Błahostka i kamyk

Wydawnictwo: Egmont Polska
Błahostka i kamyk
ew_cia

Kolejna mocna powieść dla nastolatków od autorki Nie do pary Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie - u wujków. Strata rodziców odcisnęła...

Kolejna mocna powieść dla nastolatków od autorki Nie do pary

Marlena straciła rodziców gdy była dzieckiem, a jej rodzina toczyła długi spór o to, kto powinien ją wychowywać. Sąd wydał wyrok, ale rodzina podzieliła się opieką po swojemu. To dlatego Marlena żyje w wielkim rozdarciu: połowa jej serca jest w Polsce, przy ukochanym dziadku, połowa w Kanadzie - u wujków. Strata rodziców odcisnęła piętno na całym życiu Marleny. To silna, ale jednocześnie subtelna, bardzo wrażliwa dziewczyna, która wciąż musi dokonywać trudnych wyborów. Na naszych oczach staje na progu dorosłego życia i ze wszystkich sił próbuje sobie go nie zepsuć już na starcie.

- Fabuła pełna emocji

- Świetnie zarysowany problem tożsamości

- Pogłębione psychologicznie portrety bohaterów

- Ponadczasowa tematyka

źródło opisu: http://platon24.pl

źródło okładki: http://platon24.pl

Wkp | 2016-09-08

POWAŻNA BŁAHOSTKA

Ewa Nowak chyba nie odpoczywa od pisania, bo co chwila na rynku pojawiają się jej kolejne książki, ale to dobrze. W końcu powieści, które wychodzą spod jej ręki należą do jednych z najlepszych rodzimych przeznaczonych dla młodzieży, a sama autorka nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu. I tak też jest tym razem.

Główną bohaterką „Błahostki i kamyka” jest nastoletnia Marlena, która rodziców straciła w dzieciństwie. Teraz, wychowywana przez cudownego dziadka, a w wakacje spędzająca dni u wujostwa w Kanadzie, wiedzie zdawałoby się dobre życie. Niestety strata matki i ojca pozbawiła ją pewności siebie i pozostawiła w rozdarciu. Pełna sprzeczności Marlena skończyła właśnie gimnazjum i szykuje się do nauki w liceum, wcześniej czeka na nią jednak kolejny wyjazd do Kanady, gdzie spędzi czas z uwielbianą Shirą. Nie przejmuje się tym, że nie została przyjęta do jednej ze szkół, dziadek także nie widzi w tym nic złego – „Będziesz miała blisko”, mówi. A jednak nastolatka...

Marlena straciła swoich rodziców będąc małym dzieckiem, rodzina toczy spór cały czas o nią kto powinien ją wychowywać. Sąd jednak wydał wyrok, że dziewczyną podzielą się opieką po swojemu. Marlena dlatego żyje w wielkim rozdarciu połowa jej serca jest w Polsce przy ukochanym swym dziadku, a druga połowa w Kanadzie wujków.
Pomimo tego Marlena to subtelna, bardzo wrażliwa na swój wiek dziewczyna i silna strata rodziców ogromna odcisnęła jej piętno na psychice. Musi ciągle dokonywać nowych trudnych wyborów życiowych w życiu.
"Błahostka i kamyk"Ewy Nowak to bardzo dobra, przejmująca, wzruszająca powieść, historia prawdziwa, życiowa wzruszyła mnie książka zaskakująca, ciekawa jest.
Styl pisania pisarki lekki,przyjemny przyjemna to lektura dla relaksu i odstresowania!!!!

MałaPisareczka | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Marlena jest nastolatką, która w dzieciństwie przeżyła ogromną tragedię w postaci śmierci obydwojga rodziców i jak każda nastolatka uważa, że nikt nie potrafi zrozumieć jej bólu i straty. Uważa, że wszyscy inni są szczęściarzami i tylko ona jedna posiada prawdziwe problemy. Ów błąd myślowy sprawia, że bardzo trudno jest jej zdobyć przyjaźnie oraz docenić to, co ma. Ale przecież od czego jest życie, jak nie od odnalezienia szczęścia?

Opisywanie fabuły jakiejkolwiek powieści Ewy Nowak jest jak opisywać rzeczywistość: nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jak, wszystko się zmienia. I właśnie takie prawdziwe życie o charakterze ciągłości mają bohaterowie Błahostki i kamyka - jedynie kilkanaście dni w różnych odstępach czasu zostało opisanych. I to jest właśnie w tej powieści najpiękniejsze.

