Wielkie problemy małych ludzi. Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły

Okładka książki Wielkie problemy małych ludzi. Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły Magdalena Młodnicka
Magdalena Młodnicka Wydawnictwo: Jedność literatura dziecięca
2022-01-01
40 min.
Kielce

Okładka książki Marcysia czuje za dużo Valeria Docampo, Allison Edwards
Marcysia czuje... Valeria Docampo, Al...
Okładka książki Smok mojego taty. Wydanie specjalne Ruth Chrisman Gannett, Helena Pérez García, Ruth Stiles Gannett
Smok mojego ta... Ruth Chrisman Ganne...
Okładka książki Trening superkreatywności dla dzieci Olga Geppert, Paulina Mechło
Trening superk... Olga Geppert, Pauli...

Może oceniam tę książkę zbyt surowo, ale nie przypadła mi do gustu, mojemu dziecku zresztą też nie. I nie chodzi o to, że temat jest nieważny, bo jest jak cholera, tylko o łopatologiczny sposób jego przedstawienia. Odniosłam wrażenie, że to właśnie powiedzenie wszystkiego tak bardzo wprost zniechęciło mojego synka i mnie też. Jest zbyt wprost, tak bardzo, że trudno utożsamiać się z bohaterem. Lepiej byłoby ubrać w to jakąś fabułę i dodać choć trochę emocji, bo właśnie ich - mimo trudnego tematu - tu chyba brakuje.

Lenka, bohaterka przepięknie wydanej książki opowiada nam o przykrości jakiej doświadczyła od kolegów ze szkoły. Dziewczynka wraz z rodzicami przeprowadziła się do nowego mieszkania i zmieniła szkołę. Koledzy sprawili, że zaczęła się jej bać. Wśród nich była Julka, która wciąż dokuczała Lence. Przez to dziewczynka czuła się samotna i smutna. Nie cieszyła już nawet lekcja tańca. Bała się powiedzieć rodzicom o tym co się dzieje w domu. Nauczycielka nie widziała co robiła Julka. A koledzy wtórowali złośliwej dziewczynce, bo się jej bali. Było coraz gorzej. Aż pewnego dnia… Nie zdradzę co się wydarzyło. Musicie sami przeczytać.
Przemoc wśród rówieśników jest bardzo trudnym i niestety bardzo aktualnym tematem. Książka „Nie daj się gnębić”, jest wspaniałym poradnikiem dla dzieci i rodziców, jak radzić sobie w przypadku gdy koledzy wyśpiewają, szturchają i dokuczają. Co robić gdy pomimo stanowczego sprzeciwu nie zaprzestają tego co robią? Do kogo zwrócić się o pomoc? Jak się zachować, gdy widzimy, że ktoś inny jest dręczony?
Książka jest idealnym narzędziem do tego by porozmawiać z dzieckiem o przemocy w szkole. Posiada ona wiele kolorowych ilustracji, które w pełni oddają emocje jakie towarzyszą Lance. Pomimo trudnego tematu, poradnik napisany jest prostym językiem dzięki czemu młodsze dzieci również zrozumieją o czym jest książka.
Cieszę się, że taka książka została wydana. Przemoc w szkole jest zbyt bolesnym przeżyciem i warto o tym rozmawiać i szukać rozwiązać.
Bardzo polecam!

Bardzo potrzebna książeczka. Jako dorosły kupiłem z ciekawości, jakiej wiedzy brakło mi za młodu. Gdyby tak wysłać ją w do siebie w przeszłość 20 lat wstecz...

„Nie daj się gnębić! Książka, która dodaje siły” to wyjaśnienie czym jest gnębienie. Tym razem narratorem jest Lenka, która chodzi już do szkoły i właśnie ją zmieniła ze względu na przeprowadzkę. Na początku bardzo jej się podobało, ale szybko jednak przestało bo dzieci zaczęły się z niej wyśmiewać, nikt z nią nie rozmawiał, wyzywali i rozpowiadali plotki na jej temat. Wszystko za sprawą jednej dziewczynki, która „rządziła” w klasie. Nikt się nie odważył stanąć w jej obronie a ona z dnia na dzień czuła się coraz bardzie smutna, samotna i nieważna. Na szczęście pewnego dnia jeden chłopiec się postawił a wszystko usłyszała nauczycielka. Sprawa została rozwiązana z rodzicami dzieci a Lenka w końcu zdobyła przyjaciół i poczuła się dobrze w swojej nowej szkole. Dziewczynka, która ją prześladowała nadal była czasami niemiła, Ae dzieciaki stawały w swojej obronie. Wszystko dlatego, że wychowawca po tej sytuacji razem z uczniami spisali kodeks zachowania wobec innych uczniów i wszyscy starali się do niego stosować aby nikogo nie krzywdzić.

