Najnowsze artykuły
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz39
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać280
- Artykuły„U schyłku czasów“ . Weź udział w konkursie, aby wygrać książki!LubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Krzysztof Bzowski
75
7,0/10
Urodzony: 01.01.1976
Historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki studiom historycznym jego zainteresowania podróżnicze zwróciły się na wschód, ku dawnym polskim kresom, gdzie odwiedzał nie tylko miejsca związane z polską historią – równie chętnie penetruje też górskie bezdroża Czarnohory i Gorganów oraz innych masywów w Karpatach Wschodnich. Jednocześnie pozostaje wciąż zagorzałym fanem ck monarchii i Galicji, dlatego też często podróżuje ku południowym sąsiadom Polski. Związki rodzinne zaś wielokrotnie zaprowadziły go w innym jeszcze kierunku – do Francji, skąd trafił też na Półwysep Iberyjski. Poza tym zwiedzał Afrykę Północną i Turcję.
7,0/10średnia ocena książek autora
213 przeczytało książki autora
362 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność
Krzysztof Bzowski, Magdalena Stefańczyk
9,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2023
Tatry i Podtatrze pełne wrażeń
Krzysztof Bzowski, Jan Krzeptowski - Sabała
8,5 z 6 ocen
15 czytelników 2 opinie
2022
Tatrzańskie dwutysięczniki. Przewodnik po najwyższych szczytach i przełęczach w Tatrach polskich i słowackich. MountainBook. Wydanie 2
Krzysztof Bzowski
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2022
Główny Szlak Beskidzki. MountainBook. Wydanie 1
Krzysztof Bzowski
7,0 z 1 ocen
4 czytelników 1 opinia
2021
Góry Czech. MountainBook. Wydanie 1
Krzysztof Bzowski, Krzysztof Magnowski
0,0 z ocen
0 czytelników 0 opinii
2021
Sudety. Najpiękniejsze wycieczki w Polsce, Czechach i Niemczech
Krzysztof Bzowski
6,0 z 3 ocen
14 czytelników 1 opinia
2020
Sudety. Najpiękniejsze wycieczki w Polsce, Czechach i Niemczech. Wydanie 1
Krzysztof Bzowski
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
2020
Maroko. W labiryncie orientalnych medyn. Wydanie 2
Krzysztof Bzowski
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2019
Ukraina zachodnia. Tam szum Prutu, Czeremoszu... Wydanie 8
Artur Grossman, Krzysztof Bzowski
7,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Nowa Korona Polskich Gór. MountainBook Krzysztof Bzowski
9,3
35/52/2023 ig:@liber.tinea
Zapalonym zdobywcom górskich szczytów nie trzeba mówić, czym jest korona gór, ale ten przewodnik nie jest przeznaczony jedynie dla zaprawionych w boju mistrzów górskich wycieczek. Większość z przedstawionych tutaj tras człowiek o przeciętnej kondycji może pokonać o własnych siłach, dlatego pokrótce tylko wspomnę, że ta cała korona, to z założenia lista najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w naszym kraju, powstała jeszcze w latach 90 poprzedniego stulecia. Dotychczas korona naszych ojczystych gór składała się z 28 szczytów, co na przestrzeni prawie trzydziestu lat zaczęło budzić drobne kontrowersje. Wraz z postępem technologii pojawiły się nowe możliwości pomiarów, a zmiany podziału fizycznogeograficznego Polski spowodowały, że ta liczba uległa zmianie. Aby dowiedzieć się dlaczego do takiej aktualizacji doszło, zapraszam do wstępu książki, świetnie przedstawiającego te powody. Bardzo się cieszę, że w związku z nimi wydawnictwo Bezdroża postanowiło wydać nową, odświeżoną publikację z informacjami zebranymi przez Pana Krzysztofa Bzowskiego.
