Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka

Okładka książki Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Okładka książki Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka
Beata PomykalskaPaweł Pomykalski Wydawnictwo: Bezdroża turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Bezdroża
2022-07-13
2022-07-13

Okładka książki Wenecja. Oblicza miasta na wodzie Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Wenecja. Oblic... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Wioski i siels... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Górny Śląsk. Slow przewodnik Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Górny Śląsk. S... Beata Pomykalska, P...
Okładka książki Roztocze. Slow przewodnik Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Roztocze. Slow... Beata Pomykalska, P...

Kiedy w 2020 r. pandemia zamknęła nas w domach, wiele osób zamieniło podróże zagraniczne na poznawanie najbliższej okolicy. Ja również wtedy często powtarzałam „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Dzięki wycieczkom po bliższej i nieco dalszej okolicy odkrywałam wiele ciekawych miejsc. Nieco później trafiła do mnie książka Beaty i Pawła Pomykalskich „Polska z pomysłem, miasta i miasteczka”. Świetnie wydany i bogato ilustrowany przewodnik zachęca do odkrywania miejsc z dala od tłumów, z dala od komercyjnego bałaganu. Autorzy stworzyli idealny przewodnik dla podróżników, którzy zainteresowani są lokalnymi historiami, legendami, regionalną kulturą czy zanikającymi zabytkami. Planowanie podróży ułatwia podział na województwa, w każdym z rozdziałów opisanych jest kilka interesujących miasteczek.
Polecam wszystkim podróże szlakiem polskich miast i miasteczek. Jest naprawdę wiele do odkrycia, a książka Beaty i Pawła Pomykalskich na pewno nam to ułatwi!

Co robić kiedy nadchodzi weekend, lub po prostu kilka upragnionych wolnych od pracy dni? Leniuchowanie jest fajne, ale może warto wykorzystać ten czas, żeby zrobić coś ciekawego. Zobaczyć kawałek świata na żywo, nie na ekranie telewizora. W taki krótkim czasie nie zorganizujemy wypadu na Malediwy, jednak zawsze można pozwiedzać lokalnie. Beata i Paweł Pomykalscy w publikacji „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” zawarli kilka niezłych podpowiedzi na zagospodarowanie wolnego czasu.

Autorzy książki postanowili pokazać co mają do zaoferowania turystom mniejsze polskie miasta. Wybór był trudny. „O tym zaś, by umieścić którąś z nich [miejscowości] w gronie miast i miasteczek zaprezentowanych w niniejszej publikacji, zdecydowały rozmaite czynniki. Musiały one m.in. posiadać piękne lub unikatowe zabytki, skrywać w sobie jakąś wyjątkową opowieść, kusić klimatem lub pięknym położeniem.”* Nie jest to zbyt precyzyjny klucz. Łatwiej powiedzieć, że państwo Pomykalscy w subiektywny sposób wybrali niespełna 90 miejsc, które uznali za interesujące. My sięgając po książkę decydujemy się polegać na ich guście i wiedzy.

Muszę przyznać, że „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” została wydana w przemyślany sposób. Miasta uporządkowano według województw. Nie bawiono się w jakieś zawoalowane tytuły rozdziałów. Myślę, że jest to bardzo wygodne dla odbiorcy. Może wybrać sobie region, w jakim przebywa, czy też chce się wybrać i sprawdzić, co ten oferuje. Do zwiedzania zachęcają nas przepiękne zdjęcia. Tak właściwie to nie trzeba czytać. Wystarczy przekartkować książkę i zaznaczyć obiekty, które chcielibyśmy zobaczyć na żywo.

Mimo wszystko do przeczytania zachęcam. Autorzy mają „nieprzewodnikowy” styl pisania. Co prawda nie unikną wyliczanek „tu zobaczysz to, to i to”, ale o każdym obiekcie potrafią napisać zachęcające zdanie – zresztą objętość i cel publikacji na dużo więcej nie pozwalają. Miałam jednak wrażenie, że Beata i Paweł Pomykalscy dołożyli wszelkich starań, żeby oddać magię prezentowanych miejsc. Ich opisy są bardzo konkretne, ale mają jakiś baśniowy sznyt.

