Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami

Okładka książki Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami Dawn Huebner
Okładka książki Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami
Dawn Huebner Wydawnictwo: Czarna Owca, ToTamto popularnonaukowa dziecięca
2022-02-23
Paulina Broma
ToTamto Dzieci Poradnik Psychologia

#polkaAntosia

Niejednokrotnie otrzymują złe wieści, mamy problem z poradzeniem sobie z tym. Przyswajamy informację, wiele w nas różnych emocji i szukamy sposób, które pozwolą nam chociaż w małym stopniu tych emocji się pozbyć.
Nawet jeśli trzymamy dziecko z daleka od pewnych spraw, ono jest sprytniejsze i mądrzejsze niż nam się wydaje i po pierwsze wyczuwa nasze emocje, a po drugie słyszy co się mówi na dany temat, i również może mieć problem z odbiorem złych wieści.

Książka ta nie jest dziennikiem, w którym znajdziemy punkty i podkunkty dotyczące rozmów z dziećmi na trudne, ciężkie tematy, ale może stać się idealnym pomocnikiem w takich rozmowach.

Poprzez różne ćwiczenia możemy pomóc dzieciom byz bezpieczne. My polecamy i z pewnością przyjdą takie chwile, gdzie jeszcze nie raz z niej skorzystamy.

#polkaAntosia

To bardzo przydatna pomoc w komunikacji z dziećmi. 👏 Ostatnio jesteśmy wręcz zalewani złymi wiadomościami, które docierają także do dzieci - pandemia, wojna, różne problemy - warto jest mieć pod ręką narzędzie, które uczyni wszystko zrozumiałym. Dzieci często mimowolnie dowiadują się o jakichś negatywnych wydarzeniach - mają często dostęp do telefonu, tabletu, telewizji i starają się je zrozumieć na swój sposób. Często dorośli muszą sami przekazać im złe informacje. Ta książka pomoże zrobić to lepiej. Jej autorką jest Dawn Huebner - psycholożka kliniczna specjalizująca się w terapii wsparcia dla dzieci z problemami lękowymi oraz ich rodziców. Napisała już różne książki i poradniki, które wydane niemal w milionowym nakładzie na całym świecie stały się bestsellerami pomagając dzieciom stać się szczęśliwymi. W tej książce autorka wskazuje, jakich słów używać w komunikacji z dziećmi, aby pomóc im zrozumieć trudne wiadomości lub spojrzeć na nie z innej perspektywy. Ten przewodnik został napisany dla dzieci, ich rodziców, opiekunów lub nauczycieli, którzy muszą rozmawiać o ludzkich tragediach, wydarzeniach lub zagrożeniach. Książka wskazuje, jak należy to robić, ile informacji przekazać, jak radzić sobie z emocjami, strachem czy smutkiem, by zachować poczucie bezpieczeństwa i nie dać się pogrążyć problemom czy złym wiadomościom.

Gdy zobaczyłam ten tytuł, bardzo mnie zaintrygował. Pomyślałam nawet, że bardzo mało jest książek poruszających temat radzenia sobie ze złymi czy trudnymi wiadomościami. Już na pierwszych stronach rodzice znajdą garść wskazówek, które ułatwią im poruszanie się w tej niełatwej tematyce. Ta książka to zatem przewodnik, zarówno dla dzieci jak ich rodziców. Autorka książki proponuje by dziecko czytało ją gdy rodzic jest blisko, z pewnością łatwiej będzie przyjąć zawarte w niej treści lub dopytać o najbardziej nurtujące sprawy. Dużym plusem jest także to co dzieje się wokół tej książki: zastosowano tu techniki bliskie dziecku i wyciszające je takie jak: refleksja, rysowanie czy pisanie. Autorka w wielu kwestiach odwołuje się do przeżyć dziecka lub prosi je o wykonanie prostego doświadczenia lub wyobrażenie go sobie (np. w rozdziale o zrozumieniu prawdopodobieństwa). Dzięki tej książce dziecko będzie umiało rozmawiać o trudnych wydarzeniach, radzić sobiez zamartwianiem się, strachem czy smutkiem. Ponadto nauczy się zachowywać poczucie bezpieczeństwa, dbać o siebie oraz pogłębi wiedzę na temat osób, które mogą pomóc. Już dawno nie czytałam czegoś tak świetnego! Książka dr Dawn Huebner pozwoliła mi, jako pedagogowi specjalnemu odnaleźć w sobie siłę, by sprostać tej trudnej sztuce, jaką jest umiejętne rozmawianie z dzieckiem o bardzo trudnych sytuacjach czy wydarzeniach, np. tych związanych z wojną. Przyniosła także spokój wewnętrzny w kwestii reagowania na złe wiadomości. Obowiązkowa książka w każdym domu!

