Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)

Okładka książki Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem) Elżbieta Jodko-Kula
Okładka książki Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)
Elżbieta Jodko-Kula Wydawnictwo: Skrzat opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Skrzat
2021-01-01
2021-01-01
9788382071993
Rodzina Bracia Relacje

Rodzeństwo bywa denerwujące. Czasami nawet tak bardzo, że chciałoby się go pozbyć. Zwłaszcza, kiedy jest się tym młodszym bratem, a starszy strasznie się mądrzy, rządzi i dyryguje, a do tego jest nudny i zachowuje się tak jakby już wszystko wiedział. Wtedy trzeba znaleźć sposób na pozbycie się go. Chyba najlepszym przepisem na wykurzenie brata jest kupienie sobie młodszego dziecka. Może nawet być dziewczynka, za którą odda wszystkie swoje oszczędności. Tylko skąd wziąć takiego malucha? Tu z pomocą przychodzi kolega ośmioletniego bohatera. Plan wydaje się prosty, przyszłość świetlana, ale realizacja okaże się niesamowicie trudna. Zwłaszcza, że takie małe dziecko chce jeść, ma zadziwiające pomysły i szybko się przemieszcza. Do tego mieszkanie znajduje się na czwartym piętrze i wciągnięcie tam wózka graniczy z cudem. Jakby tego było mało to robi jeszcze kupę, a nie ma nic gorszego niż śmierdząca pielucha malca. Ośmiolatek szybko dochodzi do wniosku: „Mam głupiego starszego brata, ale… wart jest więcej, niż sterowany samochód!”.
Ta zadziwiająca pierwsza przygoda z kupowaniem dziecka i związanymi z tym kłopotami generuje kolejne problemy, które niczym klocki domino upadają i przewracają kolejne. Wiktor (nielubiany brat) oczywiście będzie oczekiwał odwdzięczenia. Jak może to zrobić nasz bohater? Pozostanie wyręczenie starszego brata w paru pracach. Szybko okaże się, że sprzątanie kuchni jest dużo bardziej skomplikowane niż mycie płytek w łazience.
Od pierwszego rozdziału zostajemy porwani ciekawym spojrzeniem na świat, zabawnym i prostym opisem przygód, które przytrafiają się bohaterowi w czasie akcji z kupnem dziecka. Później jest tylko zabawniej, bo nasz ośmiolatek to ambitny i uczynny dzieciak. Postanowi spełniać więcej uczynków, oszczędzić rodzicom kłopotów, pomóc we wprowadzeniu równego podziału obowiązków w domu. Do tego razem z małym bohaterem przeżyjemy emocjonujące przygody pokazujące jak wspaniała może być więź między dzieckiem, a jego ulubioną zabawką, jak niesamowitym wyzwaniem wyprawa na wczasy. Zwłaszcza, kiedy sterylizację kota odkładało się w nieskończoność. Oczami ośmiolatka spojrzymy też na uzależnienie kolegi od technologii, a także odkryjemy, że sięganie po komputer bez zgody rodziców może zrujnować karierę taty.
Elżbieta Jodko-Kula pod płaszczykiem lekkich opowieści o codzienności kryje całe mnóstwo ważnych i poważnych tematów, z których najważniejsze jest pokazanie relacji w rodzinie. Uświadamia młodym czytelnikom, że mimo różnicy wieku, poglądów oraz priorytetów rodzeństwo jest ważne. Wkurzający brat może się okazać osobą, która wybawi nas z opresji i zawsze stanie w naszej obronie. Do tego mamy okazję podejrzeć piękny podział ról. Każdy domownik ma jakieś zadanie. Oczywiście dostosowane do jego wieku i umiejętności. To ułatwia życie i sprawia, że każdy może dać innym coś od siebie. Pisarka pokazuje, że młodsze dzieci też z powodzeniem można uczyć dbania o czystość. Nawet jeśli początki nauki są kiepskie to warto dać szansę w rozwijaniu samodzielności, bo przecież ćwiczenie czyni mistrza. Do tego widzimy jak ważne jest ciepło rodzinne, pomaganie sobie, nawet, kiedy dzieci są dorosłe. Mamy tu piękne, ciepłe, wielopokoleniowe relacje rodzinne i świat, w którym może jest technologia, ale ona nie przesłania ludziom świata. Rozdział o uzależnionym od technologii chłopcu pozwala uświadomić dzieciom jakim zagrożeniem jest uciekanie w świat gier.

"Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)" autorstwa Elżbiety Jodko-Kula to świetna lektura pozwalająca nam spojrzeć nam na świat oczami dziecka, uświadomić sobie jak różne od naszego postrzegania jest to patrzenie. Lekkie, zabawne i krótkie rozdziały mogą stanowić autonomiczne opowieści. Czasami znajdziemy w nich nawiązanie do poprzednich (tak jak w kupowaniu dziecka i sprzątaniu),ale zwykle to oddzielne opowieści, dzięki czemu łatwo będzie je także słuchać młodszym dzieciom. „Oddam brata za piątaka” może być lekturą łączącą rodzeństwo, zachęcającą do rozmów na temat emocji związanych z zachowaniem brata lub siostry. Czasami podzielenie się tym może oczyścić atmosferę.
Książka Elżbiety Jodko-Kuli czytałam na głos i muszę przyznać, że była to bardzo przyjemna lektura. Dobrze zbudowane zdania sprawiały, że w tekst wchodziłam naturalnie, bez przymusu. I założę się, że także młodym czytelnikom nie sprawi ona trudności, a zabawne przygody zachęcą do poznawania kolejnych przygód. Zwłaszcza, że większa czcionka ułatwia czytanie.
Ilustracji nie mamy tu dużo. Ot tyle, żeby uczeń nauczania początkowego nie nudził się w czasie lektury i w sam raz na to, żeby młodsze dziecko nie zaglądało przez ramię tylko w czasie czytania zamknęło oczy i powoli, spokojnie zasypiało słuchając o przygodach bohatera. Proste, wręcz ascetyczne ilustracje Małgorzata Detner urozmaicone są jedynie dwoma kolorami: żółtym i szarym. To ich zestawienie z czernią i prostą kreską sprawia, że mamy poczucie ożywienia rysunków. Strony dobrze sklejono, a okładka oddaje kwintesencję tego, co możemy znaleźć w środku, czyli relacje między braćmi. Zdecydowanie polecam.

„Oddam brata za piątaka. (tylko żartowałem).” to książeczka dla dzieci autorstwa Elżbiety Jodko-Kula. Bohaterem książki jest malec, dokładniej ośmiolatek, który nie znosi swojego starszego brata oraz często pakuje się w kłopoty. Chłopczyk rozbawia nas swoim światopoglądem oraz opisem sytuacji. No powiedzmy szczerze, kto z nas nie miał dość swojego rodzeństwa? Tak samo w książce maluch nie znosi swojego starszego brata Wiktora, który według niego strasznie się rządzi, rozkazuje mu itp. Jeśli macie rodzeństwo, czy to nie brzmi znajomo? Malec, jednak poszedł o krok dalej! Postanowił wymienić swojego brata za małą siostrzyczkę od kolegi… i nawet oddać wszystkie swoje oszczędności. No i skończyło się to tragedią…

Książka jest podzielona na krótkie rozdziały, zakończone ilustracjami pasującymi do opisu sytuacji. Jest bardzo zabawna, dlatego czytając z naszym maluchem, czy rodzeństwem nie będziemy znudzeni, a nawet sami zainteresujemy się tą opowieścią. „Mam głupiego starszego brata, ale… wart jest więcej, niż sterowany samochód!”. Ten cytat jest sednem treści opowieści tego malucha, jest to historia z morałem, co najbardziej cenię w tego typu książeczkach dla najmłodszych. Pokazuje siłę rodziny, a zwłaszcza pomiędzy rodzeństwem. W tym przypadku był to brat, który może i wkurzał, czy irytował naszego małego bohatera jednak zawsze pomógł w kłopotach, gdy ośmiolatek coś nabroił. Z autopsji wiem, że z rodzeństwem nie jest łatwo, ale jeśli jednemu dzieje się krzywda, to drugie mu pomaga oraz go broni. Można między sobą "drzeć koty”, jednak to nie oznacza, że w tarapatach nie możemy na siebie liczyć. Książka jest napisana w bardzo humorystyczny oraz lekki sposób, co bardzo uprzyjemnia jej czytanie. Można śmiało czytać ją na głos swoim dzieciom lub dać lekturę do przeczytania swojej pociesze samodzielnie. Moje siostry były zachwycone lekturą. Bardzo ciekawa i wartościowa pozycja, polecam.

"Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)" autorstwa Elżbiety Jodko-Kula to świetna książka ukazująca dziecięcy punkt patrzenia na świat.

Głównym bohaterem historii jest ośmiolatek, który rozbawi was swoim pojmowaniem otaczającej go rzeczywistości. To jak chłopiec tłumaczy sobie niektóre sprawy, jest przezabawne. Osoba dorosła nieźle może się pośmiać. Choćby przykład nawiązujący do tytułu, jak pozbyć się starszego brata? Nic prostszego, wystarczy kupić sobie młodszą siostrę. Będzie tu wiele zabawnych i ciekawych sytuacji wziętych z życia kilkulatka i jego rodziny. Książka to płynna całość, która jest podzielona na krótkie rozdziały wzbogacone nawiązującymi do treści ilustracjami. Każdy rozdział opisuje sytuację wywołaną postępowaniem młodszego z braci. Mnie najbardziej podobało się opowiadanie, w którym chłopiec postanawia spełnić dobry uczynek oraz walka o drzewo.

Książka jest to lekka i przyjemna, spodoba się zarówno małym, jak i dużym. Warto ją przeczytać i zobaczyć, co najmłodsi myślą o często niezrozumiałym dla nich zachowaniu najbliższych. Będzie zabawnie, ale momentami też wzruszająco. Opisana w książce rodzina to zwykła czteroosobowa drużyna, dlatego tak dobrze się to czyta. To zwyczajni rodzice i rodzeństwo, które, mimo że często się sprzecza, to w rzeczywistości kocha się i o siebie dba, kiedy jest taka potrzeba.

Propozycja od Wydawnictwa Skrzat urzekła mnie, przede wszystkim swoją prostotą i humorem. Polecam, dobra zabawa z dzieciakami podczas czytania gwarantowana.

Elżbieta Jodko-Kula ma na swoim koncie już wiele książek, ale to pierwsza, która wpadła w moje ręce. "Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)" stanowi zbiór zabawnych opowieści niespełna dziewięcioletniego chłopca, który ma mnóstwo niesamowitych pomysłów. Główny bohater książki jak nikt inny, potrafi znaleźć rozwiązanie niemal w każdej sytuacji. Niestety, ale te na pierwszy rzut oka błyskotliwe pomysły w zaskakujący sposób przynoszą mu równie często kłopoty... Bujna fantazja, nieszablonowe myślenie, przebojowość i konsekwencja w dążeniu do celu to cechy charakterystyczne małego rozrabiaki.

Jak się pozbyć wścibskich sąsiadek?
Jak daleko może się posunąć kilkulatek, by zdobyć upragnioną siostrę (starszego brata niestety nie dało się na nią wymienić)?
Jak zrujnować karierę ojca?
Dlaczego dziewczyny są głupie?
Czy można się dogadać z własnym bratem (i to starszym)?!?

Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi w tej niepozornej książce. Każdy rozdział to odrębna historia. Podczas lektury warto się zaopatrzyć w chusteczki higieniczne, bo płacz ze śmiechu jest nieunikniony. Chociaż pozycja jest skierowana dla dzieci powyżej sześciu lat, zdecydowałam się przeczytać ją na głos mojemu czterolatkowi. Na początku nie byłam zachwycona zdaniami typu "Mam głupiego brata. Mam głupiego starszego brata.", ale postanowiłam je wykorzystać do wytłumaczenia dziecku, że to nie jest najlepszy sposób wyrażania się o swoim rodzeństwie. Później już było znacznie lepiej, chociaż kilka razy wtrącałam swoje uwagi po przeczytaniu danego rozdziału. Niektóre cytaty tak się spodobały mojemu słuchaczowi, że wielokrotnie je powtarzał (także przed zaśnięciem i na spacerach). Pomimo tego, że ilustracji nie jest specjalnie dużo, stanowią one dość wyjątkowy i wymowny element całości, co jest dowodem na to, że Małgorzata Detner świetnie się spisuje w prostym przekazie wizualnym.

Książkę przyjemnie się czyta, a większa niż standardowo czcionka z pewnością przypadnie do gustu jeszcze niewprawionym młodym amatorom tekstu pisanego. Krótkie rozdziały i zabawne rysunki również działają jako zachęta do lektury. Polecam również jako trening mięśni brzucha...

• Lektury z dzieciństwa
  • E-booki, kindle
  • Do biblioteki
  • Dla siostry

Dodaj cytat z książki Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)