Lenka podaje tutaj przykłady gnębienia, ale także ostatecznie podsuwa co powinnismy zrobić gdy nas to spotka. A przed wszystkim powinnismy być ze sobą zawsze szczerzy.

Kolejna ważna książka na półce każdego dziecka idącego lub już chodzącego do szkoły.

Ładnie zilustrowana i wydana w twardej oprawie i śliskimi stronami.

Zmiana szkoły miała być dla Lenki nowym, ekscytującym doświadczeniem, niestety, zachowanie jednej z dziewczynek doprowadziło Lenkę do skrajnych emocji.

Dręczona przez rówieśniczkę dziewczynka przeżywała duży stres, smutek i samotność. Czuła się nic niewarta, nielubiana, inna, ale tak naprawdę nie rozumiała dlaczego. Ze swoich szkolnych problemów nie potrafiła się zwierzyć najbliższym i nic poprawiało jej humoru.

Momentem przełomowym była reakcja jednego z chłopców, który stanął w obronie nękanej Lenki. Ta sytuacja pociągnęła za sobą spiralę wydarzeń, które odmieniły tę nieprzyjemną sytuację.

Książka bardzo dobitnie przedstawia obraz nękania w szkole oraz jak emocje związane z takimi wydarzeniami wpływają na samopoczucie dziecka, kładąc się cieniem na wszystkim co robi.

Ta książka to również zbiór wskazówek i porad nawiązujących do takich sytuacji. Nauczycielka, pracując z klasą pokazuje jak reagować, gdy kogoś napotka coś przykrego. Uczy empatycznego podejścia, asertywności oraz komunikowania swoich potrzeb i problemów.

To bardzo wartościowa pozycja, która będzie świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi, jednocześnie pokazuje, że w obliczu trudności nie jesteśmy sami oraz jak ważna jest bliska i prawdziwa relacja z dzieckiem.

Dziś chciałam Was zachęcić do sięgnięcia po bardzo wartościową serię książek dla dzieci.

"Wielkie problemy małych łudzi" to seria poruszając trudne tematy, z którymi często spotykają się nasze pociechy.

"Strach ma wielkie oczy" opowiada historię Franka, któremu często towarzyszy uczucie strachu. Dowiadujemy się kiedy i czego chłopiec się boi, jakie uczucie w jego ciele wywołuje strach. Poznajemy metody okiełznania tego uczucia oraz widzimy jakie rodzaje wsparcia okazują Frankowi dorośli.

"Nie daj się gnębić!" to z kolei historia Lenki, która trafia do nowej szkoły i od razu pada ofiarą prześladowania rówieśniczego. To trudna lektura, pełna ciężkich emocji, która jednak dokładnie obrazuje proces dyskryminacji i znęcania się nad słabszymi. Dowiadujemy się z niej jak sobie radzić z przemocą, gdzie szukać pomocy oraz jak ważne jest reagowanie kiedy jesteśmy jej świadkami.

Jestem oczarowana tymi książkami. Ogromnie podoba mi się jak dokładnie obrazują omawiany problem, bez ściemy i zmiękczania. Dużym atutem jest tu także kompleksowość, czyli rozpracowanie problemu ma czynniki pierwsze. Omawiane są mechanizmy, uczucia i emocje, ale także sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Każda książka opatrzona jest na końcu komentarzem psychologa skierowanym do rodziców oraz listą numerów telefonu wsparcia.

Polecam z całego serca!

"Nie daj się gnębić" to książka dla dzieci z serii "Wielkie problemy małych ludzi" ukazującej się nakładem Wydawnictwa Jedność. Książka autorstwa Magdaleny Młodnickiej wiele uświadamia również rodzicom. Książkę można śmiało nazwać lektura obowiązkową i warto, by znalazła się w każdej domowej biblioteczce. 👍 Autorka przedstawia w niej najważniejsze informacje oraz wskazówki dla dzieci, które mogą zastosować w opisywanej sytuacji. Temat jest bardzo na czasie, a im wcześniej zaczniemy edukować w tym zakresie dzieci, tym lepiej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę dręczyciel może żyć obok nas i przybrać różne oblicza. 😐 Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/07/nie-daj-sie-gnebic-ksiazka-ktora-dodaje.html

Wciąż jeszcze żyjemy wakacjami i cieszymy się wspaniałym czasem odpoczynku.
Jednak już nie długo znów nastanie rzeczywistość przedszkolna i szkolna, a dzieciaki ruszą do wspólnego odkrywania świata w swoim otoczeniu. Ten etap nie zawsze jest prosty, towarzyszą mu niejednokrotnie ogromne emocje.