Rodzice chcą chronić swoje dzieci. Także przed złymi wiadomościami. Dlaczego pociecha ma się niepokoić czymś, co stało się daleko? Nawet kiedy koncentruje się na tym zainteresowanie świata. Jednak czasami stajemy przed dylematem czy i ile powiedzieć? Nieważne, czy dziecko usłyszy złą wiadomość przez przypadek, czy sami zdecydujemy się opowiedzieć mu o tych wydarzeniach – taka rozmowa musi być przeprowadzona z rozwagą i szacunkiem dla emocji młodego człowieka. Świetne narzędzie oferuje opiekunom psycholożka Dawn Huebner – książkę „Stało się coś złego. Jak radzić sobie ze złymi wiadomościami”. Publikacja ta ma pomóc uporać się z niedobrymi informacjami „z kraju i ze świata”, nie z tragedią osobistą – to wymaga podkreślenia.

Początkowo myślałam, że będzie to jakaś opowiastka dla dzieci, a okazało się, ze pani doktor przygotowała bardzo merytoryczny wykład o niepokoju i innych emocjach, które towarzyszą złym wieściom. Tłumaczy skąd bierze się stres, dlaczego nerwowo reagujemy na pewne sytuacje. Podpowiada również, jak sobie wtedy radzić, jak uspokoić umysł. Proponuje konkretne techniki, mówi o tym, gdzie szukać rzetelnych informacji o tym co się stało, do kogo zwracać się po pomoc.

Książkę mogę podsumować jednym słowem: GENIALNA. Dziecięce emocje to ciężki temat dla rodziców. Jak je czytać, interpretował, jak o nich rozmawiać, co powiedzieć żeby nie pogorszyć samopoczucia pociechy – to pytania, które zapewne kłębią się w głowach opiekunów. Tocząca się wojna na Ukrainie wywołała falę dyskusji o tym, jak rozmawiać z młodymi ludźmi o tragicznych wydarzeniach. „Stało się coś złego” została napisana w sposób uniwersalny. Tytułowe „coś złego” to może być wszystko np. wspomniana wojna. Dawn Huebner zwraca się bezpośrednio do czytelnika, ale zachęca do czytania publikacji wspólnie – rodzic plus dziecko. Łatwiej wtedy odnieść się do nurtującej nas sytuacji i pracować nad uczuciami, które w nas wyzwala. Na marginesie, niektóre techniki mogą pomóc również dorosłym uspokoić głowę. Książka została napisana bardzo przystępnie i wierzę, że jeżeli poświecimy kilka minut dziennie na pracę z nią szybko przyniesie ona efekty.

„Rozmawianie o tym co się stało, jest jednym z najlepszych sposobów na uspokojenie naszych mózgów”[1], więc nie bójmy się rozmawiać. Nie pozwólmy, żeby lęk nas sparaliżował. Pomagajmy budować naszym dzieciom odporność psychiczną. To dużo lepsza inwestycja w ich przyszłość niż lekcje gry na skrzypcach czy języka obcego. Na naukę rożnych rzeczy znajdą czas, a im będą silniejsze tym łatwiej im to przyjdzie.

Książka dedykowana dzieciom w wieku 9 -12 lat.

[1] Dawn Huebner, "Stało się coś złego. Jak radzić sobie ze złymi wiadomościami", przeł. Paulina Broma, wyd. Czarna Owca, Warszawa 2022, s. 12.

"Stało się coś złego…. :,jest to przewodnik idealny dla rodziców jak i opiekunów, którzy mają za zadanie zmierzyć się z przekazaniem dziecku trudnych informacji z otoczenia oraz świata. Książka pozwala na to, aby zachować kontrole i przedstawić dziecku w jak najlepszy sposób daną sytuacje. Uczy umiejętności radzenia sobie z takimi informacjami, poradzenia sobie ze strachem czy smutkiem. Pozwala zachować bezpieczeństwo i pewien optymizm.