Napisałam, że rozdziały nie mają wyjątkowych tytułów – to nie do końca prawda. W spisie treści znajdziemy województwa i nazwy miejscowości, jednak kiedy zaczynamy o nich czytać za każdym razem wita nas krótkie zdanie, które charakteryzuje to miejsce. Np. „Kruszwica. W każdej legendzie jest ziarno prawdy”, „Żyrardów. Miasto z cegły i lnu”. Ten element najbardziej mi się podoba. Wprowadza i intryguje. Brawo za pomysł.

Zanim poruszę kolejną kwestię, opowiem wam pewną anegdotę. Kiedyś wybrałam się na wycieczkę objazdową po Pomorzu. Myślałam, że umrę z nudów. Kolejne miejsce i kolejny kościół. W pewnym momencie, ktoś krzyknął, że jak jeszcze pokażą nam kościół to komuś głowę urwie. Na szczęście kolejna na trasie byłą Gdynia, więc prelegent odetchnął z ulgą. Ta wyprawa trochę zniechęciła mnie do podróżowania po kraju i zostawiła z przekonaniem, że „Polska kościołami stoi”. Nie ujmując pięknu niektórych budowli, powiem „ile można”. Beata i Paweł Pomykalscy rozwiali moje obawy. Wybrane przez nich miejscowości zasłynęły przeróżnymi rzeczami. Autorzy zwracają uwagę na zabytki, rękodzieło, lokalne produkty, historie miejsca, wydarzenia kulturalne. Udało im się oddać różnorodność naszego kraju, ale też „ukłonić się” różnym preferencjom odbiorców książki.

Moją opinię podsumuję krótko, jest to bardzo ładnie wydana i inspirująca publikacja. Pokazuje, że Polska jest pełna arcyciekawych miejsc, które warto zobaczyć, poczuć, dotknąć. Podróżowanie po kraju może być nie mniej atrakcyjne niż zagraniczne wojaże.

* Beata i Paweł Pomykalscy, „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka”, wyd. Bezdroża, Gliwice 2022, s. 5.

Kto by pomyślał, że to już połowa sierpnia, a co za tym idzie, za chwilę kończą się wakacje. Niestety są to już ostatnie chwile na wakacyjne wyjazdy więc jeżeli chcielibyście gdzieś pojechać, ale nie macie pomysłu, to w wyborze miejsca może pomóc książka pt.: “Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich. Jest to zbiór artykułów o 85 polskich miejscowościach, które warto zwiedzić. Przewodnik ten jest podzielony na województwa. Zamieszczone są w nim zdjęcia poszczególnych miast i miasteczek, ich krótka historia, a także opis zabytków, które warto zwiedzić. Na wewnętrznej stronie okładki umieszczono mapę Polski, z naniesionymi na nią występującymi w książce miejscowościami. Przyznam, że najbardziej zainteresował mnie Bolesławiec (ze względu na Muzeum Ceramiki),a także Nowy Wiśnicz, który jak się okazało jest całkiem niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Szczególnie chciałabym zwiedzić tamtejszy zamek oraz rynek. Jeżeli macie Państwo w swoich zbiorach “Nie wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce”, to chciałabym wspomnieć, że część miejsc pokrywa się w obu informatorach więc przy okazji pobytu w Żywcu, Złotoryi czy właśnie w Nowym Wiśniczu, można rozglądnąć się za tamtejszymi duchami. Myślę, że taki tytuł może pomóc w zaplanowaniu całodziennych wyjazdów w różne zakamarki Polski. Teraz pytanie do Państwa. Jakie miejsce w naszym kraju chcielibyście najbardziej odwiedzić?

,,Cel podróży to nie miejsce do którego zmierzasz, a nowa perspektywa, z jaką patrzysz na świat”.
Henry Miller

W jakie kierunki najczęściej się udajecie? Bardziej lubicie zwiedzać świat czy ojczysty kraj?

