Błahostka i kamyk

Błahostka i kamyk
HarperCollins Polska
2022-04-27
2016-08-22

Dobra i wartościowa, choć akcja od czasu spotkania pielęgniarki trochę paranormalnie pomyślna.

Książka w ciekawy sposób opowiada o Marlenie - świat widziany jej oczami momentami jest zabawny, najczęściej taki po prostu życiowy.
Co mi najbardziej przeszkadzało w czytaniu, to były porównania. Gdy jest ich kilka, są urocze. Gdy jest średnio jedno na stronie, zaczynają bardzo denerwować.

BŁAHOSTKA I KAMYK -Ewa Nowak 🤩

Kolejna książka poruszająca ciężkie tematy w bardzo dobry sposób!👍 Mimo tego że nie jest to mój jakiś duży zachwyt to książka mi się podobała.👀 Została bardzo dobrze napisana! Problemy psychiczne w tej pozycji byly pokazane w prawdziwy i autentyczny sposób. 🧘‍♀️Autorka bardzo trafnie opisywała myśli jakie pojawiają się osobie chorej na np. Depresje. 🫂Jest to też zasługa tego że pisarka jest psychologiem i posiada duże doświadczenie w dziedzinie zdrowia psychicznego u młodzieży. Co widać w książce już od pierwszyxh stron! I i jest to jak najbardziej na plus.📖
Główna bohaterka ma wady i zalety co także mi się podobało ponieważ historia nie była sztuczna ani wyedalizowana♥️

Lektura dołująca ale i jednocześnie dająca radość i promyczek nadziei na lepsze jutro. ⭐🌈
Uczymy sie razem z główną bohaterka życia.
Historia niby zwyczajna codzienna ale jednak książka zostaje w naszych głowach na dłużej 🤯
Jeżeli szukacie książki która porusza w nie atencyjny sposób ważne tematy. Jest po prostu prawdziwa, dobrze odpisuje problem jakim jest zdrowie psychiczne.Nie ignorując przy tym uczuć bohaterów książki i czytelników.💞💖 Bardzo wam polecam te pozycje. Naprawdę dobra młodzieżówka. 💌👍

