Przechytrzyć zmartwienia

Czarna Owca, ToTamto
2021-08-11
2021-08-11
Paulina Broma

Stres. Towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia. Martwimy się o przyszłość, o zdrowie, opłaty, nieszczęśliwe wypadki a nawet co będzie jeśli rozładuje nam się bateria w telefonie🙈 No a 90 procent tego co sobie wyobrażamy się nie wydarzy. O ile obawy są uzasadnione to jeszcze jest okey. A co w sytuacji kiedy irracjonalny lęk nas paraliżuje? Raz coś się nie udało i myślimy, że będzie się to zdarzać ciągle. U dzieci, ma to jeszcze większe podłoże psychologiczne. Uczą się otaczającego świata i na nim kreują swoją rzeczywistość. Jeżeli przy pierwszej próbie jazdy na rowerze maluch zdarł kolano, może nie chcieć wsiąść ponownie. Ta książka, kierowana do dzieci w wieku 9-13 lat pokazuje jak sobie z tym radzić. Jak przezwyciężać swoje zmartwienia i nie kreować czarnych scenariuszy. Polecam wszystkim, małym i dużym ❤️

#polkaAntosia

Każde zmartwienie u dzieci może stać się ogromnym problemem, który z każdym dniem może nie maleć a rosnąć.
Książka ta pomaga przezwyciężyć lęki i niepokoje w bardzo przystępny sposób i chociaż skierowana jest do starszych dzieci, przerobiliśmy już nie raz ją z moim siedmiolatkiem.
Każdy problem wymaga rozwiązania, a rozwiązanie może być czasem łatwiejsze niż nam się wydaje :)

#polkaAntosia

Każdy problem wymaga rozwiązania, a rozwiązanie może być czasem łatwiejsze...

Dziecko nie ma «prawdziwych» (słowo-klucz) zmartwień, ponieważ nie musi pracować na swoje utrzymanie, spłacać kredytu. Życie rodzinne nie spoczywa na jego barkach, nie żyje pod presją czasu... A zepsuty rower, kłótnia z kolegą, mało przyjazny pies sąsiadów, obok którego trzeba codziennie przejść w drodze do szkoły? To wymyślone problemy!

Dr Drawn Huebner — psycholożka kliniczna specjalizująca się w terapiach dla dzieci z problemami lękowymi — wie, że dziecięce lęki to zupełnie poważna sprawa, na którą dorośli mają obowiązek reagować udzieleniem pomocy.

Książka PRZECHYTRZYĆ ZMARTWIENIA to podręczny poradnik dla najmłodszych ze wskazówkami, jak radzić sobie z tym, co uporczywie zaprząta głowę. Podoba się mi, że autorka na wstępie stara się objaśnić czytelnikom, czym jest lęk od strony biologicznej — skąd się bierze, w której części mózgu się wytwarza i dlaczego. Przytacza też dużo przykładów i historyjek dialogowych, dzięki którym dziecko łatwo wciągnie się w lekturę. Poza tym, książka jest ilustrowana.

PRZECHYTRZYĆ ZMARTWIENIA zostało napisane w taki sposób, aby zawarty przekaz dotarł do wyobraźni i problemów kilku(nasto)letniego czytelnika. Psycholożka nie tylko udziela konkretnych, praktycznych porad, ale przede wszystkim robi to z dozą empatii i wsparcia, której nie powinno nigdy brakować dorosłym.

Dr Drawn Huebner — psycholożka...

Rewelacyjna książka, dzięki której dziecko pozna różne techniki radzenia sobie ze zmartwieniami. Autorka pisze prostym językiem, który docelowy odbiorca (dziecko w wieku 9-13 lat) powinien zrozumieć. Można też czytać tę książeczkę razem z dzieckiem, żeby przepracować wspólnie niektóre ze zmartwień.

Każdy z nas był przecież dzieckiem, więc wszelkie stwory, potwory z wyobraźni nie powinny być nam aż tak odległe... Mniejsze, większe lęki i zmartwienia, z którymi musieliśmy się mierzyć oko w oko, czy też za przysłowiową spódnicą mamy, zerkając jednym wystraszonym okiem...

Czego baliście się w dzieciństwie?
Mieliście swoje sprawdzone metody na leki i obawy?

Ale całkiem serio, przecież wszyscy się czymś martwią. Niepokój może czasem odgrywać pozytywną funkcję, zwracać naszą uwagę na istotne zagrożenia... Czasem jednak zdecydowanie... nie pomaga. Musicie wiedzieć, że są też takie zmartwienia przez duże Z, które nie pozwalają prawidłowo funkcjonować!

ZDENERWOWANIE
NIEPEWNOŚĆ
PRZERAŻENIE
STRACH
TREMA

Autorka to psycholożka kliniczna, specjalizująca się w terapii wspierania dzieci z problemami lękowymi. W całkiem przystępny sposób prezentuje nam konkretne umiejętności, dzięki którym jesteśmy w stanie przezwyciężyć nasze lęki i zmartwienia, często przeradzające się w wydawać by się mogło problemy nie do przeskoczenia. Co więcej jej propozycje są z całą pewnością adekwatne nie tylko dla dzieci (choć książka adresowana jest bezpośrednio dla młodocianych w wieku 9-11 lat oraz ich opiekunów),ale także dla każdego z nas bez względu na wiek.