W ramach współpracy miałam szansę poznać jedną z serii książek "Wielkie problemy małych ludzi", dotyczącej dziecięcych kłopotów w życiu z rówieśnikami.

Książka "Nie daj się gnębić" autorstwa Magdaleny Młodnickiej to prezentacja, jak wyglądają rozterki dziecka, które doświadcza wśród rówieśników gnębienia i jest jednocześnie uproszczonym poradnikiem dla niego, jak postępować w takich sytuacjach.
Nie zawsze jest prosto stanąć twarzą twarz z oprawcą. I nie jest łatwo o siebie walczyć.

Na jej kartkach autorka przedstawia szkolną historię Lenki, która jest gnębiona przez jedną z koleżanek z klasy, Julkę, a pozostałym brakuje odwagi na przeciwstawienie się. Na szczęście, do czasu! Okazuje się, że rozwiązaniem problemu jest brak przyzwolenia na takie zachowania ze strony najbliższego otoczenia i natychmiastowa reakcja, w tym przypadku jednego z klasowych kolegów. To na nas, rodzicach i opiekunach spoczywa jednak największy ciężar i obowiązek wychowania dzieci w poczuciu, że jednocześnie mogą prosić o pomoc i walczyć o swój komfort. Postrzeganie dobra i zła często zależy też od tego co zakorzeniony w młodych umysłach. Wsparcie jest kluczowe i to również jest zawarte w książce w ramach przydatnego mini poradnika- właśnie dla rodziców i opiekunów.

Dobra atmosfera w przedszkolu czy szkole potrafi zapewnić nieco prostszy czas adaptacji, który i tak jest połączony z wystarczająco silnymi emocjami a także ułatwić wkroczenie w samorozwój i wzmocnić pewność siebie.

Całość jest napisana prostym językiem, dopasowanym do dziecięcego i rysunkami nasączonymi emocjami, dzięki którym młody czytelnik może poznać i bez wątpienia zrozumieć trwającą sytuację.

To doskonała forma wsparcia w trudnych chwilach i jednocześnie wspaniała lektura dla dzieci.

Wciąż jeszcze żyjemy wakacjami i cieszymy się wspaniałym czasem odpoczynku.

W ramach współpracy miałam szansę poznać jedną z serii książek "Wielkie...

Nie każdy ma na tyle wystarczającej odwagi, aby powiedzieć od razu o tym, co go boli, gdyż obawia się, że zostanie z góry oceniony, że jest słaby, ale za to dzielnie znosi niemiłe dla niego cierpienie, z jakim się boryka, będąc gnębionym.

Na ogół z otaczającą wokół przemocą, nękaniem mamy do czynienia wszędzie, ale czy znajdzie się odpowiednia osoba, która pomoże, obroni, sprawi, że osoba raniona przez otoczenie nie będzie czuła się sama z problemem ją przytłaczającym.

Na temat występujących niebezpiecznych zagrożeń dotyczących nękania mówi, się bardzo mało to zapragnęłam się dowiedzieć czegoś więcej w tak niełatwym do pojęcia przez środowisko zjawisk, które należy chronić i unikać ich.

Wybrałam w tym celu nieznaną mi do tej pory twórczość Pani Magdaleny Młodnickiej w książce pt. ''Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły'' należącej do serii: Wielkie Problemy Małych Ludzi z tego względu, że spodobał mi się zamieszczony opis głównej treści, dla kogo jest ona przeznaczona i w jakim wieku powinni sięgnąć po nią czytelnicy pragnący zaczerpnąć wiedzy w tym niełatwym temacie wywołującym wiele niepewności i nieufności wśród ludzi, którzy powinni stanowić autorytet, a jednak nie potrafią oni pomóc pomimo najszczerszych chęci.

