Od dziś jestem zombie!

Okładka książki Od dziś jestem zombie! Tsukasa Araki, Yugo Ishikawa
Okładka książki Od dziś jestem zombie!
Tsukasa ArakiYugo Ishikawa Wydawnictwo: Waneko Seria: Jednotomówki Waneko komiksy
komiksy
Jednotomówki Waneko
Kyo Kara Zombie! / 今日からゾンビ!
Waneko
2022-05-04
2022-05-04
Anna Wrzesiak
Horror Komedia Seinen Przemoc Japonia Współczesność

Puuka nastoletnia idolka zostaje zaatakowana w górach przez dzikie zombie. Po ugryzieniu staje się jedną z nich. Zamieszkuje w wiosce zombie i poznaje nowe życie wśród nowych zombie przyjaciół... co mogę powiedzieć o tej mandze? Ładnie narysowana. Historia nie powala ale da się przeczytać.

2021

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Główną bohaterką mangi jest nastoletnia modelka bikini Puuka (bez skojarzeń). Jej życie do tej pory obracało się wokół kolejnych sesji zdjęciowych. Wszystko zmienia się pewnego dnia, kiedy jadąc ze swoim managerm na kolejną robotę, zostają zaatakowani przez zombie. Już prawie udało jej się uciec od krwiożerczego zagrożenia, kiedy pech a właściwie zęby pewnego „dobrego” zombiaka, zagłębiają się w jej młodym ciele. Miała być wielka kariera, zostanie rozpoznawalną idolką, kolejne kontrakty reklamowe. Zamiast tego będzie zgnilizna, odpadające części ciała, przemożna chęć na mięsko i cała masa innych typowych dla zombie problemów. W swoich kłopotach nie jest ona jednak sama. Trafia ona do odizolowanej wioski zamieszkiwanej przez „żywe trupy”. Mieszkańcy tego miejsca poza byciem zombie, wydają się być dosyć „normalni”. Nie mają oni jednak „normalnych” problemów, o czym szybko przyjdzie się przekonać niedoszłej idolce. Będzie ona musiała przywyknąć do nowej rzeczywistości i zadomowić się w swoim nowym domu.

Tak jak zostało wspomniane w samym wstępie, manga Od dziś jestem zombie, nie jest typowym przedstawicielem popkulturowego segmentu „żywych trupów”. Wyrazista groza co prawda się tutaj pojawia (głównie za sprawą rysunków),ale typowego horrorowego klimatu raczej tutaj nie znajdziemy. Twórca postanawia bowiem, zamiast na strach postawić na humor, który powinien zaciekawić czytelnika. W dużym uproszczeniu tytuł można więc określić mianem komedii zombie, w której nie zabrakło jednak odrobiny bardziej złożonego dramatu.

Przedstawione w komiksie losy Puuki to mieszanka szalonych i często dość absurdalnych gagów. Nastolatka powoli przyzwyczaja się do bycia „żywym trupem”, poznaje nietuzinkowych mieszkańców wioski, boryka się z wieloma problemami bycia zombie czy bierze udział w mocno zwariowanych akcjach. Obok tego wszystkiego scenarzysta Ishikawa w dość interesujący sposób stara się zaimplementować w historii kilka bardziej złożonych emocjonalno-egzystencjalnych problemów, które dotykają zombie. Nie jest to co prawda nic nadmiernie „głębokiego”, ale na pewno stanowi doskonałą przeciwwagę i dopełnienie komediowej otoczki mangi.

Decydując się sięgnąć po ten tytuł, nie można jednak oczekiwać od niego bardziej zwięzłej fabuły. Nie znajdziemy tutaj bowiem żadnej głównej osi scenariuszowej. Zasadniczo to nie istnieje żaden główny wątek. Całość jest zbiorem krótkich historii, których częścią wspólną jest Puuka. W wielu innych przypadkach byłaby to dość poważna wada tytułu. Tutaj jednak lekkość i epizodyczność poszczególnych rozdziałów należy uznać za zaletę. Dzięki temu można na chwilę zasiąść do lektury komiksu, przeczytać kilka historii i znacząco poprawić sobie humor.

Mniej entuzjastycznie można wypowiedzieć się jednak na temat przedstawionych tu bohaterów (za wyjątkiem nastoletniej modelki). Mieszkańcy wioski zombie mają w sobie ogromny potencjał, który nie został należycie wykorzystany. Często pełnią oni jedynie rolę dodatku do Puuki, nawet jeśli treść rozdziału prosi się, aby to właśnie oni odgrywali większą rolę.

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

1931

Prawdziwa Japońskość w tej mandze.
Nic się nie zgadza, wszystko jest nie tak. Jak mnie ktoś spyta o czym to było, to powiem ze nie wiem, bo nie dałam rady tego tworu przeczytać.

Prawdziwa Japońskość w tej mandze.

