Okładka książki Co w brzuchu burczy. Czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenie w paliwo (i kupę) Jennifer Gardy
Jennifer Gardy Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto popularnonaukowa dziecięca
2022-09-28
9788382520002
Paulina Broma
brzuch jelita

Wartościowa ksiazka, która wyjaśnia jakie funkcje pełnią narządy wewnetrzne w prosty sposób rozkłada nasz układ pokarmowy na części pierwsze i tłumaczy, punkt po punkcie, odcinek po odcinku, narząd po narządzie, krok po kroku jak funkcjonuje i dlaczego.

Książka podzielona została na krótkie rozdziały, opatrzone szczegółowymi i nieco zabawnymi ilustracjami, ciekawostkami naukowymi i podsumowaniem po każdym temacie. Twardą oprawa, gruby matowy papier i średni format idealnie dopełniają całość. Sama wiedza przedstawiona jest na ponad 100 stronach, ale w sposób prosty i zrozumiały.

Ja sama dowiedziałam się wielu interesujących faktów, dlatego zachęcam do sięgnięcia po książkę książkę. Polecam!

To, że mózg jest niesamowicie skomplikowany i ciągle niewiele wiemy na temat jego funkcjonowania jest dla nas jasne. Jednak wydaje nam się, że o inne elementy ciała przejrzeliśmy na wylot. Nic bardziej mylnego. Człowiek to absolutnie najbardziej fascynująca istota. Ciągle wiele rzeczy jest dla nas zagadką, ale na szczęście wymyślamy coraz skuteczniejsze narzędzia do poznania swojego organizmu. Wiedza naukowców szybko trafia do książek popularnonaukowych dla dzieci i dorosłych. Bardzo często takie publikacje goszczą w naszym domu. Zwykle są to książki o mózgu i układzie pokarmowym. Zwłaszcza, że jedno jest ściśle powiązane z drugim. Tym razem sięgnęłyśmy po książkę Dr Jennifer Gardy „Co w brzuchu burczy, czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenie w paliwo (i kupę)” z ilustracjami Belle Wuthrich.
Autorka książki jest badaczką zajmującą się biologią molekularną, biochemią i bioinformatyczką oraz popularyzatorką nauki. Zdobytą wiedzą i przeprowadzonymi obserwacjami dzieli się z czytelnikami w różnym wieku i dzięki temu do szerszego grona odbiorców trafiają publikacje pozwalające nam dowiedzieć się, co dzieje się w naszym układzie pokarmowym, jak on wygląda, jak na poszczególnych etapach przebiega trawienie, jakie procesy zachodzą i w jaki sposób to, co zjadamy jest zmieniane w przydatne substancje i resztki, a także, co powinno nas niepokoić.
Adresowaną do dzieci i młodzieży (i myślę, że także dla zainteresowanych tematem dorosłych) publikację otwiera osobista opowieść badaczki o tym skąd naukowcy czerpią wiedzę, jak przeprowadzają różne eksperymenty oraz jak zmiany technologii pomagają w przeprowadzaniu ich. Młodzi czytelnicy dostają tu dużo motywacji do przeprowadzania obserwacji oraz uczenia się różnych rzeczy, które mogą im się przydać w przyszłości. Uświadomią sobie też jak bardzo pomysłowi są naukowcy w czasie przeprowadzania eksperymentów na sobie.
Podróż po układzie pokarmowym zaczynamy od jamy ustnej. Znajdziemy tu zachętę do oglądania jej, a później przejdziemy do podstawowych informacji, czyli wiedzy o przeżuwaniu, ale też o ślinie, jej pochodzeniu, składzie, dobrych i złych bakteriach, problemach z nieświeżym oddechem (skąd się bierze, jak sobie z nim radzić),badaniu języka, różnych funkcjach zębów, problemach z przełykaniem i trafianiem jedzenia lub picia do nieodpowiedniej dziurki.
Kolejny rozdział poświęcono przełykowi i tu mamy okazję dowiedzieć się jak on działa, kiedy jemy zwisając albo u astronautów spożywających posiłki w kosmosie i w jaki sposób połykacze noży są w stanie nauczyć się tej trudnej sztuki.