Chyba przez podróżowanie już dawno temu zauważyłam, że życie to ciągłość. Pozornie wydaje się, że można je podzielić na odcinki - na przykład związane z miejscami, w których przebywasz. Tymczasem...

eR_ | 2016-09-09
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 września 2016

Ewa Nowak, to jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, która w swoich powieściach, jak nikt inny wykazuje się w swoich książkach zrozumieniem i akceptacją, powiedziałbym nawet, poczynań młodych ludzi.I nie zwalnia tempa pisania.Co chwilę wychodzi jakaś nowa powieść spod jej pióra i chwała jej za to.Każda z tych powieści, sprawia, że obok spraw, w nich przedstawionych nie można przejść obojętnie.

"Błahostka i kamyk", to historia Marleny, która po stracie rodziców, wychowywana jest przez wspaniałego dziadka, który, jakby mógł, przychylił by dziewczynie nieba.Dziewczyna ma wszystko, ale, strata, której doświadczyła, jak zadra tkwi w jej sercu, a może nawet i duszy.Uważa, że wszystko co ją otacza, dobro które ją spotyka to za mało.Inni mają lepiej, a jej życie to pasmo udręk i niechcianych decyzji.Co dalej?Co zrobić ze swoim życiem, żeby było"lepiej"?Przekonajcie się sami.

Autorka, ma wspaniałą umiejętność wnikania do podświadomości młodych ludzi i ta jej cecha sprawia, że jej...

SusanKelley | 2016-09-22
Przeczytana: 07 września 2016

Poruszane trudne tematy
Książka nie jest dla mnie. Poruszane są w niej trudne tematy, a akcja jest dość spokojna i delikatna. Wolę książki, w których jest dużo akcji. Jednak "Błahostka i kamyk" było dobrą książką. Czytało mi się ją szybko i przyjemnie, chociaż w niektórych miejscach byłam, muszę przyznać, znudzona. Brak rodziców, choroba, rozpad rodziny, potrzeba przynależności - książki o takiej tematyce do mnie nie przemawiają.

Bohaterowie, bez których książka byłaby słaba
Powieść ratują świetnie wykreowani bohaterowie. Każdy ma swoją osobowość, pragnienia i cele. Nie ma schematycznych postaci. Każda z nich ma wady i zalety, które autorka doskonale ukazała. Główna bohaterka, Marlena, przechodzi wewnętrzną przemianę. Uświadamia sobie co jest na prawdę ważne. Musi wybierać między tym co dobre dla niej, a tym co dobre dla innych. Przeżywa miłosne uniesienia i dość mocne upadki. Książka dla osób, lubiących spokojną fabułę o przyziemnych sprawach.

Marzena P | 2016-09-04
Przeczytana: 01 września 2016

Marlena trzyma wewnątrz siebie Demona. (A może nawet cały ich wór.) To wszystkie negatywne uczucia, poczucie winy, smutek, ból, zazdrość, niechęć i złość, które ciągle wyłażą niechciane na zewnątrz. Marlena jest sierotą i zdaje się, jakby wciąż żyła tylko tym, choć straciła rodziców gdy była jeszcze dzieckiem. Poza tym ma kochającego dziadka i wujków, do których jeździ co roku na wakacje, do Kanady. Nie powinno być więc tak źle. A jednak dziewczyna często nie może poradzić sobie z własnymi uczuciami i emocjami, wpadając ciągle w podły nastrój i ukrywając łzy między oparami szczypiącej w oczy cebuli.

Czy życie nastolatki musi być ciągłym pasmem błędów, trudnych decyzji i zmiennych miłostek? Czemu ciągle wydaje nam się, że mamy wyjątkowe problemy i wyjątkowego pecha? Gdzie w tym wszystkim drugi człowiek? Dlaczego tak trudno pogodzić się ze stratą i zacząć nowe życie? Czemu zamiast działać - użalamy się nad sobą? Jak przestać patrzeć na świat przez pryzmat własnych doświadczeń? I...