Dzieci bardzo często, pomimo ochrony ze strony dorosłych, dowiadują się o złych wydarzeniach. Docierają do nich w różny sposób, telefon, tablet, telewizja. Czasem to my musimy im przekazać złą informacje.

Bardzo ważne jest jednak, aby przedstawić dziecku sytuacje dokładnie, aby wiedziało, że telewizja bardzo często manipuluje i przekłamuje prawdę.

Książka fajna i bardzo dobrze zobrazowana. Podaje przykładowe sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które musimy sprostować bądź przestawić dziecku.

Szczerze polecam.

Czujecie strach wiedząc, że stało się coś złego, ale wiecie, że nie macie o tym wydarzeniu konkretnych informacji i przez to boicie się jeszcze bardziej?

Niestety ostatni czas nawet w nas dorosłych wywołuje starych, lek i dezorientację. Czasem radzimy sobie z tym dobrze, czasem gorzej, ale w jakiś sposób jesteśmy w stanie to znieść. A co z dziećmi? Co z ich emocjami, kiedy czują i widzą po nas dorosłych że stało się coś złego? Dzieci nie zawsze wiedzą jak sobie poradzić ze swoimi emocjami i nie zawsze są w stanie dotrzeć do informacji. I mam dorosłym o dzoeciom z pomocą w poradzeniu sobie z tym problemem przychodzi wydawnictwo @czytamtotamto z książka:
Stało się coś złego. Jak sobie poradzić ze złymi wiadomościami- Dr Dawn Huebner

Autorka książki jest psycholożka kliniczna, która specjalizuje się w terapii wsparcia dla dzieci z problemami lękowymi oraz ich rodziców. Znajdziecie tu część dla rodziców, wyjaśnienia dla dzieci co się dzieje w momencie, gdy zaczynamy się bać nieznanego, ćwiczenia pomagające uspokoić nasz mózg, wskazówki jak zbierać informacje, sposoby aby poczuć się bezpiecznie wykorzystując zebrane informacje, gdzie szukać pomocy, jak sobie radzić z własnymi emocjami. Na koniec znajdziecie wskazówki jak zadbać o siebie i jak robienie czegoś pozytywnego dla świata może nam pomóc.

To bardzo mądra książka. Myślę, że każdy kto posiada dzieci powinien chciaz ja raz przeczytać, a kto ma większe dzieci, nawet radzące sobie że strachem, powinien pokazać ją dziecku.

Stało się coś złego to idealna książka w sytuacji, w której aktualnie się znajdujemy. Nadawane są wiadomości, dorośli są poddenerwowani, a dzieci ? Nie do końca rozumieją co się dzieje. Wytłumaczyć im to jedno, ale jak poradzić sobie z natłokiem tych wiadomości, które zaczynają nas przytłaczać ?

Książka pomaga zrozumieć uczucia związane z tym co się dzieje, aby poczuć się lepiej. Przede wszystkim, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo psychiczne.

Przekazywane są nam różne techniki uspokajania umysłu. Mamy mnóstwo ćwiczeń oraz ilustracje pozwalające przeobrazić strach na akceptację.

Najważniejsze jest dbanie o siebie. Wiadomo pomoc i wsparcie podczas wojny z Ukrainą- zbieranie datków, oddanie swoich rzeczy, czy wolontariat są ważne, ale nigdy kosztem własnej rodziny czy swojego zdrowia psychicznego.

Również tyczy się to dbania o planetę, pomocy niepełnosprawnym, zwierzakom czy dzieciom z domu dziecka.

Książka idealna na prezent dla dzieci od 9 do 12 roku oraz ich opiekunów.

Książka pomaga zrozumieć uczucia związane z tym co się dzieje, aby poczuć...