Główną występującą w tej książce jest Lenka oraz problem, z jakim się osobiście na co dzień boryka, w środowisku szkolnym widząc, gdy wokół niej dzieje się w klasie krzywda- gnębienie, wyśmiewanie się, zabranianie przyjaźni, bawienia się w zabawy edukacyjne z rówieśnikami, siedzenia w jednej ławce z koleżanką, która ją polubiła, ale mimo wszystko ich relacje zostały oddzielone z powodu przewagi nad silniejszym przeciwnikiem. Lena czuła się osamotniona, zastraszana, pogubiona, nie było w niej ochoty do dalszego przebywania w klasie z rówieśnikami, którzy nic nie mogli zrobić, aby czuła się ona, jako nowa uczennica dobrze. To była dla niej w całym doświadczaniu wszystkich przeżyć, z którymi zmagała się w pojedynkę trudna sytuacja.

Czy pojawi się ktoś, kto w końcu będzie odważny i pomoże Lenie, aby czuła, się w otoczeniu bezpiecznie nie czując ciągłego strachu, że ten koszmar nie będzie był dla niej wieczną udręką?

Uważam, że dokonałam właściwego wyboru, jeśli chodzi o odpowiednią literaturę przekazu, w której to znalazłam wszystkie dane zawarte w niej przykłady przedstawiające obraz, kiedy to czuje się zagrożenie, cenne wskazówki i ćwiczenia, które ułatwią, jak należy postąpić, gdy na horyzoncie pojawia się problem związany z nękaniem.

Pani Magdalena Młodnicka opisała zarys historii, która może, wydarzyć się każdemu z nas używając do tego języka zrozumiałego. Na końcu książki są zamieszczone słowa skierowane, dla których rodziców autorką jest Pani Magdalena Delipacy, z zawodu psycholog, terapeuta, a dodatkowo jej trafnie dobrane porady posłużyły autorce we wspólnych konsultacjach, które ubarwiły negatywną stronę odsłony, kiedy wyczuwa się problem gnębienia, a nie zawsze jest możliwość od razu udzielenia pomocy.

Książka ta zawiera bardzo dobrze dobraną czcionkę ułatwiającą czytanie, pięknie wykonane ilustracje oraz odpowiednio nawiązującą do nadanego jej tytułu zaprojektowaną okładkę przez Panią Olę Makowską.

Wydawnictwu Jedność dla dzieci dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania egzemplarzu książki autorstwa Pani Magdaleny Młodnickiej w książce pt. ''Nie daj się gnębić. Książka, która dodaje siły''.

Warto przeczytać tę książkę.

Dokuczanie wcale nie jest rzadkim zjawiskiem. Dzieci często rzucą o kimś głupi żart czy powiedzą coś niemiłego. Kiedy jednak takie zachowanie jest częste, to nie jest już tylko zabawa, a przemoc. Jak sobie radzić z nękaniem ze strony koleżanek i kolegów?
Poznajcie Lenę, która przeprowadziła się i musiała zmienić szkołę. W nowej klasie wszyscy się znali, a Lena stała się obiektem niemiłego traktowania.
Julka wiodła prym. Wyśmiewała się z ubrań Lenki, chowała jej różne rzeczy, popychała, a w efekcie inne koleżanki się z niej śmiały. Kiedy zauważyła, że Kasia spędza czas z nową dziewczynką, zakazała jej tego. Co robiły w tym czasie inne dzieci? Zastanawiały się co zrobić, bały się, albo nie chciały stracić koleżanki jaką była Julka. W końcu na odwagę zebrał się jeden z kolegów i głośno powiedział niegrzecznej dziewczynie co myśli o jej zachowaniu. Wszystko usłyszała pani nauczycielka i wzięła sprawy w swoje ręce.
Choć może się nam tak wydawać, wcale nie jesteśmy bezradni. Ta książka pokazuje co jest niewłaściwe i jak się zachować. Na początek warto jasno zakomunikować, że Ci się to nie podoba, czasami pomoże po prostu zignorowanie, a kiedy to nie pomaga trzeba poprosić starszych o pomoc. Jest też podpowiedź, jak powinniśmy postępować, kiedy jesteśmy świadkami gnębienia innych.
Ta książka jest świetna. W prosty i obrazowy sposób ukazuje czym jest dręczenie i jak jemu zaradzić. Edukuje dziecko, ale także wspiera i dodaje odwagi do działania. Jest przyjazna dziecku. Ma kolorowe ilustracje, dymki, jak w komiksie i niezbyt dużo tekstu. Napisana jest zrozumiale i ukazuje codzienne sytuacje, z którymi dzieci najczęściej muszą się zmierzyć. Jest skierowana do czytelników w wieku 7+.

• Przeczytane w 2023
  • Dla Mai