Wszystko zazwyczaj wydaje się proste i oczywiste, ale w teorii, z praktyką bywa gorzej. W tej publikacji znajdziecie proste i przede wszystkim sprawdzone empirycznie techniki, które z pewnością ułatwią i pomogą Wam w realizacji zamierzeń.

To co, PRZECHYTRZYSZ ZMARWIENIA już dziś?

Czego baliście się w dzieciństwie?
Mieliście swoje sprawdzone metody na leki i obawy?

Ale...

,,Przechytrzyć zmartwienia skierowane jest do dzieci w wieku od 9 do 13 lat, borykających się z irracjonalnymi lękami; do dzieci, które unikają codziennych wyzwań i obawiają się wyolbrzymianych scenariuszy" głosi fragment wskazówek dla rodziców, rozpoczynający książkę, którą chce Wam dziś pokazać.

,,Stawianie czoła strachowi zmniejsza go"

Kto z nas się nie martwi? Przyznaję, że ja zamartwiam się na zapas, często, aż za bardzo. W świecie dzieci również istnieją zmartwienia, może nawet większe? Jak już ustaliliśmy, dziecięcy świat bywa okrutny, a to jeszcze bardziej potęguje problem. Dzieci często już na starcie boją się ośmieszenia, porażki, błędów, więc wdrażają system obronny, w postaci np.wycofania się. Dlatego myślę, że pomocna może być tutaj powyższa książka, która powinna być analizowana przez dziecko wraz z rodzicem. Otóż zgłębia ona zagadnienie zamartwiania. Przybliża jak działa mózg w czasie, gdy dziecko odczuwa niepokój. Następnie mamy techniki pomagające zwalczyć złe myśli i zachować spokój i radość.

,,Zmartwienia często przybierają formę myśli. Myśli, które Cię zadręczają. Przez które źle się czujesz. A w rzeczywistości niby nic się nie dzieje. Po prostu przepełniają Cię te okropne rozmyślania".

Uważam, że wskazówki zawarte w tej książce warte są uwagi. Treść przekazana jest w ciekawy sposób, zrozumiały i nie za długi. Dodatkowo zawiera ilustracje i wydana jest w twardej oprawie, a na końcu mamy kilka stron do dyspozycji na notatki.

,,Stawianie czoła strachowi zmniejsza go"

Kto z nas się nie martwi?...

Pokonać lęk.

Dziecięce zmartwienia niezwykle szybko potrafią (oczywiście będąc niekontrolowane) przekształcić się w lęki, które na początek podcinają młodemu człowiekowi skrzydła, później sprawiają, że staje się on ostrożny i wycofany, a na końcu są w stanie zawładnąć dziecięcą codziennością w totalnie destrukcyjny sposób, odbierając dzieciom w efekcie całą radość dzieciństwa. To pesymistyczny scenariusz - nic na szczęście nie musi takie być. Wystarczy (tylko i aż) przechytrzyć zmartwienia - chociażby za pomocą rad zawartych w tej książce.

Dawn Huebner jako psycholog dziecięcy ma sporo do powiedzenia w temacie lęków i ich przezwyciężania. Niniejsza książka dedykowana jest dzieciom (ale także ich opiekunom) w wieku od 9 do 13 lat i wydaje się, że zawarte tutaj porady i sposoby są adekwatne do wieku przyszłych czytelników. Zmierzając do konkretów Huebner proponuje młodym ludziom szereg ćwiczeń, wizualizacji i elementów mentalnego treningu, które w efekcie niwelują lęki i poprawiają dziecięcą samoocenę.

Lektura czerpie z wielu psychologicznych teorii i praktycznych działań terapeutycznych jak choćby elementy terapii poznawczo-behawioralnej, teoria akceptacji i zaangażowania, czy elementy mentalizacji, które zebrane razem wydają się być skuteczną metodą walki z lękiem, którą toczyć może 9-cio lub 13-tolatek. Jak to wygląda według autorki w praktyce?

Przede wszystkim młody człowiek nie powinien uciekać od lęku, to bowiem prosta droga do przejęcia przez ów lęk kontroli. O zmartwieniach i lękach warto mówić, rozmawiać o nich z dorosłymi i zdawać sobie sprawę z ich istnienia. Ciekawy pomysł autorki to porównanie zmartwień i lęków do małych, złośliwych potworków, które pojawiają się znienacka i celowo uprzykrzają nam życie - trzeba je obezwładnić i umniejszyć na tyle, aby nam nie szkodziły. W tym celu Huebner proponuje oswajanie się z poczuciem strachu, rozpoznawanie własnych reakcji na lęk i pracowanie nad nimi w taki sposób, aby wypracować właściwe reakcje, które nie spętają działań, lecz przeciwnie - wyzwolą chęć do snucia pozytywnych myśli i do podejmowania w obliczu strachu konstruktywnych zachowań, które przyniosą młodemu człowiekowi pozytywny efekt (a nie pogrążenie się w lęku jeszcze bardziej).