Ale to jest mądra książka! I niestety bardzo, bardzo na czasie...
Najpierw pandemia, teraz wojna...
A dzieci widzą, wiedzą, czują i przeżywają.
Ta książka to poradnik, który rodzicom pomoże wesprzeć swoje pociechy, a dzieciom może pomóc zrozumieć i pogodzić się z uczuciami i emocjami.
Ale ta pozycja sprawdzi się w obliczu każdego kryzysu światowego. Dzięki temu jest uniwersalna, a dodatkowo dzieci mogą zainteresować się różnymi ćwiczeniami i wieloma ilustracjami.
To lektura dla dużych i małych, do wspólnego czytania i przepracowania. Pomoże dać wsparcie i pokaże jak sprawić, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

Ale to jest mądra książka! I niestety bardzo, bardzo na czasie...
Najpierw pandemia, teraz wojna...
A dzieci widzą, wiedzą, czują i przeżywają.

Dr Dawn Huebner powraca do młodych czytelników i ich rodziców z poradami, jak radzić sobie ze złymi wiadomościami. Nowością nie jest, że codziennie mamy do czynienia ze złymi wiadomościami, które nie muszą dotyczyć nas osobiście. Na całym świecie dzieją się przykre, złe, okrutne rzeczy, a media z każdą chwilą bombardują nas takimi właśnie informacjami. Każdy kanał informacyjny zalewa nas okrucieństwem świata, nie mówiąc już o internecie.
Z pomocą przychodzi autorka i radzi, jak rozmawiać z dziećmi na temat złych wiadomości, a dla tych, którzy sami sobie chcą z nimi poradzić, jak odróżnić bezpośrednie niebezpieczeństwo i przykre sytuacje od tych, które nas nie dotyczą.
Zazwyczaj, gdy słyszymy o przykrej sytuacji, zastanawiamy się, co by się stało, gdyby nas to dotyczyło, kalkulujemy czy może się nam to przydarzyć i co byśmy zrobili w tym przypadku. Nie jest to dobre dla naszego spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Staramy się także wczuć w emocje, które towarzyszą np. osobom pokrzywdzonym. Przemawia przez nas zrozumienie, współczucie, empatia.
Nie chcę więcej rozpisywać się na temat książki, bo uważam, że warto przeczytać ją samemu i pomóc dzieciom, ale także i sobie w sytuacji, gdy zewsząd atakują nas złe informacje. Książka jest napisana naprawdę prostym językiem, jest dużo ilustracji, rad i ćwiczeń, które urozmaicają przekaz autorki.
Przeznaczona dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat, ale myślę, że dla młodszych jak i starszych poza tą kategorią wiekową znajdą się praktyczne wskazówki. Autorka zaleca, by nie czytać książki przed snem. Może nie zawiera przykładów trudnych sytuacji, ale sama rozmowa na ten temat może niepotrzebnie wzbudzić emocje u dzieci. Ja ze swojej strony polecam. Nie mogę nie napomknąć, że w dzisiejszych czasach ta książeczka może być naprawdę pomocna.

„Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami” to przewodnik dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat, rodziców i opiekunów, pomocny w rozmowach z dziećmi o ludzkich tragediach, światowych wydarzeniach czy zagrożeniach.

Niejednokrotnie my, dorośli mamy problem z radzeniem sobie ze złymi wiadomościami. A co dopiero dziecko, które interpretuje podsłyszane informacje na swój sposób. Chociaż staramy się chronić dzieci przed negatywnymi doniesieniami ze świata, to często mimowolnie same coś usłyszą i starają się to zrozumieć. Rolą rodziców i opiekunów jest pomoc im zrozumieć trudny przekaz.

Ta książka nie daje gotowych odpowiedzi i scenariuszy rozmów. Ale jest bardzo dobrym punktem wyjścia do takich rozmów. Dziecko może tę książkę czytać z rodzicem lub samodzielnie, ale dobrze, żeby w pobliżu był ktoś dorosły. Zwraca uwagę na istotne elementy radzenia sobie ze złymi wiadomościami. Są też pomocne ćwiczenia do wykonania przez dziecko. A na początku jest wprowadzenie dla rodziców i opiekunów, które podpowiada, jak rozmawiać z dziećmi.

Myślę, że w obecnej sytuacji, książka może okazać się bardzo pomocna.

• Natłok myśli
  • Dla Anieli
  • Samodzielne
  • Współpraca
  • Dla dzieci
  • Do kupienia/Chcę w prezencie

Dawn Huebner Stało się coś złego. Jak sobie radzić ze złymi wiadomościami Zobacz więcej