Dzięki tej książce można odkryć sporo nie tak bardzo popularnych miejsc, a mimo to zachwycających i ukazujących Polskę także jako atrakcyjny turystycznie kraj! Rozdziały zostały podzielone na województwa, a w każdym z nich znaleźć można w ciekawy sposób opisane perełki w postaci zabytków i malowniczych miasteczek.

Czy znacie wszystkie atrakcje swoich regionów? Ja się miło zaskoczyłam! Książka opatrzona jest przepięknymi zdjęciami, które oddają piękno opisywanych lokalizacji. Znaleźć można także ciekawostki historyczne i dowiedzieć się w jaki sposób autorzy proponują spędzić dzień w danej okolicy.

To naprawdę wartościowy i cudnie wydany przewodnik! Czasem nie trzeba tak wiele by odkrywać nowe miejsca i pokochać podróże. Najpierw te w swoim kraju, a później ruszać w świat!

Henry Miller

Co roku w sezonie letnim jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe przewodniki i travelbooki. Jako pasjonat klimatu małych miasteczek i wiosek zawsze miałem niedosyt, że wszystko kręci się wokół dużych, popularnych miast, a prawdziwe piękno oraz zaniedbane zabytki są w cieniu. W tym sezonie wpadła mi w ręce pięknie wydana i bogato ilustrowana książka Beaty i Pawła Pomykalskich, która jest właśnie ukłonem w stronę niedocenionych miejsc na mapie Polski. „Polska z pomysłem, miasta i miasteczka” to świetna pozycja dla każdego, kto chce odkryć coś nowego, z dala od tłumów i komercyjnego zgiełku. Autorzy zdecydowali się wybrać i opisać osiemdziesiąt pięć miejscowości, z których każda wyróżnia się wspaniałymi historiami, legendami, kulturą czy zanikającymi zabytkami. Układ książki jest podzielony na województwa, z których autorzy wybrali regionalne perełki. Jako rodowity Lubuszanin jednym tchem przeczytałem rozdziały o Brodach, Łagowie czy Międzyrzeczu. Mimo że znam dobrze te historie, autorzy sprawili, że muszę się tam wybrać ponownie.

Wybierając kierunek wakacyjny wielu z nas zastanawia się nad Bałtykiem, bądź południem kraju. A może warto poświęcić kilka dni na zwiedzenie miast, zamiast tylko opalać się na plaży bądź spacerować szlakami górskimi? Dobrym pomysłem jest również połączenie wyprawy na łono natury ze zwiedzeniem małych miast bądź miasteczek. Jeśli nie wiecie, które z nich posiadają intrygującą historię oraz szereg zabytków – koniecznie zajrzyjcie do przewodnika „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka”.
W każdym województwie można znaleźć kilka perełek – miast, bądź miasteczek posiadających ciekawą historię, legendę, niepowtarzalne zabytki. Autorzy przewodnika zachęcają do odwiedzenia kilkudziesięciu miast, opisując w przewodniku z czego słyną, przedstawiając dzieje włącznie z intensywnymi okresami rozwoju. Między innymi możemy udać się do Bystrzycy Kłodzkiej, Świdnicy, Grudziądza, Łowicza, Łęczycy, Szydłowca, Byczyny, Przemyśla, Ustki, Cieszyna, Gniezna. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wyróżnione w przewodniku jednostki są unikatowe, co można zauważyć w przestrzeni miejskiej.
Bardzo przydatne są również informację, co można zwiedzić w okolicy danej miejscowości. Dzięki temu możemy zapoznać się z okolicą w szerszej perspektywie. Na szczególną uwagę zasługują piękne zdjęcia umieszczone w przewodniku. Wydanie jest estetyczne, a przedstawione opisy zajmujące czytelnika.

Dziś przychodzę do Was z kolejną książką podróżniczą - "Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka" autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich. Znajdziecie w niej opis 85 miast i miasteczek, a nawet znacznie więcej, bo są wspomniane inne okoliczne miejsca, które warto odwiedzić po drodze.

