Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania

Okładka książki Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania Leon Windscheid
Okładka książki Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania
Leon Windscheid Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2022-04-14
2022-04-14

Fantastyczna książka!
Tłumaczy Nam przeróżne ludzkie emocje, wyjaśnia dlaczego czujemy się właśnie tak i dlaczego jest to normalne. Na pewno pomaga zrozumieć jak działa nasz wewnętrzny świat uczuć i co zrobić, żeby żyło nam się z nimi lepiej. W książce oprócz znanych każdemu emocji takich jak lęk, gniew, smutek i radość i miłość przeczytamy również o uczuciu głodu, upływającego czasu, pogoni za szczęściem i innych. Oprócz zrozumienia mechanizmu tych uczuć dowiemy się też jak radzić sobie ze stresem, jak sprawić żeby nuda nie była bezwartościowa, jak sprawić by czas leciał wolniej czy jak utrzymać stan zakochania po wielu latach związku. Do tego wszystko jest poparte badaniami i eksperymentami. Lwkura jest napisana w fascynujący sposób, dzięki czemu szybko i przyjemnie się czyta.
Ludzka psychika i życie wewnętrzne jest fascynujące i uważam, że każdy powinien się nim interesować choć trochę by lepiej rozumieć siebie samego.

Fantastyczna książka!

Książka jest świetna i warta przeczytania. Mam teraz inne spojrzenie na przeżywanie emocji. Jest tam dużo ciekawych, wartościowych rzeczy. Wiele badań, eksperymentów i do wszystkiego są przypisy. Polecam.

Po co nam emocje? A No po to, żebyśmy mogli przeżyć. Przez wieki były dla nas kierunkowskazami, dzięki którym wiedzieliśmy dokąd podążać.
Nadal pełnia te sama funkcje. Udawanie, ze się sa nam potrzebne, lub próba ich nieodczuwania to droga do samozagłady.
Szczególnie spodobał mi się fragment o jedzeniu i głodzie- pewnie dlatego, ze to nic innego jak Psychodietetyka- czy temat mega dla mnie ciekawy :)
Emocje to normalna sprawa, sa nam niezbędne i fajnie byłoby się przyzwyczaić do ich obecności i zamiast unikać- pozwalać im pomagać nam w życiowej nawigacji.

Sama nie wierzę, że to piszę. Wzięłam do ręki poradnik z myślą, że po raz kolejny zmarnuję czas na czytanie czegoś, co w żadnym stopniu nie poszerzy mojej wiedzy i będzie jedynie długim, pozbawionym celu tekstem.
I jestem niezwykle pozytywnie zaskoczona. Autor zrobił niesamowity research, dodatkowo pisze w sposób bardzo ciekawy i nie leje wody. Wreszcie mam wrażenie, że tego rodzaju książka poszerzyła moją wiedzę i dała okazję do samorozwoju. Zaznaczyłam w niej wiele fragmentów, do których zdecydowanie będę wracać.
Zaczynam wierzyć w poradniki. I polecam - naprawdę warto.

Myślę, że gdybym chciała krótko opisać fabułę tej książki wystarczyłoby wskazać na tytuł - Po co ci emocje?

Zastanawialiście się kiedyś skąd one się właściwie biorą? Są z nami tak integralne, że czasami nie dostrzegamy nawet, kiedy się pojawiają, czy zmieniają. Albo dostrzegamy, ale nie poddajemy tego większej refleksji.

Autor dzieli książkę na dziesięć części, tym samym dziesięć uczuć: Od lęku, przez pasję, po zadowolenie. We wszystkich rozdziałach znajdziemy przykłady z życia, przykłady eksperymentów, a także opinie i stanowiska ekspertów.

Jest wiele ciekawych rzeczy, których dowiecie się z tej książki. Oprócz rozrywki dostarcza interesującej wiedzy, a o to właśnie w poradnikach chodzi.

Na koniec warto podkreślić jedną rzecz: nie ma złych emocji. Wszystkie są ważne i warto nauczyć się z nimi radzić.

Kolejna książka na mojej półce, która pozwoliła mi pogłębić świadomość tego co się ze mną dzieje w danych momentach, dlaczego czuje coś czego nie chcę. Polecam, jeżeli jesteście ciekawi swoich emocji i pragniecie pogłębić swoją wiedzę o nich.

Autor dzieli książkę na dziesięć części, tym samym...

Książka „Po co Ci emocje” zrobiła na mnie duże wrażenie. Jest to lektura, którą czyta się bardzo przyjemnie. Dodatkowo porusza interesujące kwestie psychologiczne. Zazwyczaj czytam książki w drodze do i z pracy. Jest to mój sposób na „skrócenie” czasu podróży. W przypadku tej książki było zupełnie odwrotnie - nie mogłam się od niej oderwać, a czasu w pociągu było zwykle za mało. Nie wiem czy potrafię wyszczególnić co najbardziej podobało mi się w książce. Moim zdaniem zarówno sposób w jaki została napisana jak i poruszone tematy były strzałem w 10! Każdy podany przez autora przykład ludzkich zachowań i jego wyjaśnienie, rozważanie na jego temat jest bardzo wartościową wiedzą. Myślę, że jest to książka nie tylko dla osób interesujących się psychologią, ale naprawdę dla każdego!