Menia71 | 2017-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2017

Moja pierwsza przeczytana książka Ewy Nowak to "Błahostka i kamyk". Autorka zbiera bardzo dobre recenzje, pisze głównie dla młodzieży i o młodzieży, często nieszczęśliwej, skrzywdzonej przez życie.
Główną bohaterką jest Marlena – sierota, która w ciągu roku szkolnego mieszka z kochającym dziadkiem a wakacje od lat spędza w Kanadzie u Shiry i Jerzyka (wujek) w Constans Bay. Tam też ma przyjaciela – Grega. Po śmierci rodziców duża część rodziny chciała się nią opiekować, ale po decyzji sądu zostali jej właśnie oni, pozostali się obrazili.
Ma problemy jak każda nastolatka i własnego demona (negatywne uczucia), którego stara się kontrolować na tyle na ile może. Udaje szczęśliwą chociaż wcale nie jest (nie chce martwić dziadka) i stale obwinia się o śmierć rodziców. Myśli samobójcze też się jej zdarzają. Ma cięty język i specyficzne poczucie humoru, nie owija w bawełnę, co powoduje trudności w relacjach między nią i rówieśnikami.
Właśnie rozpoczyna nowy etap w swoim życiu, naukę w...

SKR | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Kiedy w bibliotece szkolnej zauważyłam nową książkę pani Ewy Nowak, nie zastanawiałam się ani chwili, od razu ją wypożyczyłam. Nawet nie wiedziałam o czym jest, po prostu „brałam w ciemno”.

Ewa Nowak książki dla młodzieży pisze od kilkunastu lat. Jest autorką serii „Miętowej” i powieści takich jak „Bransoletka”, „Nie do pary”.

„Błahostka i kamyk” to jej najnowsza powieść. Głowna bohaterka – Marlena straciła rodziców. W ciągu roku szkolnego mieszka z dziadkiem, wakacje spędza u wujka i jego żony w Kanadzie. Dziewczyna cały czas obwinia się o śmierć rodziców, a demony przeszłości nie dają jej spokoju. W wakacje, przed rozpoczęciem nowej szkoły, w Kanadzie poznaje przystojnego Thomasa, który jednak nie okazuje się być „tym jedynym”. Po powrocie do Polski, jedzie na obóz, gdzie poznaje Tomka. Chłopak jednak w momencie kiedy dziewczyna najbardziej go potrzebuje, pokazuje swoje prawdziwe oblicze i odwraca się od niej. Jest też Olaf, na którego dziewczyna w ogóle nie zwraca uwagi, lecz...

Marlena jest nastolatką, która dopiero skończyła gimnazjum, wybrała liceum i nadszedł czas wakacji. Dziewczyna nie ma rodziców - zginęli, gdy była mała, a opiekę nad nią przejął dziadek. Główna bohaterka zamyka się w swoim świecie i unika nawiązywania kontaktu z rówieśnikami. Jedyną osobą, która potrafi trzymać w szachu jej wewnętrzne demony jest Shira, żona wujka, który mieszka w Kanadzie. Każde wakacje dziewczyna spędza u wujostwa. Życie Marleny wydaje się ciągiem porażek, aż do momentu wakacji, gdy wszystko zaczyna się zmieniać.

Marlena zachowuje się, jakby jej życie było najgorsze na świecie, jakby ta tragedia dotyczyła tylko jej, jednak nastolatka jest postacią dynamiczną. W pewnym sensie jej zachowanie jest logiczne i myślę, że częściowo usprawiedliwione. Co więcej Marlena wydawała się szalenie bystra, inteligentna jak na swój wiek. Nie raz zaskoczyła mnie ciętą ripostą. Jeszcze ciekawsze były porównania, które czasem były zabawne, czasem niezwykle prawdziwe, a czasem cóż......

CzytamBoWarto | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

"(...) każdy lubi, żeby jego historię opowiedzieć sentymentalnie i z szacunkiem, bo każdy uważa, że jego historia jest wyjątkowa. I jest, ale jest też banalna."
Przytoczone słowa w najlepszy sposób oddają to, co próbuje przekazać w swojej nowej książce -"Błahostka i kamyk" - Ewa Nowak.

Bohaterka tej powieści, Marlena, nie jest zwykłą nastolatką. Jak to zazwyczaj bywa w powieściach tej autorki, jest dziewczyną bardzo doświadczoną przez los. Straciła rodziców. Jednak nie została na tym świecie sama, wręcz przeciwnie walczyło o nią wiele osób. Zaopiekował się nią dziadek, człowiek który zrobiłby dla niej wszystko. Dużo wsparcia okazała jej także rodzina z Kanady, u której co roku spędza wakacje. I choć jej życie tak na prawdę nie jest złe, to to co przeżyła, a raczej to co straciła, rzutuje na jej sposób odbierania rzeczywistości. Bohaterka nie potrafi patrzeć w przyszłość z optymizmem. Nieustannie porównuje się z innymi. Uważa, że to ona ma najgorzej na świecie. Dopiero dylematy...