Dziwożona

Okładka książki Dziwożona Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka książki Dziwożona
Roksana Jędrzejewska-Wróbel Wydawnictwo: Bajka Cykl: Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane (tom 3) literatura dziecięca
35 str. 35 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Cykl:
Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane (tom 3)
Wydawnictwo:
Bajka
Data wydania:
2022-03-09
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-09
Liczba stron:
35
Czas czytania
35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365479778
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Ocena 7,9
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Świąteczne opowiadania Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Korbiel, Marcin Mortka, Marcin Przewoźniak, Katarzyna Ryrych
Ocena 3,0
Świąteczne opo... Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kocie ścieżki Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Ocena 7,4
Kocie ścieżki Józef Wilkoń, Piotr...
Okładka książki Pola w lesie Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Ocena 8,4
Pola w lesie Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Marcin Minor
Ocena 7,6
Ośmiornica Zośka Katarzyna Boni, Mar...
Okładka książki Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Ocena 7,4
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...
Okładka książki Sir Borys Krzepki i kapryśna królewna Becka Moor, Marc Starbuck
Ocena 8,5
Sir Borys Krze... Becka Moor, Marc St...
Okładka książki Ruda Józef Wilkoń, Piotr Wilkoń
Ocena 6,5
Ruda Józef Wilkoń, Piotr...

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
3145
926

Na półkach:

Moja ulubiona książka z całej serii. Cudownie jest być wolnym.

Moja ulubiona książka z całej serii. Cudownie jest być wolnym.

Pokaż mimo to

avatar
801
527

Na półkach:

Wierzenia ludowe mają w sobie coś magnetycznego, co pociąga tajemniczością. Nieco mroczne, pokryte kurzem przeszłości, oplecione pajęczą siecią zapomnienia budzą pierwotne uczucia, na czele których wespół podążają fascynacja i niepokój. Z bogactwa folkloru zaczerpnęła Roksana Jędrzejewska-Wróbel zapraszając do współczesnej baśni boginkę wodzącą ludzi po bagnach i uroczyskach. Kobietę demoniczną o niechlujnym wyglądzie, odzianą tylko w czerwony berecik raczącą się słodyczką – Dziwożonę. Autorka we współczesnej „Dziwożonie” zachowała jej powierzchowność, lecz odarła ją z niecnych intencji, jakie skłoni są jej przypisywać badacze kultury.

Już po otwarciu okładki wita czytelnika grupka idealnie ułożonych uśmiechniętych dziewcząt z prowadzonego twardą ręką Domu dla Dziewczyn. Wśród nich znajduje się Madzia, której zaczyna uwierać sroga dyscyplina i konieczność życia pod dyktando innych. Pewnej nocy zwiedziona blaskiem księżyca opuszcza Dom i zostaje porwana przez Dziwożonę, strachem do której karmiono ją od lat…

To opowieść o tłamszeniu spontaniczności, radości i energii poprzez upychanie w utarte schematy, wlewanie ludzi w jedyną słuszną formę – bezimienną, pozbawioną emocji, piękną dla świata wydmuszkę pustą wewnątrz. To opowieść o karmieniu kłamstwami i strachem, że wyjście poza schemat grozi brakiem akceptacji i odrzuceniem, a poza stworzoną formą jest tylko nicość…

Poprzez tę poruszającą baśń autorka podkreśla wartość wolności, samostanowienia o sobie i samoakceptacji. Pokazuje jak ważne jest by mieć odwagę żyć w zgodzie ze sobą i czerpać z tego życia pełnymi garściami. Impulsem dla Madzi stało się spotkanie z Dziwożoną, która jest tu uosobieniem wolności i niezależności. Zrywając krępujące ją więzy Madzia staje się liderką, która podejmuje ryzyko i pociąga za sobą inne dziewczęta.

To niesamowite, jak wiele ważnych kwestii zostało poruszonych w tej niedługiej baśni, jak silny i ważny ma ona przekaz. Przede wszystkim ten, żebyśmy byli dla swoich dzieci jak Dziwożony – kreatorki wolności i akceptacji.

Wierzenia ludowe mają w sobie coś magnetycznego, co pociąga tajemniczością. Nieco mroczne, pokryte kurzem przeszłości, oplecione pajęczą siecią zapomnienia budzą pierwotne uczucia, na czele których wespół podążają fascynacja i niepokój. Z bogactwa folkloru zaczerpnęła Roksana Jędrzejewska-Wróbel zapraszając do współczesnej baśni boginkę wodzącą ludzi po bagnach i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
542
493

Na półkach: , , , ,

Genialna! Cudowna! Pięknie ilustrowana! Mądra! Chciałabym, żeby takich książek, z takim przesłaniem i w takiej formie było więcej! Uwielbiam!

Genialna! Cudowna! Pięknie ilustrowana! Mądra! Chciałabym, żeby takich książek, z takim przesłaniem i w takiej formie było więcej! Uwielbiam!

Pokaż mimo to

avatar
540
538

Na półkach: ,

Baśnie nie dość znane, część trzecia i powiem Wam, że moja ulubiona...

Uśmiechnięta, zadowolona, słodka, schludnie ubrana i uczesana, grzeczna, ułożona, nie zaprzątająca sobie głowy niepotrzebnymi myślami. Tak wychowywane były dziewczynki w Domu dla Dziewczynek prowadzonym przez dyrektor Blum. Na dokładkę straszyła swoje podopieczne Dziwożną, paskudną kreaturą, która czyha na niewinne dziewczynki i porywa je.

Madzia była jednak inna, miała coraz więcej pytań, które budziły w niej nieposkromioną ciekawość. Ta ciekawość zaprowadziła ją nocą do ogrodu, gdzie spotkała Dziwożnę, a ta...porwała dziewczynkę. Dziwożna okazała się jednak zupełnie inną osobą, niż ta z opowieści dyrektorki. Była to wolna kobieta, która wolności chciała nauczyć Madzię...

Niezwykła współczesna baśń, która niesamowicie wpisuje w poglądy i stereotypy na temat dziewczynek i kobiet, które tak bardzo staramy się zmienić i dostosować do naszych czasów oraz potrzeb.
Baśń otwierająca oczy, gdzie spontaniczność, wolność, radość i korzystanie z życia powinny być niczym drogowskaz dla każdej przedstawicielki tzw. płci pięknej.
Bądźcie wolne! Bądźcie szczęśliwe!

Baśnie nie dość znane, część trzecia i powiem Wam, że moja ulubiona...

Uśmiechnięta, zadowolona, słodka, schludnie ubrana i uczesana, grzeczna, ułożona, nie zaprzątająca sobie głowy niepotrzebnymi myślami. Tak wychowywane były dziewczynki w Domu dla Dziewczynek prowadzonym przez dyrektor Blum. Na dokładkę straszyła swoje podopieczne Dziwożną, paskudną kreaturą, która...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    7
  • 2022
    3
  • Ulubione
    1
  • Dziecięce
    1
  • Książki
    1
  • Do biblioteki
    1
  • Dla dzieciaków
    1
  • Dzieci
    1
  • Z biblioteki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziwożona


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także