Później lądujemy w żołądku, czyli miejscu, które nas bardzo zaskoczy. Dowiemy się, że mamy w nim około 6 szklanej bardzo silnego kwasu (kwasu solnego). Autorka wyjaśnia jak to się dzieje, że nie wyżera on dziury w naszym ciele, w jaki sposób wpływa na to, co do niego trafia, dlaczego jego skład chemiczny jest ważny, ile może się z nim zmieścić i czy żołądek może pęknąć. Poruszony zostanie też temat bicia rekordów jedzenia, rytmu układu pokarmowego i dlaczego czasami słyszymy burczenie żołądka, czym ono jest. Zrozumiemy też jak deser wpływa na nasz mózg i dlaczego możemy przez niego zmieścić więcej pokarmu. Dalej przyjrzymy się beknięciom, wymiotom i czkawce. Poznamy ich źródło i poznamy najbardziej zadziwiające zjawiska z nimi związane.
Z żołądka przechodzimy do jelita cienkiego, czyli niesamowicie długiego i bardzo splątanego elementu naszego układu pokarmowego. Jennifer Gardy wyjaśni dlaczego taka budowa pozwala na lepsze trawienie, jak zbudowane jest jelito cienkie i jakie substancje są pobierane w tym miejscu. Pojawi się temat diety, zjadania cukrów, tłuszczy, mleka zbóż, białek, alergii pokarmowych. Zobaczymy jaką rolę na tym etapie trawienia ma wątroba.
Sporo miejsca poświęcono florze bakteryjnej jelit. Dowiemy się jaką rolę odgrywa, skąd ją bierzemy, jaki mechanizm bezpieczeństwa ma nasz organizm i dlaczego czasami on zawodzi, a także jak ona wpływa na naszą masę ciała i o badaniach nad jej przeszczepem, bankach kup.
Ostatni rozdział zabiera nas w świat jelita grubego i tu dowiemy się, co wpływa na kolor, konsystencję i zapach tego, co wydalamy. Badaczka wyjaśnia jaki wpływ na odczuwanie przez nas zapachów ma nasycenie substancjami wonnymi, jak wyglądają badania nad zapachami, jak astronauci radzą sobie z tym, co wydalają. A na samym końcu dowiemy się, że jeszcze ciągle wiele rzeczy dotyczących działania układu pokarmowego jest do wyjaśniania i znajdziemy słownik.
Jennifer Gardy każde zagadnienie traktuje poważnie, każdemu problemowi pozwala przyjrzeć się z uwagą. Do tego wszystko wyjaśnione w prosty, obrazowy i przemawiający do wyobraźni sposób, dzięki czemu łatwiej jest przyswoić sobie informacje, zrozumieć trudne zagadnienia.
Całość dopełniają świetne ilustracje Belle Wuthrich. Z jednej strony mamy pięknie rozrysowany układ pokarmowy, oznaczone różne jego elementy, dzięki czemu czytelnik wie, jak w jego ciekle rozmieszczone są różne rzeczy, a z drugiej strony mamy zabawę ze skojarzeniami i upersonifikowanie lub ożywienie różnych rzeczy i tym sposobem mamy wędrujące do buzi różne produkty, obserwujemy kiełbaskę w roli wodzireja zapraszającego na imprezę. Same wchodzące do ust produkty zachowują się jak gwiazdy na czerwonym dywanie. Bakterie też mają buźki i wydają się do nas machać, a skręcający do drogi oddechowej produkt jest niczym psotny duszek uciekający przed strażnikiem pilnującym porządku. Takich ciekawych i wprowadzających humor do publikacji ilustracji jest oczywiście więcej. Treści wydrukowano na bardzo dobrym papierze, który starannie zszyto i oprawiono w solidną kartonową okładkę, dzięki czemu publikacja jest trwała i estetyczna.
Zdecydowanie jest to świetna książka, która będzie doskonałą alternatywą do podręcznika szkolnego. Pozwoli dokładnie poznać układ pokarmowy, uświadomi jak bardzo nasze ciało jest ciekawe i dlaczego warto o nie dbać i je obserwować. Polecam każdemu, kto chciałby się dowiedzieć jak wygląda nasze trawienie.