To wszystko nie są sprawy łatwe, jednak autorka proponuje chyba jedynie słuszne podejście względem nich. Lęk to coś, to towarzyszyć może każdemu człowiekowi, i to niezależnie od wieku. A skoro nie da się tego lęku i strachu całkowicie wyeliminować i trzeba z nim czasem żyć, to dobrze jest nauczyć się właściwie na niego reagować. Nie dopuszczać do jego eskalacji, nie chować się wewnątrz lęku, lecz wyjść mu naprzeciw, szukać rozwiązań i dążyć w efekcie do czegoś pozytywnego.

Książka może przydać się każdemu dziecku w wieku 9-13 lat oraz każdemu rodzicowi, który chciałby konstruktywnie pomóc własnym pociechom w ich codziennych problemach. Dobre rozwiązania to zawsze coś, czemu warto poświęcić uwagę - w tej książce znajdziecie ich całkiem sporo.

Polecam.

Dziękuję Czarnej Owcy za egzemplarz recenzencki.

#przechytrzyćzmartwienai #jakradzićsobiezlękiem #lęk #strach #zmartwienia #dawnhuebner #czarnaowca

Pokonać lęk.

"Zmierzenie się ze strachem, czyli pozwalanie sobie na jego odczuwanie, to sedno sprawy. To najpotężniejszy sposób na przechytrzenie zmartwień." ❤️

Niepokój, strach, lęk.
Te uczucia towarzyszą naszym dzieciom każdego dnia.
Są potrzebne, bo zwracają uwagę na rzeczywiste zagrożenia. Jednak w sytuacji, gdy przez zmartwienia nasze dzieci unikają codziennych wyzwań to powinien to być dla Nas, rodziców, sygnał do działania!
Dzieci lubią czuć się bezpiecznie, pewnie i komfortowo, dlatego często zawczasu myślą o tym, co zrobić, nim wogóle wydarzy się coś "złego". W swoich głowach potrafią tworzyć naprawdę przerażające scenariusze. A gonitwa złych myśli potrafi skutecznie uniemożliwiać im działanie.
Co w takim razie zrobić, gdy widzimy, że nasze dzieci paraliżuje lęk?
Przede wszystkim musimy uświadomić im, że tak właśnie działają nasze mózgi. W chwili, mniej lub bardziej realnego, zagrożenia uruchamiają one mechanizm ucieczki i/lub unikania.
Możemy jednak nauczyć nasze dzieci technik, które ułatwią im przezwyciężanie leków i niepokojów w życiu codziennym.
Nie zawsze będzie łatwo, ale na pewno będzie warto!

Ta książka to przewodnik po świecie lęków i zmartwień. Poznacie dzięki niej konkretne techniki i umiejętności, które pomogą waszym dzieciom w codziennych, stresujących sytuacjach.
Dla Nas, okazała się bardzo pomocna!
To jedna z tych publikacji do których będziemy chętnie wracać!
Jestem ciekawa czy ją czytaliście?
A może macie w planach?
Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwoczarnaowca ❤️
#jako_taka_matka

Niepokój, strach, lęk.
Te uczucia towarzyszą naszym dzieciom każdego dnia.

Dr Dawn Huebner pokazuje dzieciom i ich rodzicom jak walczyć ze zmartwieniami.
Lektura sprawdzi się szczególnie w przypadku dzieci nadwrażliwych i tych, które odczuwają lęk. Pomoże im zrozumieć z czym mają do czynienia i jak sobie poradzić z tym problemem. Rodzice też wiele skorzystają. Poradnik pomoże im zrozumieć obawy pociechy i pokaże jak pomóc by pozbyć się zmartwień.
Książka jest przeznaczona dla czytelników w wieku 9 - 13 lat. Napisana prostym, zrozumiałym językiem. Dziecko będzie w stanie wszystko zrozumieć. Do tego znajdziemy tu też sporo przykładów z życia codziennego, które lepiej pomogą zrozumieć problem i jak się go pozbyć. Pomocne też będą ilustracje, które znajdują się praktycznie na każdej stronie.

Dr Dawn Huebner pokazuje dzieciom i ich rodzicom jak walczyć ze zmartwieniami.
...

Kazdy z nas ma swoje duze i male zmartwienia,nawet dzieci.
Kazdy moze pokonac swoje zmartwienia rozdzial po rozdziale .
Ksiazka napewno pomoze i to Tobie i Twoim dziecia.

@wydawnictwoczarnaowca

Kazdy z nas ma swoje duze i male zmartwienia,nawet dzieci.
Kazdy moze pokonac swoje zmartwienia rozdzial po rozdziale .
Ksiazka napewno pomoze i to Tobie i Twoim dziecia.

@wydawnictwoczarnaowca

• 2021 WRZESIEŃ
  • Natłok myśli
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Praca
  • Literatura dziecięca