Radosna Wielkanoc

Okładka książki Radosna Wielkanoc praca zbiorowa
Okładka książki Radosna Wielkanoc
praca zbiorowa Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: WIELKANOC popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
popularnonaukowa dziecięca
WIELKANOC
Zielona Sowa
2022-03-11
2022-03-11
32 min.
wielkanoc święta wielkanocne wiosna tradycje wielkanocne wielkanoc dla dzieci książka dla dzieci przedszkole

Książka dla dzieci młodszych i starszych , poświęcona Świętom Wielkanocnym.
Twarda oprawa. Bardzo ładne wyraziste ilustracje.

Szkoda ,że dopiero po świętach pozycja stała się dostępna na rynku. Warto byłoby ją przeczytać tuż przed.
Na szczęście moje dzieci dopiero teraz demontują dekoracje w postaci baranków , zajączków i kurczaków itp. , więc coś w pamięci jeszcze pozostało.

W książeczce opisano zwyczaje pierwszowiosenne, ciekawostki, obrzędy znane i te mniej znane, wiersze świąteczne, znaczenie symboliczne, instrukcje na zrobienie ozdób, przepisy na świąteczne smakołyki.
Przedstawiono obrzędy kościelne z Niedzieli Palmowej , z Wielkiego Tygodnia w sposób dość przystępny.
Dzieci mogą w sposób prosty nauczyć się rozpoznawać palmy z różnych regionów jak wileńskie, kurpiowskie, lipnickie.

Cytat o palmach:
,,Palma kurpiowska
wykonana jest z pnia młodego drzewka.
Ozdobionego kwiatami z papieru i wstążkami’’.

Wszystko poparte pięknymi ilustracjami, ale nieskomplikowanymi.

Cytat o Wielkim Piątku:
,, Jest najsmutniejszym dniem w całym roku liturgicznym,
ponieważ wierni wspominają wtedy mękę i śmierć Chrystusa. W kościele w tym dniu
nie odprawia się mszy świętej, jedynie specjalne nabożeństwo. Potem kapłan przenosi Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego. Wierni czuwają przy nim, modląc się w ciszy. W tym dniu wszystkich chrześcijan obowiązuje post’’.

I jeszcze fragment wiersza Marii Konopnickiej ,, Śmigus’’:
,,Panieneczka mała
Rano dzisiaj wstała:
Śmigus! śmigus!
Dyngus! dyngus!
Bo się wody bała’’.

Książeczka jest naprawdę bardzo ładnie wydana. Dzięki niej możemy wytłumaczyć dzieciom sens Wielkanocy, zrobić z nimi ozdoby, posiać trawkę do doniczek .

Polecam!

Książka dla dzieci młodszych i starszych , poświęcona Świętom Wielkanocnym.
Twarda oprawa. Bardzo ładne wyraziste ilustracje.

Krótka i zwięzła książeczka w twardej okładce dająca podstawowe informacje. Ilustracje w niej zawarte są miłe dla oka. Bardzo ładna czcionka.

Czego się więc dowiemy? O pierwszym dniu wiosny, wymiataniu zimy, topieniu marzanny, wnoszeniu gaika, półpoście, wiosennych porządkach, niedzieli palmowej, palmach wileńskich, kurpiowskich i lipnickich, Jezusku palmowym, symbolach wielkanocnych, pisankach, drapankach, oklejankach i kraszankach. Większość opisanych zwyczajów to tradycje, które odeszły lub pozostały w szczątkowej formie.

Książka o Wielkanocy w sposób prosty przedstawiająca główne tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Także zwyczaje już zanikające lub niepraktykowane (i ta część była dla mnie najciekawsza, bo niektórych z nich nie znałam). Tekst napisany w sposób przystępny dla młodszych, więc mój pięciolatek potrafił się na niej skupić. Ale może to też zasługa bardzo ładnych ilustracji.

Książka zawiera też propozycje kilku prac plastycznych związanych z Wielkanocą. Może to być urozmaicenie, o ile nie korzystało się z wypychanek wielkanocnych tego samego wydawnictwa, bo tam powtórzono te same pomysły.

Na tle innych książek o Wielkanocy, które posiadam, ta jest całkiem dobra - ładna, spójna, przemyślana i nieprzegadana.

Synek dostał już rok temu ale dopiero teraz był gotowy, żeby choć trochę się skupić na czytaniu. Nie jest to żadna bajka ani wierszyki, ani nawet opowiadania, tylko zbiór różnorodności na temat Świąt Paschalnych. Niektóre zwyczaje dzisiaj już nie występują, a przynajmniej ja już ich nie spotykam, choć pamiętam je z mojego bardzo wczesnego dzieciństwa - więc były dla mnie miłym przypomnieniem. Obrazki są ciekawe i przykuwające uwagę. Treść miejscami dla starszych dzieci więc synkowi (jak już się skupił) musieliśmy sporo tłumaczyć.
Książka do przeglądania zdecydowanie przy okazji Świąt - w innym czasie nie ma tej swojej otoczki.

Choć książka nie należy do gatunku, od którego oczekujemy wiele, to nie jest to najgorsza propozycja dla przedszkolaków. Książka ciekawie (dla dzieci) opowiada o wszystkich elementach świąt wielkanocnych. Znajduje się w niej wystarczający opis potraw i znanych zwyczajów, a także propozycje wielkanocnych prac plastycznych.

Powiedziałabym, że jest to ten rodzaj książek, które dzieci dostają jako nagrody w konkursach wielkanocnych - i tu ten tytuł sprawdzi się świetnie.

Powiedziałabym, że jest to ten rodzaj książek,...

• Dziecko
  • Wiek 1-3