Jak wytłumaczyć dziecku jak funkcjonuje układ trawienny w naszym ciele. Dlaczego puszczamy bąki czy chodzimy do toalety wypróżnić się. To są tematy, które ciężko wytłumaczyć dziecku tak żeby wszystko zrozumiało bez wymyślania bajeczek. Na szczęście na rynku jest co raz więcej książek, które pomagają rodzicom i w przystępny sposób przekazują wiedzę dziecku. "Co w brzuchu burczy" Dr Jennifer Gardy to właśnie jedna z takich książek.
Książka "Co w brzuchu burczy" jest napisana w bardzo przystępny sposób tak, że spokojnie możemy czytać ją kilkulatkowi. Do tego sporo ilustracji i nie mówię tu o schematach z książek biologicznych, a po prostu ilustracjach dla dzieci. Każdy rozdział na zakończenie jest streszczony w punktach. A na końcu książki dodatkowo znajduje się słowniczek i indeks czyli wszystko co potrzebujemy by odpowiedzieć na nurtujące pytania naszych pociech.
Książka rekomendowana jest dla dzieci wieku 9 - 12 lat, ale myślę, że spokojnie możemy przeczytać ją dziecku kilka lat młodszemu jeśli tylko zainteresuje go taka tematyka.
Myślę, że takie książki są bardzo wartościowe. Niby śmiesznie, niby z żartem, a jednak przekazujemy wartościową wiedzę.

Tytuł jasno mówi, o czym jest ta książka. Dzięki niej dzieci w wieku 9-12 lat mogą lepiej poznać funkcjonowanie własnego ciała. Autorka w interesujący i dość zrozumiały sposób przekazuje wiedzę na temat układu pokarmowego i trawienia. Młodzi czytelnicy uzyskają z książki odpowiedzi na takie pytania, jak np.: jaką drogę pokonuje jedzenie w brzuchu? – dlaczego po sytym obiedzie mamy jeszcze chęć na deser? – w jaki sposób jedzenie zmienia się w energię? – co w naszym organizmie robią bakterie? Znajdą tu też wiele innych zdumiewających informacji. Nawet mnie, osobę dorosłą sporo rzeczy zaskoczyło. W książce znajdują się też ilustracje obrazujące to, o czym czytamy, z czego sporo jest przedstawionych z humorem. A gdyby czytelnik miał problem ze zrozumieniem niektórych słów, to na końcu znajduje się słowniczek.

Książkę polecam dociekliwym młodym czytelnikom.

Dużo wiedzy, bardzo dużo informacji i medycznych spraw. Wszystko podane w bardzo przystępny i niezmiernie ciekawy sposób. Jest też sporo ilustracji, a cała grafika jest tak dobra, że ilość wiedzy nie przytłacza.
Bardzo intersujaca książka.

Bardzo intersujaca książka.

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Gdyby w szkole, w taki sposób uczono nas o układzie trawiennym, jak przedstawiony został w książce "Co burczy w brzuchu", to jestem przekonana, że nauka byłaby o wiele przyjemniejsze i ciekawsza.

Znajdziecie tutaj podstawowe informacje, jakie powinien przyswoić sobie każdy człowiek, aby lepiej zrozumieć jak funkcjonuje jego ciało, a głównie układ pokarmowy oraz niesamowity ogrom ciekawostek.
A wszystko to jest podane w takiej formie, że aż chce się czytać!

Będzie interesująco, zabawnie, rzeczowo, ciekawie, czasami trochę ohydnie, ale to zupełnie normalne😉.

