Okładka książki Nażyć się. Jak zacząć nażywać się od dziś, pamiętać o tym jutro i już nigdy o sobie nie zapomnieć. Marta Iwanowska-Polkowska
Marta Iwanowska-Polkowska Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja poradniki
poradniki
Grupa Wydawnicza Relacja
2022-03-09
2022-03-09
rozwój osobisty poradniki psychologia psychoterapia terapia samoświadomość akceptacja uważność dobrostan myślenie

Ble, ble, ble, nażyć się, ble, ble, ble, nażywajmy się...
Mało elegancko, ale ta książka naprawdę ma taką formę - dużo niepotrzebnych słów poprzeplatanych czasownikiem "nażyć się" odmienionym przez różne czasy/tryby/osoby.

Jeżeli książka byłaby co najmniej o 1/3 krótsza, to jeszcze mogłaby się trochę bronić. Ledwo dobrnęłam do końca, a słuchałam na dużym przyśpieszeniu w formie audiobooka. Lanie wody, niewiele konkretów.

Ble, ble, ble, nażyć się, ble, ble, ble, nażywajmy się...

Tak jak ktoś już wspomniał w innym komentarzu - książka zdecydowanie skierowana może nie tyle do kobiet po 30/35/u kresu życia, ale zdecydowanie do względnie świeżo upieczonych mam, które zapomniały, że wśród pieluch, zabawek i placuszków bananowych ciągle jeszcze są kobietami i osobnymi bytami, potrzebującymi czasu i przestrzeni dla siebie. Książka napisana bardzo łagodnym językiem, myślę, że dobrze przemawia do tych mam, które naprawdę są już u kresu i potrzebują kopa do działania. Mi dała wiele.

Ogromne rozczarowanie. Lubię treści pomagające czytelnikom podnieść psychiczną jakość życia, a na tę książkę czekałam kilka miesięcy w bibliotece, więc miałam dość wysokie oczekiwania. Niestety, nie da się jej przebrnąć. Pomimo 300 stron non-stop są młucone takie same treści, właściwie większość rozdziałów mogłaby się nazywać podobnie, a całość zostać skrócona do kilku stron z przekazem "zadbaj o swój czas, swoją przestrzeń i nie daj sobie wejść na głowę". Mocno odczułam coachowe prawienie niepoparte żadną wiedzą naukową, takie rozwlekanie każdej wypowiedzi. Zero przyjemności z czytania.

Nie planuję do niej wracać, ale sam czas spędzony podczas lektury należał do całkiem przyjemnych.

Co prawda, głównie za sprawą strategii, jaką obrałam w mierzeniu się z treściami #nażyćsię - rozdział bądź kilka na dzień dobry lub wieczorową porą pozwalały na wdrożenie nowego mini-rytuału z zakresu chwili refleksji dla siebie.

Sama książka, dryfująca na pewnym stałym poziomie ogólności nie zapada w pamięci na dłużej. Choć nie uważam, że nikomu nie pomoże - to bardziej detale zadecydują w tym przypadku, czy motyw przewodni i przesłanie od autorki zaczną rezonować z naszym życiem i podejściem, nad którym chcielibyśmy nieco popracować.

Sama książka, dryfująca na pewnym stałym...

Niestety nie jestem targetem tej książki. Sięgając po nią liczyłam, że do mnie trafi, bo sama koncepcja #nażyćsię wydała mi się interesująca. Jednak im dalej czytałam, tym bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że ta pozycja kierowana jest do kobiet starszych (35/40+),albo matek.

Książka bardzo mocno skierowana jest do tych kobiet, które zostały wychowane w przekonaniu, że z racji na swoją płeć są stworzone do zajmowania się ogniskiem domowym i to na ich barkach spoczywa sprzątanie, gotowanie i zajmowanie się dziećmi. I do nich, moim zdaniem, skierowana jest cała treść - by pokazać im, że nawet będąc żoną i matką mogą znaleźć chwilę, by nażyć się.
Jednak do kobiet młodych i/lub bezdzietnych raczej ona nie przemówi. Jeśli nie zostało się wychowanym w przekonaniu, że jeśli ja nie ogarnę domu, to nikt tego nie zrobi, to ta książka niewiele wniesie do życia.

Dla kobiet zaś dojrzałych, szczególnie tych zajmujących się dziećmi, ta książka może otworzyć oczy na to, że nie muszą być jedynie matką czy żoną, a mogą być sobą. I to jest okej.

Jednak największym, moim zdaniem, mankamentem tej książki, są wszechobecne listy. Lista rzeczy, które możesz zrobić, by nażyć się. Lista miejsc, w których możesz to zrobić. Lista uczuć. Lista czegoś. Lista, lista, lista. Połowa tej książki jest niestety wylistowana, a listy ciągną się niekiedy przez więcej niż jedną stronę, więc zanim czytelnik dokończy czytanie wyliczeń, to nie pamięta już, czego lista miała dotyczyć. A to już raczej nie powinno mieć miejsca.

Podsumowując, książka nie jest zła, ale jest skierowana do kobiet z pewnym stażem w życiu. I gdyby nie te listy, dałabym solidne 5/10. Natomiast przez ciągłe wymienianie kolejnych rzeczy, cech czy zachowań, maksymalnie mogę dać 3/10.

Książka traktuje o "nażywaniu się", a więc czerpaniu z życia ile się da, w każdej chwili i mimo wszystko. Zaczynało się bardzo ciekawie i podoba mi się to co autorka zaproponowała w książce, jednak temat wyczerpał się już gdzieś w połowie. Durga połowa to rozciągana, naciągania narracja i powtarzanie tego co było już mówione ze trzy razy. Tak jak pierwszą część czytałam z ciekawością, tak druga była męczarnią, a przez powtarzanie tego samego w kółko wszystko zaczęło wydawać się bełkotem.

Ksiazka jest w porzadku, chociaz mam wrazenie ze lepiej trafi do rowiesniczek autorki (ok 40 lat). Ma motywacyjny charakter. Osobiscie draznily mnie na sile zmieniane slowa na zenskie odpowiedniki (np. coachyca).

Książka, którą czytałam chyba najdłużej w życiu. Kupiłam ją zachęcona opiniami z podsastów, empiku i usłyszaną rozmową z autorką. I ja rozumiem, że ta książka to dla niej podróż życia, ale dla mnie zbyt dużo lania wody i pisania o wszystkim i o niczym na różne sposoby.

Zbyt często autorka pisze "nazyj się", nazywaj się, spróbuj się nazyc. Do mnie to nie przemawia i nie dałam rady przejść przez tą książkę. Kiedyś dam jej jeszcze raz szansę i może edytuje opinie.

Pod koniec trochę już nużyła, ale ogólnie książka jest wartościowa. Autorka kieruje ją do kobiet :)

• Poradniki
  • Psychologia

Marta Iwanowska-Polkowska Nażyć się. Jak zacząć nażywać się od dziś, pamiętać o tym jutro i już nigdy o sobie nie zapomnieć. Zobacz więcej