Książka podzielona jest na województwa, każdy rozdział zaczyna się od małego wstępu i mapy. Dalej znajdziecie dużo ciekawych informacji tj. z czego znane jest opisywane miasto/miasteczko, wspomnienie miejscowych legend, co się wytwarza w danym miejscu, jakie imprezy są organizowane itp., ale też opis architektury: zamki, ratusze, kościoły, cerkwie itp.

Dodatkowo dowiecie się, jak wpływ danej kultury ma odzwierciedlenie w danym miejscu np. na budownictwo. W Polsce mamy naprawdę sporą różnorodność, w każdym województwie można spotkać zupełnie coś innego.

Ciekawostka - zaciekawiła mnie pewna teza, że zdarzenie, które miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich w 1606 r. mogło przyczynić się do powstania książki "Frankenstein". Nawet jest organizowany festiwal, na który chętnie bym się wybrała. W tej pozycji znajdziecie też i inne odniesienia zarówno do literatury, jak i filmu.

Opisy nie są bardzo szczegółowe. Właściwie tak, jak lubię - krótko, zwięźle i na temat.

W trakcie czytania doszłam do wniosku, że w okolicach, niektórych z tych miejsc byłam i najgorsze jest to, że do nich nie trafiłam. Przynajmniej jest powód, żeby wrócić.

W tamtą niedzielę postanowiłam wybrać się do jednego z opisanych miasteczek i jego okolic. Jak chcecie zobaczyć relację z tej wycieczki, to zerknijcie na pozostałe zdjęcia. Było pięknie.

Polecam Wam tę książkę, ma bardzo dużo zdjęć i ciekawą treść. Myślę, że znajdziecie dużo fajnych pomysłów na wyjazdy.

Przewodnik „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” ma przemyślaną formę, jest dobrze napisany. Przegląda się go z przyjemnością i ciekawością.

To książka idealna by schować ją do plecaka, a później ruszyć w drogę. W Polskę! Warto mieć taką książkę pod ręką. Aż 85 urokliwych miejsc! Atrakcje i legendy. Osobliwości oraz piękne fotografie! Czego chcieć więcej?

Zapraszam na recenzję na blogu: https://urocznica.pl/recenzja-polska-z-pomyslem-miasta-i-miasteczka-b-p-pomykalscy/.

Zapraszam...

Jeśli jesteście fanami zwiedzania polskich miast większych lub mniejszych i odkrywania co kryją to polecam Wam tą książkę.
Znajdziecie w niej podzielone na województwa miejsca, które warto odwiedzić i co zobaczyć.
Autorzy krótko i treściwie opisują historie, atrakcje, zabytki, folklor, lokalne smakolyki.
Dowiemy się, gdzie możemy zerknąć na czarownice, diabła. Odkryjemy różne kultury, poznamy wpływy rosyjskie, niemieckie i austriackie.
Przeniesiemy się w miejsca, gdzie handel, tkactwo, kupiectwo, warzelnictwo i produkcja ceramiki miała swój początek.
W tle piękne krajobrazy, lasy, rzeki, morze, góry i jeziora.
Piękno przyrody, dzieła architektury, a do tego rynki, kościoły, ratusze, drewniane chałupy, kamienice, wieże, podziemia, zamki, pałace, ruiny to wszystko i wiele więcej ciekawostek, które pozwolą Wam w pełni skorzystać z uroków danego miejsca.
Do tego ogrom ilustracji dopełnia pięknie całości.
Mimo, że wszystko możemy znaleźć na Google to i tak jestem fanką takich książek.

Dowiemy się, gdzie możemy zerknąć na czarownice, diabła. Odkryjemy...

Polskie miasteczka ukazane z perspektywy legend, interesujących postaci itp. Nie jest to typowy przewodnik krajoznawczy. Zdjęcia bardzo ładne, ale niepodpisane. Książka w porządku, ale po tak renomowanych autorach spodziewałem się czegoś więcej

• WYCIECZKI
  • Turystycznie