Recenzja z mojego ig @zuziawydro

BŁAHOSTKA I KAMYK -Ewa Nowak 🤩

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

7,5/10

7,5/10

Młodzieży rodzice zwykle kojarzą się z całą masą zakazów, nakazów, wymagań, stawiania wysoko poprzeczki, przymusu ślęczenia nad lekcjami, upominaniem związanym z powodu późnych powrotów do domu. Dotkliwe jest to zwłaszcza dla przyszłych uczniów liceów. Czują się oni już bardzo dorośli, ale ciągle niewiele mogą. Marlena nie ma takiego problemu. Jej nikt nie mówi, co ma robić, w jaki sposób. Uczy się dobrze i jest to wyłącznie jej osobista zasługa. Wie, że jak sama się nie przypilnuje to nikt tego za nią nie zrobi. Wkurza ją narzekanie rówieśników na rodziców, bo jej tego nadzoru brakuje. A przede wszystkim cierpi z powodu poczucia osamotnienia. Od lat jest pod opieką dziadka dającego jej bardzo dużo swobody, bo należy do osób zapracowanych i zajętych pracą naukową. Do tego dziewczyna nie sprawia żadnych problemów. Czasami tylko kupuje cebulę, żeby ukryć, że płakała z powodu smutku, a nie przez działanie tego warzywa.
Bohaterkę poznajemy, kiedy są wyniki przyjęć do liceów. Nie dostaje się do najlepszego, a chciała tam iść, żeby mieć pewność, że nie będzie w jej roczniki nikogo z klasy, bo z nikim nie nawiązała specjalnej więzi. Podkochuje się w koledze, ale jest ignorowana. Po zakończonej rekrutacji czas na prawdziwe wakacje i to one są powodem do wielu wspomnień. Coroczny wyjazd do krewnych w Kanadzie jest czasem nowych doświadczeń, ale też innego spojrzenia na siebie, relacje jakie ma z ludźmi, przyglądania się odmiennym relacjom międzyludzkim, zastanawiania, się jak jej życie wyglądałoby, gdyby trafiła do domu brata taty, a nie dziadka.
"Błahostka i kamyk" Ewy Nowak to poruszająca i ważna historia o poczucie straty, tęsknoty oraz problemach radzenia sobie z tymi emocjami. Mimo upływu lat Marlena nadal tęskni za rodzicami, których coraz mniej pamięta. Jej dzieciństwo obfituje w całe masę obrazów będących zlepkiem dążenia do uzyskania prawdziwej rodziny, czyli takiej, w której byłby ktoś, kto zastąpi mamę i będzie niczym tata. Uważa, że do tego dziadek potrzebuje żony i na swój dziecięcy sposób próbuje go swatać. Widzimy też początkowe zaangażowanie różnych członków rodziny w walkę o dziecko, a później ich zniechęcenie do jakichkolwiek kontaktów. To wydaje się potęgować uczucie odrzucenia i pustki.
„Błahostki i kamyk” to też opowieść o przeżywaniu pierwszego zauroczenia, doświadczeniach bliskości. Marlena to silna, a jednocześnie delikatna dziewczyna, której nic nie jest w stanie zastąpić relacji z rodzicami. Powoli dorasta, ma coraz więcej dylematów, którymi chciałaby się podzielić z mamą. Narzekania rówieśników na nadzorujących ich rodziców traktuje jak coś, czego ona nie będzie miała okazji doświadczyć. Pisarka bardzo pięknie pokazuje tu problem różnorodności, tolerancji, odmiennego podejścia do relacji międzyludzkich.
Twórczość Ewy Nowak towarzyszy mi już od ponad dwudziestu lat i nadal uważam, że jej twórczość jest wartościowa. Wszystkie jej książki (czy to dla najmłodszych czytelników czy tych troszkę starszych) są do bólu prawdziwe i pokazują różne wyzwania oraz całą gamę uczuć z którymi borykają się młodzi bohaterzy. Mamy w nich poczucie bezradności, jakie towarzyszy młodemu człowiekowi bez względu na to, z jakiej rodziny pochodzi i w jakich okolicznościach musi żyć. Ewa Nowak umiejętnie łączyła ze sobą różne światy: bogatych i biednych, kiepskich uczniów i kujonów, nadgorliwie pilnowanych przez rodziców i tych, którym taki nadzór kojarzy się z posiadaniem rodziny. Wszyscy borykają się ze zmianami w życiu, na które nie mają wpływu. Pisarka jest mistrzynią pokazywania ułomności nas dorosłych, naszych bolączek, kompleksów, uprzedzeń. Każe stanąć z boku i spojrzeć na siebie i zadać sobie pytanie: A jakim rodzicem ty jesteś? Odpowiedzenie sobie na nie jest niesamowicie trudnym zadaniem, bo każdy z nas chce być lepszy, ale nikt z nas nie jest bez wad. W powieściach nie zabraknie też różnorodnych osobowości nauczycieli i problemy uczniów z tymi, którzy minęli się z powołaniem. Pokazany przez pisarkę świat nie jest idealny, dorośli też popełniają błędy, a młodzi ludzie muszą nauczyć się odnajdować w zawiłych relacjach społecznych.
Proste historie serwowane przez Ewę Nowak nigdy nie są płytkimi opowieściami. Poruszają ważne dla młodzieży sprawy. W jej powieściach zaskakujące jest to jak bardzo wiele autorka wie o zmartwieniach młodych ludzi. Skąd ta wiedza i bycie na czasie? Przecież większość dorosłych zapomina jak to jest albo pisze o młodzieńczych przygodach tak jakby działy się naście lat temu. Ewa Nowak nie. Ona sięga po teraźniejszość i w nią wkomponowuje opowieści dylematach swoich młodych bohaterów, którzy korzystają z technologii. Nawet wystroje wnętrz mamy na czasie.
Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutką i w jej tekstach odczuwa się, że kontakt z młodymi ludźmi, rozmowy o ich problemach, obserwowanie ich, inspirowanie się ich przeżyciami jest u niej silne. Nie pozostaje, gdzieś daleko w czasach, kiedy to ludzie z mojego pokolenia chodzili do liceum i niewiele osób miało telefony, Internet itd. Jej bohaterzy korzystają z portali społecznościowych, aplikacji, najnowszych telefonów, którymi z nudów zdarza im się bawić na lekcjach, pozwalają mieć kontakt z rówieśnikami także w wakacje. Akcja rozgrywa się we współczesności, ale poruszane problemy są uniwersalne: to problem nakreślania własnej autonomii, niezależności, pierwszych porywów miłosnych, poczucie niemożności zrobienia czegoś i ograniczenia przez otoczenie pełne dorosłych, którzy nie potrafią poradzić sobie z własnymi lękami, ale też tęsknoty i poczucia osamotnienia..
Poza nastoletnimi problemami Ewa Nowak porusza bardzo wiele spraw ważnych dla nas dorosłych: jak długo tworzyć dzieciom gniazdo, w jaki sposób dbać o siebie, swoje szczęście oraz rozwój, w jaki sposób zaopiekować się dzieckiem, które straciło rodziców.
Ewa Nowak ma niesamowity dar lekkiego i czasami zabawnego pisania o problemach, przez co zyskujemy dystans do swoich problemów. Do tego w każdej jej powieści czytelnicy znajdą garść życiowych porad, ale bez moralizatorstwa. Ot, tak z humorem wplecione w tekst, zabawnie podane, obrysowane cynizmem i ironią. Książki Ewy Nowak czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam wszystkim nastolatkom.
#EwaNowak #błahostkaikamyk #Harpercollins #górowianka #górowiankaksiążki #górowiankaas #czytamdlaOli #czytamOli #annasikorska #Aleksandraannasikorska #książka #młodzież #problemyspołeczne #polityka #znęcanie #przemoc #tragedia #izolacja #wykluczenie #działanie #samotność #osamotnienie #wykluczeniespołeczne #miłość #pożyczprzeczytajpoleć