Poznacie odpowiedzi na wiele intrygujących pytań, odkryjecie drogę pokarmu od początku do...końca 😉
Poczytacie trochę o alergii, cukrach, bąkach, wymiotach, a nawet zobaczycie jaka jest prawidłowa pozycja do wypróżniania.

Niech Was to absolutnie nie zniechęci, bo ta książka jest kapitalna i rzadko kiedy w tak ciekawy sposób opisuje tak "przyziemne" tematy.

Zero nudnych wywodów, suchych faktów, czy męczących opisów, za to forma zachęcająca do przeczytania tej książki w całości.

Na końcu znalazło się miejsce na przydatny słowniczek, który pomoże opanować wiedzę z książki.

"Twój układ pokarmowy to znacznie więcej niż zwykła rurka. Jest to niesamowity system mięśni, nerwów i drobnoustrojów, które mają nawet własny rozum.”

Z zainteresowaniem weszliśmy z moimi młodymi czytelnikami w publikację, Okazała się bardzo zajmująca, dostarczyła sporo informacji, a przy tym miała przyjemny wymiar rozrywkowy. Ileż śmiechu wywoływały wybrane omówienia i ilustracje, doceniliśmy przyjazną i przejrzystą narrację, a także przyjemną oprawę graficzną. Bardzo przystępny sposób opowiadania, zachęcał do zdobywania wiedzy o ciele człowieka, zasadach funkcjonowania układu pokarmowego. Znajomość faktów przekładała się nie tylko na posiadanie samej wiedzy, również na wdrożenie w codzienność świadomego dostarczania organizmowi zdrowego jedzenia. Niejadki owoców i warzyw mogły przekonać się, jak ważnym jest uwzględniać je w diecie. Jennifer Gardy zachęcała do dociekań, wtrącała wiele ciekawostek, aby przyciągać młodych czytelników, dzięki temu łatwiej zapamiętywali pozyskaną wiedzę. Pomagał unikalny styl i wyraz ilustracji.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/11/co-w-brzuchu-burczy.html

Wspaniała podróż do naszego wnętrza i poznania układu pokarmowego.
Przyznam szczerze, ze mimo iż książka jest dedykowana dzieciom w wieku 9-12 lat, to ja również bawiłam się przy niej świetnie i uzupełniłam swoją wiedzę 😉.
Zresztą przyznajcie sami, czy wiecie ile śliny produkujecie dziennie?
Dlaczego jak się zranimy najlepiej poślinić ranę? Czy to tylko enzymy, czy może coś jeszcze jest w naszej ślinie?
Jaki jest najsilniejszy mięsień w naszym ciele?
Czy rzeczywiście można bez połknąć miecz?
Dlaczego po sytym posiłku i tak mamy ochotę na coś słodkiego?
Skąd pochodzi nazwa dwunastnicy?
Oraz najlepsze: istniej nauka poświęcona puszczaniu bąków.
I oczywiście mnóstwo innych przydatnych informacji, które pomogą zrozumieć jak działa nasz organizm i jakim jest niesamowitym cudem.
Świetna pozycja dla dużych i małych z dużą dozą humoru i porcją wiedzy.

Wspaniała podróż do naszego wnętrza i poznania układu pokarmowego.
Zresztą przyznajcie sami, czy wiecie ile śliny produkujecie dziennie?

