Przewodnik ksenofoba. Polacy

Wydawnictwo: Finebooks
The Xenophobe's Guide to The Poles
przewodnik, ksenofob
Nibi

Przewodnik ksenofoba to seria zabawnych i pouczających książeczek, opisujących wyjątkowe cechy, zalety i słabości różnych narodów. Szczere i lekko kpiące teksty stanowią gwarantowane lekarstwo na ksenofobię. Lektura obowiązkowa dla turystów i wszystkich ciekawych świata. Przewodnik pokazuje, jak inni postrzegają cechy narodowe Polaków.

źródło opisu: opis wydawcy

Jacek | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Szkoda.
W ramach serii "Przewodnik ksenofoba" znaleźli się także Polacy. Jednakże, w przeciwieństwie do innych tytułów, efekt wypadł dość słabo. Niby jest wszystko, co w innych pozycjach się znalazło, a więc charakter, maniery, zachowania, kultura, zdrowie, jedzenie (wymieniam przykładowe działy, do szukania innych zachęcam, mimo wszystko), ale jakieś to blade, oficjalne, naukowe. Brak lekkości, dystansu, dowcipu, tak dobrych w odbiorze w innych tytułach cyklu. Nawet nie chodzi o to, że autorka stara się jak najmniej pokazać wad Polaków - to jest. Brak jednak (pomijając nieliczne wyjątki) humoru, satyry, spojrzenia z życzliwością i uczciwością na charakter Polaków.
Oczywiście seria, więc i ta książeczka, ma pokazywać stereotypy. Rzecz w tym, że jakoś słabo dostrzegam stereotyp Polaka. Niezależnie od tego, czy wymienione cechy lub zachowania byłyby godne pochwały, czy raczej nagany. Być może problem leży w doborze autorki książki, którą jest bibliotekarka z zawodu (może jednak...

Zuba | 2012-07-31
Przeczytana: 1992 rok

Dobra lektura, chociaż dla Polaka trochę zbyt oczywista a dla obcokrajowca może być niezrozumiała.

Marta | 2016-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2016

Bardzo powierzchowne, mało interesujące, w negatywnych barwach spojrzenie na Polskę i Polaków. Posiadam trzy książki z serii Przewodnik ksenofoba i żadna z nich nie była tak nudna jak ta książka.
Autorka uważa się za znawczynie Polaków, podaje przykłady, które miały zastosowanie bardziej za czasów komunizmu niż teraz. Pani Ewa jest Polką z pochodzenia, ale o Polakach wie bardzo mało. Pomijając to, że książka nie podobała mi się pod względem treści, nie jest ona również dobra w stylu. Nie potrafi zainteresować czytelnika, nie potrafi rozbawić, zaskoczyć. Jej za to suchym zbiorem "subiektywnych faktów" od autorki i niczym więcej. Mega rozczarowanie :/

Malina | 2017-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Prawda w oczy kole...
Pozycja zabawna, podobnie do innych z tej serii piętnująca wady i zalety narodu.
Czy to wszytko prawda? I tak i nie.
Ta książeczka mogłaby być prawdziwym bestsellerem, zdobyć serca i przechodzić z rąk do rąk. Tak się jednak nie stanie.
Marne 107 stron pobieżnych informacji wydrukowanych dużym drukiem i z powielonymi wytłuszczonym pismem fragmentami na każdej stronie. Czyli de facto testu jakieś 75 stron.
Raczej pobieżna analiza struktury i charakteru narodu w co najmniej dwukrotnie zawyżonej cenie.
Z ogromną przyjemnością sięgnęłabym po takie (zdecydowanie na wesoło) opracowanie zarówno o Polakach, jak i o innych narodach, ale szersze, lepiej zebrane i opowiedziane. Żeby choć liznąć struktury, kultury, cech i psychologii narodu przydałoby się chociaż 350 stron, a to i tak byłoby nadal bardzo powierzchowne.

Kasjopeja | 2018-09-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 września 2018

Czy naprawdę jesteśmy tak nudni, żeby nie można było o nas pisać z większym humorem? Z niektórymi kwestiami bym się zgodziła, z innymi nie. Najważniejsze jednak, że nie była to lektura, którą przeczytałam z zapartym tchem.

Nakago | 2012-01-16
Przeczytana: 13 stycznia 2012

Zdecydowanie ciekawa pozycja, chociaż z niektórymi faktami (?) trudno mi się zgodzić. Możliwe jednak, że jest to kwestia regionu czy zwyczajów panujących w rodzinie i inni Polacy rzeczywiście inaczej celebrują np. Mikołajki. Treść jest podana humorystycznie, z przymrużeniem oka i uważam, że tak właśnie należy ją traktować. Rzecz warta przeczytania również jeśli jest się Polakiem, nie zaś tylko wtedy, kiedy Polaków chce się poznać. W tym drugim przypadku w zasadzie... lepiej się na tej książce nie opierać. Bo Polacy są bardzo różni i do wielu z nas co najmniej część zawartych w tej pozycji prawd (?) po prostu nie ma zastosowania.

piero | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecam

Czytałem tą książkę jeszcze w latach 90-tych. Ubawiła wówczas mnie bardzo i pozwoliła spojrzeć na polskie zwyczaje oczyma obcokrajowca - właściwie córki polskich emigrantów, co było momentami bardzo trzeźwiące i szczerze zabawne. Obecnie dostępna jest wersja uaktualniona i niestety to uaktualnienie jest dosyć nachalne, na siłę upychane i doklejane do oryginalnej treści, co w mojej ocenie zniechęca do czytania, bo książka dużo straciła na lekkości, która była jej wielką zaletą. Niemniej polecam.

sqiki | 2018-02-16
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 15 lutego 2018

Bardzo zabawna i krótka książka. Idealna na chwilę przerwy, jazdę pociągiem czy autobusem. W bardzo trafny sposób opisuje nasze przywary, przy czym nie jest prześmiewcza, a nawet bym powiedziała pouczająca. Doskonała rozrywka na gorszy dzień. Jednak zbyt wiele w głowie po niej nie pozostaje, bo jak to bywa z lekką wiedzą, łatwo przychodzi i łatwo odchodzi.

teaknight | 2015-04-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Zabawne
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Bardzo przyjemna lektura, pozwala zobaczyć jak Polaków i Polskę postrzegają obcokrajowcy. Dla mnie osobiście szalenie zabawna, i trochę za krótka :)

Katarzyna | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Lekka i żartobliwa książeczka o różnych cechach i przywarach Polaków. Polecam czytać z przymrużeniem oka.