2081

To jest tak głupie, ze az bardzo zabawne xD Oryginalna manga z krwawym humorem i przerazajacymi zombie, a co za tym idzie wiekszosc gagow dotyczy rozkladajacych sie cialek ;D Kreska mi sie bardzo podoba chociaz nie jest nadzwyczajna, ale oddaje bardzo dobrze momenty grozy i te komediowe rowniez ;) Sa to dwa tomy zlaczone w jeden grubszy. Co do bohaterow.... Puuka, a wlasciwie Fuuka niedoszla idolka - modelka bikini po niefortunnym wypadku z udzialem przystojnego zombie staje sie jedna z nich i poznaje wszystkich mieszkancow wioski oraz ich zwyczaje no i oczywiscie aktywnie bierze udzial w roznych szalonych wydarzeniach. A okazuje sie, ze te zombie nie sa takie typowe jak znamy z wiekszosci horrorow! Moim ulubiencem zdecydowanie jest Sukekiyo czyli ten przystojniak zombie z epoki Edo - jego akcje seppuku rozbawily mnie do lez ^.^ Byl tez wilczy piesek z wypadajacym okiem, sierotka Michiru uwielbiajaca jesc robaki ze swoim misiem Chiru chiru i kobieta zombie z wygryzionymi policzkami. Moze jeszcze oprocz paru nielicznych postaci reszta to typowe straszne gnijace Zombiaki ;p Nie obylo sie bez lekkiego fanserwisu, ale akurat nie byl on jakis obrzydliwy i nawet pasowal do calosci. Nieraz warto sobie przeczytac cos takiego odmóżdżającego dla zabicia czasu, szczegolnie jesli mange czyta sie tak milo, zabawnie i dosc szybko ;D

Puuka, niedoszła idolka i modelka bikini zostaję ugryziona przez zombie i staje się jednym z nich. Zamieszkuje w wiosce żywych trupów, gdzie pozna lokalne zwyczaje żywieniowe, weźmie udział w nietypowej sztafecie, będzie zbierała składniki na cudowna maść przeciwgnilną i wiele więcej.
Ta manga to beczka pełna śmiechu i gnijących wnętrzności, fetor rozkładających się ciał i dwie doby spędzone na dnie stawu.
Jeśli kiedykolwiek wzdychaliście na widok skąpo odzianego ciała Mileeny z Mortal Kombat, to znajdziecie tutaj coś dla siebie. <ROZDZIAW> 😆

Więcej w materiale wideo.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

MAJTECZKI, ZOMBIE I TAKIE TAM

Najnowsza jednotomówka od Waneko to przyjemny lekki horror dla miłośników grozy w shounenowych klimatach. Coś takiego, nawet coś z zombiakami już było i to nie raz – świetna seria „szkolne życie” jest dobrym na to przykładem – ale co z tego, skoro zabawa nadal jest udana? Ja przy „Od dziś jestem zombie!” rozerwałem się solidnie i konkretnie i z czystym sercem tytuł mogę polecić Waszej uwadze.

Puuka jest nastolatką. Puuka jest idolką. Puuka wybiera się na sesję zdjęciową w góry. Puuka spotyka zombie, zombie atakuje Puukę i… Tak, od teraz Puuka jest już zombiaczką. Jak od tej chwili będzie wyglądało jej życie? I to życie w… Wiosce Zombie?

MAJTECZKI, ZOMBIE I TAKIE TAM

Zombie to jeden z najbardziej wyświechtanych motywów w horrorach. Na przestrzeni lat powstały tysiące filmów o tym rodzaju potworów. Większość z tych produkcji jest tragiczna lub niezwykle nudna. Trudno też o coś pomysłowego z udziałem trupiaków, gdyż większość produkcji trzyma się tego samego schematu. Ja jestem już trochę zmęczony historiami o zombie. Postanowiłem jednak dać szansę pewnemu tytułowi. Czy manga Od Dziś Jestem Zombie! okaże się powiewem świeżości w zgniłym gatunku?

Bohaterką tej mangi jest młoda dziewczyna o imieniu Puuka. Nastolatka jest modelką starającą się pozyskać sławę. Dlatego też bierze udział w sesji zdjęciowej w bikini w jednym z najbardziej nawiedzonych miejsc w Japonii. Niestety kariera dziewczyny zostaje zakończona w wyniku wypadku drogowego z udziałem zombie. Puuka zostaje ugryziona i dołącza w szeregi nieumarłych. Zycie dziewczyny zmienia się nie do poznania, bo dołącza do tajemniczej wioski żywych trupów. Okazuje się, że zombie są całkiem przyjazne, żyją w zorganizowanym społeczeństwie i uważają, że są ofiarą prześladowania ze strony żyjących. Tak rozpoczyna się niezwykle zakręcona przygoda.

Od Dziś Jestem Zombie! jest naprawdę przyjemną, zakręconą mangą przedstawiającą perypetie nietypowych żywych trupów. Sporo humoru, odrobina gore i naprawdę dziwne sytuacje czynią ten tytuł bardzo oryginalną historią o zgniłych potworach. Całość jest naprawdę przyjemna i aż szkoda, że manga tak szybko się kończy. Ja bawiłem się bardzo dobrze przy tym tytule i mogę go śmiało polecić fanom grozy i zakręconej komedii, gdzie część gagów sprowadza się do rozpadających się ciał.

Sympatyczna, zabawna historia z ciekawym pomysłem.

Sympatyczna, zabawna historia z ciekawym pomysłem.

• Manga
  • Mangi
  • Waneko
  • Komiksy
  • Posiadane mangi

Dodaj cytat z książki Od dziś jestem zombie!