Błahostka i Kamyk

Marlena straciła Rodziców kiedy była malutka. Mieszka z Dziadkiem a co roku wakacje spędza w Kanadzie z swoim wujkiem Jerzym i jego żoną Shirą.Nie jest jej łatwo ponieważ nie ma za dużo przyjaciół.

,,Błahostkę i Kamyk" z jednej strony czytało mi się dobrze, jednak bardzo często były momenty które spowalniały fabułe całej powieści.

Wszyscy Bohaterowie byli zdecydowanie niedocenieni przez główną bohaterke. Czasami była sama oburzona tym, że innyni byli nią zainteresowani i tym że też mają problemy. Końcem Końców ,,Błahostka i Kamyk" to dobra książka ale nie dla osób które nie lubią irytujących bohaterów. Cała fabuła opierała się na jej życiu, które w pod żadnym względem nie było wyjątkowe.

Błahostka i Kamyk

Wszyscy Bohaterowie...

Opowieść o stracie.

"Błahostka i kamyk" autorstwa Ewy Nowak to poruszająca i ważna historia, której sednem jest dziecięce poczucie straty, tęsknoty oraz tego, jak sobie z tymi uczuciami poradzić. Albowiem nawet jeśli wiele się w życiu przeszło, to trzeba jakoś to życie na nowo poukładać. Burza emocji szalejąca w głowie głównej bohaterki, Marleny, to dobry przykład na to, co może dziać się z dzieckiem w opisanej sytuacji.

Marlena straciła rodziców, gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku (który ją wychowuje),połowa w Kanadzie – u wujków.

Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie. Nie jest to jednak łatwe, Marlena boryka się bowiem z poczuciem straty, a także niesłusznej winy, którą przypisuje sobie w związku ze śmiercią rodziców...

Literatura młodzieżowa często porusza tematy lekkie i - z perspektywy dorosłego - wręcz nieważne, zdarza się jednak, że - tak jak w tym przypadku - podnosi także kwestie szalenie ważne i trudne, a przez to dana książka staje się bardzo mądra i istotna. "Błahostka i kamyk" z całą pewnością jest lekturą, która może wiele nauczyć; i to zarówno dorosłych, jak i młodzież.

HarperCollins Polska - dziękuję.

#błahostkaikamyk #harpercollinspolska #harperkids #cosnapolce #młodzieżowa #lityeraturamłodzieżowa #bookstagram #bookreview

Opowieść o stracie.

Niezbyt często sięgam po książki młodzieżowe. Może dlatego, że moim chłopcom jeszcze brakuje do tego progu wiekowego, kiedy rozpoczną naście lat. Niemniej, trafiam na takie tytuły, których tematyka zwraca moją uwagę i które chcę przeczytać.
Ewa Nowak jest pedagogiem i terapeutą. Pisze książki, których odbiorcami jest młodzież. W swoich publikacjach porusza wiele istotnych problemów, z którymi na co dzień borykają się nastolatki. Nie są to problemy infantylne, tylko takie, których mogą doświadczyć dorastający ludzie w prawdziwym życiu.
Przeczytałam już kilka książek autorki i wywarły one na mnie spore wrażenie. Fabuła nie tylko była ciekawa, ale też spójna. Nie było w niej chaosu, ani zagubienia. Miałam wrażenie, że bohaterowie opowieści to ludzie z krwi i kości. W mojej opinii, byli oni naprawdę dobrze wykreowani. Rzadko spotykam się, aby bohaterki książek nosiły moje imię. Marlena jest nastolatką, którą wychowuje ukochany dziadek. Jej rodzice zginęli w tragicznym wypadku, kiedy ona była dzieckiem. Bo ich śmierci, dziewczynką chciał zaopiekować się nie tylko dziadek, ale też stryjek z żoną mieszkający w Kanadzie, czy przyjaciółka matki. Skończyło się na tym, że opiekę nad wnuczką otrzymał dziadek, a Marlena regularnie jeździła na wakacje do Kanady.
Nastolatka uważa, że została skrzywdzona przez los, wszak jest sierotą i nikt nie zrozumie jej bólu. Obwinia siebie za śmierć rodziców. Przez takie myślenie trudno jej nawiązać prawdziwe i trwałe relacje z rówieśnikami. Marlena często się buntuje, czasami świadomie mówi coś, aby komuś dopiec. W książce poznamy jej myśli, uczucia.
Będziemy z nią, kiedy przeżyje fascynację koleżanką, zakocha się w chłopcu, którego matka da jej namiastkę matczynej miłości i zainteresowania. Czy ten związek przetrwa? Wydarzy się coś, co sprawi, że Marlena będzie musiała dokonać poważnego wyboru. To, jaką decyzję podejmie, będzie miało wpływ na losy jej, ale też przyszłość Olafa.
W życiu jej oraz jej bliskich wiele się dzieje. Okazuje się, że jej ukochana ciotka zostawiła stryjka dla innego mężczyzny, z którym zaszła w ciążę. Wcześniej Shira była tylko dla niej. Czy to możliwe, żeby ciotka przestała ją kochać? Przecież tak bardzo chciała mieć dziecko, czy zapomni o Marlenie?
Książki Ewy Nowak to takie historie, które wciągają czytelnika od pierwszych stron. Myślę, że publikacje zwrócą uwagę nie tylko młodzieży, ale też dorosłym czytelnikom.
Tytuł "Błahostka i kamyk" przeczytałam jednym tchem, bez przerw. Lektura bardzo mi się spodobała. Poznając kolejne losy bohaterki, nie oceniałam jej, jednak uważam, że w całej tej swojej sytuacji, miała wiele szczęścia. Nie zdradzę Wam, czy zda w końcu sobie z tego sprawę. Musicie przekonać się o tym sami.