Przewodnik jest bardzo poręczny, idealny do zabrania ze sobą na wycieczkę w plecaku. Kilka pierwszych stron to informacje praktyczne, które warto przypomnieć sobie przed każdą wędrówką - jak się ubrać, co ze sobą zabrać, na co uważać podczas wyprawy. Kiedy już wiemy jak się przygotować, możemy przejść do dalszej części, czyli poznania każdego pasma i jego najwyższego szczytu. Autor zadbał o to, aby najpierw krótko opisać charakterystykę pasma, a później zaprezentować najlepszą według niego trasę, którą należy przejść aby zdobyć szczyt. Tak więc najpierw dostajemy informacje w pigułce przedstawione w minimalistycznej formie (rysunku ze zwięzłą daną): czy trasa jest pętlą, czy może jest jednokierunkowa z koniecznością tranzytu, jaki jest czas jej przejścia, ile kilometrów mamy do pokonania, jakie są przewyższenia (do tego jest też dokładny profil trasy),poziom trudności i jeszcze kilka innych. Kolejna jest mapa z zaznaczoną trasą i najważniejszymi na niej miejscami. Na następnych stronach znajduje się słowny opis całej trasy, oparty na konkretnych punktach i czasie, w którym mniej więcej powinniśmy je mijać. Już samo czytanie sprawia, że turysta sięgający po ten przewodnik od razu ma ochotę spakować się i ruszać na szlak, a dodatkowo wyobraźnię podsycają piękne, kolorowe zdjęcia. Na samym końcu każdego rozdziału znajdują się informacje praktyczne dot. danej trasy i, co ważne, trasa alternatywna, gdyby ktoś miał inne oczekiwania czasowe, czy wolałby rozpocząć atak szczytowy z innej strony świata.
Szczerze mogę polecić to wydanie. Poruszanie się po informatorze jest bardzo intuicyjne, on sam wygodny w użytkowaniu. Wskazówki w nim zawarte mogą się przyczynić do tego, że każda z takich wycieczek stanie się niezapomnianym przeżyciem. Znajdziemy tutaj trasy małe i duże, jednodniowe i dłuższe, z nocowaniem wśród dzikiej natury. Będą podejścia łatwe, ale też i te trudniejsze lub wręcz dla niektórych ekstremalne. Ostatnie strony, to miejsce na udokumentowanie zdobycia szczytu przez przybicie pamiątkowej pieczątki. Więc zaopatrz się w te solidne informacje i buty, widzimy się na szlaku!
Tatry i Podtatrze pełne wrażeń Krzysztof Bzowski
8,5
Chyba większości osób Tatry kojarzą się z Morskim Okiem, co roku wybiera się tam ogrom turystów, ale te góry mają dużo więcej do zaoferowania i jest również wiele innych pięknych miejsc, które warto odwiedzić.
Tatry można zwiedzać na dwa sposoby, pieszo lub rowerem, jedna, jak i druga metoda ma swoje plusy i minusy, więc każdy sam powinien zadecydować o tym, jak woli spędzić swój czas. Pieszo warto zobaczyć Dolinę Chochołowską, Giewont, najlepiej ze szczytu oraz Czarny Staw pod Rysami. Na trasie rowerowej można zobaczyć Kościół w Dębnie, Przełęcz nad Łapszanką i Rzepiska oraz ruiny zamku w Czorsztynie. Będąc w Tatrach, koniecznie też trzeba spróbować atrakcji dla aktywnych, czyli wspinaczki, zwiedzania jaskiń, lotu widokowego, a nawet raftingu i kajakarstwa górskiego.
Po przejrzeniu całości czuje się dobrze przygotowana do wycieczki w tym kierunku, bardzo chcę jeszcze raz zobaczyć Morskie Oko, ale cały czas odkładam to w czasie, ponieważ wiem, że z dwójką małych dzieci byłoby ciężko. Tatry oferują bardzo wiele, ale też trzeba być dobrze przygotowanym, chodzenie po górach to nie wycieczka w klapkach, a raczej wspinanie się w odpowiednim stroju, więc oprócz zaplanowania trasy należy też spakować odpowiedni ekwipunek.
Jestem pod wrażeniem tych wszystkich, pięknych ilustracji tak bardzo oddają one klimat gór i te cudowne widoki, których nie da się zapomnieć, aż ma się ochotę zobaczyć to wszystko na żywo. Ogromnym plusem są wyznaczone trasy, możemy zrobić sobie plan wycieczki z miejsca, w którym się zatrzymamy i po kolei odwiedzać dane miejscowości i atrakcje turystyczne, dzięki temu można odkryć wiele ciekawych miejsc, których pewnie byśmy nie zobaczyli.
Do mojej kolekcji dołączył kolejny wspaniały activebook, który na pewno lepiej pozwoli odkryć mi Tatry oraz całą okolicę i dzięki niemu nic nie przegapię.