Korona polskich gór

Bezdroża
2016-09-30
2016-09-30
Korona Gór Polskich przewodnik Góry Tatry Bieszczady

Okładka książki Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność Krzysztof Bzowski, Magdalena Stefańczyk
Polska na kole... Krzysztof Bzowski, ...
Okładka książki Góry Polski. 43 nieoczywiste trasy na jeden i na kilka dni Mariola Borecka, Krzysztof Bzowski, Jan Czerwiński, Natalia Figiel, Paweł Klimek, Marcin Winkiel
Góry Polski. 4... Mariola Borecka, Kr...

Przewodnik rozpoczyna się od części praktycznej, która została podzielona na trzy podrozdziały dotyczące: letniej turystyki pieszej, turystyki rowerowej oraz narciarskiej. Zawierają one, jak sama nazwa wskazuje, praktyczne wskazówki dotyczące ekwipunku, które powinniśmy mieć wyruszając w trasę, ubioru, a także zagrożeń które mogą nas spotkać na szlaku.

Kolejny rozdział obejmuje wiedzę krajoznawczą, z podziałem na trzy pasma górskie: Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. Z tej części dowiemy się także ciekawostek związanych z powstaniem tytułowego zestawienia najwyższych polskich szczytów. Obecnie należy do niego 28 szczytów. Pojawiły się jednak niejasności więc zgodnie z uszczegółowionym podziałem fizyczno-geograficznym Polski, różniącym się od powszechnego podziału Jerzego Kondrackiego (temat znany nam ze studiów :P),być może będzie konieczne poszerzenie listy do aż 40 najwyższych szczytów :)

Najobszerniejszym rozdziałem przewodnika są oczywiście trasy górskich wędrówek. Schemat, zgodnie z którym zostały przedstawione oraz szata graficzna są typowe dla wszystkich przewodników z tej serii. Mamy więc zarówno skrócony jak i dokładny opis trasy, podane kolejne ważne punkty podczas jej pokonywania, kilometraż i czas, określenie stopnia trudności oraz garść praktycznych informacji dotyczących dojazdów, schronisk itp. Całość wzbogacona została o mapy, piękne fotografie, profile wysokości obszarów oraz miejsce na przybijanie pieczątek ze szczytów.

Kolejny rozdział...

Nic tylko wyruszać - tym razem w polskie góry :)

Bardzo, bardzo, bardzo fajny przewodnik. Rzeczowy, skrupulatny, dokładny - dokładnie taki, jaki sam (nie znając wcześniej tej książki) chciałbym mieć w rękach przed podróżą w polskie góry. Może i znajdzie się na rynku parę pozycji tego rodzaju; może (?) i jeszcze bardziej rzeczowych niż właśnie ta, ale ta akurat jest super: skrupulatna, i - jak już wspomniałem - dokładna, szczegółowa... a poza tym, bardzo "skondensowana" jeśli chodzi o informacje. Do tego, o czym warto wspomnieć, objętościowo patrząc - po prostu poręczna.

Co zawiera przewodnik? Jak wskazuje sam opis - 28 wyzwań zebranych w 23 trasach. Brzmi być może enigmatycznie, lecz wcale enigmatyczne nie jest. Zwłaszcza w opisach samych tras, bardzo (jak już napisałem) szczegółowych i wyczerpujących. Chyba nawet można się pokusić o stwierdzenie, że ta książka świetnie zastąpi na trasie zwykłą, tradycyjną mapę ;) ...

Całość uzupełniają zdjęcia, mapki, informacje dotyczące noclegu, dojazdu, a także grafiki obrazujące przebieg tras... czego chcieć więcej? :) Nic tylko ruszać w trasę - w polskie góry!

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Bezdroża i całej Grupie Wydawniczej Helion za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Nic tylko wyruszać - tym razem w polskie góry :)

Krótki przewodnik po Koronie polskich gór czyli po 28 najwyższych szczytach pasm uznawanych za góry. Oczywiście wybór jest dyskusyjny (niektórzy uznają, że mamy więcej pasm górskich, inni że mniej),podobnie jak same szczyty. Autor zdaje sobie na szczęście sprawę, że w wyniku najnowszych pomiarów wysokości, niektóre z dotychczasowych "najwyższych szczytów" nie są już w rzeczywistości najwyższe. A zatem Krzysztof Bzowski zdecydował się na te, a nie inne ze względu na tradycję. Trzeba przyznać, że o rzeczywiście najwyższych też wspomina i zdobycie ich sugeruje. A jakież to zmiany nastąpiły? W Górach Złotych najwyższym szczytem jest Postawna a nie Kowadło (niektórzy też uważają, że Góry Złote i Bialskie to jedno pasmo); w Górach Bardzkich Szeroka Góra, a nie Kłodzka Góra; no i dyskusyjna jest kwestia zasięgu Beskidu Makowskiego. Niektórzy też uważają, iż Masyw Babiej Góry nie należy do Beskidu Żywieckiego. Tak, czy inaczej, autor starał się swoją robotę wykonać najrzetelniej. Zaproponował trasy na każdy z wierzchołków - niekoniecznie pokrywające się z istniejącymi szlakami. Opisał też warianty dla narciarzy i rowerzystów (choć narciarze i - zwłaszcza - rowerzyści nie na każdy szczyt mają wstęp). Jest o atrakcjach po drodze, jest też o komunikacji i noclegach. Choćm jak wiemy, komunikacja i noclegi są bardziej zmienne niż pogoda, nawet w naszych szalonych czasach.

Dobrze opracowany poradnik, wymienione najwyższe szczyty w Polsce, z każdego pasma górskiego, do wyboru do koloru, można w każdej chwili zajrzeć i zainspirować się na kolejną wycieczkę

• Góry
  • Podróże
  • Ebooki
  • Górskie
  • Sport-Turystyka-Zdrowie

Dodaj cytat z książki Korona polskich gór