Sokrates. Wykłady z filozofii antycznej

Okładka książki Sokrates. Wykłady z filozofii antycznej Jan Patočka
Okładka książki Sokrates. Wykłady z filozofii antycznej
Jan Patočka Wydawnictwo: Teologia Polityczna Seria: Biblioteka Teologii Politycznej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Teologii Politycznej
Teologia Polityczna
2022-01-01
2022-01-01
Krzysztof Urbaniec, Jan Bajger

Okładka książki Korespondencja Jana Patočki z Ireną Krońską i Krzysztofem Michalskim (wraz z listami Tadeusza Krońskiego) Irena Krońska, Tadeusz Kroński, Jan Patočka
Korespondencja... Irena Krońska, Tade...

7,5

To naprawdę dobra i naukowa praca o Sokratesie. Znajdują się w niej informacje, które są mniej lub wcale niepopularne. Jedyny minus, który dostrzegam to greckie pojęcia, które nie są tłumaczone. W każdym razie nie za każdym razem. Zdecydowanie utrudnia to lekturę.

7,5

"Sokrates [...] przyszedł ze swoja ewangelią wolności przeciwko bezpośredniej pewności niezachwianej tradycji [jednak] nie postawił przeciwko niej tylko zaprzeczenia, tak jak sofiści, ale nowy początek" (37).

"Protagoras rozwija [...] tzn. apotropeiczną teorię kary. Kara nie jest, jak w przypadku zwierząt, bezsensowną, niemądrą zemstą, która zwraca się ku przeszłości, lecz ma sensowne znaczenie dla przyszłości - w końcu to, co się wydarzyło, nie może przetrwać, ale kara może zapobiec w przyszłości wielu przypadkom zła, działając odstraszająco. To, że kara odstrasza, świadczy o tym, że jest możliwe pouczenie, zapobieganie złym zamiarom i zadośćuczynienie w sprawach politycznych" (80).

"Jeśli tak to wygląda, to pomysł Arystofanesa, by przedstawić Sokratesa jako wyjątkową hybrydę sofistyki z wcześniejszymi badaniami przyrodniczymi, nie był zły i z historycznego punktu widzenia można byłoby go w ten sposób zrozumieć".

"[...] pokazuje jak nadużywana przez człowieka i wyrwana z kontekstu nazwa staje się źródłem błędu, który myśli to, co jest i co ma pełne pozytywne znaczenie, z tym, czego nie ma [...]"

"[...] a w Państwie Platona mowa o młodych, którzy zakosztują dialektyki i są później jak szczenięta, które próbują swych zębów na wszystkich, bez różnicy i poszanowania".

"Już przez to, że zionie pustką, że nie ma owego ukrytego wymiaru, który jest w nim tajemniczo zasłonięty i w zasłonięciu odkryty, tak więc jednocześnie odpycha i przyciąga" (210).

• Filozofia
  • 2 0 2 2