Gorąco polecam Wam lekturę tej książki!

Spodziewałam się kolejnej wesołej powiastki na jedno albo dwa popołudnia, zawierającej jakiś fajny „morał”, ale jednak bardzo lekką. Z wielkim entuzjazmem zabrałam się do czytania. Czytałam i czytałam nieco się męcząc. A na koniec zastanawiałam się czy na pewno nie pomyliłam autorów. Ale nie. Także oświadczam oficjalnie, że pierwszy raz zawiodłam się na książce Ewy Nowak.
Powieści brakuje moim zdaniem więcej akcji. Z nieznanych mi przyczyn autorka nie popisała się też swoimi błyskotliwymi żartami, których zwykle w jej książkach nie brakuje (no dobra, nawiązanie do krokodyla z „Zemsty” mnie rozbawiło, ale wiele tego nie było). Nie jest to całkowicie zła książka, ale w porównaniu z innymi młodzieżówkami, które czytałam wypada naprawdę kiepsko. Nie mam pojęcia dlaczego tak źle odebrałam tę powieść, ale po prostu czegoś mi w niej brakuje.

L.(http://slowotok-laury.blogspot.com/)

Moja pierwsza przeczytana książka Ewy Nowak to "Błahostka i kamyk". Autorka zbiera bardzo dobre recenzje, pisze głównie dla młodzieży i o młodzieży, często nieszczęśliwej, skrzywdzonej przez życie.
Główną bohaterką jest Marlena – sierota, która w ciągu roku szkolnego mieszka z kochającym dziadkiem a wakacje od lat spędza w Kanadzie u Shiry i Jerzyka (wujek) w Constans Bay. Tam też ma przyjaciela – Grega. Po śmierci rodziców duża część rodziny chciała się nią opiekować, ale po decyzji sądu zostali jej właśnie oni, pozostali się obrazili.
Ma problemy jak każda nastolatka i własnego demona (negatywne uczucia),którego stara się kontrolować na tyle na ile może. Udaje szczęśliwą chociaż wcale nie jest (nie chce martwić dziadka) i stale obwinia się o śmierć rodziców. Myśli samobójcze też się jej zdarzają. Ma cięty język i specyficzne poczucie humoru, nie owija w bawełnę, co powoduje trudności w relacjach między nią i rówieśnikami.
Właśnie rozpoczyna nowy etap w swoim życiu, naukę w szkole średniej. Przeżywa rozterki i udręki oraz zauroczenia typowe dla tego wieku, ale pogłębione dodatkowo brakiem wsparcia, jakie dają rodzice. Spotyka na swojej drodze mądrych i życzliwych jej ludzi, ale oczywiście nie tylko takich. Jak to w życiu. Ci mądrzy wskazują jej drogę do tego, jak można sama sobie pomóc. Czy dziewczyna skorzysta z tych rad? Czy zmieni swoje podejście do siebie i swojego życia? Czy czegoś się dzięki temu nauczy?

Książka niezbyt obszerna w formie, ale bogata w treści. To wciągająca, psychologiczna powieść dla młodzieży, którą czyta się szybko i bez przymusu. To książka ucząca mądrości życiowej:
Nie tylko ja mam problemy, ma je każdy. Nie można skupiać się wyłącznie na swoich, myśląc jak to mam źle, bo inni mogą mieć jeszcze gorzej. I na pewno nie można zamykać się w sobie i cierpieć w samotności. Trzeba się otworzyć na siebie, na innych ludzi i do innych ludzi. Wyzbyć się egoizmu i egocentryzmu. Wtedy lepiej się żyje.
Polecam

• Literatura młodzieżowa