Radzenie sobie z emocjami i władanie nimi jest nie lada sztuką – szczególnie teraz, w XXI wieku, kiedy jesteśmy bombardowani z każdej strony różnymi sprzecznymi, ale bardzo „mocnymi” informacjami. Nie dzielimy ze sobą, jako ludzkość, jedynie docierających do nas informacji, ale także sytuacje, których każdy z nas doświadczy na przestrzeni całego naszego życia. Właśnie o tym opowiada dr Leon Windscheid w swojej książce „Po co Ci emocje”.

„Lepsze samopoczucie: Podróż do spokoju” – tak właśnie w wolnym tłumaczeniu brzmi oryginalny tytuł „Po co Ci emocje”, który moim zdaniem zdecydowanie lepiej pasuje do treści tej książki, ponieważ opowiada ona m.in. o relacji człowieka z czasem i rozpaczą związaną z jego upływem, lęku uwarunkowanym genetycznie i o tym, dlaczego jest on przydatny oraz odczuwaniu głodu. Jak widać, dr Leon Windscheid nie opowiada jedynie o emocjach, a stanach, które je wywołują i dlaczego to robią. „Po co Ci emocje” to lektura, która zabiera w podróż, którą powinien odbyć każdy, bo każdy był lub w przyszłości znajdzie się w opisywanych w niej sytuacjach i ważnym jest, by mógł sobie wówczas poradzić z towarzyszącymi im emocjami, spojrzał na nie z pewnego dystansu i mimo wszystko je docenił. Dr Windscheid dzieli poruszane tematy na przystępnej długości rozdziały, a w każdym z nich umieszcza anegdoty, opisy badań i ciekawych eksperymentów, które sprawiają, że całość czyta się jak powieść fabularną, a na końcu znajduje się bogata lista literatury uzupełniającej, by swoją podróż po ludzkich emocjach i odczuciach można było kontynuować już po zakończeniu „Po co Ci emocje”. Poza ogromną wiedzą, autor przekazuje czytelnikowi jeszcze jedną wartość – podchodzi do niego z czułością, współczuciem i zrozumieniem. Sam często przyznaje się do słabości i błędów, co przybliża go do czytelnika, jednocześnie wzbudzając jeszcze większy respekt wobec jego tytułu naukowego, bo niby doktor, ale jednak okazuje się być bardzo ludzki i bliski przeciętnemu człowiekowi.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przekuć swój lęk w coś pozytywnego, czym jest żółta zupa i w jakim celu się ją wykorzystuje oraz innych rzeczy, o których wiedza może się przydać w codziennym życiu i zdecydowanie je ułatwić, koniecznie sięgnij po tę pozycję. Słowa Dr Windscheida zostaną w Twojej głowie na bardzo długo. Nawet jeżeli będą one jedynie wyrwane z kontekstu lub zapisane w podświadomości, mogą zmienić postrzeganie wielu sytuacji i pomóc w zrozumieniu emocji im towarzyszącym.

Emocje są nieodłączną częścią ludzkiego życia. O ile lubimy być szczęśliwi i odczuwać zadowolenie z tego, co robimy i co nas spotyka, to bycie zazdrosnym lub niecierpliwym nas zwyczajnie irytuje, nie wspominając już o przeżywaniu lęku czy żałoby. W tym momencie zacytuję fragment książki "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania":
"Tymczasem negatywne emocje istnieją nie po to, by utrudniać życie. Jak wielokrotnie wspomniałem, mają pomagać. Lęk nas chroni, gniew można zamienić w energię, nuda wyostrza zmysły, a żałoba zbliża do ludzi. Gdy się wstydzimy otoczenie jest bardziej skłonne nam wybaczyć (...) Zazdrość, choć nieprzyjemna, motywuje do walki o ważną relację (...)"

Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym, jakie korzyści płyną z odczuwania. Wręcz przez wiele lat najbardziej w życiu chciałam po prostu przestać czuć. Myślałam, że uczucia i emocje są mi kompletnie niepotrzebne, bo prowadzą tylko do gorszego samopoczucia i nawet, kiedy czuję się szczęśliwa, to wkrótce zostanie tylko rozczarowanie. Mocno nad tym pracowałam, żeby się pozbyć tych myśli. Udało się, ale nadal nie czułam potrzeby odczuwania tych wszystkich negatywnych emocji. Książka dr Leona Windscheida pomogła mi znaleźć odpowiedź na pytanie "po co mi emocje?". Jak jednoznacznie wynika z przytoczonego wyżej cytatu są one jak najbardziej potrzebne. Zrozumiałam, że nie ma dobrych i złych emocji, są jedynie pozytywne- te porządane przez wszystkich, oraz negatywne- te, których wolelibyśmy uniknąć. Jednak czy naprawdę chcielibyśmy po utracie bliskiej osoby nic nie czuć? Choć żałoba jest najgorszym doświadczeniem, jakie w życiu przeżyłam, byłabym wściekła na siebie, gdyby śmierć kogoś ważnego nie wywołała u mnie smutku, a nawet gniewu. Mimo wszystko ból po stracie pomaga nam uporać się z tym, co nas spotkało i pożegnać się.

Nie będę opisywać wszystkich kolejnych rozdziałów, bo odbiorę innym czytelnikom radość z odkrywania tych wszystkich ważnych przemyśleń, już wystarczająco wiele napisałam o tym, co myślę o żałobie czy smutku, ale wspomnę jeszcze o jednym. Rozdział zatytułowany "Wypaleni pasjonaci. O niebezpiecznych poszukiwaniach fascynacji" dał mi więcej do myślenia niż się spodziewałam. Wcześniej pasję uważałam za coś tylko i wyłącznie pozytywnego, podziwiałam ludzi zafiksowanych na czymś na tyle, że udało im się połączyć swoje hobby z pracą, bo przecież "nie przepracujesz ani dnia, jeśli robisz to, co kochasz". Nie myślałam o tym, że takim podejściem można zrobić sobie samemu krzywdę.

Polecam każdemu książkę "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania". Wiele rozjaśnia, wiele uzmysławia i pomaga nie stać "robotami" bez uczuć.

Książkę przeczytałam przy współpracy z Wydawnictwem Otwartym :)

"Tymczasem negatywne emocje...

Po co mi emocje? Być może przeszło Wam kiedyś to pytanie przez myśl. W momencie, kiedy tych emocji pojawiło się bardzo dużo w jednym czasie. Albo w sytuacji, w której nie potrafiliście ich zrozumieć. I chociaż wszyscy dobrze wiemy, że emocje często komplikują nam życie to są cechą, która odróżnia nas od innych istot; cechą, która sprawia, że jesteśmy wyjątkowi.

Leon Windscheid w swojej książce „Po co ci emocje? O przewadze płynącej z odczuwania” postanowił wytłumaczyć czym są emocje, skąd się biorą i dlaczego. Wszystkie swoje informacje popiera badaniami naukowymi, doświadczeniami wykonywanymi pod kątem poznania tej części ludzkiej psychiki. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnej emocji.

Jak na publikację popularnonaukową, książka napisana jest zrozumiałym, przystępnym językiem. Czyta się ją bardzo szybko i myślę, że w wielu czytelnikach może wzbudzić zainteresowanie. Osobiście jednak książka nie przypadła mi do gustu. Jak dla mnie za dużo w niej opisów badań naukowych, a za mało praktycznych porad, sugestii jak radzić sobie z danymi emocjami, jak się z nimi oswoić. Mimo wszystko polecam.

Leon...

Autorem książki "Po co ci emocje" jest doktor psychologii, co już było dla mnie wskazówką, że powinnam spodziewać się rzetelnej lektury.
Jak zobaczyłam ponad 40 stron przypisów to już wiedziałam, że będzie dobrze 😄

Każdy rozdział w książce to przedstawienie badań oraz przemyśleń autora na temat danej emocji. Obawiałam się, że przytaczane eksperymenty będą powszechnie znane i będą dotyczyć jedynie emocji podstawowych, ale zupełnie tak nie było.

Autor omawia zarówno starsze, jak i aktualne badania, uzupełniając je swoim interesującym komentarzem. Nie zabrakło tu nawet neuronauki. Psycholog pisze oczywiście o gniewie, smutku czy lęku, ale są tu także rozdziały o głodzie, zakochaniu, czasie, samowspółczuciu czy cierpliwości. Cała gama ciekawych informacji.

Książka nie skupia się na podawaniu strategii jak radzić sobie z emocjami, ale przy okazji wspomnianych jest kilka technik np. uważność przy lęku czy sposoby na podtrzymanie zakochania.

Jeśli interesujecie się psychologią to ta lektura na pewno Was nie zawiedzie. Napisana jest rzetelnie, ale w luźnym stylu, dzięki czemu świetnie się ją czyta. Dowiecie się z niej m.in. dlaczego osoby przebywające samotnie w pokoju dobrowolnie raziły się prądem 😃

Jak zobaczyłam ponad 40 stron przypisów to już wiedziałam, że będzie dobrze 😄

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Przeczytane w 2022

Leon Windscheid Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania Zobacz więcej