że wiedzie im się lepiej niż niejednemu młodemu. Polacy zostali przedstawieni jako dżentelmeni, którzy o dziwo, znają się na modzie. Choć ja mam trochę inne odczucia w tym temacie. Nie sądziłam, że zdziwieniem będzie lektor w filmach (nie dubbing). Wydawało mi się, że tak jest wszędzie.
Wspomniane rozdmuchiwanie politycznych afer i brak szacunku do polityków, jest prawdą tylko prawdą i całą prawdą. Za chwilę czytam o kolejnej prawdzie. Mieszkanie w ciasnym mieszkanku w bloku z olbrzymim psem i oglądanie brazylijskich telenowel. Oscypki, olbrzymia liczba wędlin w sklepach, pierogi, rosół, barszcz... O tym wszystkim przeczytacie w tej książce.

Czy naprawdę jesteśmy tak nudni, żeby nie można było o nas pisać z większym humorem? Z niektórymi kwestiami bym się zgodziła, z innymi nie. Najważniejsze jednak, że nie była to lektura, którą przeczytałam z zapartym tchem.

Lekka i żartobliwa książeczka o różnych cechach i przywarach Polaków. Polecam czytać z przymrużeniem oka.

Bardzo zabawna i krótka książka. Idealna na chwilę przerwy, jazdę pociągiem czy autobusem. W bardzo trafny sposób opisuje nasze przywary, przy czym nie jest prześmiewcza, a nawet bym powiedziała pouczająca. Doskonała rozrywka na gorszy dzień. Jednak zbyt wiele w głowie po niej nie pozostaje, bo jak to bywa z lekką wiedzą, łatwo przychodzi i łatwo odchodzi.

• Podróżnicze
  • Podróże