Tak, jak wszyscy musimy jeść, tak wszyscy nasze posiłki prędzej czy później musimy wydalić. Mimo iż obie te czynności są nierozerwalnie powiązane z naszym życiem, tak naprawdę mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wydalanie jest niezwykle złożonym procesem. Może to dlatego, że choć o jedzeniu myślimy nieustannie, to tak naprawdę wydalaniu nie poświęcamy zwykle ani jednej myśli. Czasami, kiedy dokuczają nam zaparcia albo biegunki poświęcamy tej czynności chwilę, ale nawet wówczas nie zastanawiamy się, jak przebiega cały proces i co się dzieje z jedzeniem, które wkładamy do ust.
Dla tych, którzy chcą być tego świadomi, którzy są ciekawi, czym tak naprawdę dla nas jest jedzenie, po co nam jelita, dlaczego mówimy, że warto mieć bakterie i w jaki sposób nasze posiłki zmieniają się w kupę, adresowana jest znakomita książka pt. „Co w brzuchu burczy, czyli o tym, jak twoje ciało zmienia jedzenie w paliwo (i kupę)”. Dr Jennifer Gardy, kanadyjski naukowiec, edukatorka z zakresu biologii molekularnej, biochemii i bioinformatyki oraz popularyzatorka nauki, bardzo szczegółowo, a jednocześnie prosto pisze o tym, co się dzieje w naszym przewodzie pokarmowym, na czym polega trawienie i jaki jest końcowy efekt jedzenia. Książka jest o tyle wyjątkowa, że została adresowana nie do studentów medycyny, ale do … młodych czytelników w umownej granicy wieku od dziewięciu do dwunastu lat. Piszę „umownej”, bowiem informacje podane przez autorkę i sposób, w jaki tłumaczy ona trudne z założenia procesy, jest bardziej przystępny niż w podręcznikach biologii, zaś przyswajana wiedza – obszerniejsza. Po książkę sięgnąć mogą również nauczyciele przyrody czy biologii, edukatorzy, a wreszcie sami rodzice i inne osoby zainteresowane tym, skąd właściwie biorą się odchody.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów, które krok po kroku przybliżają nam tematykę. Naszą podróż (odbywaną niejako wraz z jedzeniem) rozpoczynamy tam, gdzie wszystko się zaczyna, czyli w jamie ustnej. W rozdziale pierwszym zatem dowiemy się, czym jest ślina i po co jest potrzebna, przekonamy się też, ile bakterii żyje w naszej jamie ustnej i to w większości tych bardzo pomocnych. Przekonamy się zresztą, co te bakterie robią, zgłębimy kwestię zębów, a także połykania. W rozdziale drugim pójdziemy dalej, do przełyku – poznamy jego budowę i zadania, przeczytamy ponadto o roli zwieraczy znajdujących się na początku i na końcu przełyku. Dowiemy się też, co do przełyku ma … cyrk.
W rozdziale trzecim zanurzymy się (niemal dosłownie) w enzymy, śluzy i inne substancje, czyli wytwory żołądka. Poznamy też rolę hormonów w odczytywaniu głodu i sytości, a także rytm układu pokarmowego. Zgłębiać będziemy w kolejnym rozdziale – również kwestie wymiotów i beknięć. Autorka tłumaczy, co się z nami dzieje nie tylko, kiedy wymiotujemy, ale również przed wymiotami, odpowiemy na pytanie, dlaczego wymiotujemy i jak wymioty powstrzymać. Dowiemy się ponadto, czym jest bekanie, a czym czkawka. Rozdział piąty wyjaśnia dokładnie, czym jest trawienie – poznamy tu jelito cienkie i jego budowę, dowiemy się po co nam dwunastnica, trzustka z czego składa się jedzenie i dlaczego nasza wątroba przypomina … mydło. Autorka pisze również o alergia, charakteryzując najczęstsze ich przyczyny. W szóstym rozdziale zaprzyjaźnimy się z lokatorami naszego ciała, czyli bakteriami należącymi do makrobioty jelitowej, zaś w rozdziale ostatnim autorka koncentruje się na perystaltyce jelit i kupie.
Mimo iż część osób z pewnością krzywić się będzie z obrzydzeniem czytając treści zawarte w książce, to od biologii nie uciekniemy – opisywane procesy dotyczą każdego z nas. Oryginalne, zabawne ilustracje, niezwykle zresztą obrazowe, autorstwa Belle Wuthrich, stanowią doskonałe uzupełnienie treści zawartych w książce. Całość zaś wciąga, intryguje, a zdobyta wiedza jest tu tylko niejako produktem ubocznym tej wciągającej lektury.

• Popularnonaukowe
  • Poradniki....