Klasztor i morze

Stefan Grabiński Wydawnictwo: Wolne Lektury fantasy, science fiction
Wolne Lektury
2020-01-01
2020-01-01

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

DNF. Czysta grafomania :D

DNF. Czysta grafomania :D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Klimat to zdecydowanie największy atut tej powieści. Wiatr jest niemal słyszalny, morską sól czuć na języku, a losy bohaterów biegną tuż obok nas w dreszczu niepokoju i niepewności. Dwa główne wątki tworzą tę powieść - o ile pierwszy - z klasztorem i siostrą Agnieszką jest znakomity (wspomniany klimat, portret wewnętrzny, przeszłość i klątwa klasztoru),to drugi, kaszubski niesie pewien niedosyt. Znakomitą częścią jego są język i zwyczaje kaszubskie, ale brakuje nieco "więcej". Więcej wierzeń, szczególnie okołopogańskich, a mniej dosyć przewidywalnego wątku miłosnego.

Niemniej, bardzo polecam zapoznanie się z tą pozycją Grabińskiego - niełatwo się przez nią przebić (pomogłyby przypisy na dole stron, nie na końcu),ale klimat morsko-duchowego horroru zdecydowanie wynagradza.

Stefan Grabiński, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej noweli fantastycznej, przyszedł na świat 1887 roku w Kamionce Strumiłowej pod Lwowem. Studiował literaturę polską oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim, a po ukończeniu studiów pracował w gimnazjach we Lwowie jako polonista…

Więcej na:

Więcej na:

Fabuła tej książki jest do opisania przy pomocy czterech niedługich zdań. Mimo to czytanie tej krótkiej powieści dało mi sporo satysfakcji, jako iż jestem miłośniczką opisów natury. Grabiński doskonale operuje słowami i tworzy przed czytelnikiem prawdziwe obrazy malowane słowem.
Niemniej mam świadomość, że niektórzy mają inne gusta, więc, jeśli męczą Cię takie zabiegi, stanowczo odradzam lekturę, bo sobie tylko krwi napsujesz.
Jednakże zachęcam do przynajmniej zerknięcia na tę pozycję z czystej ciekawości, ponieważ można ją legalnie i za darmo przeczytać na stronie wolnelektury.pl

Fabuła rewelacyjna jak dla mnie; motyw mistyczny, nieszczęśliwa miłość, atmosfera gotycka szczególnie pod koniec.

Żałuje tylko "opakowania" całości. Przede wszystkim utwór powinien być ze dwa, może trzy razy krótszy. Powinno to być solidne opowiadanie a nie powieść. To co we wstępie uznano jako walor, czyli całą tę gwarę kaszubską ja bym w ogóle zlikwidował. Spowalnia to tylko akcje, powoduje nużące przestoje szczególnie przez ilość przypisów potrzebnych do zrozumienia tekstu. 320 przypisów do książki, która ma 160 stron?!!! Totalna masakra.

Ponadto te rozwlekłe opisy przyrody.

Powstaje pytanie na co i po co to?
Wydaje się, że Stefan Grabiński chciał się zaznaczyć jako pisarz - intelektualista, jakby oderwać się nieco od postrzegania swojej twórczości głównie przez pryzmat twórcy opowiadań fantastycznych i pisać rzeczy bardziej ambitne.
Niestety po przeczytaniu tej książki ma się wrażenie, że powieść to nie jest gatunek literacki w którym polski Poe czuł się najlepiej. Szkoda, bo jak dla mnie potencjał Klasztoru i morza został nieco przytłumiony. Sądzę, że gdyby lepiej dopracować utwór, skrócić co niekonieczne, byłaby jedna z najlepszych opowieści Grabińskiego, coś w rodzaju Powrotu Abla Behenny Brama Stokera - a może i jeszcze lepsze opowiadanie.

Nie trafiłem w swój gust tą książką.
Akcja wartka jak w Nad Niemnem, opisy przyrody co najmniej porównywalne.
Fabułę można streścić w maksymalnie pięciu zdaniach ale nie wypada spoilerować.

Jednak jest coś co mi się podobało. Język Kaszubów. Zrozumiałem mniej niż połowę, ale było to coś ekstra na czym mogłem się skupić przewijając opisy pięknych polskich wybrzeży.

Nie trafiłem w swój gust tą książką.
Akcja wartka jak w Nad Niemnem, opisy przyrody co najmniej porównywalne.
Fabułę można streścić w maksymalnie pięciu zdaniach ale nie wypada spoilerować.

Moim zdaniem najsłabsza powieść Grabińskiego, z całym przeglądem dłużyzn: rozwlekłymi dialogami gwarą, drobiazgowymi opisami manewrów rozmaitymi rodzajami statków i łodzi, szczegółami topograficznymi w rodzaju wysokości skał podanych w metrach... Z drugiej strony jest kilka wspaniałych scen (dla samej wizji ze szczytu rozewskiej latarni warto okazać trochę cierpliwości),piękne, brzmiące opisy przyrody, które aż chce się czytać na głos i interesująca historia, niby w zupełnie innym (bajdurząco-legendarnym) nastroju niż bardziej znane teksty pisarza, ale gdzieś głębiej podążająca za tą samą myślą o nieuchronnych przeznaczeniach, która ożywia mknące donikąd pociągi i wille demonicznych kochanek.

• Kindle
  • Groza
  • BookRage.org

Dodaj cytat z książki Klasztor i morze