Nie twój interes

Zysk i S-ka
2022-03-22
2022-03-22
9788382025002

Trudno mi uwierzyć, że to jest literacki debiut pani Marzeny, w sensie pierwsze dzieło. Ciekawa historia z niebanalnym wątkiem kryminalnym. Organa ścigania nie osiągają wyników, dopiero zwyczajna dziewczyna, naprowadza detektywów i policjantów na właściwy tor. Śledztwo rusza.

,,Nie twój interes” to historia, gdzie nie wszystko jest jasne, uwikłany jest również problem handlu narkotykami. Wielka pogoń młodych ludzi za pieniędzmi i majątkami. Jest również młodzież, która dorastała w cieniu ojca alkoholika. Związana z nim przez pryzmat korzyści, bo mogli odziedziczyć majątek w zamian za dożywotnią opiekę.

Podobała mi się, gdyż znajdzie się tam dzielna, dobra samarytanka – Lidia, która trafia na ciężko poranionego, nieznajomego - Wiktora. Mimo jego niechęci na pomoc, ona nie daje za wygraną. Lidia nieświadomie wplątuje się w niebezpieczną grę, gdzie w każdej chwili, może ściągnąć na siebie gniew gangu narkotykowego.
Jest jeszcze tajemniczy Mecenas, szef gangu. Dość długo nie mogliśmy poznać, jego prawdziwej tożsamości. Mówi się, najciemniej pod latarnią. Ta tajemniczość historii, sprawiała, że mogłem się oderwać od tej książki, czytałem dopóki oczy się nie zmęczyły.

Cóż dodać więcej? Jak na literacki debiut, to moim zdaniem spisana historia mistrzowsko. Nie ukrywam, że jestem wielbicielem pióra pisarki. Ale, ale jedna uwaga. Moim zdaniem, część bohaterów była zbędna. Za dużo ich, a byli i tacy, którzy w tej powieści nie odgrywali znaczącej roli. No, ale to jest szczegół, nie umniejsza książce.

Bardzo dobra i wciągająca książka. Zaskakujące zakończenie, prosty ładny język, ciekawe wątki i postacie.

Bardzo przyjemna książka. Jest tu humor, zwroty akcji, a przede wszystkim ładna polszczyzna, która koi oczy i uszy. Fabuła jest zręcznie osadzona w realiach. Dla mnie najprzyjemniejszym majstersztykiem jest opis doznań podtruwanej bohaterki. Czekam na kolejne książki spod pióra Pani Marzeny...

Człowiek jest istotą bardzo ciekawską. Lubi trzymać rękę na pulsie i mieć wszystko pod kontrolą. To nic, że czasami pcha nos tam, gdzie nie trzeba i przez to pakuje się w kłopoty. Ważne, że jest na bieżąco z informacjami, wie kto, gdzie, z kim i jak. Tacy już jesteśmy. Oczywiście nie wszyscy, bo przecież ludzie powściągliwi też istnieją.
Zdarza Wam się przeczytać świetną książkę danego autora i od razu rozglądacie się czy ten autor jeszcze coś napisał? Ja sama często tak mam. Po przeczytaniu książki "Poza nawiasem" Pani Marzeny Hryniszak postanowiłam sięgnąć po Jej debiut.

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła- zbytnie interesowanie się tym, co nie powinno kogoś obchodzić, może mieć złe skutki.
Lidia pod swoim domem znajduje pobitego mężczyznę, postanawia mu pomóc. Ta jedna decyzja sprowadza na nią nie lada kłopoty. Okazuje się, że mężczyzna jest poszukiwany przez gangsterów, którzy nie cofną się przed niczym. Wszystkim, którzy mają jakąkolwiek styczność z Wojtkiem, grozi niebezpieczeństwo. Przewracając kolejne strony powieści, dowiadujemy się, kim był Wojtek i co zrobił, zanim znalazł się w obecnym położeniu. Poznajemy jego przeszłość, pracę na obczyźnie i burzliwy powrót do Polski.

"Życie to ciekawość. Jeśli nie jesteś ciekawy, oznacza to, że leżysz w trumnie".

Czasami nie warto angażować się w sprawy, które nas bezpośrednio nie dotyczą. Trzeba robić swoje i cieszyć się życiem. Złe wybory przynoszą katastrofalne skutki.
Gliwice, Cieszyn, Kenirovice- trzy miasta, dwa kraje, mnóstwo bohaterów, których losy powoli zaczynają się ze sobą splatać. Rok 2013 przeplata się z rokiem 2019. Początek książki może wydawać się przytłaczający, zanim czytelnik ogarnie, o co chodzi. Ale uwierzcie mi im dalej w głąb lektury, tym lepiej. Rasowy kryminał, w którym nie brakuje gangsterów, przemytników narkotyków, zagadkowych zniknięć i śmierci. Nieprzewidywalna i zaskakująca fabuła. Z tą książką nie sposób się nudzić. Debiut, który wciska czytelnika we fotel.

Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

Zdarza Wam się przeczytać świetną...

Jeśli dobrze sprawdziłam, "Nie twój interes" jest debiutancką powieścią, choć ciężko to stwierdzić po sposobie prowadzenia fabuły, przemyślanej intrydze, rysom psychologicznym bohaterów, naturalnie skrojonym dialogom, czy wyważeniu w ilości opisów.

Akcja powieści dzieje się na kilku płaszczyznach czasowych. Większość dotyczy roku 2019 umiejscowionym w Cieszynie oraz Gliwicach. Do wydarzeń wprowadzają historie z lat wcześniejszych, które sięgają również do Czech. W przeszłości główną pierwszoosobową postacią jest Karolina, która w 2019 jest już martwa. Pozostałe narracje prowadzone są trzecioosobowo.
Lidia pomaga pobitemu mężczyźnie, którego znajduje w pobliżu swojego mieszkania. Uciekł z piwnicy, w której był przetrzymywany przez niebezpiecznych mężczyzn.
Na pogrzebie Karoliny brakuje jej przyjaciela, przyszywanego brata Wojtka, choć był o nim poinformowany przez przyjaciółki dziewczyny, Edytę i Martę.

Jest to doskonale skrojony thriller kryminalny, który szeroko opisuje warstwę obyczajową. Tempo powieści nie jest szybkie, ale wystarczające, by utrzymać poziom napięcia i dostarczyć intrygujących zwrotów akcji.

Fabuła dobra, temat gangsterski, postaci intrygujące. Trochę przeszkadzał mi chaos w narracji, ale potem się przyzwyczaiłam. Całkiem udany debiut.

Bardzo dobra powieść. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością jak uwielbiam. Wciągająca, połknęłam w jeden weekend.

Słebe to, niestety. Może lepsza narracja a nie szatkowanie książki?

Słebe to, niestety. Może lepsza narracja a nie szatkowanie książki?

Bardzo dobra powieść. Wybija się na tle innych sensacji, które ostatnio czytałem. Jestem mile zaskoczony, bo kupiłem ją jako dodatkową do darmowej wysyłki a wygląda na to, że jest najlepsza z całej paczki. To intrygująca historia, od której ciężko się oderwać. Nieprzewidywalna i nieszablonowa. Takie lubię najbardziej.

Wciągająca i trzymająca w napięciu powieść. Zaskakująco świtnie napisana i przemyślana historia z zaskakującym zakończeniem. Szybko się czyta ale wymaga skupienia.

• Sensacja
  • Przeczytane 2022